- Jest jeden tyran, z którym nie da się wygrać. To jest czas. Ale patrząc na was, widzę, że i z tym czasem można może nie wygrać, ale pograć, ponieważ nie starzejemy się, powiem nieskromnie - mówił w piątek Aleksander Kwaśniewski na uroczystości z okazji 20-lecia działalności jego fundacji Amicus Europae, które zbiegło się z 70. urodzinami byłego prezydenta.
Były prezydent podkreślił, otwierając uroczystość, że wielkim szczęściem jego pokolenia było to, że mogło ono uczestniczyć nie tylko jako świadek, ale także jako współautor wszelkich zmian, które się w Polsce dokonały. - A później wpisać się w tą nową polską rzeczywistość, czy to robiąc politykę, czy zajmując się biznesem, kulturą czy innymi dziedzinami. I korzystać z tej Polski, która dawała nam wolność, suwerenność, demokrację i poczucie, że wracamy do tej europejskiej rodziny, w której jest nasze miejsce, i zawsze tam było - dodał.
- Jest jeden tyran, z którym nie da się wygrać. To jest czas. Ale patrząc na was, widzę, że i z tym czasem można może nie wygrać, ale pograć, ponieważ nie starzejemy się, powiem nieskromnie - powiedział.
Konferencja z okazji 20-lecia fundacji Amicus Europae zbiegła się z 70. urodzinami Aleksandra Kwaśniewskiego.
Jak mówił, "ze swojej strony włożyliśmy istotny wkład, aby ten proces był udany, aby Polska z udziałem naszego pokolenia, naszych roczników szła w dobrą stronę". - Konstytucja, która od 1997 roku obowiązuje niezależnie od różnych zamachów, które w ostatnich ośmiu latach polska prawica prowadziła na ustawę zasadniczą, jest i tworzy silny fundament dla demokracji i państwa prawa - podkreślił Kwaśniewski.
Były prezydent zaznaczył, że jego pokolenie brało udział we wprowadzeniu Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Już wtedy - 25 lat temu - wiedzieliśmy, że jest to wydarzenie historyczne. I z dzisiejszej perspektywy, wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę, widzimy, że znaczenie tego faktu, naszej obecności w Sojuszu jest nadzwyczajne - powiedział Kwaśniewski.
Jak zaznaczył, "udało nam się też - 20 lat temu - doprowadzić do finału negocjacje z Unią Europejską, zakończyć sukcesem referendum europejskie i wpisać Polskę do Unii Europejskiej". - Widać, jak Polska bardzo się zmieniła, jak Polska ma bogatszą infrastrukturę, jak wyglądają, nie tylko piękniej i wygodniej polskie miasta, ale także miasteczka i polskie wsie - podkreślił.
- Szansa cywilizacyjna, jaką było wejście do Unii Europejskiej, została przez nas na tym poziomie politycznym, sprawczym wykorzystana, a teraz jest wykorzystywana przez kolejne pokolenia - powiedział Kwaśniewski.
Sikorski: pokój i demokracja nie są dane raz na zawsze
Na uroczystości obecny był także m.in. minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, którego zdaniem "burzliwe wydarzenia ostatnich lat pokazują niestety, że pokój i demokracja nie są dane raz na zawsze".
Sikorski zwrócił uwagę, że gdy Rosja zaatakowała 24 lutego 2022 roku Ukrainę, "fundamenty naszej cywilizacji zostały zachwiane", a "wartości, które przez długi czas uważaliśmy za niepodlegające negocjacjom, zaatakowano z całą bezwzględnością". - Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja pozwoli lepiej zrozumieć karuzelę zmian, które dzieją się na naszych oczach - powiedział minister. - Liczę, że owocem dzisiejszych rozmów będą scenariusze, które choć w minimalnym stopniu będziemy mogli wykorzystać w odwracaniu negatywnych trendów - dodał minister.
Fundacja Amicus Europae została założona przez Aleksandra Kwaśniewskiego w 2004 roku. Do zadań Fundacji należy m.in. popieranie integracji europejskiej, a także wspieranie procesów dialogu i pojednania, mających na celu rozwiązanie politycznych i regionalnych konfliktów w Europie. Szczególne miejsce w projektach Fundacji zajmuje wsparcie dla proeuropejskich aspiracji Ukrainy.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24