TVN24 | Polska

RPO podsumowuje poprzedni rok. "Będę każdego dnia działał na rzecz praw obywateli"

TVN24 | Polska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Bodnar: jeżeli stawiamy opór, to władza będzie to czuła i my wolność obronimy
Bodnar: jeżeli stawiamy opór, to władza będzie to czuła i my wolność obronimy TVN24
wideo 2/4
TVN24Bodnar: jeżeli stawiamy opór, to władza będzie to czuła i my wolność obronimy

W 2020 roku o 22 procent wzrosła liczba spraw kierowanych przez obywateli do RPO - przekazał rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Jak dodał, Biuro Rzecznika otrzymało w ubiegłym roku blisko 72,5 tysiąca pism i sygnałów od obywateli.

Zgodnie z konstytucją jak co roku Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał w poniedziałek Sejmowi i Senatowi informację o swojej działalności oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela. Jak wynika z danych Biura RPO przedstawionych podczas konferencji i zawartych w przekazanej parlamentowi informacji, w 2020 roku do Biura RPO wpłynęło 72 428 pism i sygnałów od obywateli, co stanowiło wzrost o 22 procent w porównaniu z 2019 rokiem. W zeszłym roku 38 298 osób zadzwoniło do Biura Rzecznika po informacje.

- I pism, i telefonów było więcej niż w roku 2019. Wiązało się to ze stanem epidemii i ograniczeniem wielu podstawowych wolności lub praw człowieka - przekazał Adam Bodnar. Ponadto - jak podał - w 2020 roku RPO złożył 494 opinie, stanowiska i wystąpienia dla władz. Przyłączył się także do 188 postępowań administracyjnych i sądowych oraz do 13 spraw w Trybunale Sprawiedliwości UE i Europejskim Trybunale Praw Człowieka.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Adam Bodnar w SenaciePAP/Marcin Obara

"Będę każdego dnia działał na rzecz praw obywateli"

Jak przekazano w komunikacie Biura RPO, dominującym tematem sygnałów od obywateli "były ograniczenia praw i wolności obywateli w świetle wprowadzonych przepisami zakazów i nakazów wynikających z ogłoszenia stanu epidemii". - Najczęściej obywatele pytali o zgodność z prawem zakazu gromadzenia się, przemieszczania czy konieczność poddawania się kwarantannie i izolacji, zwłaszcza po powrocie z zagranicy. Nie mniej kontrowersji wzbudzały zakazy wstępu do lasów i parków oraz nakaz noszenia maseczek. Wiele pytań wiązało się z niejasnością przepisów, często zmienianych z dnia na dzień, czy rozbieżnością wynikającą z przekazów medialnych, a faktycznym egzekwowaniem przez służby porządkowe - przekazał Rzecznik.

Dodał, że bardzo wiele skarg dotyczyło pandemii i naruszeń zasad i norm bezpieczeństwa epidemicznego. - Liczną grupę spraw stanowiły sprawy dotyczące sytuacji w DPS-ach [domach pomocy społecznej - przyp. red.] w związku z epidemią. Skutki koronawirusa spowodowały także wpływ nowego rodzaju spraw, to jest skarg przedsiębiorców na sposób i podział środków w ramach pomocy finansowej państwa - zaznaczył.

Jak wskazał Bodnar, dużo sygnałów i skarg obywateli odnosiło się także do działań policji w związku z protestami i demonstracjami, jakie w ostatnich tygodniach zeszłego roku odbywały się w polskich miastach, między innymi po wyroku TK w sprawie przepisów aborcyjnych. - Tak długo, jak pełnię urząd, będę każdego dnia działał na rzecz praw obywateli. Każdy z tych dni jest ważny i na tym się koncentruję, a nie na tym, co nie jest zależne ode mnie - powiedział ponadto Bodnar odnosząc się do oczekującej na rozpatrzenie w Trybunale Konstytucyjnym sprawy zgodności z ustawą zasadniczą przepisu o pełnieniu obowiązków przez RPO po upływie jego kadencji. W poniedziałek poinformowano, że TK ma zająć się tą sprawą 24 lutego.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Marcin Obara

Pozostałe wiadomości