Najnowsze

Najnowsze

Rudy ogon w służbie dzieciom

Internet nie zawsze jest miejscem przyjaznym, szczególnie dla dzieci. Dlatego Mozilla we współpracy z organizacją Cybermentors stworzyły specjalną wersję przeglądarki Firefox, dzięki której dzieci mogą kontaktować się w sprawie kłopotliwych treści z wyszkolonymi mentorami.

Zadłużenie miast rośnie

Zadłużenie w wysokości 60-ciu procent dochodów budżetowych - to czeka większe miasta w perspektywie trzech najbliższych lat - zauważył w TVN CNBC Biznes Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich. Sytuacja nie jest tak poważna w powiatach, powiedział Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich. Skąd powiaty biorą pieniądze na swoje inwestycje? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w programie "Biznes Lunch".

Upadłość Galerii Centrum

Upadłość układowa Galerii Centrum, ogłoszona przez sąd, da jej szansę na wyjście z impasu. To opinia prezesa Vistuli, spółki matki Galerii Centrum. Spółka teraz skupi się na sprzedaży odzieży pod własną marką. Jednak jakie dalsze plany ma firma Vistula, czy podpisze umowę z Fortis Bankiem? W programie "Rynki Dnia" rozmawiamy z prezesem Vistuli - Michałem Wójcikiem.

Czy rzad będzie musiał podniesć podatki?

Czy podnosić podatki, czy konieczne to będzie z punktu widzenia budżetu, które podatki podnosić , o ile , kiedy , na ile i jak na tym skorzysta budżet państwa? Miedzy innymi o to Jolanta Wiśniewska w programie "Bilans" pytała swoich gości , którymi byli dr MARCIN PIĄTKOWSKI, Akademia Leona Koźmińskiego oraz RAFAŁ ANTCZAK, wiceprezes Deloitte Business Consulting.

Dalsze cięcia stóp niewykluczone

-Nie wykluczam dalszych obniżek stóp procentowych - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej. Zdaniem Jana Czekaja kluczowa dla lipcowej decyzji RPP będzie inflacja za czerwiec.

Telestrada idzie na GPW

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Telestrada podjęło decyzję o przejściu spółki z NC na rynek podstawowy. Prezes chce zakończyć przygotowania w przeciągu pół roku. Czy w planach jest nowa emisja akcji? Z prezesem Telestrady, Jackiem Lichotą, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Rafał Wojda.

Szybko do euro!

-Do strefy euro powinniśmy wejść najszybciej jak to tylko możliwe - powiedział w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej. Prof. Marian Noga zaznaczył, że najbardziej optymalne będzie wejście do sytemu ERM2 w 2011, do strefy euro w 2014 . Z członkiem RPP w programie" Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.

Madoffowi odebrano apartament

Wart 7 milionów dolarów, luksusowy apartament należący do finansowego oszusta Bernarda Madoffa, pójdzie pod młotek - donosi BBC. Dochód ze sprzedaży ma zasilić konta wierzycieli oszukanych przez oszusta wszechczasów.

Budujemy dom w kryzysie

Ceny materiałów budowlanych spadły w ciągu roku nawet o 30%. Najbardziej tanieją materiały wykorzystywane przy rozpoczynaniu inwestycji. "Ponadto każdy klient może liczyć na atrakcyjny rabat"-podkreśla eksperet Sekocenbudu Mariola Gala Vacquert.

Hybrydowe samochody są za ciche!

Japończycy pokochali samochody z napędem hybrydowym - czyli posiadające zarówno silnik spalinowy, jak i elektryczny. Teraz jednak przyjazne środowisku pojazdy będą musiały trochę więcej hałasować. Domagają się tego tamtejsi niewidzący.

Stopy staną na dobre?

W grudniu tego roku inflacja może wynieść nawet 4 proc. - stwierdził w TVN CNBC Biznes członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. Dodał też, że w tym roku nie widzi możliwości ani do podwyższania, ani do obniżania stóp procentowych NBP.

Nie zwoła Rady Gabinetowej, nie chce PR

Prezydent nie zwoła Rady Gabinetowej w sprawie oszczędności budżetowych, natomiast nie wyklucza spotkania z ministrem finansów Jackiem Rostowskim. Tak Lech Kaczyński powiedział dziennikarzom w Azerbejdżanie, gdzie przebywa z oficjalną wizytą.

Późno przypomnieliśmy sobie o wakacjach

Biura turystyczne przeżywają prawdziwe oblężenie - ale spotkało je to dopiero w maju i czerwcu. Wcześniej o wakacjach nie chcieliśmy myśleć - i branża turystyczna spodziewa się przynajmniej 10-procentowego spadku wyjazdów zagranicznych.

Na kryzys - ruchy w podatkach

Więcej świadczeń uzyskanych przez pracowników, a pochodzących z wydatków na cele działalności socjalnej firm, będzie zwolnionych z podatku - zakłada przyjęta właśnie przez Sejm nowelizacja ustawy o PIT. Ale już jesienią ma być gotowa zupełnie nowa ustawa. Pracuje nad nią Ministerstwo Finansów - informuje "Gazeta Prawna".

Kryzys gazowy - kiedy?

Ile gazu musi zabraknąć, by Unia Europejska orzekła, że to kryzys? Obecnie przyjmuje się, że przerwa w dostawach musi dotyczyć 20 proc. wszystkich dostaw do wspólnoty. Jednak Komisja Europejska pracuje nad nową definicją kryzysu gazowego. Projekt w tej sprawie ma być przyjęty w połowie lipca.

Bezrobotnym lepiej nie chorować

Jesteś bezrobotny i bez prawa do zasiłku? To lepiej nie choruj. Urzędom pracy z końcem lipca zabraknie dla tych osób pieniędzy na ubezpieczenie zdrowotne - alarmuje "Gazeta Wyborcza".

Galeria Centrum upadła

Krakowski sąd rejonowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu Galerii Centrum, spółki zależnej Vistuli - podała Vistula. Układ ma polegać na redukcji długu i umorzeniu odsetek.

Giełdy w dół po danych z USA

Stopa bezrobocia wzrosła w czerwcu w Stanach Zjednoczonych do 9,5 proc. z 9,4 proc. miesiąc wcześniej i była niższa od prognoz, które zakładały wzrost do 9,6 proc. Jednak rynkowym oczekiwaniom nie sprostał raport o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Dlatego giełdy zanurkowały.

Kredyty w euro bez zmian

Europejski Bank Centralny zgodnie z oczekiwaniami pozostawił główna stopę referencyjną bez zmian na poziomie jednego proc. Jest to najniższa wartość w historii strefy euro.

Unia da mikrokredyty dla bezrobotnych

Komisja Europejska proponuje uruchomienie mikrokredytów dla małych przedsiębiorstw oraz osób, które utraciły pracę i chcą założyć własną firmę. Chce na ten cel przeznaczyć 100 mln euro.

Rząd znalazł 3 miliardy

Rząd już wie skąd weźmie trzy miliardy złotych, które obiecał znaleźć, aby nie zwiększać jeszcze bardziej deficytu budżetowego. Resorty zaoszczędzą prawie 70 mln zł, inne instytucje prawie 800 mln, a po miliardzie rząd zabierze z rezerw funduszu alimentacyjnego i solidarności społecznej.

Twórcy chcą rozwiązania mediowego klinczu

Twórcy apelują do marszałków Sejmu i Senatu o jak najszybsze rozpatrzenie w parlamencie sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w ubiegłym roku. Rozpatrzenie planowane jest dopiero na przełomie sierpnia i września. Twórcy podkreślają natomiast, że odrzucenie sprawozdania jest wielce prawdopodobne - a to umożliwi niezwłoczne odwołanie obecnego zarządu TVP.

Zero znika z prefiksu

Już od września będziemy dzwonić bez zera - informuje na swojej stronie internetowej Urząd Komunikacji Elektronicznej. Do połączenia będzie wystarczył jedynie numer kierunkowy i abonenta. Te zmiany mają otworzyć drogę do dziesięciocyfrowych numerów telefonicznych w Polsce.

Firmy padają jak muchy

Liczba firm, które w I półroczu straciły grunt pod nogami do tego stopnia, że fakt ten musiał potwierdzić sąd, wzrosła w I półroczu br. do 290 w porównaniu z 195 upadłościami odnotowanymi w analogicznym okresie ubiegłego roku – wynika z danych zebranych przez Euler Hermes, który cytuje na swojej stronie internetowej "Puls Biznesu".

Gilotyna poszła w ruch

Producenci tną ceny jak jeszcze nigdy dotąd. Ceny produktów przemysłowych sprzedanych przez producentów (PPI) w strefie euro spadły o 0,2 proc. w maju 2009 roku licząc miesiąc do miesiąca, a liczone rok do roku spadły o rekordowe 5,8 proc. - podał w czwartek europejski urząd statystyczny Eurostat.

Bezrobotni z kredytem czekają na prezydenta

Senat w czwartek przyjął bez żadnych poprawek ustawę o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych osobom, które utraciły pracę. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Euro-bezrobocie najwyższe od dekady

Stopa bezrobocia w Eurolandzie wyniosła w maju 9,5 proc. wobec prognoz na poziomie 9,4 proc. - poinformował Eurostat. Ostatni raz tak wielu bezrobotnych w krajach 16-ki było w maju 1999 roku. Kwietniowa stopa bezrobocia wynosiła 9,3 proc., a rok temu - 7,4 proc.

Węglowa górka przygniata kopalnie

Węgla nikt nie chce kupować. Według resortu gospodarki, do końca maja na zwałach zebrało się 5,27 mln ton - pisze "Rzeczpospolita". Na koniec roku czarna górka ma ważyć już 12 mln ton, czyli ponad 15 proc. rocznej produkcji krajowej. A przychody kopalń mogą spaść o 4 mld zł.

"Rządowy deficyt najlepszy bo najtańszy"

- Rząd powinien wziąć na siebie cały deficyt sektora finansów publicznych. Za jego obsługę zapłaci bowiem mniej niż np. ZUS - mówi w TVN24 były minister finansów prof. Stanisław Gomułka. Dodaje też, że wypłata emerytur, mimo przejściowych kłopotów ZUS, jest całkowicie bezpieczna.

"Terminator" ogłosił stan wyjątkowy

Słynny filmowy "Terminator", a obecnie gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger ogłosił w środę "budżetowy stan wyjątkowy" na terytorium tego najbogatszego stanu USA.