Francja

Francja

Jeśli będzie to konieczne, w ciągu nadchodzących dni lub tygodni, Francja nie zawaha się przywrócić tymczasowej kontroli na granicach, jak zrobiono to na granicy z Włochami i jak właśnie uczyniły Niemcy - oświadczył w środę premier Francji Manuel Valls.

W sobotę przez południową Francję przetoczyły się silne burze. Ulice Marsylii pokryła warstwa wody. Bez prądu zostało dwa tysiące osób. Niewykluczone, że w poniedziałek także pojawią się potężne nawałnice.

Konsul honorowa Francji w Bodrum, w Turcji, została zawieszona w obowiązkach po tym, jak przyznała się w rozmowie z dziennikarzem do sprzedawania w swym sklepie łodzi migrantom. Usiłowali oni na nich dotrzeć do greckich wysp - podały w sobotę francuskie media.

Przywódcy krajów "formatu normandzkiego" (Rosja, Ukraina, Francja i Niemcy) spotkają się 2 października w Paryżu, aby omówić sytuację na wschodzie Ukrainy i wysiłki zmierzające do rozwiązania konfliktu - poinformowano w środę w stolicach tych krajów.

Francuskie samoloty rozpoczęły we wtorek misje zwiadowcze nad Syrią - poinformował szef MSZ Francji Laurent Fabius. Rozpoczęcie tych lotów zapowiedział dzień wcześniej prezydent Francois Hollande, dodając, że rozważane są naloty na pozycje Państwa Islamskiego.

Francuzi mogą sprzedać niedostarczone Rosji okręty desantowe Mistral dwóm bliskowschodnim krajom. Według rosyjskich mediów są to Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jeden z portali specjalistycznych twierdzi, że anonimowy przedstawiciel władz tego drugiego kraju potwierdza chęć zakupu jednego okrętu. Na tej transakcji mogą dodatkowo zarobić Rosjanie.

Francja planuje zaangażowanie się w operacje lotnicze przeciw Państwu Islamskiemu w Syrii - podał dziennik "Le Monde". Według gazety działania te mogą przyjąć formę lotów zwiadowczych lub ostrzałów w regionach całkowicie kontrolowanych przez IS.

"Wygląda na to, że kanclerz Angela Merkel ogłosi zwycięstwo po kampanii naciskania na Europę w sprawie nowego systemu rozdzielania uchodźców" - pisze w piątkowy poranek brytyjski „Guardian”. "Zwycięstwo" ma przede wszystkim oznaczać wymuszenie na krajach UE przyjęcia aż 160 tys. osób. Z przecieków wynika, że na przykład Polska - gdyby projekt został przyjęty - miałaby przyjąć ponad 10 tys. uchodźców. Pięć razy więcej, niż było ustalone dotychczas.

Francuskie władze umorzyły we wtorek śledztwo w sprawie zabójstwa, otwarte po śmierci byłego palestyńskiego przywódcy Jasera Arafata, z powodu braku "wystarczających dowodów" - poinformowali w środę przedstawiciele prokuratury i wdowy po Arafacie.

W pożarze bloku mieszkalnego na północy Paryża zginęło w środę rano osiem osób, w tym dwoje dzieci. Dwie spośród ofiar zginęły wyskakując z okna. Czworo rannych trafiło do szpitala - poinformowała paryska policja.

Manuel Valls podczas przemówienia skierowanego do działaczy swojej partii zaczął się pocić w niekontrolowany sposób. Jego koszula wyglądała, jakby właśnie wskoczył w niej do wody. Nic dziwnego - piszą światowe media, bo jego rząd prawdopodobnie będzie musiał przeprowadzić wiele trudnych reform. Internauci także dorzucili kilka komentarzy.