Najnowsze

Najnowsze

Perspektywy dla sektora detalicznego

O prognozach dla spółek z sektora detalicznego rozmawiał w programie "Dzień na rynkach" Mikołaj Kunica z Sylwią Jaśkiewicz - analitykiem Domu Maklerskiego IDM SA. Szczególną uwagę zwróciliśmy na takie spółki jak NG2, LPP, Bomi czy Alma.

Polska znów będzie prymusem

Polska gospodarka doceniona przez kolejnych ekonomistów. Tym razem, politykę gospodarczą kraju nad Wisłą chwalą ekonomiści amerykańskiego banku JP Morgan. Ich zdaniem w 2010 roku gospodarka wzrośnie o 3,5 procent - najwięcej w całym regionie.

Prywatyzacyjne plany MSP

Ministerstwo Skarbu Państwa nie ma planów sprzedaży w tym roku kolejnego pakietu akcji KGHM - poinformował wiceminister skarbu Jan Bury. "Nie podejrzewam, by była taka strategia, byśmy mieli rozstać się z KGHM. Jest to spółka istotna dla Skarbu Państwa i wydaje mi się, że jest przekonanie w rządzie, iż zachowanie pakietu kontrolnego w KGHM to słuszna polityka" - powiedział wiceminister skarbu państwa w rozmowie z Mikołajem Kunicą.

"Nie czeka was zagłada"

Polska dobrze radzi sobie z globalnym kryzysem - tak Nouriel Roubini chwali nasz kraj w wywiadzie udzielonym w Davos TVN CNBC Biznes. Ekonomista, który przewidział załamanie światowej gospodarki i od tego czasu nazywany jest "Doktorem Zagładą", jest spokojny o dalszy rozwój Polski, ale podkreśla, że nie każdy kraj regionu ma tak dobre perspektywy.

Łatwiej o kredyt w euro

Ciekawe informacje dla wszystkich tych, którzy myślą o swoim własnym M i planują wziąść jeszcze w tym roku kredyt np. w walutach właśnie na to swoje mieszkanie. Poszerza się grono banków, które znowu oferują kredyty w walutach. O tym, które banki i jakie oferty proponują Robert Stankiewicz rozmawiał z Katarzyną Siwek z Home Broker.

Czy Poczta skoczy w przyszłość?

Narodowy operator pocztowy już w 2013 roku straci monopol. Wcześniej Poczta Polska chce poprawić kondycję. Nowa strategia do 2015 roku przewiduje gigantyczne oszczędności i wzrost przychodów - informuje "Puls Biznesu".

Szejkowie zatankują polske paliwo?

Aleksander Grad znów stawia na szejków. Ministerstwo Skarbu szuka bowiem kupców na Grupę Lotos w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Inwestorzy z tamtego kraju właśnie odwiedzili Polskę. Resort planuje też przełom w prywatyzacji sektora energetycznego.

Paczka fajek znowu droższa

Palacze w Polsce nie mają łatwego życia. Nie dość, że niedługo wprowadzony zostanie zakaz palenia w miejscach publicznych, to niemal z każdym miesiącem paczka jest coraz droższa. Teraz kosztuje blisko 10 zł. Fali kolejnej podwyżek możemy spodziewać się już w lutym.

Perspektywy dla światowej gospodarki

O tym, jakie będą perspektywy dla światowej gospodarki i jakie decyzje mogą w najbliższym czasie zapaść na szczycie w Davos, Marek Tejchman rozmawiał z prof. Andrzejem Raczko z Międzynarodowego Funduszu Walutowego

Perspektywy dla NewConnect

Szybko rosną obroty na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy papierów wartościowych. W ubiegłym tygodniu wartość transakcji wyniosła prawie 130 milionów złotych - to rekordowy poziom obrotów, o ponad 56 procent większy niż obrót osiągnięty tydzień wcześniej. O planach rozwoju dla tego rynku w magazynie "90 minut" z prezesem GPW, Ludwikiem Sobolewskim rozmawiał Marek Tejchman.

Coraz więcej bankrutów

Od początku stycznia liczba upadłości polskich firm wzrosła o 120 proc. w porównaniu z sytuacją rok temu - pisze "Rzeczpospolita".

Sunex - wejście na NewConnect

Spółka Sunex zajmuje się produkcją paneli przetwarzających energię słoneczną. Firma 75 procent swojej produkcji wysyła za granicę. Spółka przygotowuje się również do wejścia na rynek NewConnect. Dlaczego firma żyjąca głównie z eksportu planuje rozwój przez polski rynek? Czy chodzi o zyskanie wiarygodności u potencjalnych kontrahentów czy raczej o pozyskanie inwestora? Rozmowa z prezesem spółki Sunex, Romualdem Kalyciokiem.

Sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna wzrosła w grudniu szybciej niż oczekiwał rynek. W porównaniu do zeszłego roku wynik był o 7,2 procent lepszy, a miesiąc do miesiąca o 21,1 procent -poinformował Główny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się wzrostu na poziomie 6,1 procent rok do roku. O komentarz do danych poprosiliśmy główną ekonomistkę Banku BPH, Maję Goettig oraz dyrektora generalnego sieci Intermarche, Daniela Prałata.

Polska gospodarka odżywa?

Sprzedaż detaliczna w górę i to bardziej niż rynkowe oczekiwania. W grudniu miesiąc do miesiąca wzrost był na poziomie ponad 21 procent. O ponad siedem procent sprzedaż wzrosła w porównaniu z grudniem roku 2008. Niestety w wzrosło także bezrobocie. Jednak mimo gorszych danych z rynku pracy wśród ekonomistów panuje zgoda. Polska gospodarka wchodzi właśnie w fazę istotnego odbicia. Gdzie jeszcze można znaleźć potwierdzenie tej tezy? O tym Łukasz Kijek.

W Davos rusza odbudowa świata

2,5 tys. uczestników z 90 państw oraz setki sesji i seminariów. W szwajcarskim Davos w środę rusza 40. szczyt Światowego Forum Ekonomicznego. Przez pięć dni liderzy świata biznesu, polityki, kultury i przedstawiciele organizacji pozarządowych będą się zastanawiali nad tym, jak ulepszyć świat po globalnym kryzysie i jak poradzić sobie z ryzykiem, które zagrażają ożywieniu w gospodarce.

Odszkodowanie za brak prądu?

Brak ciepłej wody i energii elektrycznej w domu - może uprawniać do odszkodowania. Mają do niej prawo zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne w sytuacji, kiedy z powodu śniegu i mrozu firma energetyczna nie dostarczała prądu. Aby jednak pieniądze odzyskać musi zostać spełnionych kilka warunków. O szczegółach Patrycjusz Wyżga.

Spyker bierze Saaba

Saab w końcu uratowany. Szwedzką markę we wtorek zdecydował się w końcu odkupić od General Motors Spyker - holenderski producent luksusowych wyścigówek, posiadający głównie rosyjskich udziałowców. - To świetna wiadomość - nie krył zadowolenia John Smith, wiceprezydent GM.

IDMSA - plany spółki

Dom Maklerski IDMSA planuje przeprowadzić buyback nawet 22 milionów swoich akcji. Planowana cena z akcje to 2 do 5 złotych. W jakim celu spółka dokonuje tego buybacku? A także co dalej z Kolastyną? Rozmowa z Prezesem DM IDMSA, Grzegorzem Leszczyńskim.

Zmiany w OFE wyślą emerytów pod płot?

Im bliżej przedstawienia konkretnych rządowych propozycji zmian w emeryturach, tym więcej głosów w dyskusji. 10 niezależnych ekonomistów apeluje m. in. o to, by reformy systemu prowadziły do wydłużenia okresu pracy, czy odchodzenia od KRUS. Przedstawiciele OFE alarmują z kolei, że zmiany, jakie planuje dla nich rząd, dla wielu emerytów skończy się źle.

Nowych Nokii będzie mniej

Nokia planuje radykalne ograniczenie liczby modeli swoich telefonów komórkowych - donosi niemiecka gazeta "Wirtschaftswoche". Fiński koncern przedstawił w zeszłym roku 50 nowych modeli, w tym ma ich być zdecydowanie mniej. Zmiana strategii ma pomóc w walce z konkurentami - zwłaszcza panoszącym się wśród smartfonów iPhonem firmy Apple.

Stopy procentowe bez zmian

Niespodzianki nie ma. Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła poziomu stóp procentowych. Główna stopa referencyjna wciąż wynosi 3,5%. Pozostaje niezmieniona od czerwca ubiegłego roku. Czym kierowała się Rada i jakie mogą być jej następne posunięcia pytaliśmy naszego gościa głównego ekonomistę Societe Generale, Jarosława Janeckiego.

Święta wyprawiliśmy za swoje

Na gwiazdkowe prezenty, na karpia i mak - większość tych grudniowych wydatków pokryliśmy tym razem z własnych pieniędzy i po "świąteczny kredyt" nie poszliśmy do banku. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w grudniu klienci indywidualni pożyczyli w bankach w sumie kwotę 6-krotnie mniejszą niż rok wcześniej.

Jabłuszko rozkwitło zimą

Kryzys? Jak u kogo... Dla firmy Apple IV kwartał 2009 roku pod względem sprzedaży okazał się najlepszy od czterech lat. Koncern zarobił 3,38 miliarda dolarów, czyli o 50 proc. więcej niż rok wcześniej

Outsourcing pracowników

Outsourcing pracowników – jak to się robi praktycznie? Na ten temat w rozmowie Rafała Wojdy w programie "Biznes Lunchu" z Martą Ziębą Szklarską, ekspertem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Rada prawie nowa, stopy całkiem stare

W połowie zmieniona Rada Polityki Pieniężnej nie zaskoczyła swoją decyzją: na zakończonym we wtorek posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal 3,50 proc.

Paryż (prawie) rozebrany

Globalne ożywienie na rynku mody - to główny temat międzynarodowego pokazu bielizny w Paryżu. Producenci ekskluzywnych kreacji odczuli spowolnienie wprawdzie nie tak mocno jak inne branże, bo sprzedaż bielizny na francuskim rynku skurczyła się w zeszłym roku o "zaledwie" 4,5 proc., ale i oni nie mogą już doczekać się odbicia.

Przepisy pracy tymczasowej

Po przeprowadzeniu zwolnień grupowych można zatrudniać pracowników tymczasowych nawet w terminie krótszym niż 6 miesięcy od przeprowadzenia takich zwolnień – to nowelizacja ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, która weszła w życie 24 stycznia. Na temat zatrudnienia czasowego i przepisów związanych z tym tematem w rozmowie Rafał Wojdy w "Biznes Lunchu" z Maciejem Chakowski z C&C Chakowski i Ciszek.

Balcerowicz: data euro bez programu - niepoważna

- Podawanie daty wejścia Polski do strefy euro ma sens tylko wtedy, gdy będzie temu towarzyszył wiarygodny program spełnienia warunków koniecznych do przyjęcia wspólnej waluty - ocenił były prezes NBP prof. Leszek Balcerowicz . - Bez tego to będzie niepoważne i nie powinno być robione - dodał.

Gazprom boi się, że go łupki łupną

Gazprom obawia się, że wydobycie gazu ze złóż łupkowych odbije się na jego pozycji rynkowej - zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie. Takie wnioski płyną z raportu dla jego Rady Dyrektorów, o którym pisze moskiewski dziennik gospodarczy "Kommiersant".

Obama będzie ciął

Zamrożenie wydatków publicznych na najbliższe trzy lata - to najnowszy program Białego Domu. Program ma uratować amerykański budżet. Prezydent Barack Obama ma ogłosić nowy plan oszczędności w środę, wygłaszając doroczne orędzie o stanie państwa. Szczegóły poznamy zaś 1 lutego, kiedy prezydent przedstawi założenia budżetu na rok 2011.