Europejska sieć gotowa zacząć "proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej KRS". Mitera odpowiada

TVN24 | Polska

Autor:
js//rzw
Źródło:
TVN24, tvn24.pl
Mitera o słowach przewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia SędziówTVN24
wideo 2/38
TVN24Mitera o słowach przewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów

Powód do niepokoju byłby, gdybyśmy faktycznie sprzeniewierzali się zasadom, standardom czy w ogóle wzorcom i modelom europejskim - powiedział rzecznik nowej Krajowej Rady Sądownictwa Maciej Mitera. Tak odniósł się do wypowiedzi przewodniczącego Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów, który oświadczył, że "nadszedł czas, aby rozpocząć proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ)".

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat praworządności w Polsce. Podczas niej Michał Szimeczka z Odnowić Europę stwierdził, że "dochodzi do sytuacji bezprecedensowej". - Nigdy rząd żadnego państwa członkowskiego nie miał takiej władzy nad sądownictwem - ocenił. Nawiązując do tej odpowiedzi, przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos napisał w czwartek na Twitterze: "Zawsze będziemy dostępni, by prowadzić konstruktywny dialog, ale nadszedł czas, aby rozpocząć proces wykluczenia politycznie zależnej polskiej Krajowej Rady Sądownictwa z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ)".

Od września 2018 roku nowa KRS jest zawieszona w prawach członka ENCJ.

"To decyzja władz tej organizacji"

O tę zapowiedź zapytany został w piątek przez dziennikarzy rzecznik nowej KRS Maciej Mitera. - My jesteśmy członkiem, gościem tej organizacji. Decyzje podejmują władze - skomentował. - Jesteśmy formalnie zawieszeni, mimo że przepisy i statut tej organizacji nie przewiduje tego. Powtarzam, to jest decyzja władz tej organizacji. Trudno być tutaj nieproszonym, nieakceptowanym, ale poczekajmy. Zobaczymy - dodał.  

Jego zdaniem "powód do niepokoju byłby, gdybyśmy faktycznie sprzeniewierzali się pewnym zasadom, standardom, czy w ogóle wzorcom i modelom europejskim".  - Uważam, że nie jesteśmy w żaden sposób upolitycznieni, natomiast tak, jesteśmy przedmiotem dyskusji czy debaty politycznej - powiedział.

Nowa KRS zawieszona

Europejska Sieć Rad Sądownictwa we wrześniu 2018 roku podczas nadzwyczajnego posiedzenia plenarnego w Bukareszcie zdecydowała o zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka. W ocenie tej organizacji polska Rada "nie spełnia wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". ENCJ zapowiedziała, że będzie monitorować działania KRS.

Kilka dni później nowa KRS zajęła się wnioskiem jednego ze swych członków sędziego Jarosława Dudzicza w sprawie ewentualnego wystąpienia z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. Wniosek został wówczas odrzucony. W listopadzie zeszłego roku przewodniczący nowej KRS sędzia Leszek Mazur powiedział, że nie widzi szans na rychłe przywrócenie KRS do Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa. - Sytuacja powinna jednak zmierzać w stronę poprawy - dodał.

ENCJ kilkukrotnie wyrażała niepokój

Europejska Sieć Rad Sądownictwa jest międzynarodową organizacją zrzeszającą krajowe rady do spraw sądownictwa 20 państw Unii Europejskiej - tych, w których działają odrębne organy państwa, mające pilnować, aby sądy były niezależne, a niezawisłości sędziowskiej nic nie zagrażało.

ENCJ kilkukrotnie wyrażała niepokój w związku ze zmianami wprowadzanymi w polskim sądownictwie przez Prawo i Sprawiedliwość. Odnosiła się również do zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, podkreślając, że gwarancją niezależności tego organu jest wybieranie do niego sędziów przez środowiska sędziowskie .

Autor:js//rzw

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24