TVN24 | Polska

Możliwość wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Prezydent Andrzej Duda komentuje

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Prezydent: Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską
Prezydent: Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską
wideo 2/3
Prezydent: Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską

Prezydent Andrzej Duda, przywołując swą poniedziałkową rozmowę z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, powiedział, że może rozwiać obawy dotyczące możliwości wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Przekazał też, że "pomoc w fizycznej ochronie granicy dzisiaj nie jest nam potrzebna". Szef MSW Niemiec Horst Seehofer w liście do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podziękował polskiej Straży Granicznej za ochronę granicy Unii Europejskiej z Białorusią.

Prezydent Andrzej Duda, który we wtorek przebywa z wizytą w Wilnie, był pytany na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą o kwestię wsparcia polskich służb na granicy z Białorusią przez niemieckich policjantów oraz doniesienia o planowanym wprowadzeniu kontroli na granicy polsko-niemieckiej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Prezydent: Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską

Duda, który w poniedziałek rozmawiał telefonicznie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, powiedział, że tego dnia "w mediach pojawiły się takie pogłoski, że rzekomo ze strony Niemiec rozważana jest możliwość wprowadzenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej z uwagi na sytuację, która ma miejsce na granicy polsko-białoruskiej".

- Pan prezydent (Niemiec - red.) powiedział mi, że absolutnie żadnego takiego sygnału od żadnego z poważnych niemieckich polityków nie słyszał, i w ogóle nie słyszał o tym, żeby tego typu poważne rozważania były po stronie niemieckiej prowadzone - powiedział prezydent. Dodał, że "jeżeli ktoś się obawia, że Niemcy szykują się na coś takiego", to biorąc pod uwagę rozmowę z prezydentem Niemiec, może "takie obawy całkowicie rozwiać".

- Jeżeli natomiast zaprosimy do obecności na naszej granicy - to goście będą mile widziani. Chcę zaznaczyć jedno: pomoc w fizycznej ochronie granicy dzisiaj nie jest nam potrzebna. My się z tego obowiązku wywiązujemy, myśmy się o pomoc w tym zakresie nie zwracali - powiedział prezydent.

Prezydent: Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską
Prezydent: Niemcy nie rozważają wprowadzenia kontroli na granicy z Polską

Duda: nam potrzebna jest pomoc polityczna

Dodał, że "nam potrzebna jest pomoc polityczna, wsparcie ze strony Unii Europejskiej, poprzez lepsze rozwiązania prawne, poprzez oddziaływanie zniechęcające reżim białoruski do prowadzenia tego swoistego ataku hybrydowego".

- Granica może być chroniona na różne sposoby. To jest kwestia moich ustaleń z rządem, a także kwestia decyzji wybranego w demokratycznych wyborach parlamentu, i na końcu mojej decyzji jako prezydenta, jakich środków my do tego strzeżenia granicy użyjemy - powiedział Duda, pytany o decyzję ws. ustawy o budowie zapory na granicy Polski z Białorusią, a także czy Litwa powinna podjąć podobną decyzję.

Prezydent zaznaczył, że "jakakolwiek próba wkroczenia na teren Polski i Unii Europejskiej poza przejściem granicznym jest po prostu nielegalna".

Prezydent Litwy o budowie zapory na granicy litewsko-białoruskiej

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda w czasie konferencji powiedział, że decyzja o budowie zapory na granicy litewsko-białoruskiej została już podjęta i jest obecnie wdrażana. - To się odbywa na razie powoli, wolniej niż się spodziewaliśmy, ale prace trwają. Otrzymaliśmy także wsparcie w zakresie budowy zapory - od Ukrainy, Estonii, Danii, a także innych państw. Nie ma tu żadnej kolizji między naszą chęcią budowy zapory fizycznej a poglądem instytucji unijnych - powiedział.

Polsko-niemiecka granicaShutterstock

Dodał, że Litwa chce się także starać o finansowanie unijne przy budowie zapory.

List szefa MSW Niemiec. "Dziękuję polskiej Straży Granicznej"

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer w liście skierowanym do szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego podziękował polskiej Straży Granicznej za ochronę granicy Unii Europejskiej z Białorusią. We wtorek treść dokumentu opublikowało MSWiA. "Z dużym niepokojem obserwuję – jak z pewnością i pan - nasilające się ostatnio wydarzenia związane z nielegalną migracją obywateli państw trzecich, szczególnie z krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu, przez teren Białorusi do Polski i do Niemiec" - napisał szef niemieckiego MSW.

"Szczególnie mając na uwadze trudne uwarunkowania polityczne w stosunkach z Białorusią dziękuję panu oraz polskiej Straży Granicznej za ochronę naszej wspólnej granicy zewnętrznej, której celem jest zapobieżenie w miarę możliwości nielegalnej migracji przez Białoruś do krajów Unii Europejskiej" - podkreślił Seehofer.

Minister ocenił, że "ten problem nielegalnej migracji w coraz większym stopniu dotyka obok innych państw członkowskich Unii Europejskiej także szczególnie Niemcy". Zwrócił przy tym uwagę, że dzięki wymianie informacji Kamiński zna "aktualne ustalenia Policji Federalnej dotyczące sytuacji na naszej wspólnej granicy wewnętrznej".

Seehofer o wzmocnieniu wspólnych patroli polskiej i niemieckiej Służby Granicznej

"W obliczu stojących przed nami wspólnych wyzwań uważam za rozsądne dalsze odczuwalne wzmocnienie - poniżej progu tymczasowego przywrócenia kontroli granic wewnętrznych - naszych sprawdzonych wspólnych patroli polskiej i niemieckiej Służby Granicznej na granicy polsko-niemieckiej" - podkreślił Seehofer. "Mając na uwadze niewątpliwie znaczne obciążenie polskiej Straży Granicznej na granicy z Białorusią pragnę zaproponować znaczące zwiększenie w tym celu udziału funkcjonariuszek i funkcjonariuszy Policji Federalnej" - zaoferował minister.

Według Seehofera, "aby móc skutecznie zapobiec dalszemu nielegalnemu przejazdowi do Niemiec, wspólne patrole powinny być prowadzone na bazie polsko-niemieckiej umowy o Policji przede wszystkim na terytorium Polski, oczywiście pod kierownictwem funkcjonariuszy polskiej Straży Granicznej".

Minister zapewnił również, że jest gotów udzielić wsparcia logistycznego np. w kwestii zakwaterowania migrantów i uchodźców. Zasugerował ponadto, "aby – w obliczu dalszych wyzwań, jakie niesie napływ migrantów – skorzystać ze wsparcia Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex".

"Pragnę raz jeszcze serdecznie podziękować panu za wsparcie w tym względzie oraz za sprawdzoną i niezmiennie konstruktywną współpracę Służb Granicznych naszych państw" - zakończył list Seehofer. 

Wiceszef MSWiA: stanowisko Niemiec ws. ochrony granicy z Białorusią szczególnie ważne

List szefa niemieckiego MSW komentował wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. "Cieszy nas stanowisko naszych zachodnich sąsiadów, które jest wyrazem uznania dla tego, co robi rząd i co robią polskie służby oraz wojsko, chroniąc granicy państwowej. To stanowisko jest szczególnie ważne, gdyż to głównie Niemcy są państwem docelowym dla migrantów" - zaznaczył.

Wiceminister odniósł się także do sugestii szefa niemieckiego MSW, aby skorzystać ze wsparcia Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

"Jeśli chodzi o udział Fronteksu, to wielokrotnie podkreślaliśmy, że jesteśmy w bieżącym kontakcie, czego dowodem jest wizyta szefa Fronteksu na granicy wschodniej, jego wysoka ocena działań podjętych przez polski rząd, a także oferta pomocy złożona przez szefa Agencji przy readmisji, czyli powrotach obywateli państw trzecich, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, do ich krajów pochodzenia. My z tej oferty bardzo chętnie skorzystamy" - powiedział Grodecki.

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości