Byli prezesi zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej pozostają w Sądzie Najwyższym

Autor:
pp/kab
Źródło:
PAP
Rzecznik SN: działalność rozpoczyna Izba Odpowiedzialności Zawodowej
Rzecznik SN: działalność rozpoczyna Izba Odpowiedzialności ZawodowejTVN24
wideo 2/3
TVN24Rzecznik SN: działalność rozpoczyna Izba Odpowiedzialności Zawodowej

Zespół prasowy Sądu Najwyższego poinformował, że byli prezesi dawnej Izby Dyscyplinarnej pozostają w sądzie. Tomasz Przesławski trafił do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, zaś Adam Roch do Izby Karnej.

Łącznie z sędziami Tomaszem Przesławskim i Adamem Rochem dotychczas poinformowano oficjalnie o pięciorgu sędziach z dawnej Izby Dyscyplinarnej, którzy pozostają w SN. Wcześniej do Izby Karnej trafili sędziowie Małgorzata Bednarek i Ryszard Witkowski, a sędzia Jarosław Sobutka - do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

W połowie lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Sędziowie orzekający wcześniej w Izbie Dyscyplinarnej mogą zostać przeniesieni do innej izby, zaproponowanej przez I prezes SN, lub przejść w stan spoczynku. Na podjęcie decyzji mają tydzień od momentu formalnego otrzymania propozycji.

Sąd NajwyższyTVN24

Jak ustaliła PAP, wszystkim 11 zainteresowanym sędziom dawnej Izby Dyscyplinarnej doręczono takie oferty. Oznacza to, że najprawdopodobniej w tym tygodniu znane będą dalsze losy wszystkich sędziów zlikwidowanej Izby.

Sędzia Przesławski był prezesem Izby Dyscyplinarnej od lutego 2019 r. do lutego 2022 r., zaś jego następcą - do momentu likwidacji tej Izby - był sędzia Roch.

Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym

Izba Dyscyplinarna została zlikwidowana na mocy nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Nie jest jednak pewne, czy nowe przepisy spełnią tzw. kamienie milowe w tej sprawie. Wątpliwości co do tego wyrażali w ostatnim czasie niektórzy przedstawiciele Komisji.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kamienie milowe w KPO - do czego zobowiązała się Polska?

Po wejściu w życie nowelizacji wyznaczono również pięcioro sędziów, którzy tymczasowo orzekają w nowej Izbie Odpowiedzialności Zawodowej i przewodniczącego dwóch wydziałów tej Izby. Jest nim - do czasu wyznaczenia przez prezydenta sędziów na stałą kadencję - sędzia Wiesław Kozielewicz. Obowiązki prezesa Izby Odpowiedzialności Zawodowej pełni zaś obecnie I prezes SN Małgorzata Manowska.

Losowanie sędziów mających na stałe orzekać w tej izbie - jak zapowiedziano - odbędzie się między 5 a 16 sierpnia podczas Kolegium SN, które zwoła prezes Małgorzata Manowska. Spośród wszystkich sędziów SN (z wyjątkiem I prezes, prezesów izb i rzeczników dyscyplinarnego i prasowego) wylosowanych zostanie 33 kandydatów, którzy będą niezwłocznie przedstawieni prezydentowi. Ten zaś dokona ostatecznego wyboru 11 sędziów, którzy będą orzekać w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej.

Ci z sędziów dawnej Izby Dyscyplinarnej, którzy zdecydują się jednak pozostać w SN, będą brali udział w losowaniu do nowej Izby. Tym samym istnieje prawdopodobieństwo, że niektórzy z tych sędziów znajdą się ostatecznie w składzie Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jolanta Wojcicka / Shutterstock

Pozostałe wiadomości