Brytyjski rząd

Brytyjski rząd

Trzy wozy strażackie na sygnale ruszyły na ratunek byłego premiera Wielkiej Brytanii, który... spalił grzankę przy śniadaniu. Warta 6 mln funtów posiadłość Tony'ego Blaira ma alarm przeciwpożarowy na stałe podłączony do straży pożarnej i policji.

- Wielka Brytania powinna być "mniej uległa i gotowa mówić nie" Stanom Zjednoczonym - głosi najnowszy raport międzypartyjnej komisji brytyjskiego parlamentu ds. stosunków międzynarodowych. Według rekomendacji komisji Wielka Brytania powinna zrezygnować z terminu "specjalne" na określenie stosunków łączących ją z USA.

Wielka Brytania wydali izraelskiego dyplomatę. Takie potraktowanie przedstawiciela bliskiego sojusznika ma związek z podejrzeniami o fałszowanie 12 paszportów użytych przez zabójców członka Hamasu w Dubaju - Takie nadużycie brytyjskich paszportów jest niedopuszczalne – stwierdził szef MSZ David Miliband.

Przy kotletach jagnięcych, szarlotce i lodach książe Karol z prezydentem Lechem Kaczyńskim rozmawiali m.in. o wspólnej, polsko-brytyjskiej historii. - Polacy wnoszą ogromny wkład w społeczeństwo brytyjskie - powiedział następca brytyjskiego tronu. Swoje wystąpienie książę zakończył, a jakże, po polsku, przy okazji wznosząc toast za zdrowie pary prezydenckiej i Polaków.

Charakter i miejsce wizyty księcia Karola w Polsce są starannie przemyślane i nieprzypadkowe. Tak, jak odwiedziny społeczności tatarskiej na Podlasiu. Mało kto wie, że nie był to ani jego pomysł, ani pomysł jego żony. - Wszystko to, co ma robić, to nasza propozycja - mówi ambasador brytyjski w Polsce Ric Todd.

Brytyjski premier chce oszczędzać. Tak argumentuje środową decyzję o zamrożeniu płac na kierowniczych stanowiskach w administracji publicznej, armii, sądownictwie, a także w publicznej służbie zdrowia, wśród konsultantów medycznych, lekarzy domowych i stomatologów.

David Cameron ofiarą obosiecznego miecza komputerowej grafiki. Lider brytyjskich konserwatystów został już wyśmiany za nadmierny retusz zdjęć wykorzystanych na plakatach wyborczych, a teraz mistrzów Photoshopa wykorzystują polityczni konkurenci torysów i publikują kąśliwe wariacje na temat jego kampanii.

- Precz z faszystowskimi bandytami! - krzyczeli demonstranci przed brytyjską Izbą Lordów protestując przeciwko wizycie ekstremistycznego polityka holenderskiego Geerta Wildersa. Holender twierdzi, że islam jest nie do pogodzenia z demokracją.

Wielu widzów w brytyjskim premierze, który w filmie Romana Polańskiego "Ghost Writer" pisze pamiętniki, dostrzegło cechy prawdziwego premiera Tony'ego Blaira. Już za pół roku będą mogli skonfrontować filmową fikcję z rzeczywistością: pamiętniki brytyjskiego polityka ukażą się we wrześniu.

Kościół katolicki pomoże Partii Konserwatywnej w wyborach - twierdzi "Sunday Telegraph". Wszystko przez 10-stronicowy raport, który zachęca do kierowania się katolicką nauką społeczną przy poparciu konkretnej partii przed wyborami. Z kolei najnowszy sondaż pokazuje, że przewaga torysów nad Partią Pracy stopniała do 2 punktów procentowych.

Brytyjski premier Gordon Brown uchodzi za nudnego biurokratę pozbawionego krzty charyzmy. Książka znanego brytyjskiego dziennikarza rzuca jednak inne światło na gospodarza Downing Street 10.

Od rana były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair tłumaczy się przed specjalną komisją z brytyjskiego zaangażowania w wojnę w Iraku. Oprócz trudnych pytań komisji, czekają na niego również wściekli przeciwnicy interwencji z 2003 r.

Rząd Wielkiej Brytanii przekroczył swoje uprawnienia - orzekł tamtejszy Sąd Najwyższy. Chodzi o zamrożenie rachunków bankowych pięciu osobom podejrzanym o terroryzm. Stało się to bez zgody parlamentu. Zdaniem sądu specjalne polecenia resortu skarbu w tej sprawie były bezprawne.

Przed specjalną brytyjską komisją badającą zaangażowanie Londynu w wojnę w Iraku stanął Alastair Campbell, doradca byłego premiera Tony'ego Blaira. Przekonywał on, że jego szef nie dążył do interwencji na Bliskim Wschodzie.

Ochrona byłego premiera Wielkiej Brytanii Tony'ego Blaira kosztuje podatników aż 6 milionów funtów rocznie. To więcej, niż koszty zapewnienia bezpieczeństwa obecnemu szefowi rządu, Gordonowi Brownowi. Wysokie koszty wynikają z częstych wyjazdów zagranicznych Blaira.

Szef brytyjskiej dyplomacji zapowiada, że rząd przyjrzy się rodzimemu prawu, które umożliwia sądom wydawanie nakazów aresztowania bez opinii prokuratury. Taki nakaz aresztowania w sobotę wydał londyński sąd wobec byłej szefowej izraelskiej dyplomacji, Cipi Liwni.

Prezydent Francji Nicolas Sarkozy oraz premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown udowodnili, że potrafią potrafią działać (i pisać) razem. We wspólnym artykule opublikowanym w czwartkowym wydaniu amerykańskiego dziennika "The Wall Street Journal" wezwali do jednorazowego opodatkowania wszelkich finansowych nagród, jakie banki przyznały swym pracownikom.

"Fvdfzsrsazxzzxcvbnmadgfhjjkqwrtyuuuiop" - Właśnie taki komunikat pojawił się w ubiegłym tygodniu na twitterowym profilu żony brytyjskiego premiera Gordona Browna. Brytyjscy dziennikarze przez kilka dni zachodzili w głowę, co żona premiera miała na myśli.

Polska była niegdyś usiana tabliczkami "zakaz fotografowania". Brytyjczycy takich tabliczek nie mają, że za fotografowanie zabytków, dużych centrów handlowych, a nawet sklepów sprzedających na wynos frytki można znaleźć się w rękach policji. To skutek nadużywania przepisów antyterrorystycznych, pisze "The Independent".