Najnowsze

Najnowsze

W nocy kryzysu nie widać

Noc - najlepszą pora na.... zakupy. Obniżki, promocje, specjalne oferty. Noc wydaje się najlepszą porą na handel. Gwałtownie rosnące obroty, kolekcje, które do tej pory nie mogły znaleźć nabywcy - sprzedające się na pniu. Jaki jest fenomen nocnych wyprzedaży i kto wyrabia 300% normy?

Jaka Polska naszych dzieci

Rząd, a dokładnie premier Tusk przedstawił dziś plan na najbliższe 21-en lat. Ambitny program rozwoju zakłada m.in., że w 2030-ym roku Polska pod względem gospodarczym zrówna się z unijną średnią. Prawdziwym wyzwaniem będzie jednak demografia. Starzejące się społeczeństwo będzie ponad wszelką wątpliwość problemem numer 1.

Czterech chętnych na GPW

- Do resortu skarbu wpłynęły cztery oferty od inwestorów zainteresowanych prywatyzacją giełdy - poinformował minister skarbu Aleksander Grad. Są to ci sami inwestorzy, których resort zaprosił do składania ofert.

Trudne czasy dla przemysłu

Dane o produkcji przemysłowej za maj wskazują, ze polskie przedsiębiorstwa coraz silniej odczuwają konsekwencje kryzysu gospodarczego. W skali mikro o kondycji przedsiębiorstw rozmawialiśmy w programie Biznes Lunch z Janem Deją ze Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz Łukaszem Cegłowskim z Fabryki Kabli Madex.

Przejmowanie spółek w kryzysie

Fundusz Enterprise Venture Fund I, należący do Enterprise Investors, kupił od Sygnity spółkę zależna WEB INN za 16 milionów złotych. Czemu fundusz który zajmuje się tylko kupowaniem udziałów w spółkach przejął całą firmę, pytaliśmy naszego gościa Rafała Batora, partnera w Enterprise Investors.

Wspólny projekt PGNiG i PKN Orlen

Dwie największe polskie spółki branży naftowej, PKN Orlen i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, podpisały w poniedziałek umowę o wspólnej realizacji projektu poszukiwawczo-wydobywczego w Wielkopolsce. O szczegółach z prezesem PKN Orlen Jackiem Krawcem i prezesm PGNiG Michałem Szubskim rozmawialiśmy w programie "Rynki dnia".

Przedsiębiorcy są dobrej myśli mimo burzy

Mimo tego, że ponad połowa polskich przedsiębiorców w pierwszym kwartale 2009 roku odnotowała spadek sprzedaży, to aż 44 proc. z jest zdania, że w drugim półroczu ich kondycja się poprawi - wynika z badań PKPP Lewiatan.

Lubawa w Chinach

Pierwszy Chiński kontrakt spółki Lubawa i pierwsze zamówienia. Lubawa wraz z chińskim partnerem będzie produkować namioty na potrzeby chińskim służb ratunkowych i wojska. O szczegóły w programie "Rynki dnia" prezesa Lubawy Zbigniewa Klepackiego pytał Robert Stanilewicz.

Ubezpieczony urlopowicz

Czy warto zainwestować w ubezpieczenie, jeżeli udajemy się na urlop za granicę naszego kraju? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze polisy? Jakie ubezpieczenie pozwoli nam czuć się bezpiecznie? O tym w programie "Pieniądze od Rana", Robert Stankiewicz rozmawiał z Marcinem Brodą z Miesięcznika Ubezpieczeniowego.

Dom Development - plany spółki

Jak w czasach kryzysu radzą sobie spółki deweloperskie? Czy spółka ma problemy z uzyskaniem kredytów na swoja działalność? Jak szło spółce w poprzednich kwartałach i jakie perspektywy mają na następne kwartały? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: prezes Dom Development, Jarosław Szanajca.

Mapa drogowych utrudnień

Banki chcą inwestować w autostrady - zapewnia pełniący obowiązki dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Generalna Dyrekcja stara się o finansowanie odcinka autostrady A2 Nowy Tomyśl i Świecko. Ten odcinek autostrady ma długość ponad 105 km. O nowych kilometrach polskich dróg rozmawiał Lech Witecki, p.o. dyrektora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Maj przełomowy dla funduszy

Saldo zakupów i umorzeń jednostek funduszy inwestycyjnych wyniosło w maju 0,1 mld zł i tym samym pierwszy raz od 18 miesięcy było dodatnie - poinformowano w poniedziałkowym raporcie sporządzonym przez Analizy Online i Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Fatalny poniedziałek na giełdzie

To była najgorsza sesja ostatnich czterech miesięcy. Indeks największych polskich spółek WIG20 spadł w poniedziałek o 6,2 proc., poniżej długo bronionego poziomu 1.900 punktów. Nieco lepiej, choć też bardzo słabo, wypadły inne europejskie parkiety.

BŚ: to globalna głęboka recesja

Światowa gospodarka odnotuje w tym roku spadek PKB o 2,9 proc. - ocenia w swoim najnowszym raporcie Bank Światowy. Jeszcze w marcu bank prognozował na ten rok spadek globalnego PKB o 1,7 proc. MFW natomiast zastanawia się, czy nie podnieść prognoz, bo kryzys ma w Chinach i Indiach łagodniejszy przebieg.

Za rok mieszkania będą dużo tańsze

Sprzedający i deweloperzy w końcu złamią się i będą chcieli zobaczyć w końcu pieniądze. Dlatego już w połowie przyszłego roku mieszkania w Polsce będą aż o 25 proc. tańsze - uważają analitycy Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Francja tonie w długach

Nie tylko Polska ma problem z deficytem - w długach tonie Francja. Minister do spraw budżetowych tego kraju ogłosił, że deficyt francuskiego budżetu sięgnie w tym roku 7 procent PKB, a w przyszłym roku ma on być o pół punktu procentowego głębszy.

Tysiąc na wakacje w Polsce, dwa za granicą

- Na wakacje w Polsce większość z nas wyda do tysiąca złotych na osobę. Na wyjazd zagraniczny przeznaczymy dwa razy więcej - wynika z przeprowadzonej wśród internautów ankiety portalu Money.pl.

Polskie drogi na wakacje

Ceny budowy dróg są zaniżane,ale kosztem podwykonawców - powiedział w TVN CNBC Wojciech Malusi z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. Z gościem Biznes Lunchu o polskich drogach rozmawiał Robert Stankiewicz.

KE naciska na niższy deficyt

W środę zapadnie decyzja w sprawie nałożenia na Polskę procedury nadmiernego deficytu - poinformowała rzeczniczka unijnego komisarza ds. finansów Joaquina Almunii Amalia Torres. Za wzrost deficytu KE odpowiedzialnością obarcza nie tylko kryzys, ale i polskie władze.

Niektóre ceny rosną coraz szybciej

Chociaż majowe tempo wzrostu wszystkich cen nieco wyhamowało, to wiele z nich rośnie coraz szybciej. - Inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła w maju 2,8 proc. w ujęciu rocznym wobec 2,6 proc. w kwietniu - podał Narodowy Bank Polski. Prognozy mówiły o wzroście o 2,6 proc.

Katar da nam gazu

Umowa na dostawy skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski zostanie podpisana w Katarze w poniedziałek, 29 czerwca - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe resortu skarbu. Przy podpisaniu obecny będzie szef resortu Aleksander Grad i przedstawiciele katarskiego rządu

Rozrzutny jak szkocki bank

Na Wyspach Brytyjskich nie ucichła jeszcze burza po ujawnieniu serii prywatnych wydatków polityków, dokonywanych z państwowej kiesy, ale juz na celowniku mediów znalazł się Royal Bank of Scotland ze swoimi kontrowersyjnymi wydatkami.

Mittal chce od rządu pieniędzy na pensje

Jeden z najbogatszych ludzi na świecie, indyjski magnat stalowy Lakshmi Mittal, żąda pomocy od państwa czeskiego. Domaga się pieniędzy na pensje postojowe dla pracowników swych hut w Ostrawie. To pierwszy taki przypadek w Czechach - pisze w poniedziałek dziennik "Mlada fronta Dnes".

Widzisz absurd - dzwoń!

Kierowco, widzisz absurd na drodze - dzwoń. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce likwidować oznaczenia wprowadzające kierowców w osłupienie. W tym celu uruchomiono nawet specjalną infolinię. Z pomocą pospieszyli też nasi internauci, którzy w miniony weekend wręcz zasypali skrzynkę Kontakt TVN24 zdjęciami kuriozalnych znaków drogowych.

Łapy ogłaszają upadłość.

Koniec ZNTK Łapy. Sytuacji zakładów nie będzie w stanie uratować nawet Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które odbędzie się w piątek. Zarząd spółki złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej jej likwidację. O fatalnym końcu działalności zakładów z prezesem spółki, Jackiem Łupińskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Mozzarella z polskiego mleka.

Latteria Tinis ma produkować mozzarelle z polskiego mleka, na razie wyłącznie na eksport. Kiedy pierwsza parta sera ruszy na rynek i czy spółka ma już podpisane umowy ze sprzedawcami - o tym, o raz o rozwoju sieci kawiarni w rozmowie z Giorgio Pezzolato, wiceprezesem spółki North Coast.

W jeden dzień nowy operator

Od 6 Lipca zmiana operatora ma być łatwa, prosta i przyjemna- powiedziała Anna Streżyńska, prezes UKE. W ciągu zaledwie 24 godzin będziemy mogli zmienić operatora. O rewolucj, która zbliża nas do standardów Europy Zachodniej rozmawialiśmy z Anna Streżyńską, prezes Urzędu Kominikacji Elektronicznej.

KGHM szuka prezesa

Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź SA poszukuje prezesa dla spółki. W poniedziałkowej prasie ukazały się ogłoszenia w tej sprawie. Kandydaci swoje zgłoszenia mogą składać przez najbliższy tydzień. Termin upływa 29 czerwca o godz. 15.30.

Napięcie skoczyło w Enei

Dwie godziny trwał w poniedziałek rano strajk związkowców z firmy Enea, którzy domagali się m.in. podwyżek płac. Akcja zorganizowana na północnym zachodzie kraju przebiegała spokojnie, nie było w tym czasie zgłoszonych żadnych poważnych awarii. - Klienci Enei nie ucierpieli - zapewniła rzeczniczka poznańskiej spółki, Ewa Katulska.

Niemiecka gospodarka łapie wiatr w żagle?

Lepsze od oczekiwań nastroje w niemieckiej gospodarce. Indeks klimatu gospodarczego Ifo wzrósł w czerwcu do 85,9 punktu - to więcej niż szacowali analitycy. W maju indeks wyniósł 84,2 punktu. Wskaźnik instytutu Ifo ocenia bieżącą sytuację gospodarki oraz przyszłe oczekiwania przedsiębiorców.