Najnowsze

Najnowsze

Nieuczciwe praktyki na GPW

Utworzenie specjalnego międzyresortowego zespołu, mogłoby uchronić inwestorów i spółki przed kolejnymi oszustwami na rynku kapitałowym - takie rozwiązanie proponuje w TVN CNBC Biznes Marcin Gomoła, przewodniczący Rady Ładu Informacyjnego przy GPW. 6 sierpnia zeszłego roku z giełdowej spółki PGNiG miały wyciec informacje o jej słabych wynikach. Inwestorzy do których dotarły te dane natychmiast rozpoczęli wyprzedaż akcji KGHM. W efekcie potaniały one o prawie 8%. Nieuczciwa transakcja miała według KNF była warta 30 milionów zł.

Chińczycy uratują polską kolej?

Do Warszawy przyjeżdża duża delegacja chińskich inwestorów oraz przedstawicieli rządu - pisze "Gazeta Prawna". Chiński kapitał ma postawić na nogi m.in. PKP Cargo.

Gomułka: rząd musi się zapożyczyć

Deficyt finansów publicznych może w tym roku sięgnąć 80 miliardów złotych - ocenił w "Sygnałach Dnia" prof. Stanisław Gomułka. Jego zdaniem, rząd nie ma wielu możliwości ograniczenia wydatków budżetowych, więc musi pożyczać środki na rynku krajowym i międzynarodowym.

Zabiorą zniżki bogatym studentom?

PO szuka oszczędności gdzie się da - także w kieszeniach studentów. Posłowie partii przygotowują projekt ustawy, która ma odebrać zniżki na komunikację żakom, którzy mają bogatych rodziców - pisze "Gazeta Wyborcza".

Prezes banku: przestańmy oszukiwać ludzi!

- Banki zamiast informować, wprowadzają klientów w błąd. Wzywam: dość manipulowania - apeluje do swoich kolegów z branży Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego.

Popłynie do nas więcej gazu z Rosji?

Polska prawdopodobnie zgodzi się na zwiększenie importu gazu z Rosji i wydłużenie przynajmniej o dziesięć lat kontraktu obowiązującego do 2023 roku – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Polak żyje dłużej. Ale co z emeryturą?

Przeciętny Polak żyje już pięć lat dłużej niż w 1990 roku. Brzmi wspaniale, choć niestety wydłużenie życia niekoniecznie oznacza wydłużenie młodości, a z wydłużeniem starości wiążą się liczne problemy. Także, a może przede wszystkim, emerytalne.

Protesty u "Jasia Wędrowniczka"

20 tysięcy ludzi przemaszerowało w szkockim Kilmarnock w proteście przeciwko planom likwidacji 900 miejsc pracy w gorzelni produkującej "Johnnie Walkera", jedną z najsłynniejszych whisky na świecie. Rocznie Szkoci produkują ponad 16 milionów skrzynek złotego trunku.

Przyjechali, ale kasy nie wydają

Tatry nie zatrzymały kryzysu. Choć turystów nie brakuje, to "dutków" zostawiać nie chcą - narzekają górale. Zamiast obiadów w restauracji turyści wolą konserwę i bułkę. Nawet oscypków sprzedaje się mniej.

"Tusk doznał olśnienia"

Sondaże pokazują, że koszt polityczny podnoszenia podatków jest znacznie większy niż koszt prywatyzacji i dlatego premier może ją zaakceptować - mówił w TVN24 prof. Stanisław Gomułka. Jego zdaniem Donald Tusk "doznał olśnienia" decydując się, by właśnie w ten sposób załatać budżet.

Pompowanie giełdy i złotego trwa

Miała być realizacja ostatnich solidnych wzrostów, a były... dalsze wzrosty. Warszawska giełda jako jedna z niewielu w Europie zakończyła dzień po zielonej stronie. Nadal umacniał się też złoty, zbijając ceny walut do poziomów nieoglądanych od wielu miesięcy.

Banki nie zjedzą Dudy

Maciej Duda może odetchnąć z ulgą. Zgromadzenie wierzycieli kierowanego przez niego koncernu mięsnego zaakceptowało program naprawczy, który Duda chce wprowadzić i przegłosowało układ dotyczący restrukturyzacji zobowiązań spółki. Co to znaczy? PKM Duda zostaje w grze.

Fiat może wprowadzić Chryslera do Unii

- Przejęcie przez włoskiego Fiata amerykańskiego koncernu samochodowego Chrysler LLC nie zakłóci konkurencji na unijnym rynku - zdecydowała Komisja Europejska i udzieliła zgody na działalność nowopowstałego koncernu wewnątrz Wspólnoty.

Bugaj: fatalnie, że nie podniosą podatków

Fatalną decyzją nazywa doradca prezydenta ds. ekonomicznych Ryszard Bugaj zapowiedź premiera, że w przyszłym roku nie będzie podwyżki podatków. Odmiennego zdania jest z kolei ekonomista Witold Orłowski.

Wyspy wciąż toną

Brytyjska gospodarka wciąż szybko się kurczy. Dynamika PKB w drugim kwartale w Wielkiej Brytanii wyniosła minus 0,8 proc. kwartał do kwartału, wobec prognozy 0,3 proc. Roczny spadek wyniósł minus 5,6 proc.

Kalifornia ocaleje

Budżet Kalifornii zatwierdzony - przynajmniej w pierwszym etapie głosowań. Stanowy senat po wielu miesiącach konfliktów przegłosował ustawę budżetową na trwający już rok budżetowy. Kilka dni temu porozumienie w tej sprawie osiągnął gubernator Arnold Scharzenegger i stanowi parlamentarzyści. Zgodnie z ustawą deficyt słonecznego stanu przekroczy 26 milliardów dolarów.

