Finlandia

Finlandia

Rząd Finlandii ogłosił, że jest gotów przyjąć 2 proc. ze 120 tys. uchodźców zgodnie z planowanymi przez Komisję Europejską kwotami podziału uchodźców między kraje unijne. Jednak Helsinki nie chcą obowiązkowych kwot przyjmowanych uchodźców w przyszłości.

Szef fińskiego rządu Juha Sipila zapowiedział w sobotę, że jego "rzadko obecnie używany dom w Kempele" zaoferuje uchodźcom z Bliskiego Wschodu jako schronienie na czas rozpatrywania ich wniosków o przyznanie azylu, gdy ci dotrą już do Finlandii.

Fińska armia postanowiła w tym roku potroić liczbę rezerwistów wzywanych do stawienia się na szkoleniach wojskowych. Tym samym, do końca 2015 r. w koszarach pojawi się aż 18 tys. osób. Po raz pierwszy armia przyznała też, że decyzja ma związek z rosyjską agresją na Ukrainie.

Rosja może zagrażać bezpieczeństwu państw nadbałtyckich, uważa prezydent Ukrainy. - Narażone na niebezpieczeństwo mogą być także państwa znajdujące się w rejonie Morza Czarnego – dodał w wywiadzie dla austriackiej gazety "Kurier" Petro Poroszenko szacujący, że po stronie rebeliantów na wschodzie Ukrainy walczy 9 tys. żołnierzy rosyjskich, a kolejnych 60 tys. wojskowych z Rosji brało udział w aneksji Krymu.

Finlandia zgadza się na przystąpienie do negocjacji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji. O decyzji, podjętej w tej sprawie przez specjalną komisję parlamentarną, poinformował w czwartek fiński minister finansów Alexander Stubb. Także szef słowackich finansów pozytywnie wypowiedział się o greckich postępach. Podczas trudnych negocjacji w sprawie pomocy dla Aten to właśnie te państwa wraz z Bałtami i Holendrami tworzyli ostry antygrecki front.

Rosja zapowiedziała bojkot rozpoczynającej się w niedzielę sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Helsinkach, ponieważ sześciu członkom rosyjskiej delegacji, objętym zachodnimi sankcjami, odmówiono wiz - podał "Washington Post".

Finlandia pozostawia sobie możliwość wyboru w kwestii przystąpienia do NATO, jednak obecnie większość Finów jest temu przeciwna - powiedział minister obrony Jussi Niinisto. Jak jednak dodał, gdyby opinia publiczna była temu przychylna, to fińscy politycy wprowadziliby Finlandię do Sojuszu.

Fińscy celnicy udaremnili przemyt zabytków zrabowanych w Syrii przez fanatyków z Państwa Islamskiego, które miały trafić do prywatnej osoby w Rosji. Najcenniejszym przedmiotem jest bogato zdobiona ceramiczna plakietka ze świątyni, mająca około 600 lat. To pierwszy taki przypadek w Finlandii, ale dżihadyści mają ochoczo wyprzedawać zrabowane przez siebie zabytki na cały świat.

Finlandia będzie rozmawiać z Rosją na temat listy sankcji, na której znaleźli się fińscy obywatele - oświadczył we wtorek Sauli Niinisto, prezydent Finlandii. Wyjaśnił, że chodzi mu o dwustronny format rozmów, z pominięciem Unii Europejskiej. Innego zdania jest fińskie MSZ, które oświadczyło, że organem kompetentnym do dialogu na ten temat jest właśnie UE.

Kandydat na ministra sprawiedliwości z Partii Finów Jari Lindstroem stwierdził, że kara śmierci powinna być dopuszczalna "w bardzo ciężkich przypadkach". Nie jest to oficjalne stanowisko rządu, ale osobiste przyszłego ministra. Kara śmierci została zniesiona w Finlandii w 1949 roku i jest zakazana w całej Unii Europejskiej.

Przewodniczący eurosceptycznej Partii Finów Timo Soini zostanie szefem fińskiego MSZ - podał kandydat na premiera Juha Sipilae z partii Centrum Finlandii, która wygrała kwietniowe wybory parlamentarne.

Fińskie ministerstwo obrony, które na początku maja wyśle listy do 900 tys. rezerwistów, nie zrobi tego w reakcji na "sytuację kryzysową" wokół tego kraju, spowodowaną m.in. przez pojawienie się nieznanego okrętu podwodnego na wodach terytorialnych wokół Helsinek. Akcja informacyjna była przygotowywana od dwóch lat i piszący o niej amerykański "Newsweek", źle ją zrozumiał - przekazał rzecznik prasowy Fińskich Sił Zbrojnych.