Wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie w 2016 r. 3,5 proc. PKB, tyle samo, co w bieżącym roku - wynika z opublikowanych we wtorek prognoz MFW. Polski rząd zapisał w projekcie ustawy budżetowej, że będzie to więcej, bo 3,8 proc. Fundusz stawia, że będziemy mieć inflację, ale na niższym poziomie niż założył rząd (1,7 proc.).
MFW prognozuje w Polsce w br. deflację w wysokości 0,8 proc. i powrót do inflacji w 2016 r. w wys. 1 proc. Bezrobocie ma wynieść 7,5 proc. w br. i 7,2 proc. w przyszłym. Wg założeń rządu zatrudnienie w przyszłym roku wzrośnie o 0,8 proc. (wobec 0,9 proc. w br.).
Wzrost w strefie euro ma wynieść w tym roku 1,5 proc., a w przyszłym - 1,6 proc., natomiast w USA odpowiednio 2,6 i 2,8 proc.
Chiny wolniej
W prognozach Międzynarodowego Funduszu Walutowego widoczne jest spowolnienie rozwoju gospodarki chińskiej, której wzrost ma wynieść w br. 6,8 proc., w 2016 zaś 6,3 proc. Tym samym MFW podtrzymał własne prognozy z kwietnia i aktualizację z lipca. W przypadku strefy euro MFW obniżył lekko prognozy przyszłoroczne, z 1,7 proc. w lipcu. W przypadku Stanów Zjednoczonych MFW lekko podwyższył wzrost prognozowany w br. z 2,5 proc., natomiast obniżył prognozę przyszłoroczną z 3 proc. Ogółem MFW obniżył swą prognozę wzrostu dla świata, wskazując na spadające ceny surowców oraz chwiejne rynki finansowe. Gospodarka światowa ma rozwinąć się o 3,1 proc. PKB w br., o 0,2 pkt proc. mniej niż MFW prognozował w lipcu i najwolniej od czasu recesji w roku 2009. "Zagrożenia dla światowej gospodarki wydają się wyraźniejsze niż były kilka miesięcy temu" - pisze MFW w analizie. Zdaniem tej instytucji umiarkowane ożywienie w strefie euro jest wspierane m.in. przez niskie ceny ropy naftowej oraz deprecjację euro, ale potencjał wzrostu pozostaje na niskim poziomie.
Autor: mn//km / Źródło: PAP, tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock