Najnowsze

Najnowsze

Wstrzymane przejęcie Triona

Trion odstąpił od negocjacji związanych z przejęciem 100% akcji dewelopera TMB z powodu braku przejęcia wierzytelności. Rozmowy ws. przejęcia zostały zawieszone - mówił w "Dniu na rynkach" prezes Triona, Marek Grzona. Sprzedaż spółki nadal opiera się na stolarce drewnianej, natomiast transport generuje straty. O planach i wynikach spółki po III kwartale z prezesem spółki rozmawiał Mikołaj Kunica.

Atak zimy zatrzymał "Przyjaźń"

Po awarii prądu, która nad ranem odcięła od energii przepompownię w Brodach na Ukrainie, rosyjska ropa do Czech i na Węgry przestała płynąć - podała w środę lwowska delegatura ukraińskiego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych. Powodem awarii jest gwałtowne załamanie pogody.

Strefa euro troche rośnie

Produkcja przemysłowa w strefie euro w sierpniu 2009 roku wzrosła o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, po wzrośnie o 0,2 proc. miesiąc wcześniej - poinformował w środę w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne. Jednak liczona rok do roku spadła o 15,4 proc. A analitycy mówią, że to oznacza, iż gospodarka w strefie euro urosła w III kwartale.

Konsekwencje opóźnień w płatnościach

Największe problemy z utrzymaniem dobrej kondycji finansowej mają małe i średnie firmy z Małopolski - aż co czwarte z przebadanych przedsiębiorstw z tego regionu w ciągu ostatniego roku doświadczyło utraty płynności. W najmniejszym stopniu dotknęło to stołecznych firm - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy INDOS.  Z dyrektorem finansowym firmy INDOS, Ireneuszem Glensczykiem rozmawiał w magazynie "90 minut" Marek Tejchman.

Brak pieniędzy na leczenie

Narodowy Fundusz Zdrowia ma coraz mniej pieniędzy na leczenie pacjentów. To efekt niższych o 700 mln zł niż przed rokiem, wpływów ze składek zdrowotnych. Fundusz kończy jednocześnie wykorzystywać rezerwę finansową z ubiegłego roku. Mimo jej wykorzystania, w kasie Funduszu może w tym roku zabraknąć kilkuset milionów złotych.

Topniejąca kasa Narodowego Funduszu Zdrowia.

NFZ ma coraz mniej pieniędzy na zdrowie. To efekt niższych wpływów ze składek zdrowotnych z KRUS i ZUS. Fundusz kończy jednocześnie wykorzystywać rezerwę finansową. Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ, zapowiedział, że w 2010 roku pieniędzy będzie mniej o około 1,5 mld złotych w porównaniu z bieżącym rokiem. O problemach Narodowego Funduszu Zdrowia rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Czy urzędnicy tuszowali paliwowy przekręt?

Tuż przed swoją dymisją szef CBA zawiadomił prokuraturę o nieprawidłowościach w resorcie finansów. Biuro nie ujawnia jednak czego te nieprawidłowości dotyczą. Według dziennika.pl, chodzi o sprawę zaległości finansowych Rafinerii Trzebinia, natomiast według RMF FM - o tworzenie przez resort finansów przepisów umożliwiających działanie szarej strefy w handlu alkoholem.

Co czeka gliwicką fabrykę Opla?

We wrześniu 2009 roku wyprodukowano w Polsce 75 011 samochodów osobowych, co oznacza wzrost o 81,5% mdm i spadek o 4,9% rdr - podał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Sytuacja przedsiębiorstw produkujących samochody jest nienajlepsza, ale fabryka Opla w Gliwicach jest niewątpliwie najlepszym zakładem w Europie - sądzi Wojciech Drzewiecki z Instytutu Samar. W najbliższych dniach okaże się jaka przyszłość czeka zakłady Opla w Europie. O rynku motoryzacyjnym rozmawialiśmy w programie "Pieniądze od rana".

Kruczki prawne w umowach bankowych

Polacy nadal nie czytają umów, które podpisują. Czy zatem możemy walczyć o swoje prawa w banku i jak negocjować warunki przedstawionej nam przez instytucję finansową umowy? W programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Michałem Macierzyńskim z portalu Bankier.pl.

Intel jednak inside

Wyniki giganta informatycznego Intela okazały się lepsze od oczekiwań. Ten największy na świecie producent mikroprocesorów w III kwartale zarobił 33 centy na akcję. To o 5 centów więcej niż spodziewał się rynek. Przed rokiem zysk spółki wyniósł 35 centów na akcję.

Ropa najdroższa od roku

Ropa naftowa kosztuje w środę na giełdzie w Nowym Jorku ponad 75 USD za baryłkę i jest najdroższa od blisko roku. Dzieje się tak dlatego, że inwestorzy znów wierzą, iż ożywienie w globalnej gospodarce spowoduje wzrost popytu na paliwa - podają maklerzy. Równocześnie dolar osłabł i stracił kolejne 0,5 centa do euro.

Samochody ruszają ociężale

We wrześniu z polskich fabryk wyjechało o ponad 80 tysięcy samochodów osobowych i dostawczych więcej niż w sierpniu - informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. To jednocześnie najmniejszy spadek produkcji w ujęciu rocznym od 9 miesięcy.

Łukoil zamraża inwestycje w Polsce

Rosyjski koncern Łukoil wstrzymuje ekspansję na polskim rynku - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Nie zamierza już rozbudowywać sieci stacji, budować terminalu paliwowego, ani też przejmować polskich rafinerii. – Chcieliśmy się rozwijać, ale nie pozwolono nam – tłumaczy prezes koncernu Wagit Alekpierow.

Rozrzutność to nasze drugie imię

Tylko 4 na 100 rodzin ma oszczędności w wysokości co najmniej półrocznych dochodów. Nie wykorzystaliśmy koniunktury, by zacząć odkładać pieniądze - pisze "Rzeczpospolita".

Urzędnicy nie chcą płacić za błędy

Projekt ustawy o odpowiedzialności materialnej urzędników za bezprawne decyzje, wystraszył i zmobilizował skarbowców - pisze "Puls Biznesu". Domagają się oni od swego szefa - Jacka Rostowskiego - objęcia pracowników polisą OC, opłacaną z... funduszy resortu finansów.

Nauczycielom rośnie szybciej niż reszcie

Środa to Dzień Edukacji Narodowej - czyli dawny Dzień Nauczyciela. Z tej okazji "Rzeczpospolita" przyjrzała się finansom nauczycieli. Okazuje się, że ich zarobki w ciągu ostatnich dwóch lat rosły znacznie szybciej niż płace reszty Polaków. Wciąż zarabiają oni jednak średnio mniej niż reszta społeczeństwa.

Pociągowy konflikt

Przewozy Regionalne w poważnych tarapatach. Przewoźnik samorządowy nie tylko jest winien PKP Intercity ponad 100 mln złotych, w swojej kasie w sumie brakuje mu ponad 360 mln. Do tego dochodzą stare problemy. O szczegółach wojny pomiędzy PKO Przewozy Regionalne a PKP Intercity rozmawialiśmy z Adrianem Furgalskim, dyrektorem Zespołu Doradców Gospodarczych "TOR".

Europa - ta się byczy

Pracownicy w Europie otrzymują najbardziej hojny pakiet urlopowy na świecie - wynika z danych zebranych przez firmę Mercer. Biorąc pod uwagę święta państwowe, pracownicy z Litwy i Brazylii mają potencjalnie dostęp do największej ilości czasu wolnego od pracy.

Bogaty jak Chińczyk

Podczas, gdy w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych w czasie kryzysu topnieje liczba bogaczy - przybywa ich w Chinach. Według najnowszych badań, Chiny wspięły się już na drugą pozycję na świecie, jeśli chodzi o liczbę miliarderów. Mieszka ich tam już 130. Palmę pierwszeństwa wciąż dzierżą Stany Zjednoczone.

