Najnowsze

Najnowsze

Wyniki Drewexu za I kwartał

Spółka przedstawiła swój plan finansowy na ten rok. Zakłada w nim wzrost dochodów o 9,5 procent. Ma to związek z wprowadzeniem do sprzedaży nowych artykułów oraz prowadzeniem intensywnej kampanii marketingowej. Czy w czasach kryzysu da się zwiększać sprzedaż i czy warto prowadzić kampanię reklamową? O tym w programie "Dzień na Rynkach" Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem spółki Drewex Piotrem Polakiem

Dzień wolności podatkowej...

W tym tygodniu przypada w polsce dzień wolności podatkowej. Czyli dzień w którym zaczynamy pracować na siebie. W zeszłym roku dzień wolności podatkowej przypadł na 14 czerwca, w tym roku ma być wcześniej. Kiedy dokładnie? O tym w programie Pieniądze od Rana Robert Stankiewicz rozmawiał z Andrzejem Sadowskim z Centrum imienia Adama Smitha.

Eko-samochody

Ropa drożeje na światowym rynku, a to oznacza, że ceny na stacjach paliwowych mogą iść w górę. Rozwiązaniem mogą być samochody z silnikami hybrydowymi - będzie tanio i ekologicznie. Zakup jednak pojazdu już taki tani nie jest. O szczegóły Robert Stankiewicz pytał w "Biznes Lunchu" prof. Antoniego Szumanowskiego z Politechniki Warszawskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Pojazdów Ekologicznych.

Litr za 5 złotych?

5 złotych za litr benzyny i to już w wakacje? Bardzo możliwe. Czy okres urlopowy faktycznie przyniesie tak duży skok ceny benzyny? Co dokładnie wpływa na jej koszt? O tym w programie Biznes Lunch Robert Stankiewicz rozmawiał z prezesem BM Reflex Ryszardem Kaczmarkiem oraz Włodzimierzem Ostaszewskim z Petroexpress.

Handel USA w zapaści

Powiększa się amerykański deficyt w handlu zagranicznym. W kwietniu deficyt wzrósł drugi miesiąc z rzędu - tym razem o 2,2 procent, do ponad 29 miliardów dolarów wobec 28,5 miliarda w marcu. Amerykański eksport spadł w kwietniu do najniższego poziomu od blisko 3 lat.

Nasza produkcja spada, ale mniej

Ministerstwo Gospodarki spodziewa się, że produkcja przemysłowa w maju tego roku spadła w ujęciu rocznym o 4,7 proc. W kwietniu produkcja przemysłowa spadła w porównaniu z tym samym miesiącem przed rokiem o 12,4 proc., gdy analitycy spodziewali się spadku o 10,1 proc.

"Gotówka za złom" coraz bliżej

Ameryka coraz bliżej dopłat do kupna nowych samochodów. Członkowie Izby Reprezentantów uchwalili wartą 4 miliardy dolarów ustawę zwaną "gotówka za złom". Dzięki tym przepisom Amerykanie kupujący nowe, bardziej oszczędne auto, będą mogli liczyć na 4,5 tysiąca dolarów zniżki.

"Z rynku może zniknąć 150 mld zł"

Ewentualne wypłacenie dywidendy przez PKO BP nie może pozostać bez wpływu na resztę rynku bankowego - ostrzega wicepremier Waldemar Pawlak. Jeśli PKO BP wypłaci dywidendę, a inne banki pójdą w jego ślady, z rynku może zniknąć nawet 150 miliardów złotych. Tymczasem przewodniczący klubu PO Zbigniew Chlebowski nie ukrywa, że dywidenda z PKO jest niezbędna budżetowi.

14 czerwca koniec pracy dla państwa

Dzień wolności podatkowej - czyli symboliczny moment w roku od którego zarobki Polaków zaczynają trafiać do ich kieszeni, a nie budżetu państwa - przypadnie w tym roku na 14 czerwca. To nieznaczna poprawa w stosunku do ubiegłego roku. Wówczas dzień ten także świętowano 14 czerwca, ale był to rok przestępny. Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha przestrzega jednak przed zbytnim optymizmem.

