Wybory do europarlamentu 2019

17 kwietnia 2019

- Jasne jest, że ta pokusa, której uległ, jest w zdecydowanej sprzeczności z tymi wartościami, z którymi Prawo i Sprawiedliwość chciało dokonywać zmian funkcjonowania państwa - powiedział we "Wstajesz i wiesz" socjolog, dyrektor Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas doktor Robert Sobiech. Skomentował w ten sposób sprawę lotów marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i "sprzeczne, wykluczające się" wyjaśnienia, które mogą mieć swoje konsekwencje nawet w czasie jesiennych wyborów.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w niedzielę z wysoko postawionym wysłannikiem niemieckiej partii CDU, tematem rozmów była obsada unijnych stanowisk - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej uzyskanych w PiS. - Mamy, miejmy nadzieję, mały kryzys w Unii Europejskiej, trzeba było porozmawiać z jakimiś tam wysłannikami - tłumaczył sam Kaczyński.

- Większość polityków w Brukseli żyła w przekonaniu, że opozycja w Polsce te wybory wygra (...) myślę, że to był rodzaj demonstracji - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł PiS, były wicemarszałek Senatu Adam Bielan, odnosząc się do faktu, iż była premier Beata Szydło nie została wybrana na przewodniczącą komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego.

Deputowani eurosceptycznej Partii Brexitu odwrócili się plecami do prezydium Parlamentu Europejskiego w trakcie odgrywania hymnu Unii Europejskiej. Stało się to we wtorek podczas pierwszej sesji plenarnej nowego europarlamentu w Strasburgu. Na zdjęciach widać także dwoje polskich europosłów z Prawa i Sprawiedliwości, którzy początkowo nie podnieśli się z miejsc, gdy zabrzmiała "Oda do radości".

Krzysztof Brejza został szefem sztabu wyborczego opozycyjnej koalicji tworzonej na wybory parlamentarne - przekazał w środę lider PO Grzegorz Schetyna. - To jest nowy początek - dodał. W sztabie znaleźli się też między innymi: Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Adam Szłapka (Nowoczesna), Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) i prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Nie da się pogodzić w jednym wielkim kotle propozycji Roberta Biedronia i propozycji konserwatywnego skrzydła Polskiego Stronnictwa Ludowego - stwierdził w "Tak jest" wiceprzewodniczący Rady Naczelnej PSL Marek Sawicki, mówiąc o możliwości powstania szerokiej opozycyjnej koalicji przed wyborami parlamentarnymi. - Jestem zdecydowanie za jednym blokiem - zadeklarował natomiast Andrzej Rozenek z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Przywódcy państw członkowskich Unii Europejskiej nie osiągnęli w czwartek porozumienia i nie wyłonili kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Na miejsce Jean-Claude'a Junckera typuje się głównie trzy osoby, popierane przez największe frakcje w europarlamencie. Chadecy wystawili Manfreda Webera, socjaliści Fransa Timmermansa, a liberałowie - Margrethe Vestager. Decyzja Rady Europejskiej ma zapaść 30 czerwca.

Donald Tusk podczas konferencji prasowej zaprzeczył, jakoby był brany pod uwagę jako kandydat na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej. - Na szczęście - zażartował stojący obok szefa Rady Europejskiej obecny szef KE Jean-Claude Juncker.

W Unii Europejskiej są różne punkty widzenia, różne interesy, ale także wspólna wola sfinalizowania procesu obsadzenia stanowisk nowych szefów instytucji Unii Europejskiej jeszcze w czerwcu, przed pierwszą sesją Parlamentu Europejskiego - poinformował w środę Donald Tusk w liście do unijnych przywódców.

Skoro będzie tak, że SLD zamelduje się w Platformie Obywatelskiej, to dla nas tam miejsca nie ma - mówił w "Tak jest" w TVN24 poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski. - Mówiliśmy wam, że udział w Koalicji Europejskiej to nie jest dla PSL dobre rozwiązanie, że to jest koalicja, która pójdzie bardzo mocno w lewo - skomentował Kamil Bortniczuk z Porozumienia.