Rozmowy kontrolowane

Rozmowy podsłuchiwane - przynajmniej te, które dotyczą sprzedaży spółek z udziałem Skarbu Państwa. Czy podsłuchuje się wszystko i wszystkich? Tego nie wiadomo, ale właśnie dlatego można zakładać, że szeroko zakrojony plan prywatyzacyjny będzie szeroko inwigilowany. Praktyka obnażona w ostatnich dniach w związku z poszukiwaniem inwestora dla stoczni polskiemu biznesowi się nie podoba. Zdaniem jego przedstawicieli zniechęca to potencjalnych inwestorów do wzięcia udziału w prywatyzacji. A może to, co dziś budzi tak wielkie emocje i sprzeciw powinno stać się normą?

Zielone światło dla GMO

Projekt ustawy o organizmach genetycznie modyfikowanych przyjęty przez rząd. Jednym z najważniejszych założeń nowego prawa jest uporządkowanie nadzoru i kontroli między poszczególnymi instytucjami. Nowa ustawa dostosowuje polskie przepisy do unijnych. Na nowe przepisy niecierpliwie czekają właściciele wysokotowarowych gospodarstw rolnych, którym zakaz uprawy GMO w Polsce nie pozwalał na sprawną konkurencję z rolnikami z pozostałych krajów Unii. Polscy rolnicy GMO chcą, polscy konsumenci już nie.

Płatnicy pod okienkiem

Teraz popularne okienko kasowe, wkrótce Biuro Usług Płatniczych. Z nowymi obowiązkami i dużo bezpieczniejsze niż do tej pory. Z gwarancją, że nasze pieniądze na pewno trafią do adresata. Czy za to dodatkowe bezpieczeństwo trzeba będzie dodatkowo zapłacić? I czy w takim okienku rozliczymy się także z fiskusem?

PKP bez pieniędzy, pasażerowie bez biletów?

Prawdziwa wojna o pieniądze między zarządzającymi PKP Przewozy Regionalne i PKP Intercity rozpętana. Chodzi dokładnie o 89 milionów złotych ze sprzedaży biletów, które przewoźnik regionalny... zatrzymał dla siebie, a które na mocy umowy powinien przekazać Intercity. Teraz nie ma dostępu nawet do złotówki, bo jego konta zajął komornik. Czy dostępu do możliwości kupna biletów w dworcowych kasach pozbawieni zostaną także pasażerowie? A PKP Przewozy Regionalne możliwości funkcjonowania, co w konsekwencji będzie oznaczało likwidację połączeń?

Polska już lepsza od Irlandii

Przegoniliśmy Irlandię szybciej niż obiecywał premier Donald Tusk w kampanii wyborczej - zauważa na swojej stronie internetowej "Puls Biznsu". Polska właśnie pożyczyła 410 mln euro przy rentowności niższej niż papiery z Zielonej Wyspy. Czyli za ich wykup zapłacimy mniej niż Irlandczycy.

Na emeryturze będzie bieda

Zaledwie 5,3 proc. aktywnych zawodowo Polaków oszczędzało w końcu czerwca 2009 roku na Indywidualnych Kontach Emerytalnych - wynika z raportu opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ekonomiści uważają, że Polacy nie odkładają na emeryturę z trzeciego filara z braku świadomości i niewystarczających zachęt podatkowych.

Walka o miliony Wilka i Zająca

- Nu zajec - pagadi! (Czekaj zającu, ja ci pokażę!) - mówił Wilk do Zająca w kultowej radzieckiej kreskówce, odpowiedniku amerykańskiego Toma i Jerrego. - Teraz twórcy bajki walczą o miliony dolarów za prawa autorskie do obu postaci sprzedane bez ich zgody - pisze na swoich stronach "Rzeczpospolita" powołując się na dziennik „Kommiersant”.

Drogowcy obiecują: zima nas nie zaskoczy

Drogowcy obiecują, że w tym roku zima ich nie zaskoczy. I wyliczają: na jej nadejście czeka ponad 2 tys. pługów, 100 piaskarek, 340 tys. ton soli drogowej, a także wykorzystanie CB radia do informowania kierowców o sytuacji na drogach. To robi wrażenie.

Złota bańka coraz większa

Cena uncji złota w handlu elektronicznym na giełdach w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii otarła się we wtorek 1 070 dolarów. I choć po jakimś czasie nieco spadła, to metal z dnia na dzień nieprzerwanie od końca września jest coraz droższy.