Najnowsze

Najnowsze

NIK: Zagrożone bezpieczeństwo energetyczne Polski

- Bezpieczeństwo dostaw energii jest zagrożone - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdzała proces restrukturyzacji elektroenergetyki w latach 2005-2008. Polskie prawo podobnie jak infrastruktura energetyczna jest przestarzałe, a procedury krępowane biurokracją.

ABW wchodzi na giełdę

- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, pod nadzorem warszawskiej prokuratury okręgowej, poprowadzi śledztwo w sprawie działania na szkodę Giełdy Papierów Wartościowych. Materiały zostały jej już przesłane - poinformował rzecznik prokuratury Mateusz Martyniuk.

Bank oddaje rządowi

Kolejny francuski bank spłaci kredyt wobec rządu w Paryżu. Tym razem Credit Agricole zapowiedział, że odda do kasy państwa 3 miliardy euro. Wcześniej takie zapowiedzi złożyły między innymi BNP Paribas i Societe Generale - dwa inne francuskie giganty.

Podwyżki cen coraz mniejsze

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu nie zmieniły się w porównaniu do sierpnia - podał Główny Urząd Statystyczny. Natomiast rok do roku inflacja wyniosła 3,4 proc. wobec 3,7 proc. w sierpniu.

Słaby wrzesień dla NG2

W I i III kwartale tego roku wynik spółki będzie zbliżony do zera - przynał członek zarządu NG2 Piotr Nowjalis. Na słabe wyniki III kwartału wpłynął ciepły wrzesień. Udział spółki w rynku w 2009 roku będzie na poziomie 12-13%. O planach i wynikach spółki rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

BBN: co ABW zrobiła ws. stoczni?

Jakie działania podjęła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w kwestii prywatyzacji Stoczni Szczecińskiej Nowa i Stoczni Gdyńskiej - z takim pytaniem szef BBN Aleksander Szczygło zwrócił się do nadzorującego służby specjalne ministra Jacka Cichockiego. Wcześniejsze wyjaśnienia ABW minister Szczygło uznał za niefortunne.

Wstrzymane przejęcie Triona

Trion odstąpił od negocjacji związanych z przejęciem 100% akcji dewelopera TMB z powodu braku przejęcia wierzytelności. Rozmowy ws. przejęcia zostały zawieszone - mówił w "Dniu na rynkach" prezes Triona, Marek Grzona. Sprzedaż spółki nadal opiera się na stolarce drewnianej, natomiast transport generuje straty. O planach i wynikach spółki po III kwartale z prezesem spółki rozmawiał Mikołaj Kunica.

Atak zimy zatrzymał "Przyjaźń"

Po awarii prądu, która nad ranem odcięła od energii przepompownię w Brodach na Ukrainie, rosyjska ropa do Czech i na Węgry przestała płynąć - podała w środę lwowska delegatura ukraińskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych. Powodem awarii jest gwałtowne załamanie pogody.

Strefa euro troche rośnie

Produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2009 roku wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzrośnie o 0,2 proc. miesiąc wcześniej - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne. Jednak liczona rok do roku spadła o 15,4 proc. A analitycy mówią, że to oznacza, iż gospodarka w strefie euro urosła w III kwartale.

Konsekwencje opóźnień w płatnościach

Największe problemy z utrzymaniem dobrej kondycji finansowej mają małe i średnie firmy z Małopolski - aż co czwarte z przebadanych przedsiębiorstw z tego regionu w ciągu ostatniego roku doświadczyło utraty płynności. W najmniejszym stopniu dotknęło to stołecznych firm - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy INDOS.  Z dyrektorem finansowym firmy INDOS, Ireneuszem Glensczykiem rozmawiał w magazynie "90 minut" Marek Tejchman.

Brak pieniędzy na leczenie

Narodowy Fundusz Zdrowia ma coraz mniej pieniędzy na leczenie pacjentów. To efekt niższych o 700 mln zł niż przed rokiem, wpływów ze składek zdrowotnych. Fundusz kończy jednocześnie wykorzystywać rezerwę finansową z ubiegłego roku. Mimo jej wykorzystania, w kasie Funduszu może w tym roku zabraknąć kilkuset milionów złotych.

Topniejąca kasa Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ ma coraz mniej pieniędzy na zdrowie. To efekt niższych wpływów ze składek zdrowotnych z KRUS i ZUS. Fundusz kończy jednocześnie wykorzystywać rezerwę finansową. Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, zapowiedział, że w 2010 roku pieniędzy będzie mniej o około 1,5 mld złotych w porównaniu z bieżącym rokiem. O problemach Narodowego Funduszu Zdrowia rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Czy urzędnicy tuszowali paliwowy przekręt?

Tuż przed swoją dymisją szef CBA zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach w resorcie finansów. Biuro nie ujawnia jednak czego te nieprawidłowości dotyczą. Według dziennika.pl, chodzi o sprawę zaległości finansowych Rafinerii Trzebinia, natomiast według RMF FM - o tworzenie przez resort finansów przepisów umożliwiających działanie szarej strefy w handlu alkoholem.

Co czeka gliwicką fabrykę Opla?

We wrześniu 2009 roku wyprodukowano w Polsce 75 011 samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 81,5% mdm i spadek o 4,9% rdr - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Sytuacja przedsiębiorstw produkujących samochody jest nienajlepsza, ale fabryka Opla w Gliwicach jest niewątpliwie najlepszym zakładem w Europie - sądzi Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar. W najbliższych dniach okaże się jaka przyszłość czeka zakłady Opla w Europie. O rynku motoryzacyjnym rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Kruczki prawne w umowach bankowych

Polacy nadal nie czytają umów, które podpisują. Czy zatem możemy walczyć o swoje prawa w banku i jak negocjować warunki przedstawionej nam przez instytucję finansową umowy? W programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Michałem Macierzyńskim z portalu Bankier.pl.

Intel jednak inside

Wyniki giganta informatycznego Intela okazały się lepsze od oczekiwań. Ten największy na świecie producent mikroprocesorów w III kwartale zarobił 33 centy na akcję. To o 5 centów więcej niż spodziewał się rynek. Przed rokiem zysk spółki wyniósł 35 centów na akcję.

Ropa najdroższa od roku

Ropa naftowa kosztuje w środę na giełdzie w Nowym Jorku ponad 75 USD za baryłkę i jest najdroższa od blisko roku. Dzieje się tak dlatego, że inwestorzy znów wierzą, iż ożywienie w globalnej gospodarce spowoduje wzrost popytu na paliwa - podają maklerzy. Równocześnie dolar osłabł i stracił kolejne 0,5 centa do euro.

Samochody ruszają ociężale

We wrześniu z polskich fabryk wyjechało o ponad 80 tysięcy samochodów osobowych i dostawczych więcej niż w sierpniu - informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To jednocześnie najmniejszy spadek produkcji w ujęciu rocznym od 9 miesięcy.

Łukoil zamraża inwestycje w Polsce

Rosyjski koncern Łukoil wstrzymuje ekspansję na polskim rynku - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Nie zamierza już rozbudowywać sieci stacji, budować terminalu paliwowego, ani też przejmować polskich rafinerii. – Chcieliśmy się rozwijać, ale nie pozwolono nam – tłumaczy prezes koncernu Wagit Alekpierow.

Rozrzutność to nasze drugie imię

Tylko 4 na 100 rodzin ma oszczędności w wysokości co najmniej półrocznych dochodów. Nie wykorzystaliśmy koniunktury, by zacząć odkładać pieniądze - pisze "Rzeczpospolita".

Urzędnicy nie chcą płacić za błędy

Projekt ustawy o odpowiedzialności materialnej urzędników za bezprawne decyzje, wystraszył i zmobilizował skarbowców - pisze "Puls Biznesu". Domagają się oni od swego szefa - Jacka Rostowskiego - objęcia pracowników polisą OC, opłacaną z... funduszy resortu finansów.

Nauczycielom rośnie szybciej niż reszcie

Środa to Dzień Edukacji Narodowej - czyli dawny Dzień Nauczyciela. Z tej okazji "Rzeczpospolita" przyjrzała się finansom nauczycieli. Okazuje się, że ich zarobki w ciągu ostatnich dwóch lat rosły znacznie szybciej niż płace reszty Polaków. Wciąż zarabiają oni jednak średnio mniej niż reszta społeczeństwa.

Pociągowy konflikt

Przewozy Regionalne w poważnych tarapatach. Przewoźnik samorządowy nie tylko jest winien PKP Intercity ponad 100 mln złotych, w swojej kasie w sumie brakuje mu ponad 360 mln. Do tego dochodzą stare problemy. O szczegółach wojny pomiędzy PKO Przewozy Regionalne a PKP Intercity rozmawialiśmy z Adrianem Furgalskim, dyrektorem Zespołu Doradców Gospodarczych "TOR".

Europa - ta się byczy

Pracownicy w Europie otrzymują najbardziej hojny pakiet urlopowy na świecie - wynika z danych zebranych przez firmę Mercer. Biorąc pod uwagę święta państwowe, pracownicy z Litwy i Brazylii mają potencjalnie dostęp do największej ilości czasu wolnego od pracy.

Bogaty jak Chińczyk

Podczas, gdy w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych w czasie kryzysu topnieje liczba bogaczy - przybywa ich w Chinach. Według najnowszych badań, Chiny wspięły się już na drugą pozycję na świecie, jeśli chodzi o liczbę miliarderów. Mieszka ich tam już 130. Palmę pierwszeństwa wciąż dzierżą Stany Zjednoczone.

Rozmowy kontrolowane

Rozmowy podsłuchiwane - przynajmniej te, które dotyczą sprzedaży spółek z udziałem Skarbu Państwa. Czy podsłuchuje się wszystko i wszystkich? Tego nie wiadomo, ale właśnie dlatego można zakładać, że szeroko zakrojony plan prywatyzacyjny będzie szeroko inwigilowany. Praktyka obnażona w ostatnich dniach w związku z poszukiwaniem inwestora dla stoczni polskiemu biznesowi się nie podoba. Zdaniem jego przedstawicieli zniechęca to potencjalnych inwestorów do wzięcia udziału w prywatyzacji. A może to, co dziś budzi tak wielkie emocje i sprzeciw powinno stać się normą?

Zielone światło dla GMO

Projekt ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych przyjęty przez rząd. Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa jest uporządkowanie nadzoru i kontroli między poszczególnymi instytucjami. Nowa ustawa dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Na nowe przepisy niecierpliwie czekają właściciele wysokotowarowych gospodarstw rolnych, którym zakaz uprawy GMO w Polsce nie pozwalał na sprawną konkurencję z rolnikami z pozostałych krajów Unii. Polscy rolnicy GMO chcą, polscy konsumenci już nie.

Płatnicy pod okienkiem

Teraz popularne okienko kasowe, wkrótce Biuro Usług Płatniczych. Z nowymi obowiązkami i dużo bezpieczniejsze niż do tej pory. Z gwarancją, że nasze pieniądze na pewno trafią do adresata. Czy za to dodatkowe bezpieczeństwo trzeba będzie dodatkowo zapłacić? I czy w takim okienku rozliczymy się także z fiskusem?