"Czara goryczy przelała się". Sędzia skrytykował prezydenta, błyskawicznie zajął się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
tvn24.pl, OKO.press, "Gazeta Wyborcza"
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego zajmie się sędzią Jarosławem Ochockim za wpisy w internecie ("Fakty po południu" z 19.01.2020 r.)
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego zajmie się sędzią Jarosławem Ochockim za wpisy w internecie ("Fakty po południu" z 19.01.2020 r.)TVN24
wideo 2/7
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego zajmie się sędzią Jarosławem Ochockim za wpisy w internecie ("Fakty po południu" z 19.01.2020 r.)TVN24

"Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów" - napisał w sobotę na Twitterze poznański sędzia Jarosław Ochocki, odnosząc się do Andrzeja Dudy. Zaledwie kilka godzin później zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław Radzik poinformował o podjętych czynnościach wyjaśniających w sprawie Ochockiego. Jak wyjaśniał poznański sędzia, jego wpis był reakcją na słowa prezydenta o "eliminowaniu" sędziów.

Kierujący IV Wydziałem Karnym Odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Poznaniu sędzia Jarosław Ochocki zamieścił w sobotę na Twitterze wpis, w którym zwrócił się do prezydenta Andrzeja Dudy.

"Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki" - napisał około godziny 18.

"Znieważenie prezydenta jest przestępstwem"

Jeszcze tego samego dnia, około godziny 22.30, zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysław W. Radzik napisał na Twitterze, że "Prezydent RP uosabia majestat Rzeczypospolitej i jest jej najwyższym przedstawicielem". "Znieważenie Prezydenta jest przestępstwem. Niepojęte, że czyni to sędzia, który ślubował wierność swojej Ojczyźnie. Podjąłem czynności w sprawie Jarosława O." - dodał.

"Zamieścił wpisy znieważające Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej"

Do wpisu załączył komunikat rzecznika dyscyplinarnego sędziów Piotra Schaba, także datowany na sobotę, informujący, że sędzia Radzik "zdecydował o podjęciu czynności wyjaśniających w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przewinienia dyscyplinarnego (...), polegającego na uchybieniu godności urzędu przez Jarosława O., sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu, pełniącego funkcję przewodniczącego wydziału w tym Sądzie".

Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Jak napisał w komunikacie Schab, poznański sędzia w dniu 18 stycznia "nie zachowując powściągliwości w korzystaniu z mediów społecznościowych, na portalu Twitter zamieścił wpisy znieważające Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej". Dodał, że wyczerpuje to "znamiona ściganego z urzędu przestępstwa z art. 135 § 2 Kodeksu karnego w zw. z art. 12 § 1 Kodeksu karnego", a sędzia Jarosław O. uchybił godności urzędu oraz zasadom etyki zawodowej, określonym w § 2, § 4, § 5 ust. 2, § 10, 16 i 23 Zbioru Zasad Etyki Zawodowej Sędziów".

CAŁY KOMUNIKAT RZECZNIKA DYSCYPLINARNEGO SĘDZIÓW SĄDÓW POWSZECHNYCH >>>

Sędzia Ochocki: czara goryczy przelała się, gdy prezydent Duda powiedział w Katowicach o eliminacji sędziów

Sędzia Jarosław Ochocki odniósł się do sprawy w niedzielę na Twitterze. "Mam prawo do władnych ocen, jest wolność słowa. Jestem obywatelem zatroskanym o los Ojczyzny. Moje słowa były podyktowane obawą o dobro wspólne. Nie można antagonizować ludzi. Nie było moją intencją urażenie kogokolwiek, Sędzia Jarosław Ochocki" - napisał.

Skomentował sytuację także w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

- Nie zrobiłem nic złego - przekonywał. - Przedstawiłem swoją ocenę jako sędzia, ale przede wszystkim jako obywatel. Czara goryczy przelała się, gdy prezydent Duda powiedział w Katowicach o eliminacji sędziów. To niewiarygodne słowa. Wyraziłem swoją opinię, do czego miałem prawo - dodał.

Czara goryczy przelała się, gdy prezydent Duda powiedział w Katowicach o eliminacji sędziów.

Jak pisze "Wyborcza", poznański sędzia uważa, że "błyskawiczna reakcja rzecznika dyscyplinarnego ma przestraszyć sędziów i zamknąć im usta". - Nie dam się zastraszyć. W sprawach ważnych dla kraju nadal będę zabierał głos" – oświadczył Ochocki.

