TVN24 | Polska

Ambasada Niemiec opuściła flagi do połowy masztu. "Znak głębokiego bólu i wstydu"

TVN24 | Polska

Autor:
mb//rzw
Źródło:
PAP
"To są obrazy, które zostają w nas i budują determinację, żeby nigdy nie zapomnieć o powstaniu"TVN24
wideo 2/5
TVN24"To są obrazy, które zostają w nas i budują determinację, żeby nigdy nie zapomnieć o powstaniu"

"Z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością stolicy podczas Powstania Warszawskiego" - tak Ambasada Niemiec w Warszawie uzasadniła opuszczenie do połowy masztu flag na znak "głębokiego bólu i wstydu". Cześć powstańcom oddały także inni dyplomaci, w tym ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi oraz ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher.

RELACJA Z OBCHODÓW 76. ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

"Na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością Warszawy podczas Powstania Warszawskiego Ambasada Niemiec opuściła dziś flagi do połowy masztu. Chargé d'affaires Ambasady złożył kwiaty pod pomnikiem Powstania Warszawskiego" - napisała niemiecka ambasada na Twitterze.

Cześć Powstańcom Warszawskim oddali również ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi oraz ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher.

Georgette Mosbacher przypomniała słowa prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który podczas przemówienia na pl. Krasińskich mówił do weteranów Powstania Warszawskiego: "Oddajemy cześć Waszemu poświęceniu i przyrzekamy, że zawsze będziemy pamiętać Waszą walkę o Polskę i wolność".

"1.08.1944 -Pamiętamy!" - dodała ambasador USA w Polsce.

Na Twitterze ambasady Izraela pojawił się wpis, w którym poinformowano, że ambasador Ben Zvi oddał cześć "bojownikom i ludności cywilnej Warszawy, walczącym o wolność Polski podczas Powstania Warszawskiego". Do wpisu dołączone zostały zdjęcia ambasadora przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy około 500 tysięcy, wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Autor:mb//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24