Najnowsze

Najnowsze

Podział BPH to duże zmiany dla klientów

Zgoda Komisji Nadzoru Bankowego na podział Banku BPH może oznaczać duże zmiany dla klientów tzw. mini-BPH. Droga od odkupienia tej części banku od UniCredit przez GE Money jest teraz otwarta - pisze "Parkiet".

Deficytu w budżecie nie ma

- Po 9 miesiącach tego roku budżet państwa nie odnotował deficytu. Pod kontrolą jest też tempo wzrostu zadłużenia państwa - powiedziała minister finansów Zyta Gilowska w "Sygnałach Dnia".

Prywatyzacja Banku Zachodniego pod lupą prokuratury

Płocka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie prywatyzacji Banku Zachodniego. Dotyczy ono m.in. wypłaty wynagrodzenia spółce Henryki Bochniarz Nicom Consulting, która miała popełnić błędy przy doradzaniu podczas tej prywatyzacji.

Listonosze nie chcą nosić ulotek wyborczych

Małopolscy listonosze buntują się przeciw politykom. – Nie będziemy roznosić ich ulotek wyborczych. Płacą tyle, co kot napłakał - mówią. W urzędzie pocztowym w Wadowicach 24 na 25 listonoszy podpisało już odmowę roznoszenia ulotek do mieszkań.

Cyfrowa TV za miliard

Polkomtel, TVP i Polskie Radio podpisały porozumienie w sprawie utworzenia telewizji cyfrowej. Wydadzą na ten cel miliard złotych - donosi "Puls Biznesu", który dotarł do szczegółów umowy.

Samorządy kiepsko wykorzystują unijne fundusze

Najlepsze dla przedsiębiorców samorządy przeznaczają na rozwój firm co trzecią złotówkę z unijnych funduszy. Te gorsze, zaledwie co piątą. Tymczasem powinny przeznaczać na ten cel co najmniej 40 proc. otrzymanych od Unii funduszy - donosi "Rzeczpospolita".

Sąd: GTC nie traci koncesji

Gdańska Transport Company ma prawo kontynuować budowę autostrady A1 na trasie z Gdańska do Torunia - orzekł sąd. Tym samym uchylił decyzję ministra transportu Jerzego Polaczka o wygaśnięciu dla GTC koncesji.

Greenspan: najgorsze już za nami

Najgorszy okres kryzysu na rynku nieruchomości w USA mamy już za sobą, wyjąwszy pojedyncze efekty uboczne - ocenił szef Fed Alan Greenspan. Jednocześnie przestrzegł przed popadaniem w zbytnią euforię.

Cadbury zwolni Anglików, zatrudni Polaków

Jeden z gigantów w branży spożywczej, firma Cadbury Schweppes ogłosiła plan grupowych zwolnień 700 pracowników. Chce zamknąć część zakładów w Anglii i zredukować zatrudnienie. W zastępstwie produkcja ma być przeniesiona do Polski.

Rosja grozi szlabanem na polskie warzywa

Rosja zakazała we wtorek importu mączki rybnej z Polski oraz zagroziła, że zablokuje import polskich produktów roślinnych przez kraje trzecie. O zakazie nic nie wie Komisja Europejska.

Woda morska zasili Norwegię

Norwegia zbuduje pierwszą na świecie elektrownię na wodę morską. Elektrownia określana jako "osmotyczna" będzie wykorzystywać różnicę w ciśnieniu między wodą słoną i słodką.

Prywatna kolej nie chce wozić Polaków

Konkurencja na polskich torach ciągle w powijakach. Prywatni przewoźnicy kolejowi nie przejawiają zainteresowania przewozami pasażerskimi i czekają na wsparcie ze strony samorządów wojewódzkich.

Budimex zbuduje 27 km drogi S-3

Budimex - Dromex SA. za 677 mln zł zbuduje fragment drogi ekspresowej S-3. W ciągu dwóch lat od rozpoczęcia budowy powstanie 26,7 km między węzłami "Pyrzyce" i "Myślibórz". To jeden z trzech odcinków na trasie Szczecin - Gorzów Wielkopolski.

"Ukraina nie jest winna Gazpromowi ani centa"

Mykoła Azarow wicepremier i minister finansów Ukrainy oświadczył w środę, że jego kraj nie ma żadnego długu wobec Gazpromu. Według niego problem rzekomego zadłużenia dotyczy rozliczeń między podmiotami gospodarczymi. Z kolei KE wierzy w szybkie załagodzenie kryzysu.