Prezydent w Katowicach: wierzę w to, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom

Prezydent Andrzej Duda razem z premierem Mateuszem Morawieckim wzięli w sobotę udział w Karczmie Piwnej Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność". Prezydent mówił tam między innymi, że "patrząc na to, co zwłaszcza dzieje się ostatnimi czasy, na to jak zachowuje się niestety pewna część środowiska sędziowskiego w Polsce, trzeba powiedzieć jasno i wyraźne, kim są sędziowie, jaka jest ich rola".

- Możemy mieć w Polsce różne spory, ale ta sprawa jest w moim przekonaniu poza sporem, że wymiar sprawiedliwości musi zostać naprawiony, a sędziowie muszą zrozumieć, jaka rzeczywiście jest ich rola w polskim państwie - oznajmił. - Szkoda, że nie chce tego zrozumieć wielu profesorów na wydziałach prawa polskich uczelni. Strasznie jest mi z tego powodu przykro, ale trudno. Taką mamy Polskę i taki mamy stan. Mam nadzieję, że zdołamy to przełamać, jak przełamaliśmy wiele innych barier, które nas blokowały, tak jak udało się kiedyś pokonać komunę. Tak samo wierzę w to, że uda się oczyścić do końca nasz polski dom, tak żeby był czysty, porządny, piękny - dodał.

- Sędziowie rzeczywiście są szczególną grupą społeczną. Mają swoje przywileje, ale mają także twarde obowiązki wobec społeczeństwa i ogromną odpowiedzialność. Jeżeli okazuje się, że ktoś z nich nie jest w stanie sprostać tej odpowiedzialności, to taką osobę powinno się natychmiast eliminować. I to sami sędziowie powinni to robić. Część z nich nie chce zmian, bo najwyraźniej wygodnie im ze swoimi przywilejami i immunitetami - mówił.

Prezydent o sądownictwie: uda się oczyścić nasz polski dom
Prezydent o sądownictwie: uda się oczyścić nasz polski dom TVN24

Prezydent w Zwoleniu: wyeliminować czarne owce

W piątek prezydent Andrzej Duda odwiedził z kolei Zwoleń na Mazowszu, gdzie także mówił o zmianach w sądownictwie. Zaznaczył, że Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego jest po to, aby "wyeliminować czarne owce" ze środowiska sędziowskiego

- Po to właśnie jest izba odpowiedzialności dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym, izba składająca się z sędziów, po to, aby sędziowie umieli pokazać, że sami w ramach stanu sędziowskiego usuwają tych, którzy nie umieją zachować się przyzwoicie i nie spełniają standardów, aby wykonywać tę wielką społeczną służbę - podkreślił Duda.

Sędzia Gąciarek: radziłbym panu Radzikowi większą powściągliwość

Członek Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Piotr Gąciarek ocenił w rozmowie z TVN24, że tak szybka reakcja sędziowskiego rzecznika w sprawie Ochockiego "to nie jest przypadek". - Rzecznicy dyscyplinarni nie służą dzisiaj interesowi publicznemu. Rzecznik dyscyplinarny, jego zastępcy, służą politykom - dodał. - Ja bym panu Radzikowi radził większą powściągliwość w ferowaniu wyroków przez internet, czy sędzia popełnił przestępstwo, czy nie - mówił Gąciarek.

Odniósł się także do wpisu poznańskiego sędziego. - Słowa, których użył sędzia, padły po trwającej tygodnie i miesiące kampanii nienawiści wobec sędziów. Jesteśmy atakowani, znieważani, odbiera nam się wszelkie prawa. Z wielką przykrością - jako sędzia i obywatel - odbieram włączenie się pana prezydenta w kampanię ataków na sędziów - mówił. Dodał, że "przeraziły" go słowa prezydenta "o tym, że trzeba oczyścić polski dom". - To się kojarzy z najgorszymi wzorcami, to się kojarzy z wezwaniem aktywu partyjnego w 1968 roku, żeby studentów pogonić na Uniwersytecie Warszawskiem - kontynuował.

Odnosząc się do słów Ochockiego, wskazywał, że "sędzia korzysta z pełni praw obywatelskich, sędzia ma prawo zabierać głos". - Sędzia nie jest pozbawiony swojej godności i także prawa do krytyki innych osób pełniących funkcje publiczne - zaznaczył. Gąciarek.

