Najnowsze

Najnowsze

MFW: kryzys ma się ku końcowi

Gospodarka światowa tkwi jeszcze w recesji, ale kryzys ma się ku końcowi. Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje, że globalna gospodarka będzie rozwijać się w przyszłym roku szybciej niż przewidywał to jeszcze w kwietniu dzięki postępującej stabilizacji w systemie finansowym.

Zarobimy 1,5 mld euro na spalinach

- Być może jeszcze w tym roku uda się podpisać pierwsze umowy dotyczące sprzedaży nadwyżek uprawnień do emisji dwutlenku węgla - powiedział minister środowiska prof. Maciej Nowicki. Jeśli polskie zakłady sprzedałyby 100 mln ton uprawnień, to zarobiłyby ok 1,5 mld euro.

"Niech się rada PKO wytłumaczy"

Resort skarbu oczekuje od członków rady nadzorczej PKO BP przedstawienia powodów odwołania prezesa Jerzego Pruskiego - powiedział w środę minister skarbu Aleksander Grad. I dodał, że między radą i zarządem były juz napięcia, a w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem byłoby zmienić część członków rady.

Serenada dla ministra (finansów)

- Dziś prawdziwych "cyganów" już nie ma... – śpiewa kapela "Podatkowe Nutki". Ponoć nikt nie cygani, bo już od 90 lat istnieją urzędy skarbowe. By uczcić tę rocznicę, pracownicy skarbówki z Sierpca przyjechali do stolicy, by swojemu ministrowi zaprezentować mniej znaną stronę urzędniczej natury: artystyczną.

Spór Grad-Rostowski? Ofiarą Pruski

Nagle i bez podania przyczyn - w taki sposób swoje stanowiska stracili we wtorek prezes PKO BP Jerzy Pruski i jego zastępca, Tomasz Mironczuk. Media i analitycy gorąco spekulują, co było powodem obu dymisji. Tymczasem resort skarbu oczekuje od członków rady nadzorczej PKO BP... przedstawienia powodów odwołania Pruskiego.

Polsko-koreański biznes

Przedstawiciele blisko 40 firm towarzyszą prezydentowi Republiki Korei podczas jego wizyty w naszym kraju. Z tej okazji odbyło się Polsko-Koreańskie Forum Gospodarcze, w którym udział wzięli członkowie polskiej i koreańskiej Izby Gospodarczej. O współpracy z Koreą w magzynie "90 minut" z prezesem KIG-u, Andrzejem Arendarskim i Marcinem Dudarskim z kancelarii JP Weber rozmawiał Marek Tejchman.

Nowelizacja stabilizacja

Rząd przyjął nowelizację budżetu dostosowując stan polskich finansów publicznych do kryzysowych realiów gospodarki. A oznaczają one, że do budżetu z podatków trafi o 46 miliardów złotych mniej niż początkowo zakładano. Niedobór rząd zamierza pokryć z dywidend, zwiększonego deficytu oraz - co ciekawe - dokonując korzystnych przewalutowań środków unijnych. O ocenę tych działań w magazynie "Bilans" poprosiliśmy byłego ministra finansów, prof. Mirosława Gronickiego

Budżet znowelizowany

Przygotowana przez ministerstwo finansów nowelizacja budżetu na 2009 rok jest ostrożna i nie łatwo ją krytykować - oceniają ekonomiści. Nowelizacja była konieczna ze względu na niższe o ponad 30 miliardów zł wpływy budżetowe. O szczegóły tej zmiany i innych Mikołaj Kunica pytał w "Rynkach Dnia" Ernesta Pytlarczyka z BRE Banku i Piotra Kalisza z Citibanku.

Wyższa składka zdrowotna?

Podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne domaga się prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz. Gość programu "Bilans" potwierdził, że podwyżka miałaby wynieść ćwierć procenta od 2011 roku. W ten sposób Fundusz załatałby dziurę w swoim budżecie. O szczegóły pytał Marcin Kowalski.

O budżecie po nowelizacji.

