Koronawirus w Polsce. Mapa zakażeń

TVN24 | Polska

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl
Związkowiec: górnicy są uwięzieni w kwarantannie ponad miesiącTVN 24 Katowice
wideo 2/44
TVN 24 KatowiceZwiązkowiec: górnicy są uwięzieni w kwarantannie ponad miesiąc

259 nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 potwierdzono w sobotę w Polsce, poinformowano także o śmierci sześciu osób. Od początku pandemii COVID-19 zainfekowanych zostało w naszym kraju 25 669 osób. Zmarło 1143 spośród nich. W szpitalach jest ponad dwa tysiące pacjentów, wyzdrowiało ponad 12,6 tysiąca osób.

195 ze 259 potwierdzonych w sobotę rano przypadków to zachorowania na Śląsku, z czego 190 w kopalni Zofiówka. W tym regionie jest łącznie zdecydowanie najwięcej przypadków w kraju - 9158. Najmniej zakażeń jest w województwie lubuskim - 124.

Według statystyk najwięcej osób chorych na COVID-19 zmarło dotychczas w województwie mazowieckim - 281. W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci sześciu pacjentów wieku od 73 do 93 lat. Większość z nich miała choroby współistniejące. Co wiemy o osobach, które zmarły?

Według komunikatów przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia: - potwierdzono w sumie 25 669 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, - zmarło 1143 osób, - 81 820 osób jest objętych kwarantanną, - 19 994 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym, - 2 128 osób jest hospitalizowanych, - 12 641 osób wyzdrowiało.

Oto informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach (pochodzą z witryny gov.pl):

Czwarty etap łagodzenia ograniczeń

30 maja rozpoczął się czwarty etapu łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób w zależności od powierzchni lokalu, ale trzeba zakrywać usta i nos.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych, dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 osób. Od 6 czerwca otwarte mogą być kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostaną zamknięte.

Wcześniej zostały otwarte salony fryzjerskie i restauracje

18 maja wdrożony został trzeci etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19.

Co się zmieniło? - otwarte zostały zakłady fryzjerskie i kosmetyczne w rygorze sanitarnym (Zobacz >> Jak wygląda wizyta w zakładzie fryzjerskim w czasie pandemii? O czym trzeba wiedzieć?) - możliwe było częściowe uruchomienie lokali gastronomicznych, - zwiększono limit osób w transporcie publicznym: dozwolone jest zapełnienie 30 procent wszystkich miejsc stojących i siedzących dla danego pojazdu, - dzieci mogą wychodzić z domu bez towarzyszącego im dorosłego opiekuna, - możliwe jest korzystanie z sal gimnastycznych, - wznowiona została działalność kin plenerowych (w tym samochodowych), - zwiększono limit wiernych przebywających w miejscach sprawowania kultu religijnego: podczas mszy świętej na jednego uczestnika musiało przypadać przynajmniej 10 metrów kwadratowych (ta zmiana weszła w życie 17 maja, a pod koniec tego miesiąca rygory zostały jeszcze bardziej poluzowane).

Zobacz >> Kiedy otwarte będą siłownie? Wicepremier podała możliwy termin

Od 25 maja możliwe są zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach 1-3 szkół podstawowych oraz konsultacje dla maturzystów w szkołach średnich.

Kontrole na granicy kraju zostały przedłużone do 12 czerwca.

Wróciły galerie handlowe, żłobki i przedszkola

Od 4 maja weszliśmy w drugi etap luzowania obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią. Zostały otwarte - nadal w ścisłym reżimie sanitarnym - galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe oraz muzea. Otwarte są też orliki i inne boiska - może na nich przebywać jednak nie więcej niż sześć osób.

Od 6 maja otwarto część żłobków i przedszkoli.

ZOBACZ >> Nieliczne dzieci wróciły do żłobków i przedszkoli. "Nie jestem wyrodną matką, ale muszę pracować"

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

Od 20 kwietnia lasy i parki otwarte

Od 20 kwietnia ponownie otwarto lasy i parki. Ważną zmianą było zezwolenie na przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Nadal jednak obowiązkowo musimy zachowywać na spacerach dwumetrowy dystans.

Korzystanie z placów zabaw nadal jest zabronione.

Matury w czerwcu

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 16 do 18 czerwca (planowo miał być przeprowadzany od 21 do 23 kwietnia), a matury od 8 czerwca, ale bez egzaminów ustnych (miały rozpocząć się 4 maja).

Egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie zostaną przeprowadzone od 22 czerwca do 9 lipca, a egzaminy zawodowe tzw. trzyliterowe od 17 do 28 sierpnia.

Stan epidemii

20 marca został wprowadzony stan epidemii. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że kary za łamanie kwarantanny zostały podwyższone z 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Wprowadzono zakaz zgromadzeń. Ograniczenia dotyczą także obrzędów religijnych, zakładów pracy oraz komunikacji miejskiej, gdzie dozwolona liczba pasażerów odpowiada połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Artur Reszko

Tagi:
Raporty: