TVN24 | Polska

Mueller o projekcie opłaty medialnej: zbieramy wszystkie uwagi

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
PAP
Rzecznik rządu Piotr Mueller o pracach nad projektem w sprawie opłaty medialnej
Rzecznik rządu Piotr Mueller o pracach nad projektem w sprawie opłaty medialnejTVN24
wideo 2/8
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o pracach nad projektem w sprawie opłaty medialnej

Wtorek to ostatni dzień, kiedy projekt ustawy dotyczący składki od reklam jest w fazie prekonsultacyjnej, zbieramy wszystkie uwagi, które zostały zgłoszone przez poszczególne grupy medialne i innych interesariuszy - przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller. Tłumaczył, że po konsultacjach wypracowany zostanie projekt uwzględniający część zgłoszonych uwag.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Kilkadziesiąt polskich firm medialnych wystosowało 9 lutego "List otwarty do rządu i liderów ugrupowań politycznych" w sprawie zapowiadanej daniny od reklam. "Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media" - oświadczono w liście. Dodatkowe obciążenie myląco nazywane jest "składką", a wprowadzane jest pod pretekstem epidemii COVID-19.

W środę 10 lutego redakcje przeprowadziły wspólny protest pod hasłem "Media bez wyboru". Był sprzeciwem wobec obarczenia ich dodatkową opłatą. Kilkadziesiąt kanałów telewizyjnych wstrzymało na cały dzień emisję programów - widzowie zobaczyli czarne ekrany telewizorów. Część rozgłośni zamiast programów nadawała tylko komunikat o proteście, na stronach serwisów informacyjnych internautów witały czarne plansze, wiele serwisów nie działało. Do akcji przyłączyły się również dzienniki, które opublikowały informację o akcji na swoich "jedynkach". W ciągu dnia liczba sygnatariuszy listu do rządu wzrosła z 47 do blisko 60.

"Zbieramy wszystkie uwagi"

Do projektu odniósł się we wtorek rzecznik rządu Piotr Mueller. Do wtorku trwają też prekonsultacje w sprawie projektu - do końca dnia można przesyłać do niego opinie i uwagi.

- W tej chwili ustawa jest w fazie prekonsultacji, dzisiaj właśnie kończy tę fazę: zbieramy wszystkie uwagi, które zostały zgłoszone przez poszczególne grupy medialne i innych interesariuszy, i na tej podstawie zostanie zgłoszony projekt, który uwzględnia część z tych uwag - zapowiedział we wtorek podczas konferencji prasowej rzecznik prasowy rządu Piotr Mueller, pytany o postępy w pracach nad projektem.

Świat wspiera niezależne media w Polsce
Świat wspiera niezależne media w PolsceTVN24

Jak będzie wyglądać kalendarz prac w sprawie projektu?

- Potem odbędą się oczywiście obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz posiedzenie rządu, które przyjmie taki projekt (...). Po tych konsultacjach przejdziemy również do etapu wypracowania projektu uwzględniającego te uwagi, i później przedstawimy go na dalszy proces legislacyjny w rządzie, a potem w parlamencie - powiedział Mueller.

- Skupiamy się na tym, aby przeanalizować te wszystkie uwagi, które zostały zgłoszone. Chciałbym podkreślić, że ten projekt w żaden sposób nie dotyka mediów regionalnych, nie dotyka małych mediów, on jest skierowany do tych podmiotów, które w sposób nieuzasadniony stosują optymalizację podatkową, również do gigantów cyfrowych, którzy często płacą w nieproporcjonalny sposób swoje obciążenia podatkowe - przekonywał rzecznik rządu.

Autor:mjz/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości