Władimir Putin

Władimir Putin

Władimir Putin zapowiedział we wtorek, że poleci zbadanie możliwości objęcia Tatarów krymskich ustawą o rehabilitacji narodów represjonowanych. Ustawa ta uznaje deportację narodów pod rządami Józefa Stalina za akt oszczerstwa i ludobójstwa. Daje też represjonowanym narodom prawo do odbudowy dawnych jednostek narodowo-państwowych, a także uzyskania odszkodowania za krzywdy wyrządzone przez państwo.

Zapytany o to, którego polityka ceni najbardziej, szef antyeuropejskiej brytyjskiej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage odpowiedział, że Władimira Putina. Brytyjczyk zaznaczył jednak, że Putina ceni nie jako człowieka, lecz jako gracza (w ang. oryginale "operator").

Władimir Putin skupił się w rozmowie z Barackiem Obamą na tłumaczeniu prezydentowi USA, jak bardzo ukraińscy ekstremiści niepokoją zwykłych obywateli swojego kraju i zasugerował, by wspólnota międzynarodowa pomogła w stabilizowaniu sytuacji na Ukrainie. Dodał, że niepokoją go trudne warunki życia w Naddniestrzu, które jest izolowane od świata - czytamy w sobotnim komunikacie Kremla po rozmowie telefonicznej szefów państw.

- Wspieramy więzi z rosyjskimi firmami i, tak jak w przeszłości, razem pokonamy wszelkie trudności - powiedział szef Siemensa Joe Kaeser po spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem w jego rezydencji pod Moskwą. Jak dodał, niemiecki rząd wiedział o jego wyjeździe i nie namawiał do zrezygnowania z niego.

Wojska rosyjskie zajęły w piątek jedyny ukraiński okręt podwodny należący do Ukrainy U-01 Zaporoże - podał Kanał 5. Członkowie załogi powiedzieli, że jednostka została otoczona przez rosyjskie statki, żołnierze rzucali do wody granaty, a następnie przejęli okręt. Zajęcie obyło się bez ofiar. Jednostka stacjonowała w zatoce niedaleko Sewastopola.

Zamrożenie kont "kremlowskiej mafii" i międzynarodowe śledztwa ws. rosyjskich transakcji na Zachodzie - na takie działania zdaniem Aleksieja Nawalnego powinien zdecydować się Zachód, jeśli chce poważnie osłabić Władimira Putina. - Wszelkie apele Zachodu są w Rosji wyśmiewane - pisze w liście opublikowanym w "New York Times" jeden z liderów rosyjskiej opozycji.

We wtorkowym przemówieniu do parlamentu Władimir Putin porównał przyłączenie Krymu do Federacji Rosyjskiej ze zjednoczeniem Niemiec i powiedział, że liczy na obywateli tego kraju, którzy powinni wspierać dążenia "historycznie rosyjskiego świata do odbudowania jego jedności".

Prezydent Rosji Władimir Putin we wtorek zwróci się do Zgromadzenia Federalnego z nadzwyczajnym orędziem poświęconym sytuacji wokół Krymu - poinformował w poniedziałek pierwszy wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Iwan Mielnikow.

"Są jak stare dobre małżeństwo" - tak stosunki Angeli Merkel i Władimira Putina opisał kilka lat temu biograf niemieckiej kanclerz. Merkel wyrasta na głównego mediatora między Rosją a Zachodem i choć wciąż ma wpływ na Putina, może się jednak przeliczyć - pisze w analizie agencja Reutera. Podkreśla też, że przez ostatni miesiąc Merkel rozmawiała telefonicznie z Putinem częściej niż z którymkolwiek innym przywódcą.

Walka z Zachodem wymaga od Władimira Putina stosowania całego arsenału środków. Jednym z najważniejszych są media, a zwłaszcza anglojęzyczny kanał Russia Today. Dzięki niemu Rosja dociera z własnym obrazem - choćby wydarzeń na Ukrainie - do setek milionów domów na całym świecie.

Były generał KGB Oleg Kaługin uważa, że inwazja na Krym może doprowadzić do wojny domowej na Ukrainie, ale nie sądzi, by doszło do konfliktu zbrojnego Rosji z Zachodem. Jego zdaniem prezydent Putin nie może sobie pozwolić na utratę Krymu, bo zostałby usunięty ze stanowiska.

- Mogę wyobrazić sobie, co nim (Putinem - red.) kieruje - twierdzi były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Polityk zabrał głos ws. Ukrainy podczas panelu dyskusyjnego w Hamburgu, zorganizowanego przez tygodnik "Die Zeit". Niemieckiego polityka łączą bliskie więzi z Władimirem Putinem - po przegranych wyborach i odejściu z urzędu kanclerskiego na jesieni 2005 roku, były kanclerz objął lukratywną posadę szefa rady nadzorczej Nord Stream - kontrolowanego przez Rosję koncernu budującego Gazociąg Północny.