Nie utoniemy w długach

Wprawdzie rząd zwiększył w tym roku deficyt budżetowy, a co za tym idzie zadłużenie kraju, ale w tym roku nie ma ryzyka, że dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB - powiedział w piątek wiceminister finansów Ludwik Kotecki.

Stoczniowcy: albo pensje albo strajk

Stocznia marynarki Wojennej stanie w przyszłym tygodniu na dwie godziny, jeśli załoga nie otrzyma zaległych pensji - zdecydowali w referendum pracownicy zakładu. Chcą też rozmów nt. przyszłości spółki. Jej prezes zapowiada, że w najbliższych dniach stoczniowcy otrzymają pieniądze.

Jak poruszać się po rynkach?

Gdzie sytuacja wygląda najciekawiej? Który segment rynku jest najbardziej atrakcyjny dla inwestorów i inwestycji? Wybraliśmy kilka z tych które obserwował nasz gość - CEDC, Eurocash, LPP, NG2, EMPIK, i Amrest. Prawie każda z tych spółek zajmuje się troszeczkę innym segmentem sprzedaży detalicznej. Gdzie - dziś - perspektywy są najciekawsze, a gdzie sytuacja może się jeszcze pogarszać? Rozmawiamy w programie Rynki dnia z Michałem Potyrą - analitykiem Unicredit CAIB.

"Żegnaj recesjo, witaj koniunkturo!"

Europejscy inwestorzy coraz mocniej wierzą w poprawę koniunktury. Wskaźnik IFO obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców wzrósł w lipcu do poziomu 87,3 pkt. W górę poszedł też Indeks PMI dla sektora wytwórczego w strefie euro.

Wakacje bez problemów

Polska Izba Turystyki chce poddać biura podróży surowszym kontrolom i stworzyć specjalny fundusz, który ma zabezpieczyć turystów przed konsekwencjami bankructw biur. W programie "Biznes lunch" rozmawialiśmy o "Funduszu Gwarancyjnym" z prezesem spółki Orbis Travel Andrzejem Studnickim i Andrzejem Glapikiem z połączonych portali turystycznych EasyGo.pl i Wakacje.pl.

Wieś do miasta?

Miasta chcą zagarnąć gminy. To polsko-polska wojna w polskim podziale administracyjnym kraju. Mieszkańcy Gminy wiejskiej Ełk, podrzeszowskiej wsi Bzianki i kilku innym miejscowości z różnych województw protestowali przed budynkiem kancelarii premiera. Nie chcą, żeby ich wiejskie miejscowości stały się częścią miast. O tym sporze rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana" z Adamem Misiuwiańsem - zastępcą dyrektora Departamentu Administracji Publicznej MSWiA i Rudolfem Borusiewiczem - sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich.

Biurokratyczna mitręga

Biurokracja powstrzymuje Polaków przed założeniem własnej firmy - wynika z badań eurobarometru. Wśród najpoważniejszych przeszkód przy prowadzeniu firmy 50 procent wymienia wysokie podatki, 33 procent złe relacje z organami administracji, 30 zmienność przepisów prawa, a 18 procent skarży się na niską jakość przepisów. A według prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, który był gościem magazynu "Bilans" - nawet szumnie zapowiadane ułatwienia okazują się fikcją.

KDT pod kontem prawnym

Komornik w KDT, kupcy z decyzją miasta się nie godzą. Wczoraj pod halą doszło do przepychanek. O aspektach prawnych i biznesowych Kupieckich Domów Towarowych rozmawialiśmy z gościem Biznes Lunchu mec. Pawłem Kowalskim, radca prawny kancelarii Rachelski & Wspólnicy.

Iść czy nie iść na zwolnienie?

Coraz więcej Polaków idzie na chorobowe. W tym roku wybrano aż 16 procent więcej dni zasiłkowych niż w zeszłym roku - zauważył w TVN CNBC Biznes Przemysław Przybylski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak dodał gość programu "Pieniądze od rana", z 250 kontroli przeprowadzonych w zeszłym roku, około 10% zwolnień zostało przez ZUS zakwestionowanych.

Ukraina widzi światełko w tunelu

Ukraiński PKB skurczył się w pierwszej połowie roku o 18 procent rok do roku. Takie wstępne szacunki podał szef doradców ekonomicznych prezydenta Wiktora Juszczenki. Fatalny wynik za pierwszych 6 miesięcy roku spowodowany był zapaścią produkcji przemysłowej i handlu zagranicznego. Ale w drugiej połowie roku sytuacja zacznie się powoli poprawiać.

Nawet najlepszy przyjaciel cię zdradzi

W kryzysie diamenty nie idą. Największy na świecie producent szlachetnych kamieni notuje dramatyczne załamanie sprzedaży. Firma De Beers podała, że w pierwszej połowie roku jej przychody ze sprzedaży wyniosły 1,4 miliarda dol. To o prawie 60 procent mniej niż rok wcześniej.

Katarski inwestor nie zamierza się wycofać

Sprzedaż polskich stoczni w Gdyni i Szczecinie nie jest zagrożona - katarski inwestor nie wycofa się z transakcji - zapewnił w wywiadzie, udzielonym wyłącznie TVN CNBC Biznes, prezes reprezentującej go spółki Polskie Stocznie, Jan de Jonge. Inwestor chce jedynie odsunięcia terminu zapłaty za majątek do 17 sierpnia.

"Liberałowie rządu Tuska, opamiętajcie się!"

Rząd jest nieudolny, cyniczny i składa puste obietnice - piszą związkowcy z KGHM i ostrzegają: "jeżeli zafundujecie ludziom Zagłębia Miedziowego powtórkę z prywatyzacji Polskiej Miedzi, to my wam zrobimy powtórkę z walki o Polskość Polskiej Miedzi".