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji budżetu na 2009 rok podwyższający do 27 mld zł deficyt budżetowy. O nowelizacji budżetu, a także o przyczynach i konsekwencjach odwołania prezesa PKO BP Jerzego Pruskiego, rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z byłym ministrem finansów Jerzym Osiatyńskim.

Nowe inwestycje J.W.Construction

J.W. Construction miał chętnego na całe osiedle. Jak ujawnił na antenie TVN CNBC Biznes przewodniczący Rady Nadzorczej spółki, Józef Wojciechowski, zainteresowany kupnem był klient ze Szwajcarii. Transakcja o wartości pół miliarda złotych nie doszła jednak do skutku, bo zainteresowanemu nie udało się zdobyć środków na zakup. Spółka zainteresowana była również zakupem Lot Ground Services, czyli firmy zajmującej się obsługą naziemną lotniska Okęcie. Gościem Dnia na Rynkach był Józef Wojciechowski.

Przeszło miliard euro kary

Kary po 553 miliony euro nałożyła Komisja Europejska na niemiecką firmę E.ON oraz francuską Gaz de France. Powód? Firmy zawarły niedozwolone porozumienie: zbudowały gazociąg, ale umówiły się, że gazu z niego nie będą sprzedawać konkurentom.

Strefa euro zwija się bardziej

Tak ostrego spadku gospodarczego jeszcze w państwach strefy euro nie było. Jak podało biuro statystyczne UE Eurostat, w I kwartale 2009 roku Produkt Krajowy Brutto spadł o 4,9 procent w porównaniu z podobnym okresem poprzedniego roku.

Franczyzowy pomysł

Już za kilkanaście tysięcy złotych można rozwinąć własny biznes - zauważył w TVN CNBC Biznes Michał Wiśniewski, dyrektor działu doradztwa Profit System. Franczyza staje się coraz bardziej popularna. W tym roku w Polsce może powstać ponad 3,5 tysiąca nowych firm działających na licencji franczyzowej. W sumie byłoby wówczas aż 30 tys. takich punktów. O tym, czy warto zakładać własny biznes pod cudzym szyldem rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana."

Balcerowicz niezadowolony ze zmian budżetu

Projekt nowelizacji tegorocznej ustawy budżetowej nie spełnia moich oczekiwań - stwierdził w "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia były minister finansów prof. Leszek Balcerowicz. W jego opinii rząd powinien przede wszystkim ograniczać wydatki, zwłaszcza tzw. wydatki sztywne.

1 procent na smyczy fiskusa

Będą opóźnienia w przekazywaniu pieniędzy dla organizacji pożytku publicznego - przyznaje wprost minister finansów. Jak tłumaczy, powodem są "trudności biurokratyczne". Tymczasem wiele organizacji skarży się, że nie zobaczyły dotąd ani złotówki z przekazywanego im przez nas jednego procenta podatku PIT.

Nowy, lepszy system Googla

Rynkowa wojna informatycznych gigantów w nowej odsłonie: Google potwierdza, że pracuje nad systemem operacyjnym dla komputerów. Microsoftowa twierdza Windows za rok będzie wystawiona na ataki nowego konkurenta. System będzie nosił znajomą już nazwę: Chrome.

Firmy opóźniają płatności

Nawet półtora miesiąca firmy muszą czekać na zapłatę na faktury - alarmuje "Rzeczpospolita". Przedsiębiorstwa nie muszą jednak w związku z tym brać kredytów obrotowych, bo na razie nie zagraża to ich płynności.

Fiskus gnębi Polaków

Nie ma się czym chwalić: Polska zajęła niechlubne, trzecie miejsce wśród państw OECD najbardziej uciskających swoich obywateli podatkami. Bardziej bezwzględny jest tylko fiskus we Włoszech i Turcji, a ostatnie - czyli tym razem najlepsze - miejsce zajęła Szwajcaria - wynika z Indeksu Ucisku Podatkowego, przygotowanego przez szwajcarski Institut Constant de Rebecque.

Putin nie odpuści Opla

Walka o Opla jest rozstrzygnięta, umowa o o przejęciu go przez kanadyjsko-austriacko-rosyjskie konsorcjum zostanie zawarta w połowie lipca - stwierdza szef niemieckiego związku zawodowego metalowców po spotkaniu z rosyjskim premierem Władimirem Putinem.

Drastycznie spadła sprzedaż aut dostawczych

Jak wynika z obliczeń Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, Polacy przez pierwszą połowę 2009 roku kupili o 0,2 procent więcej samochodów osobowych, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Aż o 1/4 spadła za to sprzedaż samochodów dostawczych.

Kod Goldmana Sachsa

Były programista finansowej grupy Goldman Sachs został zwolniony z aresztu po wpłaceniu 750 tys. dolarów kaucji. W piątek został zatrzymany pod zarzutem kradzieży programu komputerowego. Przejęcie oprogramowania przez konkurencję może kosztować firmę Goldman Sachs miliony dolarów.

Niemiecki przemysł z grubszym portfelem zamówień

Czy to już światełko w tunelu? Ta informacja w każdym razie poprawiła humory za Odrą: niemiecki przemysł w maju zebrał o 4,4 procent więcej zamówień niż w kwietniu. Takiego wzrostu nie było nie tylko w ostatnich trudnych czasach, ale i w ciągu poprzednich dwóch lat.

Ikea tnie zatrudnienie

Coraz większe zwolnienia w IKEI. Założyciel globalnej sieci meblowej Ingvar Kamprad w wywiadzie dla szwedzkiej gazety Dagens Industri powiedział, że do takich kroków zmusza firmę pogłębiający się kryzys, szczególnie mocny w meblarskiej branży.

UE da pół miliarda euro bezrobotnym

25 tysięcy euro pożyczki będzie mogła otrzymać osoba zagrożona bezrobociem, która zechce podjąć działalność gospodarczą - zapowiedział europejski komisarz ds. zatrudnienia Vladimir Spidla. Na tego rodzaju kredyty w całej UE ma zostać przeznaczonych około pół miliarda euro.

Cegielski będzie zwalniał

W poznańskich zakładach Cegielskiego będą zwolnienia, a tych co zostaną czekają przestoje. Pracę może stracić nawet więcej niż 1/3 spośród 1400 zatrudnionych obecnie pracowników firmy H. Cegielski Poznań SA. Kłopoty zakładu wynikają z braku zamówień na silniki okrętowe.

Samochód w firmie po nowemu

Koniec "samochodów z kratką", za to odliczenie 60 procent podatku VAT zapłaconego przy kupnie samochodu (ale nie więcej niż 6 tysięcy złotych), oraz brak prawa do odliczenia VAT-u zawartego w cenie paliwa - o takich zmianach w ustawie o podatku VAT dowiaduje się w resorcie finansów Polska Agencja Prasowa. Miałyby obowiązywać od nowego roku.

Skarb Państwa zmienia prezesa PKO BP

Rada Nadzorcza PKO BP odwołała ze stanowiska prezesa Jerzego Pruskiego oraz Tomasz Mironczuka, wiceprezesa odpowiedzialnego za inwestycje banku - dowiedziała się nieoficjalnie "Rzeczpospolita". Pełniącym obowiązki prezesa został Wojciech Papierak.

Kammel & partnerka - jest śledztwo

Będzie śledztwo w sprawie byłej wiceprezes banków BPH i PEKAO S.A. Katarzyny Niezgody - potwierdza prokuratura. - Prokurator sporządza teraz plan śledztwa - ujawnia rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Paragraf, z którego może odpowiadać Niezgoda, mówi o karze do 10 lat więzienia.

"Nowelizacja stabilizacji, rozsądku i odpowiedzialności"

- To nowelizacja stabilizacji, nowelizacja rozsądku, i nowelizacja odpowiedzialności za finanse publiczne - mówi minister finansów o przyjętym przez rząd projekcie zmian w tegorocznym budżecie. Min. Jacek Rostowski twierdzi, że zmiana jest dokonywana w najlepszym możliwym momencie, na podstawie twardych danych o gospodarce.