Ognisko Pamięci zapłonęło na Kopcu Powstania Warszawskiego

Najnowsze

Aktualizacja:
Autor:
kz/kk/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Godzina "W" w 76. rocznicę Powstania WarszawskiegoTVN24
wideo 2/10
Rocznica Powstania Warszawskiego. Obchody 1 sierpnia

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstania Warszawskie. Od rana w różnych miejscach stolicy odbywały się uroczystości rocznicowe. Relacjonowaliśmy je na tvnwarszawa.pl.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 22:13

  Zakończyliśmy naszą relację z obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

 • 22:10

  W niedzielę, 2 sierpnia zaplanowane zostało odsłonięcie pomnika kapitana Stanisława Jankowskiego "Agatona". Stanie on u zbiegu ulic Karowej i Browarnej. Od północy do godz. 13 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się na ulicach Karowej na odcinku od ul. Browarnej do Dobrej i Browarnej przy skrzyżowaniu z ul. Karową. Natomiast w godz. 8-13 wyłączone z ruchu będą chodnik i droga rowerowa przylegające do skweru Jankowskiego "Agatona", a w godz. 8.30-12 wyłączona z ruchu będzie ul. Karowa na odcinku od ul. Browarnej do Dobrej. W tym czasie swoją trasę zmienią autobusy linii 106.

  W godz. 17-20.30 ulicami miasta przejedzie Masa Powstańcza 2020. W tym roku uczestnicy przejadą szlakiem batalionów AK "Czata 49" i "Miotła" między innymi ulicami Towarową i Okopową, Stawki, Bonifraterską, Miodową, Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi i Koszykową. W związku z organizacją tego wydarzenia w godz. 7-14 będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się po obu stronach ul. Przyokopowej, a w godz. 14-20.30 ulica ta zostanie zamknięta dla samochodów.

 • 21:30
 • 20:57
 • 20:37
 • 20:24

  - Uroczystości i zgromadzenia upamiętniające Powstanie Warszawskie cały czas trwają i do tej pory przebiegają spokojnie - poinformował Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

  Zaznaczył, że w sobotę policjanci na bieżąco podejmują interwencje dotyczące zdarzeń. Jak dodał, ostatnie wydarzenia zakończa się późnym wieczorem - i dopiero wtedy policja będzie mogła zacząć podsumowanie.

 • 19:29
 • 18:54
 • 18:06
 • 17:54
 • 17:51
 • 17:19

  Przed pomnikiem Gloria Victis (łac. chwała zwyciężonym) na Powązkach hołd powstańcom oddały władze: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i ministrowie jego rządu, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, odegrano hejnał Warszawy. Salwę honorową oddała kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego. Następnie rozpoczęło się składanie wieńców pod pomnikiem przez delegacje.

 • 17:18
 • 17:00
 • 16:58

  Za kilka minut rozpoczną się uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis (łac. chwała zwyciężonym) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk. Wezmą w nich udział przedstawiciele władz państwowych, władz Warszawy, powstańcy warszawscy oraz ich bliscy. Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jest tradycją sięgającą już kilkudziesięciu lat.

 • 16:39

  Na rondzie Dmowskiego gromadzą się osoby zamierzające oddać hołd powstańcom warszawskim w godzinę "W". Z tego powodu ruch w rejonie ronda został zablokowany. Jak podaje Zarząd Transportu autobusy i tramwaje kursujące Alejami Jerozolimskimi oraz Marszałkowską są kierowane na objazdy.

  Utrudnienia dotyczą linii: 4, 7, 9, 15, 18, 22, 24, 35, T, 100, 109, 117, 127, 128, 131, 171, 175, 501, 507, 517, 519, 520, 521, 522, 525.

 • 16:18
 • 15:42
 • 15:30

  Prezydent Warszawy mówił też o "latach zakłamania", czasach komunizmu. - Kiedy nie pozwalano nam czcić w odpowiedni sposób bohaterów, kiedy mówiono o powstańcach, ale nie mówiono o powstaniu, kiedy przeinaczano fakty. Wtedy zdajemy sobie sprawę z tego bólu, który powstańcy musieli przeżywać, przecież większość z nich odeszła, nie doczekawszy czasów, kiedy ramię w ramię możemy czcić pamięć powstańców i ludności cywilnej - przemawiał Rafał Trzaskowski.

  Zapewnił też, że rusza budowa izby pamięci na Cmentarzu Powstańców Warszawy. - Dzięki determinacji pani Wandy (Traczyk-Stawskiej - red.), ale też innych powstańców, którzy wykonywali rozkaz, żeby ta pamięć przetrwała. Dzisiaj nasza odpowiedzialnością jest opieka nad powstańcami, ale także nad pamięcią powstania, by te symbole, które mamy wyryte w DNA pozostały dla nas święte, pozostały czymś, co łączy - tłumaczył. I zaznaczył, że izba pamięci będzie wyjątkowa, bo poświęcona będzie przede wszystkim ofiarom cywilnym. - To ważna lekcja, byśmy myśleli o tych, którzy to brzemię powstania musieli nieść na swoich barkach, bo stracili dzieci czy wnuki. A w czasach mrocznej komuny nawet nie pozwalano im pamiętać w taki sposób, jaki chcieli - przypomniał.

 • 15:15
 • 14:55

  Trwają uroczystości na Cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli. - W tych dniach przypominamy sobie z jednej strony nieprawdopodobne bestialstwo żołnierzy niemieckich, którzy chcieli zabić to miasto w sensie dosłownym. Z drugiej strony wspominamy dowód patriotyzmu, męstwa, solidarności, honoru, jaki prezentowali powstańcy oraz wszyscy, którzy mieszkali w Warszawie. To miejsce, te wielkie cmentarzysko znanych i nieznanych z nazwiska zawiera przytłaczającą większość ludności cywilnej - mówił Konstanty Radziwiłł, wojewoda mazowiecki. Wspominał też członków swojej rodziny, którzy zginęli w powstaniu: dziadka i brata dziadka. Dodał, że pamięć o Powstaniu Warszawskim "to dla nas wielkie zobowiązanie, także osobiste".

 • 14:50
 • 14:20

  Na Twitterze ambasady Izraela pojawił się wpis, w którym poinformowano, że ambasador Ben Zvi oddał cześć "bojownikom i ludności cywilnej Warszawy, walczącym o wolność Polski podczas Powstania Warszawskiego". Do wpisu dołączone zostały zdjęcia ambasadora przed pomnikiem Powstania Warszawskiego.

  Ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher przypomniała na swoim profilu słowa prezydenta Donalda Trumpa, który podczas swojego przemówienia na placu Krasińskich mówił do weteranów Powstania Warszawskiego: "Oddajemy cześć Waszemu poświęceniu i przyrzekamy, że zawsze będziemy pamiętać Waszą walkę o Polskę i wolność". "Pamiętamy" - dodała Mosbacher.

  Ambasada USA poinformowała także, że amerykańscy marines oddali w sobotę hołd poległym powstańcom przed pomnikiem Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.

 • 14:00
 • 13:52

  Przez całą sobotę na profilu facebookowym Muzeum Powstania Warszawskiego trwają wirtualne spacery po placówce, wykłady i lekcje muzealne. Wieczorem odbędzie się transmisja koncertu "Warszawicy śpiewają (nie)zakazane piosenki" z Parku Wolności przy muzeum. Początek o godzinie 20.30.

 • 13:31
 • 13:04

  Grupa 46 żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce zapoznaje się z historią Powstania Warszawskiego i wojenną historią Polski. W ramach projektu "Zwiastun" przygotowanego przez Polską Fundację Narodową odwiedzili w sobotę Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Żołnierze z Chorwacji, Rumunii, Wielkiej Brytanii i USA w piątek zapoznali się z ekspozycją w muzeum Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego w Wilanowie.

  W sobotę - w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego grupa zwiedzała Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Powstania Warszawskiego. Żołnierze NATO będą też na Cmentarzu Wolskim. O godz. 17.00 - podczas godziny "W" - wezmą udział w uroczystościach na Powązkach.

 • 13:01
 • 12:31

  UTRUDNIENIA Od godz. 13 do godz. 21.30 z ruchu indywidualnego wyłączony jest parking przy Cmentarzu Wojskowym, a od godz. 13 do godz. 19 obowiązuje zakaz zatrzymywania się na parkingu przy cmentarzu oraz na parkingu i w zatoce postojowej przy bramie głównej Cmentarza Wojskowego od strony ul. Powązkowskiej. Również w godz. 13-19 zamknięta dla samochodów będzie ul. Ostrowiecka. Te utrudnienia związane są z uroczystościami przy pomniku Gloria Victis.

 • 12:31

  Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył kwiaty przed pomnikiem generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, zmarłego dwa lata temu prezesa Związku Powstańców Warszawskich.

 • 12:01
 • 11:24

  W ramach uroczystości zorganizowanej przez PGE wicepremier, szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także pracownicy oraz kierownictwo spółki oddali w sobotę hołd energetykom walczącym w Powstaniu Warszawskim w obronie Elektrowni Powiśle.

 • 11:22
 • 10:15
 • 10:04

  Szef rządu Mateusz Morawiecki napisał na Facebooku, że powstanie "było bohaterskim, okupionym ogromną daniną krwi, wyzwoleniem spod ludobójczej okupacji dużej części polskiej stolicy".

  Jak wskazał, niepodległa Polska w walczącej Warszawie trwała przez ponad dwa miesiące. "W ciągle atakowanym, ale wolnym od obcej władzy sercu Polski odrodziło się jawne życie polskiego państwa i narodowej kultury. Wydarzenia sprzed 76 lat to dowód niezwykłej skali męstwa, determinacji i gotowości poniesienia ofiar przez Polaków walczących w obronie podmiotowości swojej ojczyzny" - dodał Morawiecki.

  Przywołał też historię z Powstania Warszawskiego, którą kiedyś usłyszał od znajomych jego rodziny. "Kiedy Niemcy podpalili jeden z budynków przy ulicy Marszałkowskiej, jego mieszkańcy uciekali w stronę Mokotowa. Niemcy strzelali do nich, kilka osób zostało zabitych, niektórzy zostali ranni. Uciekający dopadli do jednej z piwnic i tam siedzieli przez 3 dni" - napisał Morawiecki.

 • 9:59

  UTRUDNIENIA W związku z uroczystościami przed pomnikiem gen. Roweckiego "Grota" przy ul. Chopina do godz. 15 obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju na tej ulicy w okolicach pomnika. Natomiast do godz. 16 taki zakaz obowiązuje na ul. Matejki od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej. Tutaj odbędą się uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

 • 9:57

  Kwiaty przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego złożyła wiceprezydent Renata Kaznowska.

 • 9:49

  Ambasada Niemiec w Warszawie opuściła flagi do połowy masztu na znak "głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością stolicy podczas Powstania Warszawskiego" - poinformowała w sobotę placówka dyplomatyczna.

 • 9:48

  76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego będzie szczególna ze względu na ograniczenia związane z pandemią COVID-19. W sobotę o godzinie 17 stolica odda hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Powązkach. Wcześniej zaplanowano uroczystości w różnych częściach miasta.

Największa akcja zbrojna

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tysięcy powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tysięcy powstańców, a 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tysięcy zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy (około pół miliona) wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. CZYTAJ WIĘCEJ O WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO >>>

Autor:kz/kk/b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24