Najnowsze

Najnowsze

Wybija godzina zero dla stoczni

Resort skarbu spodziewa się, że Komisja Europejska podejmie decyzję w sprawie programów restrukturyzacji polskich stoczni w ciągu kilku tygodni. W piątek rządowe plany mają dotrzeć do Brukseli.

Uważaj, gdzie płacisz rachunki

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega przed nieuczciwymi inkasentami i punktami obsługi klienta, gdzie opłacamy swoje rachunki.

Wielka ciepła Brytania

Rząd Wielkiej Brytanii chce, by najubożsi płacili mniej za energię. Udział w sfinansowaniu programu pomocy będą mieli też producenci energii.

Lidl szpiegował pracowników

Niemiecka sieć supermarketów Lidl ma zapłacić ok. 1,46 mln euro za szpiegowanie pracowników. Nałożyły ją urzędy ochrony danych z 12 niemieckich landów.

Wizy do USA - UE nam pomoże

Komisja Europejska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych o zniesienie wiz dla obywateli wszystkich krajów UE - poinformował w Warszawie wiceprzewodniczący Komisji Jacques Barrot. Ameryka jeszcze nie udzieliła odpowiedzi - dodał.

Internet może być za darmo

Rząd chce zwracać podatnikom wydatki na internet. Zmniejszone z tego tytułu przychody skarbu państwa miałyby zostać zrekompensowane oszczędnościami dzięki rozliczaniu się podatników z fiskusem właśnie przez internet.

Młodym łatwiej o pracę... w USA

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w USA spadła w ubiegłym tygodniu o 6.000, czyli 1,3 proc., do 445.000 osób.

Stoczniowcy gotowi do strajku

Ponad 70 proc. pracowników w Stoczni Gdańsk SA jest zdania, że strajki i blokady to jedyny sposób na poprawę ich warunków pracy i wyższe pensję - wynika z przeprowadzonego wśród nich referendum. W głosowaniu wzięła udział ponad połowa załogi zagrożonego likwidacją zakładu.

Od-LOT z Casina

Polskie Linie Lotnicze LOT zamierzają do końca tego roku sprzedać posiadane udziały w Casinos Poland, przygotowują się też do sprzedaży Petrolotu. To część nowej strategii zarządu firmy, ujawnione na antenie TVN CNBC Biznes przez jej prezesa Dariusza Nowaka.

Pomostówki wciąż nie uzgodnione

Wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszka Chłoń-Domińczak zapowiadała, że w środę Komisja Trójstronna zakończy uzgodnienia na temat emerytur pomostowych. Tak się nie stało, ale wiceminister w TVN CNBC Biznes mówi: już niebawem porozumienie będzie.

"FT": Putin straszy na giełdzie

To premier Władimir Putin swymi wypowiedziami potrafił skutecznie wystraszył zagranicznych inwestorów i spowodował spadki na moskiewskiej giełdzie - ocenia londyński dziennik gospodarczy "Financial Times". A nastroje są coraz gorsze.

Nierealistyczne marzenie premiera

W środę premier Donald Tusk zapowiedział wejście Polski do strefy euro do 2011 roku. Reakcja rynku była natychmiastowa i złoty zaczął się umacniać w stosunku do europejskiej waluty. Komentatorzy są jednak podzieleni.

Abolicyjna skórka nie warta wyprawki?

Trudne procedury mogą zniechęcać do skorzystania z abolicji podatkowej dla emigrantów zarobkowych - donosi "Rzeczpospolita". Jeśli chodzi o niezbyt wielkie kwoty , to może nie opłacać się kompletowanie wszystkich dokumentów - uważają podatkowi doradcy.

Zmiana sieci komórkowej w jedną noc?

Czy możliwe jest przeniesienie w jeden dzień numeru komórki od jednego operatora do drugiego? Dziś nie, ale tak właśnie ma być. Jak donosi "Gazeta Prawna", resort infrastruktury przygotowuje przepisy, które zmuszą operatorów do pośpiechu.

Unia cię wspomogła? Polski fiskus zapuka...

