Rysa na szklanym suficie. Kobieta coraz częściej jest szefem, ale nadal zarabia mniej

[object Object]
Nierówność kobiet i mężczyzn na rynku pracy rośnieTVN24 BiS
wideo 2/6

Kobiety nadal stanowią mniejszość w zarządach i radach nadzorczych firm - wynika z badania Fundacji ePaństwo udostępnionego tvn24bis.pl. Jednak widać już światełko w tunelu, bo sytuacja pod tym względem zaczyna się poprawiać. Gorzej jest z luką płacową, czyli różnicą między wynagrodzeniami mężczyzn i kobiet na tych samych stanowiskach.

Kobiety zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni pełnią kierownicze funkcje. Potwierdzają to najnowsze badania przeprowadzone przez Fundację ePaństwo, która przyjrzała się organizacjom (firmom, fundacjom, stowarzyszeniom) zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Z badania wynika, że na ponad milion stanowisk w zarządach 29,7 proc. zajmowanych jest przez kobiety. Gorzej jest w firmach, gdzie przedstawicielki płci pięknej stanowią 23,9 proc. członków zarządu, a nieco lepiej w organizacjach społecznych gdzie jest ich 34,6 proc. Problem małej liczby kobiet na kierowniczych stanowiskach widać również na przykładzie rad nadzorczych. Z danych zebranych przez Fundację ePaństwo wynika, że na ponad 483 tysiące stanowisk w radach nadzorczych tylko 36,5 proc. zajmowały kobiety. Znowu gorzej było w firmach (30,6 proc.) a nieco lepiej w społecznych - 37,8 proc.

Jest lepiej

- Z danych wynika, że kobiety rzadziej są osobami pełniącymi funkcje w życiu gospodarczym i społecznym, ale nie jest to zjawisko o skrajnym charakterze - mówi prawnik Fundacji ePaństwo Magdalena Siwanowicz.

Jak dodaje, mniejsza liczba kobiet w zarządach spółek czy fundacji może wynikać m.in. z kwestii kulturowych, poziomu akceptacji społecznej dla rozwijania kariery przez kobiety, tradycyjnego myślenia o nich, czy sposobu myślenia samych kobiet.

Zdaniem Siwanowicz sytuacja kobiet sukcesywnie zmienia się na lepsze. - Jest to szczególnie widoczne w większych miastach - dodaje.

Jej słowa potwierdza porównanie z wynikami wcześniejszych badań. Aby dostrzec różnicę, wystarczy bowiem sięgnąć po zeszłoroczny raport "Kobiety w zarządach" firmy doradczej Deloitte. Wynikało z niego, że kobiety w naszym kraju miały 15,2 procentowy udział w radach nadzorczych i stały na czele zaledwie 6,3 proc. zarządów firm. Przy czym raport Deloitte opisywał zdecydowanie węższy wycinek rzeczywistości niż raport Fundacji ePaństwo, bo brał pod uwagę tylko spółki giełdowe, a takimi podmiotami częściej zarządzają mężczyźni.

- Lwia część danych z KRS, które badała Fundacja ePaństwo nie jest notowana na giełdzie, a jak wiemy, bo nie są to tylko doświadczenia polskie, są tam firmy większe, które częściej zarządzane są przez mężczyzn - mówi dr Iga Magda, wiceprezes zarządu Instytutu Badań Strukturalnych i dodaje, że wyniki badań Fundacji ePaństwo są pozytywnym zaskoczeniem.

- Spodziewałam się mniejszych wartości. To dobry sygnał. Pokazuje, że kobiety są obecne w zarządach i nie jest to udział marginalny, choć oczywiście dużo niższy niż byśmy chcieli - dodała.

Jej zdaniem nieobecność kobiet na kierowniczych stanowiskach jest powiązana z męską kulturą zarządzania.

- Na wysokim szczeblu decydują np. nieformalne spotkania na grze w golfa czy wieczorne w restauracji. Kobiety w nich nie uczestniczą, bo próbują jednocześnie łączyć pracę zawodową oraz rodzinę i większą wagę przywiązują do spędzania czasu z partnerem i dziećmi. Mężczyznom częściej udaje się wskoczyć na wyższy szczebel kariery, bo decydują się poświęcić cały swój czas i być dostępni na każde zawołanie. To inaczej niż kobiety, które w czasie wolnym częściej opiekują się dziećmi i tym samym rzadziej pozwalają sobie na biznesowe kolacje - uważa dr Iga Magda, która jest również adiunktem w Katedrze Ekonomii Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Problem niewielkiego udziału kobiet na kierowniczych stanowiskach jest zresztą opisywany od lat. Podkreślała to między innymi Fundacja Liderek Biznesu, która opracowała raport "Kobiety we władzach spółek giełdowych w Polsce. Czas na zmiany" pokazujący, że mimo deklaracji i przyjęcia Kodeksu Dobrych Praktyk przez Giełdę Papierów Wartościowych w praktyce zmiany były niewielkie. Widać to na konkretnych liczbach. W 2015 roku w zarządach spółek notowanych na Rynku Głównym GPW było 12,05 proc. kobiet - rok wcześniej 11,43 proc. Podobnie było w radach nadzorczych. Kobiety w 2015 roku stanowiły tam 14,49 proc. członków a rok wcześniej 12,9 proc.

Dlaczego?

Ilona Klejnowska-Kamińska, partner zarządu Instytutu Strategii i Rozwoju oraz ekspert Pracodawców RP uważa, że niska reprezentacja pań na kierowniczych stanowiskach wynika m.in. ogromnej ambicji kobiet na różnych polach jednocześnie. - Chcemy być najlepsze jako szef, żona, matka, przyjaciółka, a każda z tych płaszczyzn jest równie dla nas ważna. Do tego mamy poczucie i chęć udowadniania światu że zasłużyłyśmy na to gdzie jesteśmy, na zawodową pozycję, stanowisko. Przez co, zamiast skupiać się na celu i wytyczonej ścieżce, oddajemy trochę pola innym, czyli mężczyznom - mówi Ilona Klejnowska-Kamińska i dodaje, że drugą przyczyną jest tzw. szklany sufit, który tworzą mężczyźni. - Ciężko się przez niego przebić. Niejeden mężczyzna nie chce poddać się temu, aby to kobieta wydawała mu polecenia bądź była jego partnerem w zarządzaniu - dodaje.

Niższe zarobki

Dyskryminacja kobiet to zresztą nie tylko tzw. szklany sufit uniemożliwiający objęcie wyższego stanowiska, mimo lepszego wykształcenia i kompetencji, ale również ogromne dysproporcje w zarobkach na tych samych stanowiskach. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) tworzonego przez firmę Sedlak&Sedlak wynika, że w 2015 roku mężczyźni zarabiali 4,2 tys. zł, a kobiety o 800 zł mniej. Oznacza to, że różnica, czyli tzw. luka płacowa, wynosiła 19 proc. A to uśredniona stawka, bo im wyższy szczebel kariery, tym większe dysproporcje. - Paradoks polskiej luki płacowej polega na tym, że wraz z wyższą pozycją w hierarchii firmowej rośnie poziom rozbieżności finansowych. Według danych Eurostatu różnica wynagrodzeń na stanowiskach managerskich wynosi w Polsce ponad 27 proc. i jest o 4 punkty procentowe wyższa niż średnia unijna – mówi Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz w Work Service.

Co można zrobić?

Zdaniem Piotra Szumlewicza, eksperta i doradcy Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych ułatwienie awansu zawodowego kobiet i zniwelowanie nierówności płacowych jest możliwe, ale do tego potrzeba głębokich reform i zmiany społecznej. Jego zdaniem władze publiczne musiałyby podjąć działania na rzecz równości kobiet i mężczyzn w życiu zawodowym i rodzinnym. - Przede wszystkim jest to bezpłatna opieka instytucjonalna nad dziećmi od najmniejszych lat oraz opieka instytucjonalna nad seniorami. Dzisiaj to głównie kobiety zajmują się dziećmi oraz schorowanymi rodzicami i dziadkami - mówi Szumlewicz i dodaje, że państwo powinno wspierać kobiety we wchodzeniu na rynek pracy. - Niestety w Polsce wciąż zakres opieki żłobkowej należy do najniższych w Unii Europejskiej, a aktywność zawodowa kobiet jest niska - dodał. Jego zdaniem problem luki płacowej rozwiązałoby jawności płac. - Bez niej trudno walczyć z nierównościami płacowymi nawet na poziomie przedsiębiorstwa - dodaje. Z tą opinią zgadza się Grzegorz Tokarski, ekspert Pracodawców RP. W naszym artykule w Magazynie TVN24 mówił, że "tylko brak tajemnicy płacowej może spowodować wzrost wynagrodzeń kobiet, pozbawiając pracodawców możliwości dyskryminowania pracowników ze względu na płeć".

Również dr Iga Magda uważa, że ujawnienie poziomu wynagrodzeń w firmach oraz ogłoszeniach o pracę może zniwelować nierówności płacach kobiet i mężczyzn. - Tam gdzie płace nie są jawne łatwiej jest dyskryminować. Jawność płac mogłaby ten problem rozwiązać, szczególnie na stanowiskach średniego i niższego szczebla - dodaje.

Autor: msz//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 100 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 21 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

- Jeśli zlikwidowane zostanie zwolnienie z cła przesyłek o wartości poniżej 150 euro, będzie to oznaczać objęcie cłem wszystkich przesyłek z krajów trzecich do Unii Europejskiej - powiedziała wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Zakupy przez internet mogą być droższe

Zakupy przez internet mogą być droższe

Źródło:
PAP

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank i Alior Bank - między innymi te instytucje finansowe zapowiedziały na najbliższe dni prace serwisowe. W niektórych przypadkach mogą pojawić się problemy z płatnościami, wypłatą pieniędzy z bankomatów oraz dostępem do strony internetowej i aplikacji.

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Utrudnienia w bankach. "Nie wykonasz transakcji"

Źródło:
tvn24.pl

Aż trzy czwarte treści promowanych przez algorytmy na niemieckim TikToku i X, czyli dawnym Twitterze, miało pozytywny wydźwięk dla prawicy, głównie skrajnej Alternatywy dla Niemiec (Afd) - wynika z analizy międzynarodowej organizacji Global Witness. Najbliższe wybory do Bundestagu odbędą się już w najbliższą niedzielę.

Algorytmy promują skrajną prawicę

Algorytmy promują skrajną prawicę

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niektóre osoby mogą niedługo stracić dostęp do mObywatela. Od 25 lutego użytkownicy aplikacji w wersji 4.50.0 i niższej nie będą już mogli z niej korzystać. Aby móc nadal jej używać, konieczna jest aktualizacja.

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Oni stracą dostęp do mObywatela. Już niedługo ważna zmiana

Źródło:
tvn24.pl

Firma Birkenstock próbowała przed niemieckim sądem zastrzec projekt swoich sandałów jako sztukę, tak by w konsekwencji były one chronione prawami autorskimi. Chciała w ten sposób powstrzymać konkurencję przed sprzedażą sandałów z korkową podeszwą. Z takim rozumowaniem sąd zgodzić się jednak nie chciał.

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Producent chciał, by sandały zostały uznane za dzieło sztuki. Sąd się nie zgodził

Źródło:
BBC

Microsoft zaprezentował nowy chip, który, jak stwierdza firma, pokazał, że obliczenia kwantowe są "kwestią lat, a nie dziesięcioleci". Gigant z Redmond dołączył do Google i IBM w prognozach, że fundamentalna zmiana w technologii komputerowej jest znacznie bliższa, niż ostatnio sądzono.

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Microsoft zaprezentowało nowy chip kwantowy. Teoria sprzed stu lat wprowadzona w rzeczywistość

Źródło:
Reuters

U wybrzeży Gotlandii doszło do kolejnego przerwania podmorskiego kabla na Morzu Bałtyckim - poinformowały w piątek szwedzkie władze. Prokuratura w Sztokholmie wszczęła w tej sprawie śledztwo.

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Kolejne przerwanie podmorskiego kabla na Bałtyku     

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskich Portów Lotniczych odwołała Andrzeja Ilkowa z funkcji prezesa zarządu Polskich Portów Lotniczych - poinformowała spółka w komunikacie.

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Zmiany w Polskich Portach Lotniczych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni. Jeśli z tych 300 propozycji połowa zostanie wdrożona szybką ścieżką, to będzie to gigantyczny sukces – ocenił w piątek w Radiu ZET prezes InPostu Rafał Brzoska. Przedsiębiorca podkreślił, że nie chce wchodzić do polityki. - Jestem z krwi i kości człowiekiem biznesu, filantropem, myślę niezłym ojcem i niezłym mężem - powiedział Brzoska.

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Brzoska: Z założenia nie wierzę politykom. Powiem "sprawdzam" w ciągu 100 dni

Źródło:
PAP, Radio ZET