TVN24 | Polska

Budka apeluje do premiera, "by nie szedł bardzo złą drogą, która naraża bezpieczeństwo Polski"

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Budka apeluje do premiera w sprawie unijnego budżetu
Budka apeluje do premiera w sprawie unijnego budżetuTVN24
wideo 2/9
TVN24Budka apeluje do premiera w sprawie unijnego budżetu

Szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, by ten nie wetował budżetu Unii Europejskiej i zrozumiał, że "bez europejskiej solidarności nie będziemy w stanie zwalczyć kryzysu" wywołanego pandemią COVID-19.

Budka ocenił w czwartek na konferencji prasowej, że rząd prowadzi "bardzo niebezpieczną grę z partnerami w Unii Europejskiej", zapowiadając weto budżetu i nie zgadzając się na mechanizm powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządnością państw członkowskich.

"To kwestia elementarnego bezpieczeństwa nas wszystkich"

- Dziś ważą się losy przyszłych pokoleń, ale również elementarne bezpieczeństwo każdej Polki i każdego Polaka. Wetowanie unijnego budżetu to już nie jest tylko kwestia politycznej rozgrywki w obozie władzy. To przede wszystkim kwestia elementarnego bezpieczeństw nas wszystkich - powiedział Budka.

Dodał, że porozumienie w sprawie unijnego budżetu to także "bezpieczeństwo europejskiego projektu". - Nie chodzi dziś tylko o fundusz obudowy, który może powstać bez Polski, chodzi również o bieżące funkcjonowanie Unii - podkreślił.

Ocenił, że "niepokojące głosy płyną z Brukseli". - Zawetowanie unijnego budżetu to również niższe środki na fundusz spójności, ale to również brak programu Erasmus - polscy studenci mogą zostać pozbawieni wielkiego narzędzia, które pozawala im poznawać Europę, pozwala wymieniać im wiedzę z kolegami i koleżankami z innych krajów - stwierdził. Brak środków na nowe inwestycje, to - według Budki - kolejne niebezpieczeństwo związane z wetowaniem budżetu UE.

- Dziś zadajemy proste pytanie: gdzie pisany jest scenariusz negocjacji polskiego rządu - pytał Budka. Według niego scenariusz ten "jest pisany cyrylicą, przez ludzi, którzy nie chcą silnej Polski w Unii Europejskiej, ale chcą rozwalenia tej Unii od środka".

Budka apeluje do premiera

Szef PO zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego, by nie szedł "bardzo złą drogą, która naraża bezpieczeństwo Polski i Polaków na wielkie zagrożenie".

- Apeluję, by premier zrozumiał, że bez europejskiej solidarności nie będziemy w stanie zwalczyć kryzysu pandemicznego - powiedział Budka. Zwrócił się też o przeprowadzenie w Sejmie "rzetelnej debaty" na temat "zagrożeń, z którymi będziemy mieli do czynienia, jeżeli Mateusz Morawiecki zawetuje unijny budżet".

"Za zawetowanie dobrego budżetu powinien grozić Trybunał Stanu"

Budka zapewniał, że Koalicja Obywatelska daje gwarancję poparcia w parlamencie europejskiego Funduszu Odbudowy. - Dajemy gwarancję, że tutaj, w parlamencie, jak trzeba będzie ratyfikować ten fundusz, tak bardzo potrzebny Polsce, będziemy wspierać ten rząd - mówił szef PO.

- Niech pan Mateusz Morawiecki wreszcie nie boi się swoich partyjnych kolegów, niech wreszcie zachowa się jak mąż stanu, jak premier rządu, który walczy o interesy Polski, interesy swoich obywateli, a nie interes Zbigniewa Ziobry czy Jarosława Kaczyńskiego - apelował. Przekonywał, że "straszne jest to", że "cały interes polityczny Ziobry, Kaczyńskiego, Morawieckiego został podporządkowany interesowi Polski". - Za zawetowanie dobrego budżetu powinien grozić Trybunał Stanu - dodał.

- A jeśli ktoś boi się zasady praworządności, to jakie ma intencje? Czy nadal chce bezkarnie kraść, jak to było w przypadku wydatkowania środków na walkę z COVID-19? Nadal chce bezkarnie usuwać sędziów, którzy są niezależni i niezawiśli? - mówił lider PO.

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości