Najnowsze

Najnowsze

Czy znowu będziemy szukać dna?

Optymizm z warszawskiej giełdy wyparował w poniedziałek, jak z większości światowych parkietów. Główny indeks warszawskiej giełdy zatrzymał się o krok od przełamania linii trendu wzrostowego, i jeśli we wtorek spadnie jeszcze raz, może znowu zacząć szukać dna. A zdaniem analityków potencjał do spadków jeszcze się nie wyczerpał.

Galeria Centrum upada

Galeria Centrum, spółka zależna Vistuli złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami - poinformowała giełdowa Vistula Group w poniedziałkowym komunikacie.

Minister wymienia zarząd "Rzepy"

Odwołanie całego zarządu i trzech członków rady nadzorczej - to bilans dwudniowych zmian w państwowej spółce Przedsiębiorstwo Wydawnicze Rzeczpospolita. Resort skarbu informuje, że zmiany mają na celu kontynuację prywatyzacji spółki.

"Gospodarka kurczy się nadal. Może odbić w 2010 roku"

Choć nie ma jeszcze oficjalnych danych o kondycji europejskiej gospodarki w pierwszym kwartale tego roku, to prezes EBC Jean-Claude Trichet twierdzi, że skurczyła się ona jeszcze bardziej niż w ostatnim kwartale roku ubiegłego. Dodaje, że ewentualna poprawa nastąpi nie wcześniej niż w 2010 roku.

Co z tobą złociutki?

W poniedziałek od rana złoty znów traci na wartości. Powód? Pogorszenie się nastrojów na globalnych rynkach i napięta sytuacja polityczna w naszym regionie.

Fiat ratuje Chryslera

Chrysler uzgodnił warunki ramowe fuzji z Fiatem - poinformował Bob Nardelli, prezes amerykańskiej spółki. Waszyngton wcześniej dał Chryslerowi 30 dni na sfinalizowanie umowy z włoskim koncernem. Jeśli by do niej nie doszło, to Biały Dom odmówiłby firmie z Detroit dalszej pomocy finansowej skazując ją tym samym na upadek.

Węgry tracą wiarygodność

Agencja Standard & Poor's obniżyła długoterminowy rating dla Węgier z BBB do BBB minus. Znaczy to, że wiarygodność kraju zaciągającego długoterminowy dług na rynkach międzynarodowych jest mniejsza, a ryzyko niewypłacalności państwa jest większe.

UOKiK pozywa kolejny bank

Jeszcze przed świętami wielkanocnymi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów złoży do sądu wniosek, przeciwko Bankowi Millennium, w związku z nieuczciwymi praktykami rynkowymi stosowanymi przez ten bank. Kilka dni wcześniej Urząd złożył podobny wniosek przeciw BRE Bankowi.

Ostatnie dni życia KRRiT?

We wtorek Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podejmie ostatnią próbę przyjęcia sprawozdania z ubiegłorocznej działalności. Jeśli tego nie zrobi, może zostać rozwiązana. Punktem spornym w Radzie jest ocena nowych władz Telewizji Polskiej.

60 milionów za zerwanie umowy na Terminal II

Władze Okęcia muszą zwrócić budowniczym Terminala II blisko 60 mln zł gwarancji bankowych za przedwczesne zerwanie umowy - zadecydował w poniedziałek sąd arbitrażowy. To pierwszy wyrok w batalii między Polskimi Portami Lotniczymi a polsko-hiszpańskim konsorcjum.

Stop wydatkom

Ameryka wycofa się z planu forsowania większych programów stymulujących gospodarki. Jak donosi "Daily Telegraph", Waszyngton ma zrezygnować z propozycji poszerzenia takich wydatków do 2 proc. globalnego PKB. Z pomysłu wpompowania w światową gospodarkę 2 bilionów dolarów ma się też wycofać Gordon Brown, premier Wielkiej Brytanii.

TP chce się dzielić po swojemu

Telekomunikacja Polska złożyła w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej tzw. kartę równoważności, czyli projekt alternatywy dla podziału telekomu przygotowany przez Urząd. Ma on być przede wszystkim tańszy. UKE nie mówi "nie" pomysłowi TP, choć podkreśla, że podział jest już przesądzony.

Oswajamy się z kryzysem

Kryzys zajrzał nam w oczy i okazuje się, że choć nadal budzi obawy o przyszłość, sytuację gospodarki i własne perspektywy u blisko połowy Polaków, to zaczęliśmy się z nim trochę oswajać. W marcu liczba osób, które uważają, że one bądź ich rodziny odczuły skutki kryzysu, spadła o 4 pkt procentowe wobec lutego, do 44 proc. Nastąpił też nieznaczny spadek liczby osób obawiających się o skutki kryzysu w przyszłości (z 51 proc. do 48 proc.). 52 proc. respondentów w najnowszych badaniach CBOS zadeklarowało, że nie odczuło jeszcze kryzysu (w lutym było to 48 proc.).

Biznes przeciw antykorupcyjnym planom Pitery

- Projekt ustawy prawo antykorupcyjne jest nie do przyjęcia - uważa Business Centre Club. Jego prezes Marek Goliszewski powiedział, że nowe prawo jest zbyt restrykcyjne, stawia przedsiębiorców w podejrzanym świetle, a poza tym w praktyce byłoby niemożliwe do wyegzekwowania.

Polbank odpuszcza klientom. Na razie

- Robiliśmy to po wielu konsultacjach prawnych, które mówiły, że działamy zgodnie z przepisami - tak Kazimierz Stańczak, szef Polbanku skomentował rozmowy swoich podwładnych z klientami o zmianie warunków umów kredytów hipotecznych, na mocy których bank mógłby podwyższyć pobieraną marżę. Mimo tego Polbank wycofał się z tej praktyki i czeka na interpretacje przepisów przez KNF.

Tusk: Nie ma powodów, by jechać na G-20

Polska nie weźmie udziału w szczycie G-20, bo nie należymy do 20 największych gospodarek świata - przekonywał premier Donald Tusk. - Wbrew temu, co mówi Tusk należymy i tylko niezdarnej dyplomacji zawdzięczamy to, że nas tam nie będzie - ripostował Jarosław Kaczyński.

Szmajdziński lobbuje za fokami

O wsparcie w walce przeciw rzeziom fok poprosił premiera Donalda Tuska wicemarszałek Sejmu Jerzy Szmajdziński. Polityk Lewicy chce, by premier poparł zakaz importu produktów z fok.

Jesteśmy elastyczni gospodarczo

Elastyczność gospodarki Stanów Zjednoczonych jest duża i poradzi sobie z kryzysem - twierdzi Andrzej Raczko z Komisji Nadzoru Finansowego. Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes także polska gospodarka udowodniła w ciągu ostatnich lat, że jest elastyczna i potrafi się dostosować do nadchodzących zmian. Jak Polska i świat sobie poradzi z kryzysem, pytał gościa programu "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz.

Wpadłeś w długi? Upadnij

Masz długi, które cię przerosły? Od jutra będziesz mógł ogłosić upadłość konsumencką. Ale uwaga - wszyscy, którzy liczą, że w łatwy sposób uchylą się od płacenia kredytów srogo się zawiodą. Nowe przepisy nie są "lekiem na całe zło".

Będzie nowy operator komórkowy?

Urząd Komunikacji Elektronicznej rozważa dopuszczenie nowych graczy na rynek telekomunikacyjny. Jak przyznała w TVN CNBC Biznes szefowa urzędu Anna Streżyńska, miałoby to zapobiec podwyżce cen za połączenia. Z badań Komisji Europejskiej wynika, że w ub. r. usługi komórkowe podrożały.

Sytuacja w KGHM

Ostatnie odnotowane wzrosty cen miedzi spowodowane były w głównej mierze zakupem surowca przez Chiny. Na temat sytuacji na rynku miedzi, a także w spółce KGHM rozmawiał Andrzej Knigawka, analityk DM ING Securities.

Zbudowali statki, muszą odejść

Już siódma, tym razem największa grupa stoczniowców odbiera w poniedziałek ze Stoczni Szczecińskiej Nowa świadectwa pracy. 495 byłych już stoczniowców do tej pory pracowało bezpośrednio przy produkcji statków.

Przyszłość gazociągu zagrożona

Miał transportować norweski gaz m.in. do Polski, ale budowa gazociągu Skanled jest zagrożona. Jak informuje IAR, z przyszłych zakupów miał się wycofać główny odbiorca gazu w Norwegii, brytyjski koncern Yara.

mBank rzuca klientom ochłap

mBank obniżył o 0,25 proc. oprocentowanie kredytów we frankach z tzw. starego portfela. Mimo że od kilku miesięcy stopy procentowe w Szwajcarii wyraźnie spadają, to pierwsza obniżka tych kredytów od 2003 r. "mBank rzuca ułamkiem procenta w klientów" - komentują rozgoryczeni kredytobiorcy w internecie.

Rosji ostro spadnie PKB

Polskie PKB ma rosnąć - prognozuje Economist Intelligence Unit. Ale to wyjątek w Europie. Kryzys odciśnie piętno na przykład na gospodarce Rosji. Bank Światowy prognozuje na 2009 r. aż 4,5 proc. spadek tamtejszego PKB.

Za zmianę zawodu Unia płaci ponad 1 tys. zł

Pracodawcy zwalniają, a firmy zajmujące się aktywizacją bezrobotnych coraz chętniej sięgają po pomoc do Unii Europejskiej. Dla tych bez pracy to szansa na zmianę zawodu. By dostać pieniądze na przekwalifikowanie nie trzeba nawet mieć statusu bezrobotnego - pisze "Gazeta Prawna".

Szef General Motors zmuszony do odejścia

Prezes General Motors Rick Wagoner zrezygnował w niedzielę ze swej funkcji pod presją Białego Domu - poinformowały osoby z otoczenia prezydenta Baracka Obamy. Mimo krytyki, Wagoner długo nie godził się na odejście z firmy.

Drożej na poczcie

Średnio o 6,5 proc. zdrożeją od 1 kwietnia usługi Poczty Polskiej. Więcej zapłacimy m.in. za wysłanie paczki czy zwyczajnego listu - potanieją jedynie priorytety. Poczta tłumaczy podwyżki cen wzrostem kosztów swojej działalności.

Polska będzie najlepsza w Europie

Polska jako jedyny kraj w Europie ma odnotować w tym roku wzrost PKB - wynika z raportu Economist Intelligence Unit, o którym pisze "Rzeczpospolita". Inne gospodarki pogrążą się w kryzysie.

Panga w służbie GUS

Panga, odtwarzacz mp3, "Actimel" i ciśnieniowy ekspres do kawy - takie m.in. produkty Główny Urząd Statystyczny umieścił w tzw. koszyku inflacyjnym. To ich ceny pomogą określić wskaźnik inflacji w Polsce - pisze "Rzeczpospolita".