Hiszpańska Państwowa Komisja Wyborcza (JEC) orzekła w poniedziałek nieważność mandatów do Parlamentu Europejskiego zdobytych przez trzech separatystycznych polityków z Katalonii: byłego premiera regionu Carlesa Puigdemonta oraz byłych ministrów Oriola Junquerasa i Toniego Comina.

- Jeżeli jest tu coś na rzeczy, jeżeli politycy PiS-u albo to zaaranżowali albo wykorzystali, to jest to rzecz, która nie może być zamieciona pod dywan - mówił w "Faktach po Faktach" senator Marek Borowski, odnosząc się do listu, jaki Marek Falenta wysłał do prezydenta. - Jeśli pokaże się jakieś nagranie, no to wtedy możemy mieć burzę - ocenił.

Do wtorku po południu do Sądu Najwyższego wpłynęły 52 protesty przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych 26 maja bieżącego roku - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego.

- W momencie, kiedy zostanę wybrany na posła czy senatora, zależy od tego, gdzie będę startował, to mandat europosła automatycznie wygaśnie - tłumaczył w "Kropce nad i" lider Wiosny Robert Biedroń. Odnosząc się do swoich wcześniejszych wypowiedzi na ten temat, stwierdził, że "jest to dla niego nauczka".

Będę kontynuował mandat europosła, dopóki nie zostanę parlamentarzystą polskiego parlamentu - oświadczył w sobotę lider Wiosny Robert Biedroń. Informacje, jakoby wcześniej deklarował, że mandatu nie przyjmie, nazwał fake newsami. W styczniu w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Biedroń zapewniał, że "nie przyjmie mandatu albo z niego zrezygnuje". Zastrzegł, że "prawdopodobnie" tak zrobi.

- Największym problemem jest to, jakie wnioski zostaną wyciągnięte, jeśli chodzi o mobilizację (...) tę walkę mobilizacyjną Jarosław Kaczyński wygrał - stwierdził w "Faktach po Faktach" publicysta tygodnika "Newsweek" Cezary Michalski, mówiąc o sytuacji opozycji po przegranej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Polsce jest dzisiaj potrzebna opozycja, w interesie nas wszystkich jest to, żeby mieć wybór - przekonywał profesor Paweł Kowal z Polskiej Akademii Nauk.

W Pałacu Prezydenckim odbyła się we wtorek uroczystość mianowania nowych ministrów. Zmiany na stanowiskach w rządzie związane są przede wszystkim z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których kilkoro ministrów i wiceministrów uzyskało mandaty europosłów.

Szefowa Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Andrea Nahles ogłosiła w niedzielę, że podaje się do dymisji po fali krytyki za katastrofalny wynik swego ugrupowania w wyborach do PE. Rezygnuje też z szefowania frakcji SPD w Bundestagu.

W następnej kampanii wyborczej trzeba mówić o konkretach: w jakiej zapaści jest służba zdrowia, w jakim stanie jest edukacja, jaka jest sytuacja w policji - stwierdził Adam Szłapka z Nowoczesnej, odnosząc się do wyniku Koalicji Europejskiej w wyborach do europarlamentu. Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości ocenił z kolei, że jego partii "najlepiej wychodzi bycie wiarygodnym i to jest klucz do sukcesu".

Ta władza niczego dobrze nie potrafi zrobić, a ważne jest dla nich, kto komu podaje rękę? Niech w końcu potraktują poważnie konstytucję i nasze członkostwo w Unii Europejskiej - powiedziała w rozmowie z tvn24.pl europosłanka Róża Thun. Tak tłumaczyła, dlaczego po odebraniu zaświadczenia o zdobyciu mandatu niektórzy eurodeputowani Koalicji Europejskiej nie podeszli, by uścisnąć dłoń obecnym na uroczystości przedstawicielom rządu, władz Sejmu i innych oficjelom.