Najnowsze

Najnowsze

Niemiecka recesja uderzy w Polskę

- Polska odczuje silne spowolnienie gospodarcze, które obserwujemy w Niemczech - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej Halina Wasilewska-Trenkner. PKB Niemiec spadł w czwartym kwartale ubiegłego roku o ponad 2 proc. wobec poprzedniego kwartału - najbardziej od 20 lat.

Można budować bez zezwolenia i projektu

Bez obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę niektórych obiektów, ale też bez możliwości legalizacji robót prowadzonych niezgodnie z prawem - m.in. takie zmiany w prawie budowlanym uchwalił Sejm. Dzięki nowelizacji prowadzenie inwestycji ma stać się łatwiejsze.

Jasne procenty?

Pełna kompletna i przewidywalna informacja, a nie pełna uznaniowość banku i klient całkowicie zdany na na łaskę zarządu instytucji. Tego oczekuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w zeszłym roku przeprowadził kontrole 300 wzorów umów o kredyty hipoteczne z 19 banków. W ciągu kilku tygodni zapisy, które pozwalają bankom dowolnie sterować oprocentowaniem zostaną zaskarżone. Co taka decyzja oznacza dla klientów banków i czy dotyczyć będzie także tych którzy niekorzystne dla siebie umowy podpisali dawno temu?

Ceny rosną coraz wolniej

Inflacja w styczniu 2009 roku wzrosła o 3,1 proc. w stosunku do stycznia 2008 roku, a w porównaniu z grudniem wzrosła o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Tempo wzrostu cen jest minimalnie wyższe od prognoz analityków, ale z miesiąca na miesiąc spada.

Kryzys a kultura

Kulturalnie o kryzysie w czasach gdy rosną  raty naszych kredytów hipotecznych, łatwa ofiarą cięć domowych budżetów  mogą właśnie stać się wydatki na kulturę.  Pójdziemy do kina , kupimy książkę, czy kupimy płytę w tym czasie? co więcej cen a kultury może znacząco  wzrosnąć właśnie na skutek kryzysu i osłabienia złotego. O tym rozmawiamy z Piotrem Kabajem z EMI Music Poland, Mikołajem Ziółkowskim szefem Alter Art i pan Maciej Bagiński wiceprezes zarządu Multikino S.A.

Kryzysowa kultura

Jak kultura przetrwa kryzys? Jak planować koncerty, gdy sytuacja gospodarcza kraju zmienia się z dnia na dzień? Według gości programu "Biznes Lunch", czyli Rafała Barana, prezesa Testardo Red Cell, i Stanisława Trzcińskiego z STX kryzys może wymusić kreatywność...

Ambitne plany Bomi

Według prezesa spółki Bomi, Andrzeja Wojciechowicza, w 2009 roku skonsolidowane przychody wzrosną o 65% wobec ubiegłego roku. Zarząd spółki zamierza otworzyć 5 delikatesów i 2 supermarkety, nie wyklucza przejęć. O planach na najbliższe lata rozmawialiśmy z gościem w programie "Dzień na rynkach".

Wysyp danych europejskich

Czy spowolnienie gospodarcze w większości segmentów przemysłu będzie nadal tak silne w kolejnych latach? O ostatnich danych z gospodarek europejskich rozmawialiśmy z Jackiem Tyszko, analitykiem DM BOŚ i Joanną Plutą, analitykiem TMS Brokers.

Stopa bezrobocia i inflacji

W piątek w Rzymie odbędzie się szczyt G7. Według Piotra Kalisza, ekonomisty banku Citi Handlowy, spotkanie to nie będzie przełomowe dla światowych gospodarek. O rosnącej stopie bezrobocia, przewidywalnej inflacji oraz skali kryzysu na tę chwilę rozmawialiśmy z gościem w programie "Pieniądze od rana".

Budowlana samowola

Legalizacja samowoli budowlanej nastąpi jeszcze w tym roku. O aspektach prawnych z punktu widzenia osób, które nie spełniły wszystkich jego wymogów, oraz o "straszakach" nowej ustawy rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Michałek Kozłowskim, partnerem w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy.

Ruch na dobrej drodze? Do czego?

Kontrakt z Wydawnictwem Bauer na dystrybucję jego tytułów nie jest wystarczająco rentowny. Spółka od kilku dni negocjuje z Bauerem, który zagroził, że odda dystrybucję swoich gazet innej firmie. Prezes Ruchu Włodzimierz Biały odpowiada na nasze pytanie - co dalej z rozmowami spółek, kiedy prywatyzacja i nowa usługa kurierska?

Nowe przepisy - nowe możliwości

Nowe przepisy o zaliczkach unii europejskiej już są. Przedsiębiorcy mogą zacząć składać wnioski o finansowanie. Do tej pory o zaliczkę mogły ubiegać się samorządy, reszta przedsiębiorców była ograniczona. Teraz każdy zawierający nową umowę lub dodający aneks do umowy może złożyć wniosek i dostać pieniądze na swój projekt. Naszym gościem jest minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

50 mld euro ratunku dla niemieckiej gospodarki

Opiewający na 50 miliardów euro pakiet antykryzysowy na lata 2009-2010 został przyjęty przez niemiecki Bundestag. Pakiet przewiduje przede wszystkim inwestycje w infrastrukturę i szkoły, ulgi podatkowe oraz pomoc dla motoryzacji.

Europejczycy omijają salony samochodowe

Sprzedaż nowych samochodów w Europie spadła w styczniu o 27 proc., czyli o 355 tys., w porównaniu ze styczniem 2008 roku - wynika z opublikowanych w Brukseli danych zrzeszenia europejskich producentów samochodowych (ACEA). Najmniejszy spadek miał miejsce w Polsce.

Yaris, do warsztatu!

Toyota Motor Poland wzywa do serwisu właścicieli samochodów Yaris. W Polsce dotyczy to prawie 15 tysięcy pojazdów, które mogą stwarzać zagrożenie dla swych użytkowników. Naprawy będą bezpłatne.

Euroland w historycznej recesji

Dynamika PKB strefy euro wyniosła w czwartym kwartale 2008 roku minus 1,5 proc. kwartał do kwartału oraz minus 1,2 proc. rok do roku – wynika ze wstępnych danych Eurostatu. Wyniki, gorsze od przewidywań analityków, oznaczają, że euroland wszedł w największą recesję w swojej 15-letniej historii.

Smok pierwszy wyjdzie na prostą

Zabiegi chińskiego rządu dla pobudzenia gospodarki już niedługo przyniosą efekty, a Państwo Środka jako pierwsza duża gospodarka wyjdzie z kryzysu - twierdzą analitycy ankietowani przez agencję Bloomberga.

Bankierzy chcą płacić niższe alimenty

Jest kryzys, nie ma... alimentów? Londyńscy adwokaci zostali w ostatnich tygodniach zarzuceni oryginalnymi sprawami: wyjątkowo zamożni niegdyś menedżerowie z londyńskiego City, teraz składają do sądów wnioski o zmniejszenie alimentów dla byłych żon.

Ministrowie jadą do Wiecznego Miasta

Koordynacja działań wobec pogłębiającej się recesji - to temat rozpoczynającego się w Rzymie spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych siedmiu najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Swoją wizję przedstawi tam nowy sekretarz skarbu USA Timothy Geirtner.

Ropa lekko w górę, mimo strachu

Cena ropy naftowej w piątek idzie w górę po największym tygodniowym spadku od grudnia ubiegłego roku. Zmiana trendu jest o tyle zaskakująca, że z gospodarki napływają coraz gorsze dane. Nadzieją są plany pomocowe rządów.

Ostre hamowanie niemieckiej gospodarki

Niemiecka gospodarka w IV kwartale 2008 roku skurczyła się o 2,1 procent - wynika z najnowszych danych statystycznych. To najsilniejszy spadek od zjednoczenia Niemiec w 1990 r. Analitycy spodziewali się spadku 1,8 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem.

Złamanie monopolu ZUS warte 24 złote

Pani Anna kilka dni temu, jako jedna z pierwszych osób, otrzymała emeryturę wypłaconą przez Otwarty Fundusz Emerytalny: 23,65 zł. ZUS dołożył 917,8 zł. Pani Anna w 1999 roku nie musiała przystępować do OFE, ale nie żałuje swojej decyzji. - Chciałam złamać monopol ZUS - mówi "Gazecie Prawnej".

Banki cierpią za nasze długi

Długi Polaków coraz bardziej doskwierają bankom - bo coraz szybciej rosną, choć nowych kredytów wcale nie przybywa. Wszystko za sprawą umacniającego się złotego. Jaki będzie skutek? Banki przestraszą się, że Polacy i polskie firmy nie będą w stanie spłacać zobowiązań i jeszcze bardziej ograniczą akcję kredytową.

"Kryzys to druga wielka próba dla Polski"

Kryzys? Potrwa jeszcze nawet pięć-siedem lat. Przynajmniej według ministra finansów Jacka Rostowskiego. Jak mówi w dwóch wywiadach prasowych, nie można wykluczyć, że w Polsce będzie gorzej, niż w "czarnym scenariuszu" rządu. Ale – według ministra - Polska ma w tym czasie szansę na rozwój, choć wolniejszy.

Jakubasowi opcje (już) nie straszne

Biznesmen, którego spółki ucierpiały na opcjach walutowych, uzgodnił porozumienie z bankami - donosi "Rzeczpospolita". Dokument ma zostać podpisany najpóźniej w poniedziałek.

Tusk może dostać odłamkiem kryzysu

Rząd nie radzi sobie z kryzysem – mówią Polacy i przewidują, że kłopoty gospodarcze Polski potrwają jeszcze przynajmniej dwa lata. „Rzeczpospolita” publikuje sondaż, który z pewnością nie napawa optymizmem premiera Donalda Tuska. Zwłaszcza gdy pojawiają się zarzuty, że lider PO – na wskutek popełnionych błędów – uderzył w swój własny elektorat. A to może go drogo kosztować.

Fundusze Private Equity

Fundusze mają problem z pozyskaniem aktywów z rynku dłużnego na dalsze inwestycje. Nie oznacza to, że mają problemy ze swoim kapitałem. Na temat funduszy private equity rozmawiała w TVN CNBC Biznes Katarzyna Sermanowicz, z działu doradztwa finansowego Deloitte.

Odlewnie upadają

Zarząd Spółki Akcyjnej Odlewnie Polskie złożył do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego z możliwością zawarcia układu. Jak powiedział w TVN CNBC Biznes mecenas Piotr Zimmerman postępowanie układowe może być dobrym rozwiązaniem.

Światowy kryzys gospodarczy - głównym zagrożeniem dla USA

Światowy kryzys ekonomiczny jest głównym zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA w najbliższym czasie; związanej z nim niestabilności doświadczyła jedna czwarta krajów - głosi doroczny amerykański raport na temat zagrożeń, ogłoszony w czwartek przez krajowego dyrektora wywiadu.

Rząd zapłaci za domowe oszczędności

Brytyjskie władze zaproponowały w czwartek, by od 2012 roku wszystkie gospodarstwa domowe mogły ubiegać się o pożyczki na cele związane z oszczędzaniem energii i zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla.