Najnowsze

Najnowsze

Podróże ze smakiem. "W XVII wieku za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę"

Goździki, wanilia, cynamon, szafran, pieprz, gałka muszkatołowa. O przyprawach, ich pochodzeniu i zastosowaniu w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS opowiadał Jędrzej Majka, autor książki "Podróże za smakiem, czyli jak przyprawy zmieniają świat". Za niektóre z przypraw jeszcze do niedawna płaciło się krocie. - Dzisiaj kilogram dobrego szafranu hiszpańskiego kosztuje 10 tysięcy euro - wskazał Majka. - Oczywiście nie są to takie wartości, jak w połowie XVII wieku w Amsterdamie, gdzie za kilogram goździków moglibyśmy kupić kamienicę - dodał.

Droga świętego Jakuba. "Trasa uczy, jak niewiele nam potrzeba w życiu"

Ponad 770 kilometrów w niecały miesiąc. Taki dystans piechotą pokonali Grzegorz Kapla, autor książek i bloga "Kapla w drodze" i jego córka, tancerka Ola Kapla, którzy dotarli do Santiago de Compostela. - To dobra duchowa lekcja, ona polega na tym, jak niewiele trzeba do szczęścia człowiekowi - wskazał Grzegorz Kapla. - Trasa uczy, jak niewiele nam potrzeba w życiu. Cieszy nas, że możemy wziąć prysznic, że możemy zjeść kanapkę. Jest to magiczna sprawa - wtórowała Ola Kapla.

Minister o nowym podatku: wyjdzie Polakom na zdrowie

W państwach, które mają wprowadzony podatek cukrowy, widać spadek sprzedaży produktów z zawartością cukru - wyjaśnił w niedzielę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Jak dodał, wprowadzenie w naszym kraju takich rozwiązań wyjdzie Polakom na zdrowie.

Rządowy plan w sprawie podatku od cukru. "Trzeba zniechęcać konsumentów"

Rządowy projekt ustawy wprowadzającej tak zwany podatek cukrowy jest już gotowy. - Trzeba zniechęcać konsumentów do spożywania słodzonych produktów, podwyższaniem ich ceny - stwierdził były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna, komentując plany ministerstwa zdrowia w tej sprawie. - Szukajmy produktów, w których zawartość cukru jest niższa - zaapelował dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Grzegorz Juszczyk.

Spór o fundusz dla niepełnosprawnych. Spięcie w Sejmie

Sejm nie poparł głównej poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Zmiana ta miała gwarantować, że pieniądze ze źródeł dotąd zasilających fundusz będą przeznaczane na niepełnosprawnych. Głosowanie nad jedną z poprawek poprzedziła burzliwa wymiana zdań między posłanką Koalicji Obywatelskiej Iwoną Hartwich a minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg.

Alkohol i papierosy mogą podrożeć

Sejm opowiedział się w piątek za podwyżką akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe od 1 stycznia 2020 roku. Posłowie odrzucili uchwałę Senatu, który sprzeciwił się podwyżkom. Teraz ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP.

Biedronka podnosi pensje. Sieć podała, ile wyniosą w przyszłym roku

Od nowego roku pracowników sieci Biedronka czekają podwyżki - wynika z komunikatu opublikowanego przez sieć handlową. Wynagrodzenia kasjerów wzrosną od 100 do 350 złotych brutto miesięcznie. Natomiast osoby zatrudnione w centrach dystrybucyjnych otrzymają podwyżki w wysokości od 150 do 500 złotych brutto.

Rodzice są już winni swoim dzieciom 11,5 miliarda złotych

11,5 miliarda złotych - tyle wynoszą już zaległości rodziców niepłacących dzieciom alimentów. Średni dług to aż 39 689 złotych. Rekord na rodzica padł na Lubelszczyźnie, gdzie nieopłacona kwota alimentów na osobę wynosi 44 625 złotych - wynika z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.