Najnowsze

Najnowsze

Aaaa... stocznie sprzedam

Przyszłość stoczni w Szczecinie i Gdyni nadal niewiadoma. Po fiasku rozmów z tajemniczymi inwestorami z Kataru, Agencja Rozwoju Przemysłu postanowiła zareklamować niesprzedane aktywa. Ogłoszenia mają się pojawić w największych biznesowych gazetach - np. w "Financial Times". Tymczasem, wielki powrót szykuje były właściciel Stoczni Szczecińskiej Porta Holding.

Kupiłeś w internecie? To możesz poczekać...

Zamówiłeś towar w internetowym sklepie, zapłaciłeś i... czekasz. Jeden tydzień, drugi, trzeci... Na realizację internetowego zamówienia możesz czekać nawet dwa miesiące - i wszystko będzie zgodnie z prawem.

Unia stawia na rzepak

Unia Europejska stawia na paliwo z rzepaku. Komisja Europejska zgodziła się na wyższe ulgi podatkowe na biodiesel produkowany z olejów roślinnych. Minimalna stawka akcyzy będzie teraz najmniejsza z możliwych - w naszym przypadku to 1 grosz za litr. Użytkownicy ekologicznego paliwa mogą jednak wcale tych zmian nie odczuć - zapowiada "Rzeczpospolita".

Polskie banki "doją" po europejsku

Przeciętny Polak płaci za konto w banku średnio 73 euro rocznie, czyli tyle samo, co zamożny Duńczyk - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. Kwota ta mieści się wprawdzie w średniej europejskiej, ale jeśli biorąc pod uwagę przeciętne zarobki w Polsce jest wyjątkowo wysoka.

Zarządzanie nie dla kobiet?

Tylko co czwarta spółka giełdowa ma we władzach kobiety i nic nie wskazuje, by ten stan rzeczy miał się zmienić - pisze "Rzeczpospolita".

KRUS krezusem mimo kryzysu

Ministrowie zaciskają pasa, budżet ma potężny deficyt, ale KRUS dostanie... 15 mld zł. W kasie rolniczych ubezpieczeń nikt nie płaci podatków, choć nie wszystkim brakuje kasy. A na zmianę tego stanu szansa jest nikła, choć prawie każdy jej chce.

Jasny obraz

Jakość obrazu w telewizorze nie zawsze zależy od samego telewizora. Zwłaszcza jeżeli ten stoi w elektro-markecie a obok stoi inny, ale za to taki, na sprzedaniu którego pracownikom sklepu zależy szczególnie. O nowym spojrzeniu i wyraźnym obrazie handlowych praktyk w HD Patrycjusz Wyżga

Najdroższe handlowe ulice świata

Najdroższe handlowe ulice świata – dziś o ok. 20% tańsze niż przed rokiem. Na czele listy wciąż Piąta Aleja z roczną ceną wynajmu metra kwadratowego na poziomie 13 tys. euro. Ile zapłacimy za wynajęcie powierzchni handlowej w największych miastach Polski - sprawdzał Marek Klapa.

Czas na restrukturyzację

Orzeł to jeden z największych producentów tkanin lnianych w Europie. Niestety spółka od kilku kwartałów odnotowuje spadek przychodów. A prace nad restrukturyzacją nadal trwają. Gościem programu "Rynki Dnia" był Rafał Czupryński, prezes spółki Orzeł

TFI niedoważone

- Czeka nas korekta w październiku - stwierdził w magazynie "Rynki Dnia" prezes Amplico TFI. Jednak dodał - do końca roku będziemy "wyżej" niż dzisiaj. O komentarz do dzisiejszej i prognozę na przyszłość - Krzysztofa Stupnickiego poprosił Robert Stanilewicz.

Rząd nie wierzy w "straszenie" Fitcha

- Raport Fitch Ratings, który przewiduje, że stan finansów publicznych w Polsce będzie się pogarszał, jest nieadekwatny do rzeczywistości europejskiej - oświadczył w TVN24 premier Donald Tusk. A szef jego doradców strategicznych Michał Boni w TVN CNBC dodawał: Fitch tylko straszy.

"Płaćcie nam mniej, ale nie zwalniajcie"

Związki zawodowe działające w PLL LOT proponują, aby zamiast ewentualnej redukcji zatrudnienia zmniejszyć pensje pracownikom. W środę związkowcy przedłożą zarządowi pismo, w którym zwrócą się o natychmiastowe rozpoczęcie rozmów w tej sprawie

Ceny prądu w rękach URE

- We wtorek do Urzędu Regulacji Energetyki wpłynęły prawie wszystkie wnioski o zmianę taryf energetycznych na 2010 roku dla gospodarstw domowych - poinformował Agnieszka Głośniewska z URE. Urząd czeka jeszcze na wniosek firmy Vattenfall.

Eksplozja optymizmu na GPW

Wtorkowa sesja na warszawskiej giełdzie była najlepsza od dwóch miesięcy. Na jej zamknięciu WIG20 wzrósł o 5,11 proc. i wyniósł 2246,97 pkt. Europejskie parkiety zyskały średnio po ok. pół proc. Analitycy oceniają, że na GPW powracają gracze zagraniczni, dzięki którym indeks największych spółek może osiągnąć nowe szczyty.

Minister wpycha młodych na emerytalne schodki

- Wydłużenie wieku emerytalnego jest nieuchronne, ale trzeba to zrobić stopniowo - uważa minister pracy Jolanta Fedak. Dlatego - według projektu - jej resortu zmiany będą dotyczyć przede wszystkim tych, którzy na rynku pracy są najkrócej.

Chiński biznes

Polscy przedsiębiorcy w Chinach? Jak najbardziej tak. Przykład kieleckiego Cersanitu świadczy o tym, że rynek chiński stoi przed naszym biznesem szerokim otworem. Nie trzeba być jednak wielkim przedsiębiorcom aby poważnie zainteresować się Chinami. W dobie zmniejszonego popytu ze strony odbiorców z USA i Europy Zachodniej firmy z Państwa Środka szukają nowych klientów i jeszcze chętniej nawiązują kontakty gospodarcze z partnerami z Europy Środkowej. O możliwościach dla polskiego biznesu i o barierach niezbędnych do pokonania w interesach z Chińczykami w "Biznes lunchu" rozmawialiśmy z prezesem Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzejem Arendarskim i dr Dominikiem Mierzejewskim, sinologiem z Uniwersytetu Łódzkiego.

Plus nie wypuszcza z sieci

W połowie października Urząd Komunikacji Elektronicznej zakończy kontrolę operatorów telekomunikacyjnych pod kątem utrudniania klientom przejścia do innej sieci. Wstępne wyniki mówią o tym, że największe problemy robi swoim zawiedzionym abonentom sieć Plus.

12 chętnych na ZUS

Dwunastu chętnych będzie się ubiegać o fotel prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - dowiaduje się TVN CNBC Biznes. Do prowadzącej konkurs na to stanowisko komisji Ministerstwa Pracy wpłynęło w sumie 19 podań, siedem z nich zostało odrzuconych z powodów formalnych.

Czy G20 uratuje świat?

Przywrócenie równowagi w globalnej gospodarce i utrzymanie w mocy programów stymulacyjnych - to główne założenia tekstu, jaki przywódcy państw G20 mają opublikować po szczycie w Pittsburgu. Problem jednak jest jeden - jak to zrobić. Do szkicu dokumentu dotarła BBC.

Ceny rozłożone na czynniki nie zaskoczyły

Cztery rodzaje inflacji, czyli ceny grupowane przez NBP w zależności od ich charakteru, rosły w sierpniu zgodnie z oczekiwaniami - poinformował bank centralny w komunikacie. Ogólna inflacja liczona przez GUS rok do roku wzrosła, ale miesiąc do miesiąca spadła.

Polska ma lepsze karty niż Gazprom?

- Problem deficytu gazu w Polsce został wywołany sztucznie. Gazprom nie powinien się zbyt długo targować, w czasie, gdy gaz trudno jest sprzedać - uważa czołowy rosyjski ekspert rynku gazowego Michaił Korczemkin, cytowany przez wtorkowy "Kommiersant". Inny analityk przypomina, że polsko-rosyjska umowa i tak zobowiązuje Gazprom do zwiększenia dostaw surowca od 2010 roku.

Realna gospodarka

Niemal każdego dnia zbieramy do naszego koszyka nowe dane makroekonomiczne , które rysują nam kształt świata. Dowiadujemy się z nich w jakiej kondycji jest polska gospodarka. Liczby mówią dużo ale nie mówią jeszcze wszystkiego, dają globalny obraz rynku, a także sygnał do działania polskim przedsiębiorcom. O te działania, o to jak odczytywać te sygnały jak wyprzedzić rynek i ze spowolnienia wyjść zdecydowanie w szybkim tempie pytaliśmy w programie "Biznes Lunch" dr Małgorzatę Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Ulica kontra centrum

Centra handlowe w odwrocie. Polscy sprzedawcy coraz częściej są zainteresowani wynajmowaniem powierzchni przy dużych ulicach handlowych, umieszczonych w atrakcyjnych punktach miast. Jak zauważył w TVN CNBC Biznes Tomasz Górski, ekspert rynku nieruchomości Cushman & Wakefield, sklepy zlokalizowane w ciągach handlowych zawsze mogą liczyć na przypadkowych przechodniów a także na turystów. O rankingu najdroższych ulic handlowych na świecie rozmawialiśmy w programie "90 minut".

Czy Opel zwolni w Polsce?

Niemal 11 tys. osób ma stracić pracę w europejskich zakładach Opla - podał niemiecki "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Gazeta powołuje się na dokumenty dotyczące planu biznesowego nowych inwestorów Magny i Sbierbanku. Wynika z niego, że redukcji mają ulec także stanowiska w Polsce. Informacji tej nie potwierdzają jednak przedstawiciele polskiego Opla.

Kto rządzi rynkiem?

Koncentracja na rynku kontraktów terminowych rozpala wyobraźnię inwestorów. Giełda Papierów Wartościowych od marca tego roku publikuje dane o dużych pozycjach na rynku kontraktów na WIG20, jeśli zajmują one ponad 20% w rękach jednego podmiotu. Na specjalne życzenie Widzów, którzy chcą wiedzieć, czym jest koncentracja na rynku kontraktów i czy rzeczywiście „grubas” dawniej „korsarz” rządzi polską giełdą do programu "Dzień na rynkach" zaprosiliśmy analityka DM BOS Grzegorza Zalewskiego, który starał się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące nas pytania.

Ożywienie rynku stali

Druga połowa roku powinna przynieść stabilizację na rynku stali. Sytuacja się normalizuje ponieważ huty zwiększają moce produkcyjne a surowce drożeją. Problem w tym, że nie wiadomo czy wzrost cen surowców nie jest jedynie efektem uzupełniania zapasów magazynowych. Zdaniem prezesa Stalprofilu przełom października i listopada pokaże, czy ożywienie na rynku stali jest trwałe. Z Jerzym Bernhardem w "Dniu na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Simple walczy o kontrakty

Simple walczy o nowe zamówienia. Prezes informatycznej spółki szczególnie liczy na sektor publiczny. Przyznaje jednocześnie, że z powodu kryzysu więcej zleceń w tym zakresie może pojawić się dopiero w przyszłym roku. Paweł Zdunek mimo to ma nadzieję na poprawę wyników firmy o przynajmniej kilkanaście procent.

Przed danymi GUS

Podwyżki stóp procentowych w tym roku spodziewać się nie należy, obniżki nie należy wykluczać. O bieżącej sytuacji makroekonomicznej oraz o prognozach na najbliższą przyszłość w TVN CNBC Biznes, w programie "Pieniądze od Rana" rozmawialiśmy z Marianem Nogą, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

Hiszpanie stronią od wina

Hiszpanie piją mniej wina - alarmuje Hiszpański Instytut Rynku Wina. Spożycie tego trunku w kraju corridy spadło w lipcu o 22 procent w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

W Szwajcarii zatrzymał się czas

Zagraniczny popyt na zegarki ze Szwajcarii spadł w sierpniu o 22 procent licząc rok do roku, a wartość ich sprzedaży osunęła się do 814 milionów dolarów, spadając poniżej poziomów z roku 2006. Światełkiem w tunelu może być to, że sierpień był już drugim miesiącem z rzędu, kiedy tempo spadku hamuje. A na słynne zegarki rzucili się Chińczycy.