Unia Europejska

Unia Europejska

Parlament Europejski uhonorował blogera, który "ośmieszył islam"

Liberalny bloger z Arabii Saudyjskiej Raif Badawi otrzyma nagrodę Sacharowa Parlamentu Europejskiego - zdecydowali w czwartek przewodniczący tej instytucji oraz liderzy grup politycznych. Rok temu Badawi został w swojej ojczyźnie skazany za "ośmieszanie islamu". Szef PE Martin Schulz zaapelował o zwolnienie wyróżnionego z więzienia. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Mają wziąć 160 tys. uchodźców, na razie mogą przyjąć 854

Kraje UE zaoferowały dotąd 854 miejsca dla uchodźców, którzy mają skorzystać z programu przewidującego relokowanie 160 tys. uchodźców docierających do Grecji i Włoch. KE zapewnia, że proces dopiero nabiera rozpędu, ale zarazem wzywa do realizowania zobowiązań.

Słowenia straszy ogrodzeniem na granicy z Chorwacją

W obliczu kryzysu migracyjnego premier Słowenii Miro Cerar ogłosił, że jeśli zaplanowany na niedzielę szczyt UE-Bałkany nie zapewni Słowenii wystarczającego wsparcia, nie wyklucza on w ostateczności budowy ogrodzenia na granicy z Chorwacją - podała w piątek AFP.

Bieńkowska ma dostać więcej kompetencji

Unijna komisarz ds. jednolitego rynku Elżbieta Bieńkowska ma szanse na zwiększenie kompetencji, by móc lepiej przeciwstawiać się praktykom dyskryminującym konsumentów w UE. W przyszłym tygodniu Polka ma zaprezentować strategię usprawniania rynku wewnętrznego.

Słoweńska armia na granicy, prezydent w Brukseli

Prezydent Słowenii Borut Pahor poprosił we wtorek Unię Europejską o pomoc w związku z falą imigrantów zdążających przez ten kraj do Europy Zachodniej. - Słowenia formalnie poprosi o dodatkowe siły policyjne do pilnowania granicy chorwacko-słoweńskiej i o pomoc finansową - powiedział Pahor w Brukseli.

Merkel chce pomocy od Turcji. W zamian oferuje swoje wsparcie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaoferowała w niedzielę pomoc finansową dla Turcji i możliwość przyspieszenia procesu akcesji tego kraju do UE. W zamian Ankara zobowiązałaby się do udzielenia skrajnie koniecznej pomocy w opanowaniu napływu migrantów do Europy.

Szczyt UE. Uchodźcy nadal czekają na pomoc

Brak rozwiązania problemu uchodźców - to jedyny wniosek, jaki nasuwa mi się po zakończeniu kolejnego, czwartego już szczytu Unii Europejskiej ws. kryzysu imigracyjnego - mówił na naszej antenie w "Otwarciu Dnia" Rafał Baczyński-Sielaczek z Instytutu Spraw Publicznych.

"Uchodźców w Europie nie ma"

Jeżeli do Polski wjedzie 7 tys. emigrantów i dostanie pobyt stały, to dostaną oni prawo ściągnięcia tutaj swoich rodzin, aż do 10 osób - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Witold Waszczykowski. Poseł Prawa i Sprawiedliwości dodał, że jego zdaniem do Europy "nie przybyli uchodźcy, a emigranci ekonomiczni". Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej nie zgodził się z nim i tłumaczył, że Unia Europejska zagwarantowała Polsce, iż nad Wisłę przybędą w ramach relokacji migrantów "tylko uchodźcy".

Uchodźcy, granice, Turcja, Syria. Ruszył szczyt Unii Europejskiej

Kryzys związany z napływem uchodźców to główny temat szczytu Unii Europejskiej, który rozpoczął się w czwartek w Brukseli. Przywódcy państw unijnych mają rozmawiać o wzmocnieniu ochrony granic, współpracy z Turcją i możliwości rozwiązania konfliktu w Syrii.

Tusk: musimy być gotowi na nowy exodus uchodźców

Unia Europejska musi być przygotowana na każdy scenariusz, w tym na nowy exodus uchodźców - powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przed czwartkowym szczytem UE w Brukseli. Zaapelował do krajów Unii o finansowe wsparcie na rzecz uchodźców.

Spór w UE o rolę Asada w Syrii. "Były różne głosy"

Trwały pokój w Syrii jest niemożliwy pod obecnym kierownictwem tego kraju - oceniła Unia Euroejska. Z drugiej strony, Unia przyznała jednak, że prezydent Baszar al-Asad może odgrywać rolę w doprowadzeniu do rozmów pokojowych. O takiej roli prezydenta Syrii mówiła wczesniej kanclerz Niemiec, choć sprzeciwiały się temu Londyn i Paryż.

"Sprzeciw Polski jest już pewny". W Brukseli o automatycznym systemie ws. uchodźców

Mniej więcej połowa krajów Unii Europejskiej jest przeciwna stworzeniu stałego systemu rozsyłania uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w przypadku dużego napływu imigrantów - ocenił w Luksemburgu wiceminister spraw wewnętrznych Piotr Stachańczyk. Dodał, że UE chce za to poprawić skuteczność polityki odsyłania imigrantów, którym nie należy się azyl w Unii.