Czechy

Czechy

Ziomkostwo Niemców sudeckich wysiedlonych po 1945 roku z Czechosłowacji zmieniło w niedzielę na zjeździe w Monachium statut organizacji. Niemcy zrezygnowali z roszczeń do zwrotu majątków znajdujących się w ich dawnej ojczyźnie.

- Wpadłem do restauracji na obiad. Po chwili wyszedłem do toalety. Jak usłyszałem strzały, nie wiedziałem, co zrobić. Wróciłem do niej i schowałem się w kabinie. Tam czekałem na pomoc policji. Długo, ze 2 godziny - mówił w rozmowie z TVN24 Peter Gabriel, jeden ze świadków strzelaniny, do której doszło we wtorkowe popołudnie w czeskim Uherskim Brodzie. Z rekonstrukcja wydarzeń, jakiej dokonał czeski portal lidovky.cz wynika, że świadek wcale nie przesadza. Mimo że policja wiedziała, iż w restauracji, w której szaleniec zaczął strzelać, znajduje się co najmniej jedna ranna osoba, otoczyła miejsce kordonem i czekała. Na co? Nie wiadomo.

Czeska policja wzięła szturmem dom mężczyzny, który zabił osiem osób w restauracji w mieście Uhersky Brod, a następnie popełnił samobójstwo, gdyż zabarykadowała się w nim żona zabójcy - poinformowała w nocy z wtorku na środę agencja CTK. Czeskie media informują, że napastnikiem był 62-letni mieszkaniec miasta, który wtargnął do lokalu i zaczął strzelać do gości.

Czeskie służby bezpieczeństwa zostały postawione w stan podwyższonej gotowości w związku ze środowym zamachem w redakcji tygodnika "Charlie Hebdo" w Paryżu - poinformował minister spraw wewnętrznych Milan Chovanec.

Kontrowersyjna decyzja czeskiego prezydenta. Milosz Zeman zaprosił Władimira Putina do Pragi na styczniowe obchody 70. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - podaje portal ceskatelevize.cz. Informację potwierdził rzecznik czeskiego prezydenta. - Nie wyobrażam sobie, żeby np. prezydent Polski zaprosił rosyjskiego prezydenta do siebie - skomentował jeden z opozycyjnych deputowanych.

Czeski prezydent znów szokuje. W udzielonym w poniedziałek wywiadzie dla publicznego radia Milos Zeman nie stronił od wulgaryzmów, czym wprawił w konsternację najpierw prowadzącego rozmowę dziennikarza, a potem resztę Czechów i społeczność międzynarodową. - Zeman nie potrafi się już kontrolować - powiedział o 70-letnim prezydencie czeski politolog Rudolf Kučera.

Grupa Wyszehradzka potwierdza zaangażowanie na rzecz niezależnej i stabilnej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową - głosi oświadczenie szefów dyplomacji V4. Grupa Wyszehradzka apeluje do rządu Ukrainy o wsparcie reform zbliżających ten kraj do UE.

Rządząca w Czechach koalicja utrzymała większość po drugiej turze wyborów uzupełniających do Senatu, która odbyła się w piątek i sobotę. Socjaldemokraci (CzSSD) premiera Bohuslava Sobotki i ich koalicjanci będą mieli 46 senatorów w 81-osobowej izbie wyższej.

Czechy chcą kontrolować ceny importowanej żywności. Według eksporterów to cicha wojna handlowa w Unii Europejskiej – pisze czwartkowy "Puls Biznesu". - Czechy próbują wprowadzić mechanizmy protekcjonistyczne, żeby chronić swoich producentów - komentuje Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.