Od poniedziałku 15 czerwca, po trzech miesiącach zawieszenia, uzdrowiska wznawiają działalność leczniczą i rehabilitacyjną zawieszoną z powodu epidemii. Jak będzie wyglądał pobyt w sanatorium w "nowej rzeczywistości"?
Podstawą uprawniającą do wyjazdu do sanatorium jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Badanie wykonuje się na postawie skierowania na leczenie.
Pobyt w sanatorium
W pierwszej kolejności będą przyjmowani pacjenci, którzy musieli w marcu przerwać turnus i pacjenci, którzy mieli rozpocząć leczenie uzdrowiskowe od 14 marca do 15 czerwca. Podstawowy warunek to ujemny wynik testu na koronawirusa.
Osoby, które musiały, ze względu na rozprzestrzeniania się koronawirusa, przerwać leczenie uzdrowiskowe po 15 marca, ale nie trwało ono dłużej niż 15 dni, będą mogły je kontynuować na podstawie dotychczasowego skierowania. Zasady tutaj pozostają takie same, ale pobyt jest skrócony o liczbę wykorzystanych już dni. Pensjonariusz musi też wyjechać do sanatorium w takim wypadku do 30 września.
W obecnej sytuacji nadal można korzystać ze zwrotów i wyjechać za kogoś do sanatorium. W przypadku rezygnacji z leczenia uzdrowiskowego wolny termin może wykorzystać kolejna osoba.
Test na koronawirusa
Warunkiem rozpoczęcia pobytu będzie negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.
Jak wyjaśnia Narodowy Fundusz Zdrowia, testy będzie można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego. Testy zostaną sfinansowane przez NFZ.
O tym, gdzie wykonać takie badanie, poinformuje pacjenta pisemnie właściwy oddział wojewódzki NFZ. Wynik testu przed wyjazdem przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany
Obowiązek wykonania testu wykluczającego obecność koronawirusa dotyczy zarówno dzieci, które oczekują na leczenie uzdrowiskowe, jak i ich opiekunów.
Szczegółowe informacje i adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne są na stronach oddziałów wojewódzkich NFZ i pod bezpłatnym numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta: 800-190-590.
Nowe środki bezpieczeństwa
W jednym pokoju mogą zamieszkać nie więcej niż dwie osoby.
Tylko dwie osoby będą mogły zasiąść przy stole na stołówce.
Zabiegi będą - jak zwykle - wyznaczane na konkretną godzinę, ale tych godzin trzymać się będzie trzeba rygorystycznie.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Uzdrowisko Ciechocinek