Najnowsze

Najnowsze

Cała naprzód!

Nawet kilkanaście milionów euro. Tyle trzeba zapłacić za luksusowy dalekomorski jacht. Jednak w zamian za taką sumę można liczyć na najwyższą jakość. O rynku luksusowych łodzi i jachtów w "Biznes lunchU rozmawialiśmy z Maciejem Stompórem, dyrektorem sprzedaży w Sunreef Yachts.

Port jakich mało

Trzeci największy w Polsce, drugi pod względem przeładunku tonażu na Bałtyku. Port Gdyński, pomimo kryzysu i spadku obrotów ma się dobrze. Dzięki inwestycjom i środkom unijnym jest to jeden z najnowocześniejszych portów w regionie. O perspektywy portu i jego przyszłą rozbudowę w "Biznes lunchu" pytaliśmy jego prezesa, Janusza Jarosińskiego.

Wiatr w żagle, prąd w turbinę.

PGE chce zbudować farmę wiatrową na Bałtyku. Inwestycja może jednak nie dojść do skutku, ponieważ całe polskie wybrzeże objęte jest programem "Natura 2002". O polskiej energetyce wiatrowej w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Maciejem Jeziorskim, analitykiem rynku energetycznego Frost&Sullivan.

II półrocze spólek rybnych

I półrocze było słabe dla spółek przemysłu rybnego. Czy drugie półrocze będzie lepsze? Firmom zajmującym się przetwórstwem ryb, takim jak Seko, Wilbo czy Graal sprzyjać może kurs złotego oraz to, że IV kwartał to sezon zwiększonej sprzedaży konserw. O rynku producentów ryb w "Dniu na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z Tomaszem Manowcem, analitykiem DM BGŻ.

Bezpiecznie na morzu

Ubezpieczenia morskie przeżywają swój kryzys. Spadek wartości handlu morskiego w ostatnich kilkunastu miesiącach spadł o około 30%, co przekłada się na niską rentowność firm ubezpieczeniowych. O kondycji ubezpieczycieli morskich i tym, czy na bezpieczeństwie statków można zarobić rozmawialiśmy w "Pieniądzach od rana" ze Zbigniewem Foltyńskim, prezesem STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi.

Raporty spółek - czy potrzebne są zmiany w prawie?

Gorący sezon raportów kwartalnych już niebawem. W Polsce spółki swoje raporty przedstawiają niemal w jednym czasie - to wg inwestorów daje możliwość spekulacji kursami. O różnicach w sposobach raportowania w Polsce i USA w magazynie "90 minut" z prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Beatą Stelmach oraz z Tomaszem Bujakiem ze Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych rozmawiał Marek Tejchman.

Niemcy osamotnione w pomocy dla Opla

Niemcy pozostają osamotnione w zamiarach miliardowej pomocy dla przejmowanego przez kandyjsko-rosyjskie konsorcjum firmy Opel. Piątkowe spotkanie w Berlinie przedstawicieli Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Belgii i Polski - krajów, w których koncern ma fabryki - zakończyło się bez rezultatów.

Miliard filmów dziennie

Liczba filmów obejrzanych w jeden dzień przez internautów z całego świata na najpopularniejszym serwisie wideo - YouTube - przekroczyła miliard. - To milowy krok w naszym biznesie - nie krył zadowolenia szef YouTube Chad Hurley.

"Made in USA" sprzedaje się coraz lepiej

Świat kupuje coraz więcej amerykańskich towarów. Po sierpniu bilans handlu zagranicznego gospodarki USA wyniósł minus 30,17 mld dol. To sporo lepszy wynik od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się deficytu handlowego w wysokości 32,8 mld dol.

Komputerowy stres prześladuje młodych

Komputer to nie tylko narzędzie do zarabiania pieniędzy, czy źródło rozrywki. Dla niemal co piątego niemieckiego użytkownika pecet bywa często tak frustrujący, że ma wręcz ochotę wyrzucić go przez okno. Tak przynajmniej wynika z sondażu instytutu Forsa.

Rząd odracza ulgę. Zyska dwa mld zł

Rząd chce w ekspresowym tempie przeprowadzić nowelizację ustawy o CIT i PIT, która przesunie wejście w życie korzystnych dla przedsiębiorców zmian we wpłacaniu zaliczek podatkowych. Projekt, który właśnie trafił do Sejmu, ma zapewnić przyszłorocznemu budżetowi dwa mld zł.

Łotwa obiecuje poprawę

Premier łotewskiego rządu Valdis Dombrovskis zdeklarował, że jego gabinet znajdzie dodatkowe 175 mln łatów oszczędności budżetowych, do czego zobowiązuje go umowa pożyczkowa z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Łotwa - niedawny bałtycki tygrys gospodarczy - od kilku miesięcy znajduje się niemal na graniczy bankructwa.

Kod Farfała nie wystarczy

Uruchomiona przed miesiącem satelitarna platforma TVP miała być oknem na świat. Były już prezes stacji Piotr Farfał oferował za darmo osiem kanałów każdemu, kto miał odbiornik satelitarny z dekoderem MPEG-4. Jednak zmieniła się władza na Woronicza, zmieniają się zasady: pięć kanałów zostanie zakodowane. Odblokować może je tzw. karta abonencka. Płatna, choć na razie nieosiągalna.

4 mln kary dla Triady

Aż dziesięć biur podróży ukarał po wakacjach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Rekordowa kara - dla biura podróży Triada - przekroczyła 4 mln złotych.

Ofert pracy mniej, bo można je zgłaszać tylko raz?

Jedną z przyczyn spadku liczby ofert pracy w ostatnich miesiącach mogą być zmiany w prawie, które nie pozwalają pracodawcom zgłaszać zapotrzebowania na pracowników w kilku urzędach pracy jednocześnie, co było możliwe przed 1 stycznia - uważa wiceminister pracy Czesława Ostrowska.

Stan polskiej polityki morskiej

Autostrady A1 z południa na północ nie ma i wszystko wskazuje na to, że pojedziemy nią dopiero w 2013 lub 2014 roku. Stocznie w Gdyni i Szczecinie upadły, ich majątek jest obecnie licytowany a polskie porty oceniły pierwszą połowę 2009 roku jako najgorszy okres od 20 lat. Jak zatem wygląda polityka morska rządu? O to w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał wiceminister infrastruktury Annę Wypych-Namiotko.

"Giewont" na Bałtyku

Największy wielotonowiec wyprodukowany dla Polskiej Żeglugi Morsiej "Giewont" o wyporność 80 tys. ton zostanie zwodowany w Chinach. Dlaczego? Żadna z polskich stoczni nie była chętna aby go zbudować. O polskim przemyśle stoczniowym, o tym kiedy PŻM zostanie sprywatyzowany w "Pieniądzach od rana" pytaliśmy Pawła Szynkaruka dyrektora naczelnego Polskiej Żeglugi Morskiej.

Problemy polskiej gospodarki morskiej

Stocznie i ich kłopoty to nie jedyna dziedzina polskiej gospodarki morskiej. Absolwenci polskich uczelni doskonale orientują się na rynku i są na świecie cenionymi specjalistami. O gospodarce morskiej w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z kpt. Jerzym Uziębło, sekretarzem generalnym Krajowej Izby Gospodarki Morskiej.

Dżinsy się kurczą

Wielkie kurczenie się w firmie Levi Strauss. Nie chodzi jednak o dżinsy, ale o zyski firmy. W III kwartale amerykański producent odzieży zarobił o 41 procent mniej niż rok wcześniej. Firma wyjaśnia, że spadek zysku wynika ze zmniejszonej sprzedaży oraz wahań walutowych.

PIP: Coraz mniej wypłacanych pensji

Dwa razy więcej pracowników, którym w ogóle nie wypłacono pensji i o połowę wyższa kwota niewypłaconych należności - tak pesymistycznie wyniki za pierwsze trzy kwartały br., w stosunku do tego samego okresu roku 2008 przedstawiła Państwowa Inspekcja Pracy.

W Sejmie o starym szwedzkim mięsie

Obrót 26-letnim szwedzkim mięsem w puszkach był prowadzony w naszym kraju niezgodnie z prawem - relacjonował w piątek w Sejmie główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła. Dodał, że sprawę wyjaśniają organy ścigania.

Rząd już prawie ma plan

Szef doradców premiera stopniuje napięcie oczekiwania na rządowy plan konsolidacji finansów publicznych. Michał Boni kilkakrotnie zapowiadał już przybliżoną datę jego prezentacji. Dziś mówi: to będzie II dekada listopada.

Mamy nowe święto państwowe

Sejm uchwalił nowe święto państwowe. Począwszy od przyszłego roku, 1 sierpnia będzie Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.

Gudzowaty: W Polsce wszystko można kupić

- Po raz kolejny okazało się, że władza zajmuje się sprawami pobocznymi, popieraniem struktur nieformalnych, kolesiostwem, a nie państwem - ocenia aferę hazardową biznesmen Aleksander Gudzowaty. W wywiadzie dla money.pl podkreśla też, że kupowanie ustaw u polityków to standard, a premiera wzywa, by ustąpił ze stanowiska.

Ben zapowiada, dolar drożeje, złoto tanieje

Gdy tylko sytuacja gospodarcza USA ulegnie wystarczającej poprawie, Fed nie zawaha się podnieść stóp procentowych - zapowiedział szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke. Jego słowa wywołały natychmiastową reakcję rynków. Na sile zaczął zyskiwać dolar, a bijące od kilku dni cenowe rekordy złoto, wyraźnie potaniało.

Ile Polacy zarobią na Noblistce?

Dotąd książki nagrodzonej w tym roku literacką Nagrodą Nobla Herthy Mueller sprzedawały się w Polsce w nakładzie 1,5 do 3 tys. egzemplarzy. Teraz na pewno sprzedaż wzrośnie, bo noblowski tytuł zachęca. Ale wzrośnie bardzo czy tylko trochę? Ile na tytule Mueller zyska Wydawnictwo Czarne, które dotąd wydawało w Polsce jej książki?

I ty dołożysz do ciekłego gazu

Być może już wkrótce na rachunkach za gaz pojawi się tzw. opłata dywersyfikacyjna. To nowy pomysł rządu na sfinansowanie terminala do odbioru ciekłego gazu (LNG) w Świnoujściu. Nasze rachunki mogą wzrosnąć o 20 procent - pisze "Rzeczpospolita".

Farfał dał rabat Rydzykowi. Zarząd ma kłopot

Za 1 minutę archiwaliów Telewizji Polskiej nadawca TV Trwam - fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka - ma płacić 20 zł - to szczegóły umowy zawartej w sierpniu, którą teraz zobaczył nowy Zarząd TVP.

Bank przeniesie konto za ciebie

Od nowego roku bank, do którego przeniesiesz rachunek, poinformuje twojego pracodawcę o nowym numerze konta. To tylko jedno z ułatwień, nad którymi pracuje Związek Banków Polskich - pisze "Gazeta Wyborcza".

8 milionów wzięte! Na pożegnanie Dużego Lotka

W czwartkowy wieczór odbyło się ostatnie losowanie Dużego Lotka - takiego, jakiego znamy od lat. Ostatnie i szczęśliwe dla jednego z graczy. Od jutra najpopularniejsza gra liczbowa w Polsce ukaże się w nowej odsłonie. Zmiany będą trzy: nowa nazwa, wyższe wygrane - ale i wyższa cena kuponu.