Najnowsze

Najnowsze

Banki ostrzą brzytwy

Polskie banki idą w ślad za liderem rynku: PKO BP podwyższył opłaty za podstawowe usługi, inni robią to samo - pisze "Gazeta Prawna". Jak wylicza, z końcem kwietnia opłaty wzrosną np. w ING Banku Śląskim. Zmiany w tabeli prowizji i opłat szykują też inni.

Analitycy: RPP zetnie dziś stopy

Rada Polityki Pieniężnej obniży dziś stopy procentowe o 25 punktów bazowych - przewidują ekonomiści. Ma to być odpowiedź na spadek produkcji i spodziewane spowolnienie inflacji.

Będzie łatwiej o kredyt

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zmienia zasady udzielania pożyczek pogrążonym w kryzysie gospodarkom wschodzącym. Od tej pory wsparcie od funduszu będzie można dostać łatwiej i szybciej.

Los szefa Enei wisi na włosku

Kadrowe roszady, interwencja resortu skarbu i śledztwo CBA - atmosfera w energetycznej spółce Enea jest coraz bardziej elektryzująca. W rezultacie mogą polecieć głowy prezesa i członka zarządu firmy - pisze "Puls Biznesu".

Referendum strajkowe w kopalniach

Górnicy z kopalń Kompanii Węglowej - największej górniczej spółki - uczestniczą od rana w referendum w sprawie strajku. Górnicze związki zawodowe pytają, czy górnicy chcą zastrajkować dla poparcia żądań płacowych.

Wejchert: Kryzys inspiruje

Sytuacja na rynku inspiruje do szukania nowych rozwiązań - w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" stwierdza Jan Wejchert. Prezydent ITI mówi o inwestycyjnych planach firmy i o tym, jak radzi sobie ona w trudnych czasach.

Stracone pokolenie emigrantów?

Nasz wyż demograficzny z lat osiemdziesiątych, który wyemigrował po wejściu Polski do Unii Europejskiej, będzie "straconym pokoleniem", a najbardziej na wyjeździe z kraju straca sami emigranci - uważa prof. Krystyna Iglicka , demograf i ekonomistka z Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie.

Mieli nam dołożyć do samochodu - dołożą podatek

Budżetu państwa nie stać na to, aby dopłacać do każdego złomowanego auta po tysiąc euro - pisze "Rzeczpospolita". Rząd chce jednak skłonić Polaków do kupowania nowych aut w inny sposób - nakładając na właścicieli starszych samochodów dodatkową opłatę - podatek od spalin.

Japonia eksportuje połowę

Japoński eksport pikuje: w lutym z Kraju Kwitnącej Wiśni wysłano za granicę o połowę mniej towarów niż rok wcześniej. Druga gospodarka świata jest dobijana spadającym popytem na jej towary.

Rada na kryzys - cierpliwość

Prezydent USA Barack Obama zaapelował o cierpliwość w walce z recesją. Bronił też swojego programu reform, wymagającego wielkich wydatków rządowych, przed zarzutami powiększania deficytu budżetowego. Jak zapewnił, do końca kadencji zmniejszy deficyt o połowę.

Rynki dla Opornych 24.03.2009 r.

Portfel Rynków dla Opornych opuściła spółka Swissmed. Pan Zbyszek proponuje, by dołączyła do niego spółka ING BSK. Czy RDO kupi ING?

Migracja zarobkowa

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przygotowuje program, który mógłby wesprzeć finansowo tych bezrobotnych, którzy utracili pracę na skutek kryzysu a zatrudnienie odnaleźli poza miejscem zamieszkania. Na jakim etapie jest program? Między innymi o to Rafał Wojda pytał w magazynie "Fakty Ludzie Pieniądze" wiceministra rozwoju regionalnego - Jarosława Pawłowskiego.

Bezrobocie

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 1718,8 tys. osób i była wyższa niż przed miesiącem o 84,4 tys. osób. Te bardzo ważne dane makroekonomiczne w programie "Biznes Lunch" komentują Łukasz Tarnawa - ekonomista PKO BP i Jacek Wiśniewski główny ekonomista Raiffeisen Bank Polska.

TP: Obligacje za 1,5 mld euro

Emisja obligacji ma poprawić strukturę zadłużenia spółki - tak na pytanie o cel emisji obligacji za 1,5 mld euro przez TPSA odpowiedziała Grażyna Piotrowska-Oliwa prezes PTK Centertel. Telekomunikacja Polska ustanowiła program emisji obligacji European Medium Term Notes (EMTN), w ramach którego wyemituje dla europejskich inwestorów papiery o wartości 1,5 mld euro. Szczegóły w rozmowie Roberta Stanilewicza z prezes zarządu PTK Centertel.

Mniej kupujemy - mniej sprzedamy?

Sprzedaż detaliczna - spada - po raz pierwszy od kilku lat. Polacy ograniczają wydatki na zakupy - często wybierając tańsze produkty. Mniejsza sprzedaż to także mniejsza konsumpcja - a to właśnie ona miała być jednym z filarów podtrzymujących polską gospodarkę. Czy nowe, kryzysowe, zwyczaje zakupowe Polaków tym filarem zachwieją?

Dywidendy w spółkach skarbu państwa

Akcjonariusze KGHM otrzymają dywidendę - przyznał w TVN CNBC Biznes minister skarbu państwa, Aleksander Grad. Mimo gorszych wyników w 2008 roku państwowe spółki rozważają możliwość wypłaty dywidend. W programie "Pieniądze od Rana" gość Roberta Stankiewicza mówił także o opcjach walutowych, sytuacji w PLL LOT i sporze polskiego rządu z Eureko.

5 tysięcy na przeprowadzkę

Migracja zarobkowa za rządowe pieniądze - tyle tylko, że przedstawiciele rządu nic o tym nie wiedzą - również Elżbieta Bieńkowska - minister rozwoju regionalnego, w której resorcie ten plan jest przygotowywany. Co zakłada, jakie są w tych okolicznościach szanse na jego realizację i wreszcie ile będzie można dostać za zawodowy start w nowym miejscu?

Rynki finansowe w kryzysie

Jaka jest sytuacja na rynkach finansowych? Czy inwestorzy zaczynają wracać na rynki wschodzące? O tym Jan Niedziałek rozmawiał z Robertem Parkerem, wiceprezesem Credit Suisse Asset Management.

Banki jak zło konieczne?

Polacy nie darzą banków zbytnim zaufaniem - wynika z sondażu firmy badawczej Homo Homini przekazanego tvn24.pl i "Rzeczpospolitej". Jeśli jednak jesteśmy klientem banku od dłuższego czasu, powierzamy mu nasze pieniądze, bierzemy kredyt, to nasze zaufanie wzrasta. Jednocześnie wolimy mieć do czynienia za znaną i dużą instytucją.

Rafako monitoruje rynek

Spółka Rafako za główny cel postawiła sobie pozyskanie jednego lub dwóch "megakontraktów" jeszcze w tym roku. Na niezłą formę spółki wskazuje też apetyt zarządu na akwizycje i poprzez nie powiększenie wartości spółki przynajmniej o 100 procent. Choć - jak mówi gość TVN CNBC Biznes, Wiesław Różacki -firmy mniejsze niż Rafako są, dzięki interesującym technologiom, także na celowniku spółki.

Kryzys... tak ale w głowie.

Introl może mieć problemy z powtórzeniem wyników za ubiegły rok. Powód - mniej zamówień na drugie półrocze oraz mniej zleceń z zagranicy. W programie "Dzień na rynkach" główny akcjonariusz Introl Wiesław Kapral.

Przed szczytem G20 zgody wciąż nie widać

2 kwietnia w Londynie spotkają się przedstawiciele 20 najsilniejszych gospodarek świata, by wspólnie szukać recepty na globalny kryzys. Choć do szczytu jeszcze ponad tydzień, już jego uczestnicy zaczynają prezentować swoje recepty. USA wzywają do pompowania w gospodarkę pieniędzy, Europa przestrzega przed protekcjonizmem, Chiny zaś szukają alternatywy dla dolara.

"Polscy robotnicy, do domu!!"

- My nie możemy pracować, to wy też nie będziecie - tak brytyjscy robotnicy w Isle of Grain na wschodzie Anglii krzyczeli dziś do Polaków. Zablokowali wjazd na budowę i protestowali przeciwko dawaniu pracy obcokrajowcom w czasach, gdy bezrobotnych w mieście są setki Brytyjczyków.

Kredyt Bank chce zjeść Dudę

Kredyt Bank złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Polskiego Koncernu Mięsnego Duda. Powód? Bank domaga się rozliczenia transakcji walutowych na ponad 27 mln zł - w tym opcji.

Linie lotnicze obniżają loty

Tegoroczne straty linii lotniczych będą dwa razy większe niż pierwotnie szacowano. Jak podało międzynarodowe stowarzyszenie przewoźników IATA, 2009 rok linie mogą zamknąć prawie 5 miliardów dolarów pod kreską. Grudniowe szacunki mówiły jeszcze o stratach rzędu 2,5 miliarda.

BZ WBK też postraszy klientów marżami?

Czy polskich kredytobiorców czeka fala podwyżek oprocentowania? Niewykluczone. W poniedziałek pisaliśmy, że Polbank podnosi marżę w przypadku niektórych walutowych kredytów hipotecznych. Jak się okazuje, kolejne banki zamierzają iść w jego ślady. Na razie - BZ WBK i PKO BP.

Człowiek od autostrad odwołany, bo tak chciał Grabarczyk

Wiceminister infrastruktury Zbigniew Rapciak został odwołany ze stanowiska na wniosek szefa tego resortu Cezarego Grabarczyka - powiedział po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Rapciak odpowiadał w resorcie za budowę dróg i autostrad.

"Polska zaczyna wchodzić w recesję"

Umiarkowany wzrost bezrobocia i wyraźny spadek produkcji oznaczają, że Polska zaczyna wchodzić w fazę recesji - uważa były wiceminister finansów, dziś główny ekonomista Business Centre Club prof. Stanisław Gomułka. Jego zdaniem czekają nas trzy lata dużego wzrostu bezrobocia.

Załóż firmę - bez decyzji urzędnika

Już niebawem by założyć firmę wystarczy tylko wypełnić jeden wniosek i złożyć go w urzędzie. - Nikt nie będzie musiał czekać na łaskawą zgodę urzędnika. Juz samo złożenie wniosku umożliwi rozpoczęcie działalności gospodarczej - zapowiedział premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu rządu.