Kultura i styl

Kultura i styl

Sencow "w czasie głodówki stracił 15 kilogramów"

Ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który od połowy maja prowadzi protest głodowy w kolonii karnej na Dalekiej Północy Rosji, spotkał się z kuzynką, Natalią Kapłan - podały w czwartek media na Ukrainie, powołując się na krewną filmowca.

Na kolację do kina, na film do łóżka. Transatlantyk ruszy po raz ósmy

Prawie 200 filmów z całego świata - w tym ponad 40 polskich premier - na kilkuset pokazach w kinach, w plenerze oraz na specjalnych wieloosobowych łóżkach. Znakomici goście ze świata kina i muzyki, w tym Sally Potter, Diane Warren, Dan Lebental, Annette Insdorf, Joanna Kulig i Joanna Kos-Krauze. To tylko niektóre elementy ósmej edycji Transatlantyk Festival, który w tym roku odbywa się pod hasłem "Niepodległość dziś".

Weinstein usłyszał nowe zarzuty

Prokurator dystryktu Manhattan w poniedziałek ogłosił kolejne zarzuty karne wobec producenta filmowego i telewizyjnego Harveya Weinsteina. Tak jak poprzednie, dotyczą one zmuszania do udziału w czynnościach seksualnych.

"Chcieliśmy, by Simone Veil wkroczyła do Panteonu"

Zmarła rok temu była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Simone Veil spoczęła w niedzielę wraz z mężem Antoine'em w Panteonie - świeckiej paryskiej nekropolii wielkich Francuzów.

Tim Robbins z Kryształowym Globusem. W Karlowych Warach tłoczno od Polaków

W Karlowych Warach trwa 53. Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Kryształowego Globusa za całoształt dokonań odebrał już Tim Robbins. Festiwalowa publiczność zobaczy aż 10 polskich filmów - dwa w konkursie głównym: "Atak paniki" Pawła Maślony oraz koprodukcję "Kawki na drodze" Olmo Erzu. Do konkursowej sekcji "East of the West" trafiły "53 wojny" Ewy Bukowskiej oraz "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona. Festiwal potrwa do 7 lipca.

"Cieszę się, że się starzeję"

Ameryka jest takim miejscem, że jeśli trzeba dostać kopniaka w tyłek, to ona go dostarcza. Nie można długo bredzić i żyć we własnej fantazji. Każdy film jest formą testu. Jest się na tyle wartościowym, na ile wartościowy jest ostatni film, który się zrobiło - mówi w rozmowie z tvn24.pl jedyny żyjący polski zdobywca Oscara za muzykę filmową, twórca Transatlantyk Festival Jan A.P. Kaczmarek.

"Nie chcemy pozbywać się mężczyzn"

Nie chcemy zabierać miejsca mężczyznom, chcemy tylko równych praw - powiedziała Sarah Paulson. W komedii sensacyjnej "Ocean's 8" zagrała u boku Sandry Bullock, Cate Blanchett, Anne Hathaway, Mindy Kaling, Rihanny, Awkwafiny, Heleny Bonham Carter. Z aktorkami rozmawiała reporterka "Dzień Dobry TVN" Anna Wendzikowska.

Nie żyje ojciec Michaela Jacksona. Miał 89 lat

W środę rano w szpitalu w Los Angeles zmarł Joseph "Joe" Jackson, ojciec legendarnego "króla popu" Michaela Jacksona i założyciel zespołu "The Jackson 5", w którym Michael Jackson, jeszcze jako dziecko, stawiał pierwsze muzyczne kroki. Przyczyną śmierci był rak trzustki - choroba, z którą zmagał się od długiego czasu. Miał 89 lat.

Ten mały ptak może popsuć plany 300 tysiącom fanów muzyki

Mały ptak, sieweczka krzykliwa, może przyczynić się do odwołania jednego z największych festiwali muzycznych w Kanadzie. Okazało się, że złożyła jaja na terenie, na którym ma odbyć się impreza. Dokładnie w miejscu, gdzie ma powstać scena. Problem w tym, że sieweczka objęta jest ochroną.

Polityczne murale w Paryżu. "Jesteśmy niemal pewni, że namalował je Banksy"

Nowe polityczne murale pojawiły się w Paryżu. Ich autorem najprawdopodobniej jest Banksy, jeden z najsłynniejszych ulicznych artystów. Wszystkie prace mają mocny przekaz. Dotyczą między innymi kwestii migracji. Dotychczas odkryto siedem. Część prac została już zniszczona. Mural przedstawiający czarnoskórą dziewczynkę zamalowującą swastykę ktoś zniekształcił tak, by wyglądało, że sama maluje symbol nazizmu.

"Podatek od miłości" nagrodzony w Koszalinie

"Podatek od miłości" doceniony przez widzów 37. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Zdobył nagrodę publiczności za film pełnometrażowy. Komedię romantyczną wyreżyserował Bartłomiej Ignaciuk, a producentem była telewizja TVN.

"Herbert nie lubił być w zdefiniowanej sytuacji"

Herbert ironizował mniej więcej tak: to, co wam przedstawiam, to, co czytam, to są pewne himalaje ludzkiego ducha. Chciałbym aspirować do tego poziomu, ale czasem jest to beskid wyspowy, czasem jakaś depresja - mówił w "Xięgarni" Andrzej Franaszek, autor książki "Ciemne źródło".

"Musieliśmy mocno wysilać wyobraźnię". Javier Bardem o wspólnym graniu z Penelope Cruz

Pracowaliśmy razem, byliśmy razem, a jednocześnie nie chcieliśmy, żeby ci ludzie, których gramy, wkraczali do naszego życia - powiedział w rozmowie z dziennikarką "Dzień dobry TVN" Anną Wendzikowską aktor Javier Bardem. Opowiadał o wspólnym graniu na planie filmu "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" z Penelope Cruz, prywatnie swoją żoną. - Stworzyliśmy relację między nami trochę z boku tej relacji, którą mamy w prawdziwym życiu. To dało nam dużo satysfakcji z samej pracy. Bardzo mocno musieliśmy wysilać wyobraźnię, żeby stworzyć ten fikcyjny związek, ale jak tylko padło słowo "cięcie", wszystko znikało. Wiedzieliśmy, że nie jesteśmy nimi, że oni są częścią wymyślonego świata, a my wracaliśmy do naszego życia, które jest ciekawsze i ważniejsze niż jakakolwiek historia - podkreślał.

Fotograf, jazzman, artysta. Nie żyje Marek Karewicz

Nie żyje Marek Karewicz, wybitny artysta fotografik. Zasłynął między innymi zdjęciami dokumentującymi pierwszy koncert The Rolling Stones w Polsce w 1967 roku. Miał 80 lat. Od lat zmagał się z problemami ze zdrowiem.

"Muzyka jest otwarta, można się nią bawić". Artyści o płycie "Albo Inaczej 2"

- Kiedy byłem dzieciakiem, polski hip-hop kojarzył mi się raczej ze smutkiem, blokowiskami, a ja zawsze uciekałem od takiego szarego świata w wyobraźnię i marzenia. Dopiero teraz, również po swoich przejściach, doceniam piękno i głębię tekstów - tłumaczy Ralph Kaminski, jeden z artystów, który pojawił się na płycie "Albo Inaczej 2". - Wszelkie formy łączenia ludzi, zbliżania ich do siebie powinny być priorytetowe - podkreśla z kolei Fismoll, pytany o to, co druga odsłona pionierskiego projektu wnosi na scenę muzyczną.

Szef MSW wątpi w zasadność ochrony autora "Gomorry"

Polemikę i protesty wywołały słowa ministra spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salviniego, który stwierdził, że należy ocenić, czy trzeba dalej zapewniać ochronę policji pisarzowi Roberto Saviano, autorowi bestsellera "Gomorra". Przyznano mu ją z powodu pogróżek ze strony kamorry.

Nie żyje wiolonczelista Dominik Połoński

Należał do czołówki polskich wiolonczelistów, a przez krytyków często określany był jako geniusz. Po długiej chorobie nowotworowej zmarł Dominik Połoński. 17 czerwca skończył 41 lat.

"Ludzka natura" na zdjęciach z całego świata. Rusza Fotofestiwal 2018

30 wystaw, ponad 100 gości z różnych zakątków Ziemi i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących - tak zapowiada się 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Fotofestiwal w Łodzi, która rozpocznie się w czwartek i potrwa do 1 lipca. Jedno z najchętniej odwiedzanych wydarzeń fotograficznych w Europie odbywa się w tym roku pod hasłem "Ludzka natura".