Fiat bierze już Chryslera

Grupa inwestorów, na czele której stoi Fiat, już dziś kupi aktywa Chryslera - podaje agencja Bloomberg, powołując się na źródła zbliżone do sprawy. Wcześniej sam Fiat informował, że bardzo zależy mu na tym, by transakcja została zrealizowana jak najszybciej.

Nie chcą pomóc firmom uwikłanym w opcje

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za odrzuceniem wszystkich trzech projektów ustaw ws. opcji walutowych. - Są szkodliwe dla gospodarki, nie chcę, żeby parlament się nimi zajmował - tłumaczy przewodniczący komisji Zbigniew Chlebowski z PO. Ta decyzja nie podoba się zarówno opozycji, jak i koalicjantom z PSL.

Kolejna rosyjska rura ominie Polskę

Rosja zaczyna budować ropociąg, który zmniejszy znaczenie istniejącego rurociągu "Przyjaźń" i ominie Białoruś oraz Ukrainę, ale także Polskę. Uroczystość wykonania pierwszego spawu odbyła się w rejonie Briańska, 400 km na południowy zachód od Moskwy.

"Akcja kredytowa nie spadnie nawet o 50 gr"

Wypłata dywidendy przez PKO BP nie wpłynie na akcję kredytową banku - zapewnia prezes PKO BP Jerzy Pruski. O takim zagrożeniu mówią NBP, KNF i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Japoński przemysł prawie zamarzł

Najniższy od 22 lat poziom zamówień w przemyśle maszynowym w Japonii. Wskaźnik osunął się w kwietniu o 5,4 procent wobec marca, do 7 miliardów dolarów. Spadek oznacza, że japońskie firmy przez najbliższe miesiące nie będą inwestowały w wyposażenie swoich fabryk.

Do końca roku 50 miliardów z UE?

26 miliardów złotych - na tyle Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podpisało umowy na finansowanie projektów przez Unię Europejską. - Idzie nam dobrze, nawet lepiej niż myśleliśmy - powiedziała w TVN CNBC Biznes Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego. Dodała, że resort liczy, że do końca roku ta kwota się podwoi.

Gazociąg Północny zablokuje nasze porty?

Gazociąg Północny zablokuje rozwój portów w Szczecinie i Świnoujściu - ostrzega "Gazeta Wyborcza". Takie wnioski płyną z dokumentu określającego stanowisko naszych władz w sprawie projektu rosyjsko-niemieckiej rury, do którego dotarł dziennik.

Czekają nas cztery lata stania w korkach

Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań i Gdańsk wydadzą na remonty dróg i torowisk prawie 18 mld złotych - szacuje "Gazeta Prawna". Przewiduje jednak, że miasta będą przejezdne dopiero za cztery lata.

Agenci ubezpieczeniowi kradną miliony

Agenci towarzystw ubezpieczeniowych przywłaszczają sobie rocznie co najmniej 4 mln zł, które dostają od klientów na opłacenie składek - pisze "Gazeta Prawna". Straty ponoszą ubezpieczyciele, bo składka przekazana agentowi jest uważana za przekazaną towarzystwu.

Banki oddadzą kryzysowe pożyczki

Amerykański Departament Skarbu zgodził się na spłatę pożyczek, jakich udzielił 10 bankom w ramach programu ratunkowego TARP. Oddadzą one w sumie 68 mld dol., przez co odzyskają pełnię władzy m.in. w sprawie wynagrodzeń zarządów i dywidend.

Bank będzie jak Wielki Brat

Ile zarabia, ile płaci za zakupy kartą i gdzie je robi - to wszystko już niedługo o kredytobiorcy będzie wiedział bank, informuje TVN CNBC Biznes. Biuro Informacji Kredytowej rozpocznie w wakacje testy nowego systemu, który będzie monitorował sytuację klienta przez cały okres spłacania kredytu. A od października wszystkie dane o kliencie, czy ten tego chce, czy nie, trafią do banku.

