Najnowsze

Najnowsze

Miliardy baryłek skute lodem

Kiedy cały świat zastanawia się zbyt małą podażą ropy i gazu, i nad sposobem pozyskania tych surowców, 90 mld baryłek ropy i ilość gazu równa całym znanym jego zasobom w Rosji leży skuta lodem głęboko w skorupie Arktyki - na tyle oceniają amerykańscy eksperci rządowi te zasoby.

Telewizja w komórce coraz bliżej

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Polacy będą mogli oglądać telewizję w swoich telefonach komórkowych. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska poinformowała, że konkurs na operatora odbędzie się już w sierpniu. W szranki stają czterej główni operatorzy telefonii komórkowej i dwie komerycyjne telewizje.

Awans Warszawy w rankingu najdroższych miast

Warszawa jest na 35. miejscu wśród najdroższych miast świata. Zgodnie z najnowszymi wynikami rankingu opublikowanymi przez firmę Mercer, stolica Polski w przeciągu ostatniego roku wyprzedziła aż 32 kraje pod względem wysokości cen.

Rząd walczy z prezydentem o pensje prezesów

W czwartek prezydent Lech Kaczyński musi zdecydować o dalszych losach tzw. ustawy kominowej. Reguluje ona m.in. pensje prezesów państwowych spółek. Według nieoficjalnych informacji prezydent szykował się do jej zawetowania. Ale rząd, który forsuje nowelizację, ma już gotowy plan kontrataku - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Jamroży i Wieczerzak bez zarzutów

Nie było afer w Totalizatorze, PZU i PZU Życie za czasów, kiedy kierowali nimi Władysław Jamroży i Grzegorz Wieczerzak. Prokuratura umarza kolejne wątki wielkich śledztw - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Hazardziści dołożą się do stadionów

Specjalne dopłaty na budowę stadionów na Euro 2012 od każdej gry hazardowej - taki zapis wprowadza opracowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Gracze już "na wejściu" stracą 10 procent pieniędzy.

Polsat w rękach cypryjskich spółek

Karswell i Sensor Overseas - dwie zarejestrowane na Cyprze spółki mają pakiet kontrolny Polsatu - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Jedna z nich należy jednak do Zygmunta Solorza-Żaka, a druga do jego bliskiego współpracownika. - To wygląda jak wybieg przed wejściem na giełdę - mówią eksperci.

Francuz może pracować więcej

Francuski parlament przyjął w środę późnym wieczorem reformę prawa pracy, przewidującą zniesienie przepisu o 35-godzinnym tygodniu pracy. Do tej pory Francuzi pracowali najkrócej w całej Europie.

Emerytury będą "przyzwoite"

- Przy niskich zarobkach nie ma wysokich emerytur - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak, kreśląc wizję czynników, które będą miały wpływ na wysokość świadczeń.

Amerykanie zdjęli nogę z gazu

Wprawdzie zapasy ropy w USA skurczyły się w ostatnim tygodniu o półtora miliona baryłek, to na brak benzyny amerykańska gospodarka nie narzeka. Jej zapasy wzrosły w ciągu ostatniego tygodnia o blisko trzy miliony baryłek. W serca kierowców wstąpiła nadzieja: ceny na razie nie pójdą w górę, a może trochę jeszcze spadną.

Niepewna przyszłość polskich emerytów.

Czarne chmury zbierają się nad przyszłością nowych polskich emerytów. Instytucje zbierąjace pieniądze w tzw. II filarze już chcą szykować się do wypłat ale ciągle nie wiedza jakie przepisy stosować. Rząd znowu odkłada prace nad ustawą która jest niezbędna by emerytury kapitałowe ruszyły od nowego roku.

Czy czeka nas stabilizacja cen żywności?

W tym roku żywność może już nie zdrożeć - coraz więcej ekspertów twierdzi że galopada cen się skończyła. A to dlatego że już teraz niektóre produkty są w Polsce najdroższe w całej Europie.

Hiszpańskie problemy budowlane.

Mieszkania w Polsce mogą być tańsze bo hiszpańskie firmy budowlane wpadły w kłopoty. Teraz wyprzedają domy które stawiały w Polsce. Pytanie tylko jak długo będziemy mogli się cieszyć zanim kłopoty trafią do Polski.

Drożej już nie będzie

Niektóre polskie produkty są już najdroższe w Europie, więc eksperci pocieszają: drożej nie będzie. A niektóre produkty nawet stanieją.

Ogórek (znowu) może być prosty

Maksimum 10 mm łuku na 10 cm długości ogórka. Ta, obowiązująca jeszcze dziś norma, odejdzie do lamusa. Długość całkowita szparaga i kąt zakrzywienia ogórka nie będą już przedmiotem drobiazgowych debat ministrów: Komisja Europejska chce zrezygnować z regulowania parametrów owoców i warzyw.

Autostrada nowa, droga i... dziurawa

Nawierzchnia niedawno wybudowanej i kosztującej słono kierowców autostrady A2, na odcinku z Poznania do Nowego Tomyśla musi być naprawiona - nakazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

TVN i Polsat pierwsze do cyfryzacji

TVN i Polsat chcą się znaleźć na pierwszym multipleksie telewizji cyfrowej - poinformowała prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska. Polska przechodzi właśnie z telewizji analogowej na cyfrową - i przygotowuje wspólną platformę dla nadawców.

Bułgarskie malwersacje

Komisja Europejska zdecydowała w środę o zamrożeniu części funduszy unijnych przeznaczonych dla Bułgarii w reakcji na problemy korupcyjne w tym kraju. Tego samego dnia opozycja bułgarska złożyła wniosek o wotum nieufności dla rządu.

Podatnik potencjalnie uczciwy

- Zasada domniemania uczciwości podatnika oraz konieczność informowania o zamiarze skontrolowania jego działalności to najważniejsze zmiany w projekcie nowelizacji ordynacji podatkowej - uważa wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. Rząd przyjął znowelizowaną ustawę podatkową z ważnymi ułatwieniami dla polskich przedsiębiorców.

"Gazociąg Północny krępują bomby i biurokracja"

Inwestorzy Gazociągu Północnego nie dają za wygraną. - Dostawy rozpoczną się zapewne nieco później niż planowano - w 2012, a nie w 2011 roku - powiedział agencji dpa przedstawiciel niemieckiej filii Gazpromu - Gazprom Germania GmbH - Andreas Hieckmann.

Szybki trucht polskiej gospodarki

Mimo globalnego spowolnienia polska gospodarka ma się całkiem nieźle. - Prognoza wzrostu w 2008 roku na poziomie 5,5 proc. PKB jest niezagrożona, mimo spowolnienia w drugiej połowie roku, co do której nie ma jeszcze szacunków - powiedziała wiceminister finansów Katarzyna Zajdel-Kurowska.

Skrzypek pod ostrzałem

Prezes NBP Sławomir Skrzypek odpowiadał we wtorek na pytania posłów m.in. o politykę pieniężną, działalność NBP, walkę z inflacją i... swoje wykształcenie. Odpowiedziom jeszcze uważniej niż posłowie przyglądali się ekonomiści. Z komentarzy środowej prasy wynika, że prezes NBP dobrego wrażenia na nich nie zrobił.

Jak nie podwyżka, to...

Rosnąca presja pracowników na podwyżkę płac coraz częściej skłania firmy do wprowadzania zmian w systemie wynagrodzeń - zauważa "Rzeczpospolita". Sposobem są niepieniężne benefity, których wachlarz jest spory: od samochodów, przez laptopy i komórki po karnety do klubów fitness, czy bilety do teatru.

Polska zgoda na droższy "dymek"

Komisja Europejska chce dalszego zwiększenia stawki akcyzy na papierosy. - Polsce nie zależy specjalnie na zmniejszaniu tego podatku - mówi "Gazecie Prawnej" wiceminister finansów Jacek Kapica. Nowy poziom unijny ma wejść w życie od 2015 roku i wciąż będzie niższy niż dzisiejsza wysokość tego podatku w niektórych państwach UE.

Emerytury pójdą w dół

Wielu emerytów miało i ma problem, aby związać koniec z końcem. Nowi emeryci też będą mieli: świadczenia, które od 1 stycznia 2009 będą wypłacać OFE, będą jeszcze niższe od obecnych - ostrzega "Gazeta Wyborcza". Rząd, który przestanie wtedy dopłacać do emerytur rozkłada ręce i radzi: trzeba więcej pracować i więcej odkładać.

Więcej w głowie, więcej w kieszeni

Opłaca się kończyć studia. Ludzie z dyplomem wyższej uczelni mogą liczyć na pensje średnio o niemal 2,7 tys. zł miesięcznie wyższe, niż osoby gorzej wyedukowane - wynika z analizy wynagrodzeń w różnych sektorach gospodarki, przeprowadzonej przez "Rzeczpospolitą".

Szukanie winnego drożyzny

Posłowie postanowili znaleźć winnych drożyzny i szykują się do politycznej rozgrywki pomiędzy koalicją, opozycją a prezesem NBP. W sejmie dziś debatowano o wzroście cen. Czy polityczna gra pomoże czy zaszkodzi?

Wybierz sobie tani internet

Operatorzy telewizji kablowej i Play oferują najbardziej konkurencyjne ceny dostępu do internetu na polskim rynku - wynika z raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Rostowski: Nadchodzi stagflacja

Przed nami okres stagflacji - zapowiedział minister Jacek Rostowski podczas konferencji o wzroście cen, która odbyła się w Senacie. Uczestnicy debaty upatrują przyczyn inflacji w płacach rosnących szybciej niż wydajność pracy, błędach w polityce fiskalnej oraz w czynnikach globalnych.

Ruszył polski MySpace

Ten serwis odmienił oblicze internetu. "TIME" nazwał go "metropolią on-line", a Rupert Murddoch zapłacił za niego 580 mln dol. Do tej pory swoje konta założyło na nim ponad 150 mln ludzi z całego świata. Właśnie ruszył MySpace Polska.