Polska

Manfred Weber w Warszawie. Spotkanie z Trzaskowskim, jazda "halikobusem"

Polska


Kandydat europejskiej chadecji na nowego przewodniczącego Komisji Europejskiej Manfred Weber odwiedza w czwartek Warszawę, gdzie spotka się z prezydentem stolicy Rafałem Trzaskowskim i wesprze w kampanii wyborczej kandydatów Koalicji Europejskiej, między innymi Andrzeja Halickiego z Platformy Obywatelskiej.

Manfred Weber, niemiecki europoseł i kandydat Europejskiej Partii Ludowej na przewodniczącego Komisji Europejskiej w kadencji 2019-2024, przyjeżdża do Polski na zaproszenie Platformy Obywatelskiej.

Polityk ma w planach między innymi spotkanie z prezydentem Warszawy, z którym zwiedzi wspólnie Centrum Nauki Kopernik. W spacerze po tej placówce naukowo-rozrywkowej towarzyszyć mu będzie również poseł PO Andrzej Halicki - "dwójka" stołecznej listy Koalicji Europejskiej do europarlamentu.

Zaplanowana jest także wspólna konferencja prasowa Webera, Trzaskowskiego i Halickiego.

"Warszawa jest dla niego ważnym miejscem"

Później Weber wraz z Halickim udadzą się na Pragę. - Będzie jeździł ze mną "halikobusem". Chciałbym pokazać mu jedno z miejsc na Pradze, które wymaga rewitalizacji i nakładów środków europejskich - powiedział poseł Platformy i kandydat do europarlamentu.

Polityk zwrócił ponadto uwagę, że Weber rozpoczynał swoje wizyty, jako kandydat na szefa Komisji Europejskiej, w naszym kraju. - Zaczynał od Warszawy, jako kandydat na przewodniczącego Komisji Europejskiej i kończy także w naszym kraju. Jest to więc także symboliczne podkreślenie tego, że Warszawa jest bardzo ważnym miejscem dla niego - podkreślił Halicki.

Niemiecki polityk nie spotka się w czwartek z szefem PO Grzegorzem Schetyną, który tego dnia ma w planach przedwyborcze wizyty w regionach.

Manfred Weber odwiedził Polskę w listopadzie zeszłego roku. Wizytował wówczas były niemiecki, nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, spotkał się też z liderami PO i PSL.

Później wziął jeszcze udział w marcowym spotkaniu kierownictwa Europejskiej Partii Ludowej w Warszawie (należą do niej zarówno Platforma Obywatelska, jak i Polskie Stronnictwo Ludowe).

Timmermans w Polsce

We wtorek i w środę w naszym kraju przebywał także wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Była to jego trzecia wizyta w Polsce jako kandydata europejskiej lewicy (Partii Europejskich Socjalistów) na nowego szefa Komisji w kadencji obejmującej lata 2019-2024.

Timmermans także wspierał kandydatów na europosłów - z list Wiosny Roberta Biedronia oraz startującego jako "jedynka" listy Koalicji Europejskiej w Warszawie byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Przed pięcioma laty przed wyborami do europarlamentu nasz kraj także wizytowali: obecny szef Komisji (wówczas kandydat EPL na to stanowisko) Jean-Claude Juncker oraz wspierany przez PES niemiecki europoseł Martin Schulz.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości