Najnowsze

Najnowsze

Zdążymy z drogami na Euro2012?

Do 2012 roku nie wszystkie autostrady będą gotowe. Dobrym sposobem na przyśpieszenie prac mogłyby być bonusy dla firm za wcześniejsze ukończenie projektów - mówi nasz gość. O finansowaniu budowy dróg poprzez emisje obligacji, sytuacji infrastruktury kolejowej oraz budowie autostrad, czyli o efektach dwóch lat pracy rządu w zakresie infrastruktury z Jackiem Bochenkiem z Deloitte w "Pieniądzach od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Polska na cud nie zasłużyła, czy kryzys zepsuł plany Tuska?

Miało być pięknie: gospodarczy "irlandzki" cud, wprowadzone euro, wyższe emerytury i renty, a podatki mniejsze. Na drodze stanął jednak... finansowy kryzys. Choć Polska radzi sobie z nim lepiej niż reszta Europy, to oceny ekonomistów wobec finansowej sfery rządów Donalda Tuska są podzielone. W tvn24.pl podsumowujemy dwa lata rządów koalicji PO-PSL.

Mieszkania nadal tanieją

W dużych miastach ceny mieszkań spadły średnio o 0,4%, w mniejszych miejscowościach ceny są stabilne - wynika z raportu Expandera i Szybko.pl. Mieszkań na rynku wtórnym jest o ponad 80% więcej niż rok temu, jednak popyt na mieszkania jest nadal niewielki. O sytuacji na rynku nieruchomości po III kwartale w "Pieniądzach od rana" z Martą Kosińską z portalu Szybko.pl rozmawiał Robert Stankiewicz.

Euro nieco więcej warte

Ceny w strefie euro w październiku 2009 r. spadły o 0,1 procent w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem - podał Eurostat. W porównaniu z wrześniem 2009 ceny wzrosły o 0,2 proc., podczas gdy analitycy szacowali, że będzie to 0,3 proc.

Leasing konsumencki będzie popularny?

Tylko 2 firmy w Polsce oferują klientom leasing konsumencki. Czy charakteryzuje się ta forma zakupów i co trzeba zmienić w polskim prawie, by ten rodzaj leasingu był bardziej dostępny wyjaśniał dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu. Z Andrzejem Sugajskim w "Pieniądzach od Rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Żołnierze zapłacą za jedzenie

Od 1 stycznia 2010 roku żołnierze nie będą dostawać darmowego jedzenia, wojsko skorzysta z firm cateringowych. O głębokiej restrukturyzacji sił zbrojnych, nowej jakości, o tym na utrzymanie jakiej wielkości armii nas stać w "Pieniądzach od rana" z generałem Mieczysławem Gocułem rozmawiał Robert Stankiewicz

Hazard w internecie? A i owszem

Jasne zasady, konkretne warunki do spełnienia i... hazard w Internecie może funkcjonować. Szef doradców premiera Michał Boni wymienia: rejestracja w Polsce, polska domena i konto bankowe w Polsce. Odrzuca jednocześnie oskarżenia o ułatwianie pracy internetowym firmom hazardowym, padające ze strony "klasycznych" bukmacherów.

Lotnicze nowinki na Air Show w Dubaju

Prawdziwa gratka dla miłośników lotnictwa. W Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ruszyły największe targi lotnicze na Bliskim Wschodzie. Przedstawiciele branży mówią o końcu kryzysu i liczą na poważne kontrakty - jednak raczej dotyczące samolotów wojskowych, niż pasażerskich.

Polska, kraj absurdalnych cen

Wiele produktów i usług jest u nas droższa niż w innych państwach europejskich, także tych bogatszych od nas - pisze tygodnik "Wprost". Powołując się na raport OECD, tygodnik wylicza: internet, autostrady, usługi bankowe, nowoczesne leki, markowe ubrania i kosmetyki - za te rzeczy u nas trzeba zapłacić drożej.

Giełdowi potentaci na plusach

Swoje kwartale wyniki podały w poniedziałek Polska Grupa Energetyczna, Enea SA i PKO Bank Polski. Wszystkie zanotowały zyski, często zaskakująco wysokie wobec oczekiwań analityków.

