Najnowsze

Najnowsze

Nowa wojna banków

Pył po bitwie o depozyty klientów indywidualnych jeszcze nie opadł, a banki już wytaczają armaty w kolejnej wojnie. Tym razem gra idzie o lokaty korporacyjne - pisze "Puls Biznesu".

Miasta wciąż na plusie

Choć w budżecie państwa rośnie dziura, budżety największych polskich miast mają się wciąż dobrze, choć ich dochody są nieco mniejsze niż w ostatnich dwóch latach - pisze "Rzeczpospolita". Jednak pod koniec roku sytuacja może się już znacznie pogorszyć.

Santander zamyka placówki w Polsce

Hiszpański gigant finansowy Santander Consumer Bank Polska od czerwca zamyka wszystkie placówki w naszym kraju - pisze "The Wall Street Journal Polska". Hiszpanie zostawią sobie tylko kredyty samochodowe i gotówkowe.

Balcerowicz opowiada bajki

"Bajka o dobrym i złym pieniądzu" - wykład pod takim tytułem wygłosi w Trzebini profesor Leszek Balcerowicz. Jego słuchaczami będzie zaś 150 dzieci, w tym nawet siedmiolatki - pisze "Dziennik".

A jednak podskoczymy

Z jednej strony pesymistyczne prognozy, że nasza gospodarka się skurczy, a z drugiej - szacunki, że zostanie siódmą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej. Takie bowiem prognozy Eurostatu cytuje "Dziennik". Pod względem wartości dochodu narodowego po raz pierwszy mamy wyprzedzić Szwecję i Belgię.

Więcej gazu dla Rosji

Państwa Unii Europejskiej chce gazowego uniezależnienia od dostaw z Rosji, a tymczasem Rosja zdobywa kolejne punkty na gazowym polu. jak podaje agencja Interfax, Kazachstan - po mysli Moskwy - ratyfikował porozumienie z Rosją i Turkmenistanem o współpracy przy budowie Gazociągu Nadkaspijskiego.

Odetną piratów?

Francuski rząd przyjął ustawę o odłączaniu od internetu osób, które ściągają z sieci nielegalne oprogramowanie. W Polsce problem piractwa komputerowego jest jeszcze większy. Czym jest to spowodowane? Dlaczego polacy masowo ściągają z sieci nielegalne oprogramowanie? O tym rozmawialiśmy z Bartłomiejem Wituckim z Business Software Alliance.

Wyniki ING Banku Śląskiego

ING Bank Śląski opublikował wyniki za pierwszy kwartał. Co prawda zysk spadł o 50 procent rok do roku, jednak wyniki pozytywnie zaskoczyły analityków. Jak wygląda sytuacja w ING Banku Śląskim? O tym w programie "Rynki Dnia" z prezesem banku Brunonem Bartkiewiczem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Inwestycje WSiP

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne opublikowały wyniki za pierwszy kwartał. Spółka zainwestowała duże pieniądze w promocję oraz marketing przed zbliżającą się reformą edukacyjną. Jaki wpływ miało to na wyniki? O tym w programie "Rynki Dnia" z prezesem WSiP Stanisławem Wedlerem rozmawiał Robert Stanilewicz.

Giełdy krwawią po słabych danych z USA i UE

Większy od oczekiwań spadek sprzedaży detalicznej w kwietniu w USA i produkcji przemysłowej w strefie euro wywiał resztki optymizmu z rynków. Wszystkie europejskie giełdy zakończyły dzień na średnio 2,5-procentowych minusach.

KBC w opałach

Belgijski bank KBC poprosił o zawieszenie notowań swych akcji na giełdzie w Brukseli. Według prasy flamandzkiej trwają negocjacje z rządem federalnym i rządem regionu Flandrii w sprawie trzeciej antykryzysowej operacji ratunkowej.

Agora zwolni kolejne 100 osób

Kolejni pracownicy "Gazety Wyborczej", Radia TOK FM czy firmy reklamy zewnętrznej AMS stracą pracę. Zarząd Agory, do której należą, zdecydował w środę, że zwiększy planowaną do zwolnienia grupę z 300 do 400 osób.

Wyniki finansowe grupy Ciech

W pierwszym kwartale zysk netto Ciechu przekroczył oczekiwania analityków i wyniósł 31,9 mln złotych. W II kwartale ma być jeszcze wyższy. Opcje walutowe uderzą w wyniki Ciechu jeszcze w II kwartale, ale już w niewielkim stopniu. Gościem "Rynków Dnia" był Ryszard Kunicki, prezes CIECH.

Redan: słaby kwartał

Nikt na rynku odzieżowym nie spodziewał się aż takiego załamania. Klienci mniej chętniej kupują nową odzież, osłabienie złotówki powoduje wzrost kosztów czynszu w galeriach handlowych. Wynik pierwszego kwartału spółki Redan w dużej części obciążony jest rezerwami na planowane w tym roku zamknięcia nierentownych sklepów. Gościem Mikołaja Kunicy w Dniu na Rynkach był prezes Redan Piotr Kulawinski.

Cztery polskie miasta na Euro 2012

Kraków i Chorzów poza listą gospodarzy Euro 2012 - ogłosił dziś Komitet Wykonawczy Europejskiej Unii Federacji Piłkarskiej. 4 miasta polskie i 4 ukraińskie zorganizują Euro. Zdaniem UEFA Polska jest dobrze przygotowana, gorzej strona Ukraińska. Do 30 listopada UEFA daje naszym wschodnim sąsiadom czas na przygotowanie, w innym razie grozi zmianami. Czy Kraków i Chorzów wrócą do gry? Czy dzisiejsza decyzja UEFA była zaskoczeniem? Gośćmi Biznes Lunchu byli Rafał Kapler, wiceprezes spółki PL.2012 oraz Grzegorz Kita, prezes zarządu Sport Management.

Fiat ma problemy, o jakich marzą inne firmy

Ograniczenia produkcji, masowe zwolnienie, postojowe - z takimi problemami borykają się prawie wszystkie firmy. Ale nie tyski Fiat, który nie nadąża z produkcją i prace nawet w niedzielę. Związkowcy zaapelowali jednak do załogi, aby bojkotowali pracę w niedzielę, póki nie dostaną podwyżek.

Cztery miasta na Euro

Cztery miasta - Warszawa, Wrocław, Gdańsk i Poznań - będą gospodarzami Euro w 2012 roku. Marek Michałowski, prezes spółki Budimex - jednej z firm, która realizuje inwestycje przed tą imprezą, powiedział w TVN CNBC Biznes, że teraz najważniejsze jest by zbudowano infrastrukturę między tymi miastami. Co z miastami, które do organizacji się nie załapały? Kto najbardziej na Euro skorzysta? Gośćmi w Biznes Lunchu byli Marek Michałowski, prezes spółki Budimex oraz Krzysztof Milski, Prezes Polskiej Izby Hotelarstwa.

Sytuacja gospodarcza w Polsce

Nie osiągniemy wskaźników gospodarczych, jakie zakładało ministerstwo finansów. Prawdopodobieństwo recesji w Polsce wynosi 50 procent. O sytuacji gospodarczej, wejściu Polski do strefy euro oraz ewentualnych obniżkach stóp procentowych z członkiem Rady Polityki Pieniężnej, prof. Janem Czekajem, w programie "Pieniądze od Rana" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Piątek dniem bez węgla

Co najmniej do końca czerwca kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie będą wydobywać węgla w piątki - zdecydował zarząd spółki. Firma chce w ten sposób dostosować wielkość wydobycia do możliwości sprzedaży.

Odpraw się sam

Irlandzki przewoźnik Ryanair potwierdził w środę, iż do 1 października na wszystkich 146 lotniskach, z których latają jego samoloty, przestawi się na elektroniczny system, w którym pasażerowie sami będą odprawiać siebie i swój bagaż. Wcześniej Ryanair zapowiedział już dodatkowe bilety dla otyłych i opłaty za toaletę.

PiS znów chce odwołać ministra Rostowskiego

Rząd nie dość, że nie walczy z kryzysem, to jeszcze go pogłębia. Mydli przy tym oczy społeczeństwu nie mówiąc prawdy, w jakim stanie jest naprawdę polska gospodarka - uważa Prawo i Sprawiedliwość. Władze partii zapowiedziały złożenie wniosku o wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Rząd nie kupi samolotów. Weźmie w leasing

Długo zapowiadane nowe samoloty dla najważniejszych osób w państwie mogą wkrótce wzbić się w powietrze. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad ich jak najszybszym wydzierżawieniem. Zapowiadanych wcześniej przetargów na zakup nie udało się jeszcze przeprowadzić.

Trojanowska podepnie Polskę pod atom

Szefowa departamentu spraw międzynarodowych i nowych technologii w Polskiej Grupie Energetycznej Hanna Trojanowska najprawdopodobniej zostanie rządowym pełnomocnikiem ds. energii jądrowej. Wniosek o jej powołanie trafił już do premiera Donalda Tuska.

Jutro Grecja nieczynna

Z powodu strajku greckich kontrolerów ruchu lotniczego, w czwartek na cztery godziny zamknięta zostanie przestrzeń powietrzna nad tym krajem - poinformowała grecka publiczna telewizja NET.

Prezes banku obrzucony jajami

Przeprosiny nie zostały przyjęte. Prezes Allied Irish Bank, kontrolującego w Polsce bank BZ WBK, który pokajał się przed akcjonariuszami za błędy zarządu, które doprowadziły do tego, że bank potrzebuje pieniędzy z zewnątrz, został obrzucony jajkami. Walne zgromadzenie zdecyduje, czy skorzystać z rządowej pomocy.

Bruksela kręci bicz na nasz deficyt

Komisja Europejska podjęła pierwszy krok w kierunku otwarcia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski. W środę opublikowała raport o sytuacji polskich finansów publicznych, w którym odpowiedzialnością za zbyt dużą dziurę w finansach państwa obarcza nie tylko kryzys, ale i polskie władze.

Niemcy tworzą superbankruta

Zamiast narażać cały sektor bankowy na ciągłe i trudne do ocenienia ryzyko, Niemcy stworzą złe banki, które przejmą toksyczne aktywa z całego sektora w tym kraju. Rząd w Berlinie zaakceptował pomysł stworzenia takiej instytucji, a projekt ten ma przywrócić zaufanie inwestorów do sektora finansowego i ożywić rynek kredytowy.

Gigantyczna kara dla Intela

Komisja Europejska ukarała w środę firmę Intel za praktyki monopolistyczne. Największy na świecie producent mikroprocesorów ma zapłacić grzywną rekordowej wysokości 1,06 miliarda euro. Intel już zapowiedział odwołanie.

Warszawski parkiet lśni

Po pierwszych 4 miesiącach 2009 roku warszawska giełda jest liderem w kategorii obrotów akcjami w regionie Europy Środkowo- i Południowo-Wschodniej. Wyprzedza swoich największych konkurentów - rynki w Atenach i Wiedniu.