Gąciarek: radziłbym panu Radzikowi większą powściągliwość
Gąciarek: radziłbym panu Radzikowi większą powściągliwość TVN24

"Nie można tutaj mówić o znieważeniu"

Rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Bartłomiej Przymusiński w rozmowie z TVN24 ocenił, że "kto sieje wiatr, ten zbiera burzę".

- Najpierw mieliśmy kilka skandalicznych wypowiedzi prezydenta na temat sędziów. Wypowiedzi, które mówią o oczyszczaniu wymiaru sprawiedliwości, kojarzą się z jakimiś najgorszymi czasami - mówił. Jak dodał, "wypowiedź prezydenta, która odnosiła się do sędziów, spotkała się z reakcją jednego z sędziów". - Bo może w końcu jest dość obrażania, dość napuszczania jednych na drugich - podkreślił.

Odniósł się także do oceny wpisu Ochockiego przez sędziego Radzika. - Słowa o znieważeniu są grubą przesadą i taka kwalifikacja wpisu pana sędziego na portalu społecznościowym świadczy o tym, że rzecznik Radzik powinien jednak jeszcze raz przestudiować komentarze do stosownego artykułu i zastanowić się nad tym, czy na pewno ten wpis wypełnia znamiona tego przestępstwa - powiedział Przymusiński. Jego zdaniem "nie można tutaj mówić o znieważeniu".

Ocenił także, że "rzecznik Radzik zupełnie nie widzi wpisów choćby członka KRS-u (Krajowej Rady Sądownictwa - red.), w których jednoznacznie lajkuje (w mediach społecznościowych - red.) lub pisze, że podobają mu się określone wypowiedzi polityczne aktualnie rządzących". - Celownik rzeczników dyscyplinarnych jest nastawiony na tych, którzy krytykują władzę. Natomiast jest zupełnie ślepy w stosunku do tych, którzy zupełnie bezkrytycznie wszystkie posunięcia władzy wykonawczej wychwalają - kontynuował Przymusiński. - Jeżeliby uznać, że sędzia nie może krytykować władzy, to dlaczego uznawać, że może władzę chwalić? - pytał. Według niego "tutaj ewidentnie chodzi o to, żeby niewygodne dla polityków słowa nie padały".

Przymusiński: nie można tutaj mówić o znieważeniu
Przymusiński: nie można tutaj mówić o znieważeniuTVN24

Sawicki: Sędzia powiedział pełną prawdę. Problem polega tylko na tym, że powiedzieć tego nie powinien

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki komentując zarówno piątkową, jak i sobotnią wypowiedź prezydenta dotyczącą sędziów, ocenił, że "to są słowa niegodne prezydenta".

W rozmowie z TVN24 odniósł się także do reakcji Ochockiego, przekonując, że "sędzia powiedział pełną prawdę". - Problem polega tylko na tym, że powiedzieć tego nie powinien, ale być może poczuł się zaszczuty i dlatego użył takich słów - dodał.

Sawicki: powiedział pełną prawdę, ale powiedzieć tego nie powinien
Sawicki: powiedział pełną prawdę, ale powiedzieć tego nie powinienTVN24

Afera hejterska i brak postępowań dyscyplinarnych

Sędziowski rzecznik dyscyplinarny nie podjął do tej pory czynności wyjaśniających w związku z aferą hejterską, która wybuchła w sierpniu ubiegłego roku. Miała ona związek z doniesieniami medialnymi w sprawie prób dyskredytowania sędziów krytycznych wobec forsowanych przez PiS zmian w wymiarze sprawiedliwości, między innymi prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystiana Markiewicza.

CZYTAJ WIĘCEJ O AFERZE HEJTERSKIEJ >>>

W akcję mieli być zaangażowani między innymi urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, w tym ówczesny wiceminister Łukasz Piebiak. Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w sierpniu. Piebiak podał się do dymisji "w poczuciu odpowiedzialności za powodzenie reform, którym poświęcił cztery lata ciężkiej pracy". Zapowiedział, że będzie bronił swojego dobrego imienia.

Pod koniec października ubiegłego roku sędzia Schab stwierdził, że nie ma podstaw do wszczęcia postępowań wobec sędziów w związku z tą aferą. W styczniu tego roku - odpowiadając na prośbę rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara o wskazanie powodów tej decyzji - podtrzymał swoje stanowisko, przekonując, że "na obecnym etapie postępowania przedstawienie zarzutów dyscyplinarnych nie znajduje oparcia w zgromadzonym i ocenionym następnie przeze mnie materiale dowodowym".

Źródło: tvn24.pl, OKO.press, "Gazeta Wyborcza"

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

Biały Dom nie jest zadowolony z decyzji prezydenta Francji o zaproszeniu przedstawiciela Rosji na nadchodzące obchody 80. rocznicy lądowania aliantów w Normandii - pisze Politico. Ostro zareagował również szef jednej z komisji Izby Reprezentantów. Michael McCaul ocenił, że "to rozczarowujące", a "zaproszenie ma miejsce, gdy Rosja otwarcie grozi kolejną wojną światową".

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Francja zaprasza Rosję na rocznicę lądowania w Normandii. Biały Dom "nie jest zachwycony"

Źródło:
PAP

Trwa rosyjska ofensywa na Wowczańsk i okoliczne miejscowości w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Władze lokalne podają, że w mieście pozostało około stu osób, ale zaznaczają jednocześnie, że "wróg nie zdobył miasta". Ewakuacja mieszkańców jest utrudniona przez ciągły ostrzał.

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Dramatyczna sytuacja w Wowczańsku na wschodzie Ukrainy. W mieście pozostało sto osób

Źródło:
PAP

W sobotę odbyły się obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Na znanej polskiej nekropolii we Włoszech prezydent Andrzej Duda mówił, że "polegli tu żołnierze wołają do Europy o odpowiedzialność". - Wołają: nie dopuście do tego, aby rosyjski imperializm rozlał się na inne kraje - przemawiał. Mówił też, że ruski mir to "wysysanie krwi" z innych narodów.

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Prezydent Duda: wierzę, że Europa nie pozwoli rosyjskiemu imperializmowi zagarniać krajów i niewolić ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę o zagranicznych agentach. Od tygodni przeciwko kontrowersyjnemu prawu protestowały tysiące Gruzinów. Partia władzy ma jednak dość głosów, by to weto odrzucić.

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Ustawa o zagranicznych agentach zawetowana

Źródło:
Reuters, PAP, Civil Georgia

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Prokuratura postawiła zarzuty mężczyźnie, który jest podejrzany o brutalne zabójstwo swojej matki. W czwartek, w jednym z mieszkań na Mokotowie, odnaleziono ciało starszej kobiety. 50-latek został aresztowany.

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Brutalne zabójstwo starszej kobiety. Jej syn usłyszał zarzuty i został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie sprzęt artyleryjski z zastrzeżeniem, że nie może być on używany do ataków na terytorium Rosji. Dziennik "Wall Street Journal" podaje, że Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie broni także w Rosji. "Władze amerykańskie nadal rozważają ukraiński wniosek" - podaje amerykańska gazeta.

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Media: Ukraina zwróciła się o zezwolenie na użycie amerykańskiej broni na terytorium Rosji

Źródło:
PAP

Zmiany klimatu negatywnie oddziałują na ludzi z chorobami mózgu - twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach pisma "Lancet Neurology". Z badań wynika, że szczególnie niebezpieczne są ekstrema związane z temperaturą powietrza i jej duże wahania.

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Zbadali wpływ zmian klimatu na chorych. Ci pacjenci są szczególnie narażeni

Źródło:
PAP

Kleszcz afrykański, nazywany też wędrownym, pojawił się w Europie, a być może także w Polsce. Maciej Grzybek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił na antenie TVN24, że badanie obecności tego pajęczaka w naszym kraju jest ważne ze względu na przenoszone przez niego choroby. Jak opowiadał, każdy z nas może pomóc w poszukiwaniach.

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Kleszcz afrykański. Ekspert o tym, jak poważne stanowi zagrożenie

Źródło:
TVN24, tvnmteo.pl

Pogoda zachęca do leśnych wycieczek, jednak w ten weekend lepiej zrezygnować z takiego sposobu spędzania czasu. Służby ostrzegają, że ściółka w lasach jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Co zrobić, jeżeli zobaczymy, że w lesie wybuchł ogień?

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Co robić, gdy zauważy się pożar lasu

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Szczegółowa analiza sprawy skłoniła mnie do tego, żeby tego ułaskawienia udzielić - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda. Odniósł się do decyzji w sprawie samotnej matki czwórki dzieci, skazanej na trzy lata więzienia za ugodzenie nożem sąsiada. - To był czyn specyficzny, to była obrona przez nią miru domowego, to była obrona jej rodziny - mówił Duda.

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Ułaskawił matkę czwórki dzieci. Prezydent Andrzej Duda o swojej decyzji

Źródło:
PAP, TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl