Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu Rady. Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku.
Tym samym stopa referencyjna (rentowność podstawowych 7-dniowych bonów pieniężnych emitowanych przez NBP. Ma bezpośredni wpływ na WIBOR, na podstawie którego ustalane jest oprocentowanie kredytów) pozostanie w wysokości 1,50 proc.
Stopa lombardowa (cena po jakiej NBP udziela pożyczek bankom komercyjnym pod zastaw papierów wartościowych) - 2,50 proc.
Stopa depozytowa (określa oprocentowanie jednodniowych depozytów składanych przez banki komercyjne w NBP) - 0,50 proc.
Stopa redyskonta weksli (jest podstawą do ustalania ceny weksli przyjmowanych do redyskonta przez bank centralny) - 1,75 proc.
"Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - czytamy w komunikacie po marcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej
Ostatni raz RPP obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 roku, obcinając wtedy wszystkie o 50 pkt. bazowych.
Kredyty bez zmian
Wydłuża się zatem okres, w którym Polacy mogą cieszyć się tanimi kredytami.
Ewentualna zmiana może mieć ogromne znaczenie dla gospodarstw domowych. Dla niektórych zadłużonych może oznaczać nawet problemy z obsługą rat.
- Gdyby nie zmieniły się dane, na podstawie których pracujemy, podwyżka w tym roku wydaje się nieprawdopodobna. W przyszłym roku zobaczymy co będzie, jeśli już to pod koniec. Być może za kwartał, za dwa zacznę mówić, że i w 2019 roku podwyżka stóp procentowych nie nastąpi" - powiedział podczas środowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej #RPP pozostawiła stopy procentowe #NBP na niezmienionym poziomie https://t.co/iYHETRDtdf#MojeNBP
— Narodowy Bank Polski (@nbppl) 7 marca 2018
Autor: tol//sta / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock