Najnowsze

Najnowsze

Rząd sceptycznie o prośbach stoczniowców

Resort skarbu rozpatrzy ewentualną prośbę związków zawodowych stoczni w Gdyni i Szczecinie o ponowne negocjowanie z Komisją Europejską sprawy polskich stoczni - zapowiada wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Niebezpieczne opcje

Od listopada 2007 roku Polska była zobowiązana do wdrożenia unijnej dyrektywy MiFID, czyli dyrektywa w sprawie rynków instrumentów finansowych. Do dzisiaj nie została ona wdrożona a ustawa, która była przyjęta we wrześniu 2008 roku została skierowana przez prezydenta do Trybnunału Konstytucyjnego... O problemach przedsiębiorców z opcjami walutowymi rozmawialiśmy z wiceprezesem BCC Arkadiuszem Protasem.

Polska "jasnym punktem wśród strachu i beznadziei"

Jeszcze kilka miesięcy temu mało kto by pomyślał, że młoda gospodarka Polski będzie budzić taki entuzjazm. A jednak. Przedstawiciele brytyjskiego biznesu oceniają sytuację i perspektywy gospodarcze Polski lepiej niż wielu krajowych komentatorów - wynika z raportu "Jasne punkty wśród strachu i beznadziei" opracowanego przez Brytyjsko-Polską Izbę Handlową.

Jak pleni się protekcjonizm

Nadzwyczajny szczyt UE w sprawie kryzysu gospodarczego, który odbędzie się w lutym w Brukseli, ma powiedzieć "nie" protekcjonizmowi - powiedział we wtorek w imieniu czeskiego przewodnictwa w UE minister finansów Czech Miroslav Kalousek.

Złoto bije rekordy popularności

- Inwestorzy kupili w styczniu rekordową liczbę złotych sztabek i monet - informuje The Financial Times. To reakcja na niepewną przyszłość globalnej gospodarki, borykającej się z kryzysem.

Znów mniej pieniędzy w funduszach

Aktywa funduszy inwestycyjnych spadły w styczniu w stosunku do grudnia ubiegłego roku o 2,6 mld zł (3,5 proc.) do 71,1 mld zł - czytamy w raporcie przygotowanym przez Analizy Online i Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami. Główny powód słabych wyników to przede wszystkim sytuacja na giełdzie.

Zabójcze opcje

Gwałtowna zmiana na rynku walutowym to poważny problem dla firm, które podpisały umowy na opcje walutowe. Dla wielu przedsiębiorstw straty poniesione w związku z opcjami będą oznaczały bankructwo. Czy w tej sytuacji może i zechce pomóc rząd?

Test na przetrwanie

Poważny problem z odkurzaczem i lodówką w tle. Zła sytuacja w globalnej gospodarce uderza w branżę produkującą sprzęt AGD, która w Polsce miała do tej pory bardzo silną pozycję. Produkcję wstrzymała firma znana prawie wszystkim Polakom. ZELMER będzie produkować mniej z powodu niestabilności na rynku walutowym oraz mniejszego niż dotychczas popytu.

Polski superkomputer

Dziś w "Programie" przekonamy się jak wygląda i co potrafi polski superkomputer. Powiemy też, jakimi gadżetami warto się zainteresować w kontekście nadchodzących świąt. Pokażemy również jak korzystać z dwóch monitorów jednocześnie.

Podsumowanie 2008

Jaka technologia najbardziej zaskoczyła, a co najmocniej rozczarowało w 2008 roku? Dziś zapraszamy na przegląd wydarzeń technologicznych kończącego się roku. Dodatkowo, przetestujemy laptopa - dla wymagających..

Zaraza trafiła do Szwajcarii

Największy szwajcarski bank UBS AG zanotował w IV kwartale 8,1 mld franków (6,9 mld dolarów) straty wskutek ryzykownych operacji finansowych i ogłosił plan zwolnień w dziale bankowości inwestycyjnej.

Kredyt we frankach będzie prawie darmo?

Ceny w Szwajcarii spadają bardziej niż prognozują to ekonomiści. W związku z tym analitycy zastanawiają się, czy będzie to sygnał dla centralnego banku Szwajcarii do dalszej obniżki, i tak już symbolicznych, stóp procentowych, co sprowadziłoby cenę, a więc oprocentowanie kredytu, prawie do zera.

Telekomunikacja przyszłości

Dziś w "Programie" zastanawialiśmy się, w jakim kierunku rozwiną się technologie telekomunikacyjne. Przyjrzeliśmy się też z bliska technologii blu-ray, oraz sprawdziliśmy, jak sprawniej korzystać z laptopa.

GUS - wynagrodzenia w IV kwartale.

Główny Urząd Statystyczny poda dziś dane o średniej płacy w gospodarce narodowej w 4-tym kwartale ubiegłego roku. Od czerwca do września średnie wynagrodzenie wyniosło 2968 złotych i 55 groszy brutto i było tylko o 0,6% wyższe niż w kwartale drugim. O tym jak zmienia się rynek pracy  rozmawialiśmy z Wiktorem Wojciechowskim z Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Amnestia UOKiKu

Bierzesz udział w zmowie cenowej? Zgłoś się do urzędu Ochrony konkurencji i Konsumentów, a otrzymasz łagodniejszą karę lub nawet jej unikniesz. Taką możliwość daje nowe rozwiązanie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które wchodzi w życie 24 lutego. O tym, na jakie efekty liczy UOKiK wprowadzając program łagodzenia kar i czy takie rozwiązanie sprawdzi się na polskim rynku pytaliśmy Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, prezesem UOKiK.

Świąteczne gadżety

Święta za pasem - jeśli chcemy spędzić je przed telewizorem, to warto zastanowić się nad tym - przed jakim. W dzisiejszym "Programie" prezentujemy najnowsze technologie w produkcji telewizorów. Pokażemy też kilka świątecznych gadżetów.

Na stoku... nowocześnie

Dziś przyjrzymy się technologicznym nowinkom, jakie znajdują zastosowanie w sprzęcie narciarskim. Zobaczymy również czym mogą pochwalić się najbardziej ekskluzywne telefony na rynku. Dowiemy się również jak oczyścić komputer ze zbędnych danych.

Tylko internet oprze się kryzysowi

W 2009 roku spadną przychody mediów z reklamy o 5,1 proc. - prognozuje CR Media Consulting, spółka zależna Internet Group. Dla porównania - w 2008 roku wzrosły one o 10,5 proc. Jednak tendencji związanej z globalnym kryzysem finansowym oprze się internet, którego przychody z reklam mają wzrosnąć o 16 proc.

Co na kłopoty ze spłatą kredytów

Polskie banki nie stworzyły strategii ratunkowych dla tych klientów, którzy mogą mieć kłopoty ze spłatą kredytów. - To błąd - twierdzą ekonomiści pytani przez "Dziennik".

spec - GPS

Dziś w "Programie" pokażemy i przetestujemy GPS do zadań specjalnych. Zobaczymy też, jak za pomocą internetu i odpowiedniego oprogramowania mieć dostęp do domowego komputera z dowolnego miejsca.

Kryzys w IT?

Dziś w "Programie" zastanawiamy się, czy kryzys finansowy może przenieść się do branży komputerowej. Powiemy też jak oglądać telewizję w wysokiej rozdzielczości, oraz jak łatwo przenieść dokumenty i ustawienia pomiędzy komputerami.

Bazary przeżywają odrodzenie

Polskie targowiska przygraniczne znowu kwitną. Handlowcom pomaga drogie euro. Oprócz tradycyjnych kupców z Zachodu trwa najazd na polskie sklepy także nowych klientów z południa, odkąd Słowacja weszła do strefy euro. Obroty sklepów przy granicach wzrosły nawet o 10 proc. - pisze "Rzeczpospolita".

Najwyższe w historii ryzyko niewypłacalności

Ryzyko niewypłacalności Polski jest najwyższe w historii. Mierzy się je kosztem nabycia specjalnego instrumentu finansowego CDS, którego wystawca ubezpiecza od ewentualnej niewypłacalności zaciągającego dług. Od października cena tego instrumentu wzrosła dwukrotnie wskutek kryzysu finansowego - pisze "Rzeczpospolita".

Cyberprzestępczość

W dzisiejszym wydaniu przyjrzeliśmy się problemowi cyber-przestępczości. Okazuje się bowiem, że Polska przoduje w niechlubnych rankingach. Obejrzymy również najnowsze modele monitorów oraz sprawdzimy, jak zdalnie sterować swoim komputerem.

Geodezja XXI wieku

Dziś w "Programie" przyjrzeliśmy się najnowocześniejszym technologiom i urządzeniom wykorzystywanym w dzisiejszej geodezji. Sprawdziliśmy również, jak nowe telefony radzą sobie z funkcją odtwarzaczy muzyki. Zobaczymy również, jak ochronić swój komputer przed atakami z internetu.

"Apogeum jeszcze przed nami"

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że globalny kryzys gospodarczy nie osiągnął jeszcze swojego apogeum. Według niego, bardzo trudny będzie również 2010 rok. Już w tym roku wzrost PKB Rosji ma być bliski zeru.

Kryzys ratunkiem dla polskich stoczni?

Paradoksalnie, pogłębiający się kryzys gospodarczy na świecie może okazać się zbawieniem dla likwidowanych polskich stoczni. Tak przynajmniej uważają związkowcy, zdaniem których w obecnej sytuacji pomoc publiczna jest jak najbardziej uzasadniona i inne firmy właśnie ją dostają, zamiast zwracać.

Obama walczy o bodźce gospodarcze

Prezydent USA Barack Obama podkreślał w poniedziałek, że pakiet bodźców gospodarczych, rozpatrywany przez Kongres, ma "właściwy rozmiar i zakres". Obama ostrzegł, że kłopoty gospodarcze USA pogłębią się, jeśli ów pakiet nie zostanie uchwalony szybko.

"Zmierzę się z kryzysem"

Niemcy będą miały nowego ministra gospodarki. Kandydatem na ten urząd jest 37-letni Karl Teodor zu Guttenberg z partii CSU. Dotychczasowy szef tego resortu, Michael Glos, złożył dymisję po tym, jak opinia publiczna krytykowała go za brak działań w obliczu kryzysu finansowego. Kandydat na nowego ministra potwierdził gotowość do objęcia urzędu.