Polacy chcą produkować wyścigówkę Chryslera

Polska włącza się do walki o upadłych amerykańskich gigantów. AutoGroup S.A. zgłosiła swój udział do przetargu na kupno części przedsiębiorstwa Chrysler, produkującej legendarny samochód Dodge Viper. Transakcja może opiewać na ponad 10 mln dolarów.

Badają reklamy SKOK-u

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej (Kasa Krajowa SKOK) w związku z podejrzeniem wprowadzenia konsumentów w błąd. Chodzi o sugerowanie w reklamach, że SKOK-i nie mogą prowadzić ryzykownych inwestycji, przez co są bezpieczniejsze.

Reklama przestanie ogłuszać

- Głośność reklam i telesprzedaży nie może być większa niż pozostałych programów - podkreśla Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, która od kilku miesięcy zajmuje się tą sprawą. Aby zlikwidować nagłe skoki głośności proponowała pomiary za pomocą specjalnego algorytmu, nadawcy wolą jednak "samoregulację".

Dla kogo zysk z PKO BP?

Decyzja PKO BP o emisji zaskoczyła chyba wszystkich. Ale jak mówił w programie "Biznes Lunch" w rozmowie z Robertem Stankiewicz, prof. Adam Noga z Akademii Leona Koźmińskiego, banki na całym świecie podejmują niekonwencjonalne decyzje. 30 czerwca akcjonariusze PKO BP będą decydowali czy 2888mln zł powędruje  do akcjonariuszy.

Pol-Mot Warfama dobrze radzi sobie z kryzysem

Spółka Pol-Mot Warfama nie odczuwa skutków kryzysu. W I kwartale zwiększyła nawet zatrudnienie o ok. 10%, zatrudniając pięćdziesięciu nowych pracowników. O sytuacji w spółce i planach na przyszłość mówił w "Dniu na Rynkach" prezes - Stanisław Kulas.

Plany Mostostalu Zabrze

Mostostal Zabrze podpisał umowę z elektrownią Szczecin o budowę kotła na biomasę. Wartość złożonej umowy to 104 miliony złotych. Do tego, Mostostal przygotowuje się do przetargu na budowę stadionu w Chorzowie. O nowe umowy spółki oraz o plany na przyszłość, pytaliśmy prezesa Mostostalu Zabrze, Leszka Juchniewicza.

Kościuszko bez dywidendy

Grupa Kościuszko Polskie Jadło poda prognozy na ten rok równocześnie z ogłoszeniem wyników za II kwartał - mówił w programie "Rynki dnia" prezes Grupy Jan Kościuszko. Prezes tuż po wynikach, na początku maja, mówił w TVN CNBC Biznes, że w tym roku priorytetem będzie nie wzrost zysku, lecz wzrost przychodów. Czy Kościuszko nadal trzyma się tego stanowiska?

Dywidenda z PKO BP

PKO BP podnosi kapitał, a jednocześnie planuje wypłatę dywidendy z zysku za ubiegły rok. Chce to zrobić wbrew zaleceniom Komisji Nadzoru Finansowego, która uważa, że banki powinny zostawić zyski u siebie. Nadzieję na to, że decyzja PKO BP zostanie zmieniona wyraził prezes Narodowego Banku Polskiego. Między innymi o kwestii dywidendy mówił w "Dniu na Rynkach" Gość programu - Marek Zuber z Dexus Partners.

Czy BIK podzieli się danymi

Do maja 2009 roku Biuro Informacji Kredytowej sporządziło już 7 milionów raportów o klientach banków. To wynik o milion większy niż w ubiegłym roku. Jest to doskonałym dowodem na to, że aktywnośc kredytowa Polaków nie słabnie - mówił Gość programu "Pieniądze od Rana" Krzysztof Markowski, prezes BIK.

Allegro chce kupić bankier.pl

Lider polskiego rynku aukcji internetowych Allegro.pl wezwał we wtorek do sprzedaży ponad 7,2 mln, czyli 100 proc, akcji portalu biznesowego Bankier.pl SA. Allegro zaoferował za każdy papier Bankiera 8,7 zł, czyli o 63 grosze więcej niż wyniósł kurs spółki, a jeśli transakcja doszłaby do skutku, to zamierza wycofać spółkę z giełdy.