Rysa na szklanym suficie. Kobieta coraz częściej jest szefem, ale nadal zarabia mniej

[object Object]
Nierówność kobiet i mężczyzn na rynku pracy rośnieTVN24 BiS
wideo 2/6

Kobiety nadal stanowią mniejszość w zarządach i radach nadzorczych firm - wynika z badania Fundacji ePaństwo udostępnionego tvn24bis.pl. Jednak widać już światełko w tunelu, bo sytuacja pod tym względem zaczyna się poprawiać. Gorzej jest z luką płacową, czyli różnicą między wynagrodzeniami mężczyzn i kobiet na tych samych stanowiskach.

Kobiety zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni pełnią kierownicze funkcje. Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone przez Fundację ePaństwo, która przyjrzała się organizacjom (firmom, fundacjom, stowarzyszeniom) zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Z badania wynika, że na ponad milion stanowisk w zarządach 29,7 proc. zajmowanych jest przez kobiety. Gorzej jest w firmach, gdzie przedstawicielki płci pięknej stanowią 23,9 proc. członków zarządu, a nieco lepiej w organizacjach społecznych gdzie jest ich 34,6 proc. Problem małej liczby kobiet na kierowniczych stanowiskach widać również na przykładzie rad nadzorczych. Z danych zebranych przez Fundację ePaństwo wynika, że na ponad 483 tysiące stanowisk w radach nadzorczych tylko 36,5 proc. zajmowały kobiety. Znowu gorzej było w firmach (30,6 proc.) a nieco lepiej w społecznych - 37,8 proc.

Jest lepiej

- Z danych wynika, że kobiety rzadziej są osobami pełniącymi funkcje w życiu gospodarczym i społecznym, ale nie jest to zjawisko o skrajnym charakterze - mówi prawnik Fundacji ePaństwo Magdalena Siwanowicz.

Jak dodaje, mniejsza liczba kobiet w zarządach spółek czy fundacji może wynikać m.in. z kwestii kulturowych, poziomu akceptacji społecznej dla rozwijania kariery przez kobiety, tradycyjnego myślenia o nich, czy sposobu myślenia samych kobiet.

Zdaniem Siwanowicz sytuacja kobiet sukcesywnie zmienia się na lepsze. - Jest to szczególnie widoczne w większych miastach - dodaje.

Jej słowa potwierdza porównanie z wynikami wcześniejszych badań. Aby dostrzec różnicę, wystarczy bowiem sięgnąć po zeszłoroczny raport "Kobiety w zarządach" firmy doradczej Deloitte. Wynikało z niego, że kobiety w naszym kraju miały 15,2 procentowy udział w radach nadzorczych i stały na czele zaledwie 6,3 proc. zarządów firm. Przy czym raport Deloitte opisywał zdecydowanie węższy wycinek rzeczywistości niż raport Fundacji ePaństwo, bo brał pod uwagę tylko spółki giełdowe, a takimi podmiotami częściej zarządzają mężczyźni.

- Lwia część danych z KRS, które badała Fundacja ePaństwo nie jest notowana na giełdzie, a jak wiemy, bo nie są to tylko doświadczenia polskie, są tam firmy większe, które częściej zarządzane są przez mężczyzn - mówi dr Iga Magda, wiceprezes zarządu Instytutu Badań Strukturalnych i dodaje, że wyniki badań Fundacji ePaństwo są pozytywnym zaskoczeniem.

- Spodziewałam się mniejszych wartości. To dobry sygnał. Pokazuje, że kobiety są obecne w zarządach i nie jest to udział marginalny, choć oczywiście dużo niższy niż byśmy chcieli - dodała.

Jej zdaniem nieobecność kobiet na kierowniczych stanowiskach jest powiązana z męską kulturą zarządzania.

- Na wysokim szczeblu decydują np. nieformalne spotkania na grze w golfa czy wieczorne w restauracji. Kobiety w nich nie uczestniczą, bo próbują jednocześnie łączyć pracę zawodową oraz rodzinę i większą wagę przywiązują do spędzania czasu z partnerem i dziećmi. Mężczyznom częściej udaje się wskoczyć na wyższy szczebel kariery, bo decydują się poświęcić cały swój czas i być dostępni na każde zawołanie. To inaczej niż kobiety, które w czasie wolnym częściej opiekują się dziećmi i tym samym rzadziej pozwalają sobie na biznesowe kolacje - uważa dr Iga Magda, która jest również adiunktem w Katedrze Ekonomii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Problem niewielkiego udziału kobiet na kierowniczych stanowiskach jest zresztą opisywany od lat. Podkreślała to między innymi Fundacja Liderek Biznesu, która opracowała raport "Kobiety we władzach spółek giełdowych w Polsce. Czas na zmiany" pokazujący, że mimo deklaracji i przyjęcia Kodeksu Dobrych Praktyk przez Giełdę Papierów Wartościowych w praktyce zmiany były niewielkie. Widać to na konkretnych liczbach. W 2015 roku w zarządach spółek notowanych na Rynku Głównym GPW było 12,05 proc. kobiet - rok wcześniej 11,43 proc. Podobnie było w radach nadzorczych. Kobiety w 2015 roku stanowiły tam 14,49 proc. członków a rok wcześniej 12,9 proc.

Dlaczego?

Ilona Klejnowska-Kamińska, partner zarządu Instytutu Strategii i Rozwoju oraz ekspert Pracodawców RP uważa, że niska reprezentacja pań na kierowniczych stanowiskach wynika m.in. ogromnej ambicji kobiet na różnych polach jednocześnie. - Chcemy być najlepsze jako szef, żona, matka, przyjaciółka, a każda z tych płaszczyzn jest równie dla nas ważna. Do tego mamy poczucie i chęć udowadniania światu że zasłużyłyśmy na to gdzie jesteśmy, na zawodową pozycję, stanowisko. Przez co, zamiast skupiać się na celu i wytyczonej ścieżce, oddajemy trochę pola innym, czyli mężczyznom - mówi Ilona Klejnowska-Kamińska i dodaje, że drugą przyczyną jest tzw. szklany sufit, który tworzą mężczyźni. - Ciężko się przez niego przebić. Niejeden mężczyzna nie chce poddać się temu, aby to kobieta wydawała mu polecenia bądź była jego partnerem w zarządzaniu - dodaje.

Niższe zarobki

Dyskryminacja kobiet to zresztą nie tylko tzw. szklany sufit uniemożliwiający objęcie wyższego stanowiska, mimo lepszego wykształcenia i kompetencji, ale również ogromne dysproporcje w zarobkach na tych samych stanowiskach. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) tworzonego przez firmę Sedlak&Sedlak wynika, że w 2015 roku mężczyźni zarabiali 4,2 tys. zł, a kobiety o 800 zł mniej. Oznacza to, że różnica, czyli tzw. luka płacowa, wynosiła 19 proc. A to uśredniona stawka, bo im wyższy szczebel kariery, tym większe dysproporcje. - Paradoks polskiej luki płacowej polega na tym, że wraz z wyższą pozycją w hierarchii firmowej rośnie poziom rozbieżności finansowych. Według danych Eurostatu różnica wynagrodzeń na stanowiskach managerskich wynosi w Polsce ponad 27 proc. i jest o 4 punkty procentowe wyższa niż średnia unijna – mówi Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz w Work Service.

Co można zrobić?

Zdaniem Piotra Szumlewicza, eksperta i doradcy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych ułatwienie awansu zawodowego kobiet i zniwelowanie nierówności płacowych jest możliwe, ale do tego potrzeba głębokich reform i zmiany społecznej. Jego zdaniem władze publiczne musiałyby podjąć działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn w życiu zawodowym i rodzinnym. - Przede wszystkim jest to bezpłatna opieka instytucjonalna nad dziećmi od najmniejszych lat oraz opieka instytucjonalna nad seniorami. Dzisiaj to głównie kobiety zajmują się dziećmi oraz schorowanymi rodzicami i dziadkami - mówi Szumlewicz i dodaje, że państwo powinno wspierać kobiety we wchodzeniu na rynek pracy. - Niestety w Polsce wciąż zakres opieki żłobkowej należy do najniższych w Unii Europejskiej, a aktywność zawodowa kobiet jest niska - dodał. Jego zdaniem problem luki płacowej rozwiązałoby jawności płac. - Bez niej trudno walczyć z nierównościami płacowymi nawet na poziomie przedsiębiorstwa - dodaje. Z tą opinią zgadza się Grzegorz Tokarski, ekspert Pracodawców RP. W naszym artykule w Magazynie TVN24 mówił, że "tylko brak tajemnicy płacowej może spowodować wzrost wynagrodzeń kobiet, pozbawiając pracodawców możliwości dyskryminowania pracowników ze względu na płeć".

Również dr Iga Magda uważa, że ujawnienie poziomu wynagrodzeń w firmach oraz ogłoszeniach o pracę może zniwelować nierówności płacach kobiet i mężczyzn. - Tam gdzie płace nie są jawne łatwiej jest dyskryminować. Jawność płac mogłaby ten problem rozwiązać, szczególnie na stanowiskach średniego i niższego szczebla - dodaje.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Pomimo napięć w globalnej wymianie handlowej trwa ożywienie w polskim przemyśle - napisał w piątek w mediach społecznościowych minister finansów Andrzej Domański, komentując dane dotyczące PMI. Wskaźnik utrzymał się powyżej progu 50,0 puntków trzeci miesiąc z rzędu. Jednocześnie, według S&P, "pojawiły się sygnały ostrzegawcze" dla polskiego przemysłu.

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

"Sygnały ostrzegawcze" dla polskiej gospodarki

Źródło:
PAP

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na swoich mediach społecznościowych, że wszyscy kupujący irańską ropę zostaną objęci wtórnymi sankcjami.

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Trump ostrzega: wszystkie zakupy muszą zostać natychmiast wstrzymane

Źródło:
PAP

Podczas tegorocznej majówki wielu Polaków zorganizuje grilla z rodziną lub przyjaciółmi. Aby nie zepsuć sobie wypoczynku, należy pamiętać, że nie wszędzie można grillować bez ograniczeń, a za złamanie przepisów grozi kara - w niektórych przypadkach nawet do pięciu tysięcy złotych.

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Mandat za grilla. Kara może wynieść pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z powodu długiego weekendu majowego w piątek niektóre urzędy będą zamknięte. Pracownicy urzędów skarbowych oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbiorą tego dnia wolne za Święto Konstytucji 3 maja, które w tym roku wypada w sobotę.

W tych urzędach nic nie załatwisz. Wyjątkowy dzień

W tych urzędach nic nie załatwisz. Wyjątkowy dzień

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone nawiązały kontakt z Chinami w sprawie negocjacji dotyczących spornych ceł - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa handlu w Pekinie. Władze Chin obecnie oceniają propozycje Waszyngtonu i oczekują od USA "szczerości oraz gotowości do wycofania się z nałożonych" taryf.

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

"Próba szantażu pod płaszczykiem rozmów nie zadziała". Chiny odpowiadają USA

Źródło:
PAP

We Francji mocno spadła sprzedaż aut Tesli. W kwietniu liczba rejestracji nowych samochodów tego producenta była mniejsza o 59 procent w porównaniu z tym samym okresem 2024 roku.

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

"Diaboliczny wizerunek" Muska. Sprzedaż zanurkowała

Źródło:
PAP

Proponowane przez rząd zmiany w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym przewidują wprowadzenie możliwości rozwodu pozasądowego, czyli rozwiązania małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Warunkiem skorzystania z takiej procedury jest między innymi brak małoletniego potomstwa.

Rewolucja w rozwodach

Rewolucja w rozwodach

Źródło:
PAP

Jawność wynagrodzeń, zwiększenie ochrony przed mobbingiem, a także zaliczenie umowy zlecenia i działalności gospodarczej do stażu pracy - to priorytety resortu, które wskazała szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Ważna zmiana w sprawie pensji. "Absurd, który cały czas funkcjonuje"

Źródło:
PAP

Ruszyły poszukiwania następcy Elona Muska na stanowisku szefa Tesli - napisał w środę "Wall Street Journal". Dziennik poinformował, że odbyły się już pierwsze rozmowy z przedstawicielami firm rekrutacyjnych. Informacjom zaprzeczyła Robyn Denholm, szefowa rady dyrektorów spółki.

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

"WSJ": ruszyły poszukiwania następcy Muska. Jest reakcja

Źródło:
tvn24.pl

Czas pracy waha się na świecie od 35 godzin tygodniowo we Francji, przez 40 godzin w Polsce, po 45 godzin w Turcji. W kilku państwach dyskutowane było wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w niektórych przeprowadzane były nawet eksperymenty w tej sprawie.

Eksperymenty z czasem pracy

Eksperymenty z czasem pracy

Źródło:
PAP

Polacy są zachwyceni, że Ameryka wróciła i że reszta Europy może odejść od rosyjskiej energii - powiedział sekretarz energii USA Chris Wright, relacjonując swoją wizytę w Polsce. Zapewniał też, że powstająca w Polsce elektrownia atomowa oparta na amerykańskiej technologii będzie "jedną z wielu".

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Sekretarz energii USA po wizycie w Polsce. "Oni są zachwyceni"

Źródło:
PAP

Wyższy podatek turystyczny w Katalonii, który zgodnie z pierwotnymi planami miał wejść w życie w czwartek, zostanie wprowadzony dopiero jesienią. Zwiększając opłaty, lokalna administracja chce ograniczyć masową turystykę i walczyć z kryzysem mieszkaniowym.

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Podatek od turystów w popularnym regionie. Zmiana planów

Źródło:
PAP

TikTok szykuje się do wybudowania w Finlandii dużego centrum przetwarzania danych. Inwestycja ma kosztować blisko miliard euro – podała agencja Reutera.

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Wielka inwestycja TikToka w Europie

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały umowę o dostępie do zasobów naturalnych Ukrainy - poinformowała w środę wieczorem agencja Reutera. Departament skarbu USA przekazał, że Stany Zjednoczone i Ukraina podpisały dokument o partnerstwie ekonomicznym i utworzeniu Amerykańsko-Ukraińskiego Funduszu Inwestycyjnego na rzecz Odbudowy.

Jest umowa Ukraina-USA

Jest umowa Ukraina-USA

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Brytyjska sieć Marks & Spencer padła ofiarą ataku hakerskiego. Wstrzymano wszelkie zamówienia internetowe, a pracownicy głównego magazynu w Wielkiej Brytanii zostali odesłani do domów.

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Atak na znaną sieć handlową. Wstrzymano zamówienia

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat popiera obniżenie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Z kolei kandydat Trzeciej Drogi Szymon Hołownia uważa, że takie rozwiązanie skutkowałoby niższymi świadczeniami; proponuje więc nagradzać tych, którzy zdecydują się pracować dłużej.

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Biejat o zmianie wieku emerytalnego dla mężczyzn. Hołownia odpowiada

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Walka z drożyzną czasów PiS przynosi efekty. Najwyższy czas na obniżenie stóp procentowych - napisał w środę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Apel skierował do prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Tusk: najwyższy czas, ludzie czekają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump obwinił swojego poprzednika Joe Bidena o spadek PKB w pierwszym kwartale 2025 roku. Według Trumpa gorsze wyniki nie są efektem wprowadzenia ceł, a na obiecany przez niego gospodarczy "boom" trzeba będzie jeszcze poczekać.

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Najgorszy wynik od trzech lat. Trump oskarża Bidena

Źródło:
PAP, CNBC

Po upływie pięciu lat od ostatniej transakcji klienta, banki będą miały obowiązek sprawdzić, czy klient żyje - wynika z projektu nowelizacji Prawa bankowego, który został opublikowany w środę. Celem tej zmiany jest umożliwienie spadkobiercom szybszego uzyskiwania informacji o środkach zgromadzonych w bankach.

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

"Uśpione konta" w bankach. Nowy obowiązek

Źródło:
PAP

Fabryki w Chinach odnotowały największy spadek aktywności od 16 miesięcy - podała Agencja Reutera. Analitycy podkreślają, że choć pesymistyczne nastroje mogą wyolbrzymiać wpływ ceł Donalda Trumpa, to i tak Chiny znajdują się pod rosnącą presją gospodarczą.

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Pierwsze oznaki tego, jak cła Trumpa uderzają w Chiny

Źródło:
Reuters, PAP

Większość potencjalnych nabywców uważa, że ceny mieszkań wzrosną, choć w ostatnich miesiącach odsetek ten spada - wynika z raportu Otodom. Podwyżek najczęściej spodziewają się osoby młode.

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Rynek podzielił się na dwa obozy. Raport

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów poinformowało o złożeniu przez Polskę wniosku o unijną klauzulę wyjścia. Chodzi o wydatki na obronność. Klauzula pozwala na zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Resort finansów: Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia

Źródło:
PAP

Przed południem hakerzy zaatakowali System Rejestrów Państwowych, ale atak został odparty - podał RMF FM. Nadal mogą występować trudności z działaniem mObywatela, rozliczaniem podatków czy rejestracją samochodów. Resort cyfryzacji poinformował o "przejściowych trudnościach z dostępem do niektórych usług publicznych".

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Atak hakerski na rządowy system. Jest oświadczenie resortu cyfryzacji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2025 roku wyniosła 4,2 procent rok do roku - podał w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,4 procent.

Nowe dane o inflacji

Nowe dane o inflacji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Kraje uznawane za drogie stały się bardziej atrakcyjne dla polskich turystów. Na preferencje i wybór kierunku na wakacje wpłynęło to jednak nieznacznie - wskazał "Puls Biznesu".

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Dokąd na wakacje? "Królują trzy klasyki"

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że Malta naruszyła unijne prawo, oferując obywatelstwo za inwestycje. Zdaniem TSUE nabycie obywatelstwa nie może być elementem transakcji handlowej.

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Obywatelstwo za inwestycje. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Firma UPS poinformowała, że planuje zwolnić 20 tysięcy pracowników i zamknąć 70 oddziałów - przekazała w oświadczeniu dyrektorka generalna UPS Carol Tome. Powodem ma być ograniczenie liczby przesyłek, jakie dostarczała z firmy Amazon.

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Gigant chce zwolnić 20 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP, Reuters