Guma do żucia bez cukru to nie guma

Do 2006 roku guma do żucia była po prostu gumą do żucia, ale co najważniejsze "wyrobem cukierniczym", na który obowiązuje 22 proc. VAT. Potem jednak odmiana "sugar free" przestała nim być, a jej VAT spadł do siedmiu proc. Ale nazwa "guma" została.

Chiny chcą zdobyć niebo

Chiny chcą stać się potęgą w przemyśle lotniczym. China Aviation Industry Corporation kończy prace montażowe nad ARJ21 - maszyną, która ma stać się przebojem chińskiego rynku lotniczego, a w przyszłości ma pozwolić Chinom walczyć o pozycję głównego producenta samolotów.

"Mały parkiet" coraz większy

Lista spółek na działającym od sierpnia przy warszawskiej GPW rynku wzbogaci się w październiku przynajmniej o pięciu nowicjuszy. Szturmuje go głównie branża IT.

Osiedlowy Carrefour

Carrefour rozmienia się na drobne, co może mu wyjść na dobre. Sieć pod marką "5 minut" zaczęła otwierać niewielkie sklepy na osiedlach - tam, gdzie dotąd rządziły Żabka, Lewiatan czy ABC.

Mieszkania będą drogie

Rok 2007 spółdzielnie zapamiętają jako najgorszy w historii. Liczba oddanych przez nie mieszkań może spaść nawet poniżej ośmiu tysięcy. Mniejsza podaż jeśli nie podwyższy ceny lokali, to z pewnością ich nie obniży - pisze "Rzeczpospolita".

Warszawa to dobre miejsce do życia

Statystycznie każdy warszawiak ma własny pokój, co trzeci jeździ do pracy samochodem. Z roku na rok spada u nas przestępczość. Tak dobrze ma niewielka część ludzi na świecie – wynika z raportu ONZ, o którym pisze "Życie Warszawy".

Czterech do Gdyni, dwóch do Gdańska

Inwestorzy z Polski, Korei i Izraela wystartowali po Stocznię Gdynia. W przyszłym tygodniu wyjaśnią się też losy gdańskiej kolebki „S” - pisze "Puls Biznesu".

Targi Katowickie wyrzucone z Chorzowa

Prezydent Chorzowa wymówił Międzynarodowym Targom Katowickim dzierżawę gruntu i budynków zajmowanych przez tę spółkę. Przyczyną było niewywiązanie się MTK z umowy zawartej z miastem.

Kraków zapłaci 165 mln zł za nowe tramwaje

Pierwszy z 24 nowoczesnych tramwajów wyjechał na krakowskie ulice. Krakowskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zamówiło łącznie 24 takie pojazdy, z których każdy kosztuje 1,8 mln euro.

Częstotliwości dla piątej sieci komórkowej za 373 mln zł

373 miliony złotych zapłaci Roman Karkosik za zarezerwowanie dwóch nowych częstotliwości GSM 1800. Centernet kontrolowany przez polskiego biznesmena wygrał na te częstotliwości przetarg i będzie piątym operatorem komórkowym w Polsce - donosi serwis money.pl.

Rosyjskie media: RŻD kupią PKP Cargo

Rosyjskie media zareagowały na wczorajszą wypowiedź prezesa Rosyjskich Kolei Żelaznych, który mówił o prawdopodobnym przejęciu jednego z polskich kolejowych przewoźników towarowych. Większość spekulacji wskazuje na PKP Cargo.

Regiony mogą już wydawać unijne dotacje

Komisja Europejska zatwierdziła programy związane z innowacyjną gospodarką i rozwojem Polski Wschodniej, a także programy regionalne dla 5 województw - poinformowała komisarz ds. polityki regionalnej Danuta Huebner. Do podziału mają one 4,17 mld euro.

900 tys. zł kary za zmowę przetargową

Trzy śląskie przedsiębiorstwa – Impex Trade, Zakład Meblowy "Fornit" oraz Zakład L&L nielegalnie uzgadniały między sobą ceny w przetargu na dostawę i montaż wyposażenia budynków na Drogowym Przejściu Granicznym w Dorohusku (Lubelskie) – uznał prezes UOKiK.