Najnowsze

Najnowsze

Prognozy Centrum Klima

Centrum Klima zdecydowała się na nową emisję akcji w cenie 10,50 zł. Firma była zmuszona do takiego kroku niechęcią banków do udzielania kredytów. O podsumowanie III kwartału i sytuację Centrum Klima w "Dniu na rynkach" Mikołaj Kunica pytał prezesa firmy Marka Perendyka.

Stal przyniosła zyski

Największy na świecie producent stali i właściciel największych polskich hut poinformował o osiągnięciu 903 mln USD zysku w trzecim kwartale. To jego pierwszy zysk po trzech kwartałach strat - podaje pb.pl.

Rząd myśli, jak obniżyć nam emerytury

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozważa zmiany w podziale składek między OFE i ZUS. Większa ich część miałaby wpływać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a mniejsza do Otwartych Funduszy Emerytalnych - proponuje szefowa resortu pracy. Giełda nie załatwi nam - bez pracy - świetlanej przyszłości - tłumaczyła w TVN CNBC Biznes Jolanta Fedak.

Pakiet (anty)kryzysowy

Będą zmiany w pakiecie antykryzysowym. O rządową pomoc wystąpiło zaledwie 29 przedsiębiorców a dofinansowanie przyznano na razie tylko jednemu. O szczegóły zmian w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak.

Kłopoty z gazem

PGNiG będzie negocjować z Gazpromem stawki za tranzyt gazu z Rosji do Niemiec. We wtorek, 27 października wicepremier Waldemar Pawlak przyznał, ze osiągnięto wstępne porozumienie w sprawie dodatkowych dostaw od przyszłego roku a także podziału udziałów w EuRoPol Gazie i wydłużenia do 2037 roku kontraktu jamajskiego. O szczegóły porozumienia w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał Janusza Steinhoffa, byłego ministra gospodarki.

Akcje PGE poszły jak ciepłe bułeczki

Oferta publiczna akcji PGE przeszła wszelkie oczekiwania. Inwestorzy indywidualni chcieli kupić akcje za 25,6 mld zł. Dostaną tylko 3,5 akcji ze 100, na które się zapisali, co oznacza, że redukcja zapisów wyniosła 96,5 proc.

Niepełnosprawni w pracy

28 października odbędzie pod patronatem TVN CNBC Biznes konferencja "Włącz korzyści", na której zostaną poruszone problemy związane z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. O sytuację niepełnosprawnych na rynku pracy w "Pieniądzach od rana" Robert Stankiewicz pytał Włodzimierza Sobczaka prezesa Krajowej Izby Gospodarczo-Rehabilitacyjnej.

Reklama ożyje za dwa lata

W przyszłym roku rynek reklamy się ustabilizuje, natomiast w 2011 może nastąpić już wzrost - przewiduje, w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl, prezes ZenithOptimedia Jakub Potrzebowski. Według niego, wciąż niedocenianym przez reklamodawców medium jest internet.

Czy gazety znikną z kiosków?

Dwaj najwięksi dystrybutorzy prasy w Polsce - Ruch i Kolporter - idą na wojnę z wydawcami. Powód? Chcą wyższych marż, bo twierdzą, że do interesu musza dokładać. Sieci sprzedaży się kurczą, a koszty rosną - pisze "Puls Biznesu".

Rodzina na wynajętym

Zamiast dopłat do kredytów mieszkaniowych w programie "Rodzina na swoim", rząd chce zachęcić deweloperów do budowy mieszkań na wynajem. Po dziesięciu latach lokatorzy mogliby je wykupić - informuje "Gazeta Wyborcza".

Gudzowaty: Umowa z Rosją to nowa Targowica

W Moskwie dalszy ciąg negocjacji w sprawie dostaw gazu do Polski. Porozumienie możliwe jest jeszcze w tym tygodniu, ale może też się przeciągać z powodu konfliktu o wysokość taryf na tranzyt gazu. Tymczasem Aleksander Gudzowaty, którego firma ma być wykluczona z gazowego biznesu ostrzega: Rosja będzie zarabiać, a my nic z tego nie będziemy mieli. I dodaje - jeśli rząd podpisze umowę, to zwiększy przez to nasze uzależnienie od Rosji.

Hazard - kto i ile za to płaci

Kto i ile płaci za hazard? W odróżnieniu do zwykłych firm, które muszą płacić podatek dochodowy (CIT), firmy hazardowe dodatkowo płacą "podatek od gier". Jego wysokość jest określona w ustawie o grach i zakładach wzajemnych. I właśnie te stawki rząd teraz chce podnieść.

Fiat zawładnie amerykańskimi szosami?

Amerykański koncern samochodowy Chrysler zamierza zaprzestać produkcji niektórych swoich modeli i zastąpić je na amerykańskim rynku samochodami Fiata - informuje "Wall Street Journal".

To się nazywa przedsiebiorczość.

20 lat przemian ustrojowych, Komisja Przyjazne Państwo, niezliczone raporty, próby naprawy sytuacji i wszystko na nic. Przedsiębiorcy wciąż skarżą się na absurdalne przepisy utrudniające rozwój polskiej gospodarki. Dziś śladem urzędniczych i prawnych absurdów poszła Karolina Hytrek-Prosiecka.

Polska absurdami stoi

Pakiet Kluski, pakiet Szejnfelda, komisja "Przyjazne Państwo" czy słynne "jedno okienko" - politycy od lat zapowiadają, że wreszcie ułatwią życie przedsiębiorcom. Zazwyczaj na zapowiedziach się kończy - a urzędnicze absurdy jak były, tak są codziennością polskich firm. I nie ma nikogo, kto wziąłby za nie odpowiedzialność.

Nie wszystko stracone dla Cegielskiego.

Protestujący kilka dni temu na ulicach Poznania pracownicy tych zakładów mają nadzieję, że szansą dla nich może być produkcja silników dla brazylijczyków. Dzisiaj prezes firmy spotkał się z brazylijską misją handlową. W przyszłym tygodniu polska delegacja wybiera się do Brazylii. Jakie są szanse, że te rozmowy zakończą się sukcesem?

Polsko-rosyjskie negocjacje gazowe

Organizacyjne zmiany w gazowych spółkach z negocjacjami w sprawie dostaw surowca w tle. Ale to właśnie tło jest dla polskiej gospodarki dziś najważniejsze. Wczoraj agencja Interfax podała, że strony porozumiały co do udziałów Gazpromu i PGNiG w Europolgazie, które powinny wynosić po 50 proc. To oznaczałoby usunięcie z Europolgazu - spółki zarządzającej gazociągiem w Polsce - firmy kontrolowanej przez Aleksandra Gudzowatego. Wieczorem wicepremier Pawlak poinformował, że Polska i Rosja nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski, nie uzgodniono też wspólnego stanowiska w sprawie taryf tranzytowych dla rosyjskiego gazu przez terytorium Polski. Na jakim faktycznie etapie są polsko-rosyjskie negocjacje gazowe?

Mniejsza składka do OFE...

...większa wpłata do ZUS. Zyski dla emeryta to niższe, ale pewne świadczenie. Dla budżetu państwa byłaby to poważna ulga związana z dotacjami do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które rosną z roku na rok. Propozycję przedstawiło ministerstwo pracy. Jakie faktycznie mogłyby być konsekwencje wprowadzenia takiego rozwiązania?

Jak pracować, to w Google

Najpierw internetowy gigant Google, potem firma doradcza PricewaterhouseCoopers, ewentualnie informatyczny potentat Microsoft - to trzy najbardziej pożądane miejsca pracy, wybrane przez studentów z 11 krajów w sondażu przeprowadzonej przez firmę Universe.

Najmniejszym łatwiej będzie uciec od VAT-u

Rząd ułatwia życie najmniejszym firmom: według przyjętego we wtorek projektu ustawy firma, której obrót w przyszłym roku nie przekroczy 20 tysięcy euro, będzie zwolniona z podatku VAT. W roku 2011 limit zostanie podniesiony do 30 tysięcy euro.

Warszawa (niemal) najgłośniejszą stolicą Unii

Najnowsze opracowanie Europejskiej Agencji Środowiska pokazuje najgłośniejsze miasta Starego Kontynentu. Przebadano warunku w 102 europejskich aglomeracjach. Wynik? Najgłośniej jest w Bratysławie, Warszawie i Paryżu.

Kontrowersje wokół Fonu

O kontrowersje wokół nieudanej współpracy Fonu z amerykańską spółką Lemna w programie "Rynki Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Mariuszem Patrowiczem - inwestorem giełdowym, członkiem rady nadzorczej Fon-u.

E-ceny

O sukcesie biznesu w sieci nie decyduje już tylko dobry pomysł. Liczy się profesjonalna strona internetowa, oraz promocja na takich portalach, jak np. Google. Ile to wszystko kosztuje? Na te i inne pytania w magazynie "Biznes Lunch" starał się odpowiedzieć Paweł Trochiumiuk, prezes Związku Firm Public Relations.

"Wciąż nie ma porozumienia z Gazpromem"

Polska i Rosja nie osiągnęły jeszcze pełnego porozumienia w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski. Brak jest wspólnego stanowiska w sprawie taryf tranzytowych dla rosyjskiego gazu przez terytorium Polski - poinformował wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. W środę w Moskwie spotkają się w tej sprawie przedstawiciele Gazpromu i PGNiG.

Rząd wygasza hazard

- Proponujemy delegalizację znacznej części branży hazardowej - zapowiedział premier Donald Tusk. Rząd chce zakazać ustawiania tzw. "jednorękich bandytów" poza kasynami gry i drastycznie podnieść podatki od hazardu. - W ciągu pięciu lat punkty z automatami powinny zniknąć z Polski w 100 procentach - zapowiedział premier.

Pieniądze na e-biznes

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, fundusze "venture capital", a może Aniołowie Biznesu, czyli przedsiębiorcy, którzy odnieśli już sukces i chcą dzielić się swoimi doświadczeniem a, co ważniejsze swoimi pieniędzmi. Skąd pozyskać pieniądze na e-biznes? O to w biznes lunchu pytaliśmy Marcina Grodzickiego z UBIK Business Consulting, Codity orez Tomasza Wołynko dyrektora finansowego Angel Business Seedfund.

Na Facebooku będziesz żył wiecznie

Facebook wkracza w kolejną dziedzinę naszej egzystencji. Od weekendu na najpopularniejszym na świecie portalu społecznościowym możemy już nie tylko pobawić się z wirtualnym zwierzakiem, czy zrobić sobie test na płeć mózgu, ale także połączyć się ze zmarłymi znajomymi.

W Polsce mamy coraz lepszy klimat

Klimat inwestycyjny w Polsce jest w tym roku lepszy niż w latach ubiegłych - uznali przedsiębiorcy badani przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Najlepiej ocenili wielkość polskiego rynku, stabilność polityczną, dostępność siły roboczej. Najgorzej zaś infrastrukturę drogową i system podatkowy.

E-inicjatywa w biznesie

Jak założyć innowacyjny i dochodowy e-biznes? Jak zdobyć na niego środki i jak napisać poprawny wniosek o dofinansowanie? O internetowych sposobach na zarabianie pieniędzy w "Biznes lunchu" rozmawialiśmy z Rafałem Agnieszczakiem, twórcą wielu internetowych biznesów.

Przyblakła gwiazda Mercedesa

Zyski niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Daimler spadły o 3/4. Producent Mercedesów w III kwartale zarobił netto 56 milionów euro, podczas gdy rok temu było to 218 milionów. Najbardziej spadła sprzedaż samochodów ciężarowych - o ponad połowę.