Nawet 100 tysięcy bezrobotnych może skorzystać z dotacji z unijnego programu "Kapitał Ludzki". Na założenie firmy i szkolenia mogą dostać nawet po 40 tysięcy złotych. Ale, jak pisze "Gazeta Prawna", przyszli przedsiębiorcy muszą pamiętać, że będą musieli zapłacić od tej kwoty podatek.

Marnotrawstwo szpitali

NIK przeprowadziła kontrolę tego, jak służba zdrowia wykorzystała 2,2 mld zł, które zostały pożyczone szpitalom na oddłużenie. Jej wynik pokazał, że w większości skontrolowanych placówek pieniądze zmarnowano.

PKN Orlen największy w naszej części świata

PKN Orlen zajął pierwsze miejsce w rankingu 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej, przygotowanym przez firmę Deloitte i dziennik "Rzeczpospolita". Ranking ogłoszono podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Pawlak: Rynek uratuje kopalnie

Pieniądze na rozwój górnictwa można znaleźć na rynku po przez emisje obligacji lub akcji - uważa minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jego zdaniem, brak inwestycji w górnictwie stanowi zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Bajkał dla turystów

Pięciogwiazdkowe hotele, centra spa, porty i kasyna. To wszystko ma powstać w rosyjskiej Republice Buriacji, na dzikich dziś wybrzeżach Bajkału. Lokalne władze mają nadzieję, że uruchomiona tam wolna strefa ekonomiczna przyciągnie inwestorów i turystów.

W Moskwie cieplej...

Najniższe od ponad dwóch lat notowania moskiewskich indeksów to jak twierdzą analitycy - efekt ucieczki zagranicznego kapitału. Pomimo tego, ze stosunki Zachodu z Rosją ciągle odbiegają od normalności, część funduszy wraca na rosyjski rynek.

Magazyn CO2

Ekologia i biznes w jednym. Tak w skrócie można opisać nową inicjatywę władz Rotterdamu. To holenderskie miasto planuje budowę systemu instalacji wpompowujących głęboko pod ziemię dwutlenek węgla.

Lonely Planet

Jak w ciągu 35-ciu lat można z niczego stworzyć międzynarodową sieć wartą ponad 200 milionów dolarów? Trzeba nazywać się Tony Wheeler i uwielbiać to, co się robi. Ten założyciel wydawnictwa Lonely Planet - kultowego wśród milionów podróżników na całym świecie - wydał właśnie książkę, w której opisuje historię swojego sukcesu.

Olbrzymi deficyt w spadku dla nowego prezydenta USA

Deficyt budżetowy USA w tym roku podatkowym wyniesie 407 miliardów dolarów - ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym. -To niebezpieczne dla rozwoju amerykańskiej gospodarki - ostrzegają analitycy Kongresu.

"Euro w Polsce w 2011 r."

Rząd będzie dążył do wejścia Polski do strefy euro w 2011 roku - oświadczył premier Donald Tusk podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. To dobra wiadomość dla Polski - uważają ekonomiści.

Wyższy próg dla VATowców

Ministerstwo Finansów chce podwyższyć do ok. 30 tys. euro limit zwolnienia z VAT. Zgodę na to musi jednak wydać Komisja Europejska.

Auta na baterie

Auto na baterie? Jak najbardziej, i to wcale nie w dziecinnym pokoju, ale na prawdziwej jezdni. Niemiecki koncern Daimler planuje uruchomienie produkcji limitowanej edycji aut Smart zasilanych bateriami litowo-jonowymi, takimi jak te, dzięki którym działają nasze laptopy czy komórki. Specjalne stacje, na których baterie będą zasilane, zbuduje koncern RWE

KRUS zgrzyta w koalicji

Sprawa reformy KRUS spowodowała pierwszy poważny zgrzyt w koalicji PO - PSL. Zbigniew Chlebowski twierdzi, że projekt nie zyska poparcia PO, natomiast Waldemar Pawlak zapewnia, że ma zgodę premiera na projekt zmian przygotowany przez jego partię.

Czarne wizje Greenspana

Gospodarka USA słabnie, a ryzyko wystąpienia recesji wynosi 50 procent lub jeszcze więcej - powtórzył Alan Greenspan, były szef Fed, w wywiadzie dla CNBC.