Najnowsze

Najnowsze

Tylko połowa dróg na Euro?

Plan budowy dróg na Euro 2012 stoi nadal pod dużym znakiem zapytania. Z 32 mld zł na budowę dróg, zaplanowanych na ten rok, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wydała do końca maja zaledwie 5,7 mld zł.

Premier ustali z prezydentem jak podnosić podatki

Premier Donald Tusk po spotkaniach z prezydentem i liderami opozycji ustali, jakie podatki w przyszłym roku podnieść, jeśli okaże się to konieczne z powodu spadku dochodów budżetu spowodowanym globalnym kryzysem finansowym. - Jeśli będą zmiany, to otwarcie o tym powiemy, ale tylko, jeśli będzie to konieczna ostateczność - stwierdził i powtórzył: w tym roku podwyżki podatków nie będzie.

Banki łączą siły

Kryzys gospodarczy sprawił, że kolejne banki podejmują decyzję o połączeniu. W najbliższym czasie w jedną całość łączyć się będzie sześć banków, których klientami jest aż 4,5 mln Polaków - zapowiada "Gazeta Wyborcza".

Kolej(ne) wakacje

Kto pierwszy ten lepszy, czyli kolej prawie - w lot - podchwyciła lotnicze okazje. Kto kupi pierwszy - ten kupi - tańszy bilet. Warto więc nie tylko przelotnie przyjrzeć się kolejowej ofercie. Zrobił to Marek Klapa.

Dywidenda w cenie

Temat wypłaty dywidendy staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej spółek wypłaca dywidendy swoim akcjonariuszom. W cenie na zachodnich rynkach są akcje spółek, które wypłacają dywidendę - szczególnie coraz wyższą. Jak szukać oraz inwestować w takie spółki? O tym w programie Pieniądze od Rana, Robert Stankiewicz rozmawiał z Krzysztofem Stępniem z Expandera.

Awarie sytemów w domach maklerkich

Takich transakcji co miesiąc w Polsce jest średnio półtora miliona. W domach maklerskich codziennie zapadają decyzje warte miliardy złotych. Inwestorzy coraz więcej tracą na poważnych awariach systemu. Aż 500 klientów w domu maklerskim BZ WBK było w takiej sytuacji. Na czas nie wykonano ponad 5 tysięcy transakcji. Ile można stracić na awarii systemu w domu maklerskim sprawdzała Karolina Hytrek.

Czym załatać dziurę w ... budżecie?

Rząd znalazł na razie brakujące 3 miliardy złotych oszczędności. Jedne już były, zimą w resortach. Potwierdziły się informacje TVN CNBC Biznes, że tym razem w większości cięcia dotkną rezerw. O łataniu dziury budżetowej - Karolina Hytrek.

Niezwykły biznes Kioskdrive

Zwykły niezwykły biznes, zwykły niezwykły przedsiębiorca. Kanapkę, napój i loda kupić można nie wysiadając z samochodu - zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Teraz w drodze do pracy - bez trzaskania drzwiami można dużo więcej. Gdzie, dzięki komu i kto na tym zarabia? - sprawdził Patrycjusz Wyżga.

Mocny złoty - niższe raty

Mocny złoty i mocno trzymane kciuki przez Polaków - w nadziei na niższe raty kredytów walutowych. Złoty zyskuje wobec franka szwajcarskiego, ale nie tylko - także wobec dolara i euro. Czy i kiedy euro będzie kosztowało 4 złote i ile nerwów będą kosztowały Polaków kolejne wahania na rynku? Łukasz Kijek.

Przyszłość PKO BP

Najważniejsza informacja dnia na rynku w Warszawie. Jak będzie wyglądał bank PKO BP po wypłacie dywidendy i podniesieniu kapitału. Czy informacja o wypłacie miliarda złotych dywidendy jest korzystna dla indywidualnych inwestorów? Na te pytania w programie "Rynki dnia" odpowiadał Andrzej Powierża z BM Banku Handlowego.

Stopy w dół - WIBOR niekoniecznie

Stopy w dół - WIBOR niekoniecznie. Nadal trzeba go szukać bardzo wysoko. WIBOR 3- miesięczny, 6-cio miesięczny, to są dwa bardzo ważne wskaźniki dla wszystkich tych, którzy maja kredyty w złotych. Co dalej będzie się działo na rynku kredytów? Jak będzie wyglądała sytuacja kredytów indywidualnych i dla przedsiębiorców? Rozmawiamy z Michałem Macierzyńskim z Bankier.pl, w programie "90 minut".

Karta Równoważności zamiast podziału TP SA?

Nowa wersja Karty Równoważności, która ma zastąpić podział funkcjonalny TP SA, powstanie bez udziału operatorów alternatywnych. Prezes Telekomunikacji Polskiej apeluje do operatorów alternatywnych i UKE o wspólne prace nad Kartą Równoważności. Operatorzy na czele z Netią nie zbyt chętni. O spornym podziel TP SA, dywidendzie i ewentualnym buy-backu rozmawialiśmy z Maciejem Wituckim, prezesem spółki.

Sprzeczne rokomendacje dla akcji Biotonu

Festiwal sprzecznych rekomendacji dla Biotonu. KBC rekomenduje sprzedaż akcji Biotonu, BZ WBK zaleca trzymanie, a Erste Bank mówi "redukuj", natomiast DnB Nord wydał rekomendację "kupuj" i ustalił cenę docelową dla Biotonu na 45 groszy. O perspektywach Biotonu w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Tomaszem Jachowiczem, analitykiem BM DnB Nord.

Ile franka we franku?

Ostrożnie z kredytami w walutach obcych - ostrzega w TVN CNBC Biznes prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Od jutra w życie wchodzi rekomendacja SII umożliwiająca spłatę kredytu walutowego bezpośrednio w walucie obcej. Zdaniem ekspertów zmiana sposobu spłaty kredytu może być ryzykowna i przy okazji kosztowna. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Ponad 3 miliardy cięć

Ponad 3 miliardy złotych - tyle dodatkowych oszczędności udało się znaleźć w budżecie. Większości cięć, rząd dokonał w rezerwach celowych. Zmniejszono też wydatki administracyjne w Sejmie czy kancelarii prezydenta. Cięcia wydatków nie uniknęły też poszczególne resorty. Czy posunięcia rządu były słuszne? Gdzie jeszcze można szukać oszczędności? Między innymi na te pytania odpowiadał Piotr Bujak - ekonomista BZ WBK.

Kolejne polskie firmy ogłoszą upadłość?

Huta Szkła Krosno, Odlewnie Polskie czy ZNTK Łapy - to przykłady firm, które nie poradziły sobie w kryzysie. Ale fala upadłości w polskiej gospodarce wzbiera - w pierwszym półroczu sądy orzekły o połowę więcej upadłości niż w tym samym okresie roku ubiegłego. O tym czy czeka nas kolejna fala upadłości polskich przedsiębiorstw - Cezary Królak.

Praca na wakacje

Latem jest coraz więcej ofert pracy dla młodzieży. Żeby zarobić, nie trzeba wyjeżdżać zagranicę. Młodzi ludzie coraz chętniej kolejne lata nauki dzielą pracą. Albo zbierają doświadczenie, albo zbierają na wakacje. Wakacyjny rynek pracy dla młodzieży sprawdzał Patrycjusz Wyżga.

Coraz więcej upadłości

O blisko 50% wzrosła liczba upadających firm - wynika z raportu Grupy Euler Hermes. W ciągu 6 miesięcy tego roku zanotowano 290 upadłości - podczas gdy w I połowie zeszłego roku zanotowano 195. Według autorów raportu duże firmy nie są już odporne na kryzys. Które firmy decydują się na upadłość? Jakie są procedury? Między innymi na te pytania odpowiadali mecenas Anna Maria Pukszto z zespołu restrukturyzacji i upadłości kancelarii Salans oraz Grzegorz Błachnio - analityk Euler Hermes.

Spółka Zelmer, a kursy akcji

Zelmer może zacząć zarabiać na opcjach, wszystko zależy od kursu euro. Prezes Zelmera zapewnia, że w II kwartale spółka nie poniesie już strat z tytułu wyceny opcji walutowych. Zelmer cały czas prowadzi rozmowy z RBS Amro i HSBC ws. restrukturyzacji opcji, nie planuje natomiast dalszych negocjacji z BRE Bankiem. O wynikach oraz sytuacji spółki, z prezesem Zelmeru Januszem Płocicą, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Inwestowanie w przyszłość

W najbliższych dniach osoby które dopiero rozpoczęły pracę powinny wybrać dla siebie fundusz emerytalny. Na państwową emeryturę trudno liczyć. Wyniesie ona maksymalnie połowę naszej ostatniej pensji. Eksperci przekonują, że aby mieć bardziej dostatnią przyszłość, należy już dziś w nią zainwestować. Jakie inwestycje najbardziej się opłacają oraz co zrobić gdy do emerytury jest już coraz bliżej? O tym, z Bernardem Waszczykiem, Open Finance oraz Bartłomiejem Samsonowiczem, Comperia.pl rozmawiała Jolanta Wiśniewska.

Będzie "zły bank" w Niemczech

Niemiecki Bundestag przyjął ustawę o powołaniu "złych banków" ma uwolnić banki prywatne od opiewających na ponad 200 mld euro toksycznych aktywów - i ożywić w ten sposób rynek kredytowy.

Kupisz firmę przez internet

Minister skarbu zapowiada, że niebawem prywatyzowane firmy będzie można... kupować w internecie. Odpowiednie rozporządzenie jest już na ukończeniu.

Nabucco idzie do podpisu

W Brukseli poinformowano, że 13 lipca nastąpi podpisanie umowy o projekcie gazociągu Nabucco między Turcją a czterema zaangażowanymi w projekt krajami Unii Europejskiej.

Duma Phenianu kusi...

To prawdziwy przełom w Korei Północnej: telewidzowie, dotąd uszczęśliwiani głównie doniesieniami o dokonaniach Ukochanego Przywódcy oraz militarnej potędze swego kraju, teraz są kuszeni... reklamą piwa. Kuszą ich obrazy młodych dam, oszronionych kufli i lokalnych piwiarni.

Fedak: Budżetowi na alimenty nie braknie

Mimo oszczędności w rezerwach celowych, w tym w Funduszu Alimentacyjnym, pieniędzy na wypłaty zaliczki alimentacyjnej nie zabraknie - zapewniła minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak. Rezerwa Funduszu Alimentacyjnego to jedno ze źródeł najnowszych oszczędności dokonywanych przez rząd.

Kto naprawdę kupił nasze stocznie?

QInvest tylko reprezentuje nabywcę. Sam bezpośrednio nim nie jest – donosi dziennik "Rzeczpospolita", deprecjonując wtorkowe oświadczenie ministra skarbu. Teraz Aleksander Grad odpowiada, że o transakcję "jest spokojny", ale nie chce ujawniać "jej kuchni".

Jaś Wędrowniczek trafiony przez kryzys

Kryzys okazuje się niełaskawy dla przemysłu alkoholowego Szkocji. Tym razem Szkotów zmroziła wieść o możliwym zwolnieniu blisko tysiąca osób, pracujących w międzynarodowym koncernie spirytusowym Diageo. Najbardziej zagrożona jest rozlewnia whisky Johnnie Walker w Kilmarnock.

Europejczycy z mniejszym apetytem

Europejczycy ograniczają zakupy. Jak wynika z danych Eurostatu sprzedaż detaliczna w maju w całej Unii Europejskiej spadła średnio o 3,1 procent, zaś w strefie wspólnej waluty euro - o 3,3 procent (oba wskaźniki liczone w ujęciu rocznym)

Kaczyński: Rosyjska umowa symboliczna

Umowa na dostawy gazu ziemnego, którą kilka dni temu Rosja podpisała z Azerbejdżanem, ma charakter symboliczny - uznał prezydent Lech Kaczyński po rozmowie w cztery oczy z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem. Lech Kaczyński składa oficjalną wizytę w naftowym kraju nad Morzem Kaspijskim.

Wielki biznes po śmierci Jacksona

Śmierć Michaela Jacksona dla wielu ludzi - np. holenderskich emerytów - może mieć pozytywne skutki. Wszystko przez prawa do piosenek króla pop.