Najnowsze

Najnowsze

Pieniądze na palec

Już za dwa, trzy miesiące na polskich ulicach pojawią się pierwsze biobankomaty - zapowiada TVN CNBC Biznes. Pieniądze będzie z nich można wybrać nie po wpisaniu kodu PIN, lecz po przyłożeniu palca do specjalnego czytnika.

Pawlak w Brukseli o gazie dla Europy

Obowiązek zapewnienia możliwości przepływu błękitnego paliwa gazociągami w obie strony (tzw. rewers), oraz umożliwienie sprzedaży nadwyżek gazu przez firmy europejskie tam, gdzie jest odbiorca - to polskie propozycje wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego UE przedstawione Waldemara Pawlaka w Brukseli.

Jaka jakość obrabiarek?

Prezes Rafametu odpowie na zarzuty Zbigniewa Jakubasa, do niedawna dużego akcjonariusza spółki. Przedsiębiorca powiedział, że sprzedał akcje Rafametu, bo obrabiarka, którą kupił cały czas się psuje.

Porsche w stajni "dla ludu"

3,9 miliarda euro - tyle ostatecznie Volkswagen zapłacił za 49,9 procent akcji firmy Porsche AG. Niemiecki producent "samochodów dla ludu" podał, że sfinalizował już transakcję zakupu akcji  - i potwierdził, że w roku 2011-tym chce nabyć cały holding Porsche.

Aktywa TFI w XI 90 mld zł

Więcej pieniędzy w krajowych funduszach inwestycyjnych. W listopadzie ich jednostki uczestnictwa były warte w sumie ponad 90 miliardów złotych. To o miliard 300 milionów zł więcej niż w październiku. Był to dziewiąty z rzędu miesiąc wzrostu aktywów TFI. W programie "Rynki Dnia" rozmowa z Tomaszem Publicewiczem z Analizy Online.

Złoty urośnie. Pod jednym warunkiem

Jeśli kurs złotego nie przebije poziomu 4,10-12 za euro, to w dalszej części tygodnia możliwe jest umocnienie naszej waluty - uważają specjaliści cytowani przez PAP.

Chomik Zhu Zhu straszy antymonem

Największy hit tegorocznych zakupów świątecznych w USA - zabawkowy chomik Zhu Zhu - okazał się groźny dla zdrowia. Jak podaje federacja konsumentów Good Guide z San Francisco, chomik zawiera niedozwolone ilości antymonu.

Fałszywe leki zalewają Europę

W Europie do obiegu trafia coraz więcej podrobionych lekarstw - ostrzega unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt". Chodzi przede wszystkim o antybiotyki, leki podawane chorym na raka i malarię, redukujące poziom cholesterolu oraz środki przeciwbólowe - i Viagrę...

Miliard złotych za mienie zabrane przez ZSRR

Ponad 1 mld zł wyniosła łączna wartość rekompensat za mienie zabużańskie, wypłaconych do końca listopada 2009 roku od początku prowadzenia wypłat, czyli od grudnia 2006 roku - poinformował w poniedziałek resort skarbu.

Wyniki Mostostalu Płock

Wszystko wskazuje na to, że spółka Mostostal Płock zakończy gorszą ten rok sprzedażą niż w ubiegłym roku, natomiast na przyszły rok mają portfel zamówień wypełniony w 50% i pojawiają się nowe zamówienia? O ile gorszy będzie rok 2009? Jak dobry będzie przyszły rok? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Wiktor Guzek, prezes Mostostalu Płock.

Nie zwolnią, a nawet dadzą podwyżki

Optymistyczne dane z rynku pracy. Według badania Instytutu Badawczego Randstad i TNS OBOP, 72 proc. pracodawców nie planuje zmieniać wielkości zatrudnienia w swych firmach w pierwszym półroczu 2010 roku. Co więcej, 14 procent firm planuje stworzyć dodatkowe etaty. A co czwarty pracownik w przyszłym półroczu może spodziewać się podwyżki.

Złoty i świat czekają na Bena

Wszyscy czekają na słowa Bena Bernanke. Szef Fed może wieczorem zasugerować, jakie będą dalsze losy stóp procentowych w USA. Po rewelacyjnych danych o bezrobociu w USA z piątku, wzrosły przypuszczenia, że stopy wzrosną szybciej, niż się spodziewano. Każde słowo Bernanke może więc spowodować zmiany na rynkach finansowych - umocnić lub osłabić dolara, a więc także i złotego.

Dzień otwarty na GPW

Drzwi giełdy otwarte nie tylko dla inwestorów. Podczas dnia otwartego przebiegającego pod hasłem "Cała ta Giełda", osoby zainteresowane funkcjonowaniem GPW wraz z rodzinami mogły obejrzeć salę notowań, porozmawiać z prezesem giełdy - Ludwikiem Sobolewskim, czy wziąć byka - czyli symbol wzrostów za rogi. Telewizja TVN CNBC Biznes była patronem medialnym tego wydarzenia

Rynki w 2010 roku

Czy giełdy czeka "Rajd świętego Mikołaja"? Czy korekta na początku roku jest nieunikniona? Jak zachowywać będą się giełdy w 2010 roku? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość: Robert Nejman, zarządzający MCI Gandalf

Wolny internet. Zagrożenie? Czy pomoc?

Freenet - program, dzięki któremu można korzystać z zasobów sieci niedostępnych dla przeciętnych internautów - ma coraz więcej fanów. Miejsce wymiany informacji nie jest kontrolowane przez żadne rządy, toteż wielu użytkowników pochodzi z ocenzurowanych Chin. Program pozwala jednak także na umieszczanie pornografii, instrukcji konstruowania bomb czy... podawania prywatnych danych przestępców. Wolny internet to prawdziwy bezkres.

In vino veritas

Inwestować można nie tylko w złoto, akcje i obligacje. Pieniądze można ulokować też w skrzynkach wina, beczkach whisky czy obrazach. Ważne, by wiedzieć jaki rodzaj trunku wybrać, lub w dzieła którego artysty inwestować. Można też zarabiać na znaczkach pocztowych, płytach winylowych czy autografach.

"Trybuna" upadła. Na dwa miesiące?

"Trybuna" w sobotę przestała się ukazywać. Gazeta, która wychodziła od 1990 roku w miejsce "Trybuny Ludu", z przyczyn ekonomicznych ma sobie zrobić dwumiesięczną przerwę. - Mamy nadzieję, że 1 lutego wznowimy wydawanie - uspokoił prezes wydawnictwa Ad Novum Arkadiusz Ostrowski.

Ty też jesteś wypalony zawodowo?

Gospodarka wychodzi z kryzysu, ale pracownicy są przemęczeni, przepracowani i zestresowani - pisze "Metro". Na niespotykaną dotąd skalę dotyka nas plaga wypalenia zawodowego - alarmują psychologowie i ostrzegają, że może to nawet osłabić wzrost naszej gospodarki.

Innowacyjna gospodarka

Polska Agencja Restrukturyzacji Przedsiębiorczości podsumowała Program "Innowacyjna Gospodarka". Rok 2009 był dużo lepszy od roku ubiegłego. Ośmiokrotnie więcej zgłoszeń na trzy razy większa sumę. Co jest przyczyną tak dużego zainteresowania programem, pytaliśmy prezes PARP, Bożenę Lubińską-Kasprzyk.