Japonii urósł PKB

Japonia wychodzi z recesji. Druga gospodarka świata odnotowała w okresie od lipca do września wzrost Produktu Krajowego Brutto o 1,2 procent kwartał do kwartału i 4,8 proc rok do roku. To wynik lepszy od oczekiwań - i drugi kwartalny wzrost z rzędu.

Pół miliona dzieci traci zasiłki

Rok 2009 jest kolejnym, w którym ubywa osób uprawnionych do zasiłków rodzinnych. Nie oznacza to jednak, że najbiedniejsze rodziny są coraz bogatsze - najczęściej przekraczają kryterium dochodowe o kilka złotych. Według wyliczeń "Dziennika Gazety Prawnej", w listopadzie nawet pół miliona dzieci mogło stracić prawo do świadczeń rodzinnych.

ZUS likwiduje legitymacje ubezpieczeniowe

Koniec z "podbijaniem legitymacji". ZUS stwierdzia, że legitymacje ubezpieczeniowe są już niepotrzebne i z końcem roku kończy ich wydawanie. Dokumenty, które do tego czasu zostaną przekazane pracownikom, zachowają ważność w 2010 roku. Ci, którzy dokumentu mieć już nie będą, będą musieli "zaufać" komputerom.

Strauss-Kahn woła o mocniejszego juana

Dla złagodzenia globalnej nierównowagi finansowej, uważanej za jedno z zasadniczych źródeł kryzysu, chińskie władze muszą pozwolić na aprecjację juana - stwierdził w Pekinie dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn. To drażliwa dla Pekinu kwestia.

Części samochodowe wyjeżdżają z Polski

Polska była potentatem w dziedzinie produkcji części samochodowych. Była - bowiem coraz więcej firm zamyka swe zakłady, zlokalizowane w naszym kraju. Konkurencyjna pozycję tracimy na rzecz państw afrykańskich - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Internet przemówi po arabsku

Egipt otworzy pierwszą na świecie domenę internetową, której rozszerzenie zapisane będzie w alfabecie arabskim - ogłosił egipski minister łączności i technologii informatycznych Tarik Kamel. - To dla nas ważny moment. Internet wreszcie mówi po arabsku - podkreślił Kamel.

Euro wygrywa z frankiem na rynku kredytów

Po kryzysowym opamiętaniu, znów zadłużamy się na potęgę. Tyle, że kredyty hipoteczne zaciągamy nie - jak dotychczas - we frankach szwajcarskich, ale - coraz częściej - w euro - pisze "Rzeczpospolita". Udział kredytów w tej walucie wzrósł w III kwartale dwukrotnie.

Unia nie zabierze nam dopłat

Polskiej dyplomacji udało się zapobiec unijnym planom obcięcia wydatków na rolnictwo i fundusze strukturalne. W poufnych negocjacjach nasi dyplomaci nakłonili większość komisarzy do odrzucenia pomysłu zasadniczego ograniczenia wydatków na te cele - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Pobudzajcie gospodarkę!

Do utrzymania planów pobudzania gospodarek aż do powrotu ich stabilnego ożywienia zobowiązali się przywódcy zgromadzeni na Forum Współpracy Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC). Zaapelowali też o "ambitny rezultat" grudniowej konferencji klimatycznej w Kopenhadze.

Prezydent USA ostrzega przed nowymi kryzysami

Prezydent USA Barack Obama oświadczył, że gospodarce światowej grożą dalsze kryzysy, o ile praktyki, które doprowadziły do niezrównoważonego wzrostu, nie zostaną zmienione. Jeśli ich nie zarzucimy, będziemy nadal dryfować od kryzysu do kryzysu - świadczył Obama.

Rosyjski gaz popłynie przez Słowenię

Rosja i Słowenia zawarły porozumienie dotyczące budowy Gazociągu Południowego (South Stream). Dzięki umowie podpisanej w Moskwie rosyjski gaz ma być tłoczony do Europy Południowej i Środkowej przez Morze Czarne - z pominięciem Ukrainy.

British Airways i Iberia razem

Po 16 miesiącach negocjacji brytyjskie i hiszpańskie linie uzgodniły wstępne warunki gigantycznej fuzji. Łączna wartość rynkowa nowego przewoźnika ma wynosić 7 miliardów dolarów. O tym, jak połączone siły przewoźników zmienią oblicze podniebnego biznesu - w magazynie "90 minut" dziennikarza "Skrzydlatej Polski" Grzegorza Sobczaka pytał Marek Tejchman.

Inflacja w Polsce hamuje

Ceny w naszym kraju rosną coraz wolniej, a Polska wyrasta na gospodarczego Tygrysa Europy. Jak będzie wyglądał przyszły rok dla polskiej gospodarki? O prognozach na koniec 2009 i 2010 rok w programie "90 minut" Marek Tejchman rozmawiał z Mają Goettig, główną ekonomistką Banku BPH oraz z profesorem Marianem Nogą, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Drogie kredyty

Drogi... jak kredyt dla przedsiębiorcy. Jeżeli jest, bo banki w Polsce pożyczać biznesowi po prostu nie chcą. A to nie koniec, bo szefowie instytucji finansowych zapowiadają, że w nadchodzących miesiącach sytuacja może się jeszcze pogorszyć... głównie dla przedsiębiorców. Rozmowa z dr Dobiesławem Tymoczko, zastępcą dyrektora Departamentu Stabilności Finansowej NBP.

Europa wychodzi z recesji?

Inflacja w Polsce hamuje, w przyszłym roku może spaść do około 2% prognozuje profesor Andrzej Sławiński, członek Rady Polityki Pieniężnej.  Czy ożywienie gospodarcze w Europie przyjdzie niebawem? O tym kiedy zobaczymy "światełko w tunelu" kryzysu w Europie w "Bilansie" z prof. Andrzejem Sławińskim z RPP rozmawiał Rafał Wojda.

Inwestorów przybywa

Przybywa inwestorów giełdowych. O ponad 14 tysięcy wzrosła w październiku liczba rachunków papierów wartościowych prowadzonych przez uczestników KDPW. Na koniec ubiegłego miesiąca prowadzonych było 1.145.656 rachunków inwestycyjnych. To najwyższa odnotowana w tym roku wartość. Od początku tego roku liczba rachunków wzrosła o ponad 110 tysięcy. Dlaczego w czasach kryzysu inwestorów przybywa?

Wciąż trudno o kredyt

Kredyt bankowy wciąż dobrem luksusowym. Dlaczego banki nadal nie chcą pożyczać, mimo, że polskie firmy relatywnie dobrze znoszą kryzys. Jak przekonać bank, że stać nas na kredyt?

Święta w cenie

Ceny rosną coraz wolniej i znacznie wolniej niż spodziewali się analitycy. A hamująca inflacja to bardzo dobra informacja zwłaszcza przed zbliżającymi się świętami. Za co w takim razie zapłacimy mniej - a na co mimo wszystko trzeba przygotować więcej pieniędzy - i jak te wydatki będą się miały do naszych zarobków

Złoty dla zuchwałych

Świąteczne zakupy zakupy w tym roku wspierać będzie nie tylko hamująca inflacja, ale i zyskujący na sile złoty. Dobre dane z gospodarki sprawiają, że polska waluta zyskuje na wartości. Mimo to nie brakuje zagrożeń. Coraz mocniejsze fundamenty mogą nie wystarczyć, bo złoty może znów stać się elementem gry spekulacyjnej tak, jak kilkanaście miesięcy temu

III kwartał Getin Holding

Po wynikach III kwartału Getin Holding widać, że zarabiamy na normalnej działalności bankowej - komentował wyniki prezes Getin Krzysztof Rosiński. Chociaż koszty po raz kolejny spadły, to Getin skupia się na dalszej optymalizacji kosztów. O wynikach III kwartału i prognozach na przyszły rok w "Rynkach Dnia" z Krzysztofem Rosińskim rozmawiał Rafał Hirsch.