Najnowsze

Najnowsze

LOT tańszy niż Pekaes

Prawie 12 mln euro dostał szwajcarski syndyk masy upadłościowej SAir Group za pakiet w Polskich Liniach Lotniczych LOT – ujawnia "Rzeczpospolita".

Magna bierze Opla

Niemiecki rząd niemal do świtu negocjował, ale w końcu wybrał kanadyjska Magnę na inwestora w Oplu, europejskiej części General Motors - podała agencja AFP. Wcześniej Magna i GM porozumiały się w sprawie przejęcia niemieckiej spółki. Tymczasem już 35 proc. wierzycieli General Motors zgadza się na transakcję zaproponowaną przez rząd USA - przejąc 25 proc. akcji koncernu za długi.

Mafia groźniejsza od terrorystów

Cosa Nostra i kalabryjska 'Ndrangheta są groźniejsze od Al-Kaidy, ale państwa mają kłopot z uświadomieniem sobie tego - powiedział w piątek włoski prokurator do walki z mafią Pietro Grasso, występując przed ministrami spraw wewnętrznych i sprawiedliwości krajów G8, którzy obradują w Rzymie.

Pięciu byłych ministrów radziło u prezydenta

Tuż przed północą zakończyło się spotkanie pięciu byłych ministrów finansów z prezydentem Lechem Kaczyńskim. O czym mówili? O tym jak kryzys się będzie rozwijał, o możliwościach wzrostu dochodów budżetu i możliwościach oszczędności, o perspektywie wejścia do euro - mówił po spotkaniu doradca ekonomiczny Prezydenta Adam Glapiński.

"Najgorsze przed nami. Dno pod koniec roku"

- Dno przed nami. Pacjent nadal się osuwa - tak Andrzej Olechowski komentuje dobre nastroje polityków po opublikowaniu przez GUS optymistycznych danych o wzroście naszego PKB. Były minister jest przekonany, że kolejne dane nie będą już tak dobre.

Wszyscy chcą zmian w KRUS, tylko każdy innych

Starcia o rolnicze ubezpieczenia między Markiem Sawickim a BCC ciąg dalszy. W "Faktach po Faktach" w TVN24 minister rolnictwa Marek Sawicki i ekspert BCC prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz spierali się, jaka powinna być przyszłość KRUS. Wcześniej minister do 1,5 miliona rolników napisał list, nazywając BCC "organizacją oligarchów".

Zerowa inflacja w strefie euro

Inflacja w 16 krajach należących do strefy euro po raz pierwszy w historii wspólnej waluty w maju wyniosła zero procent w ujęciu rok do roku - wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez Eurostat. Analityce oczekują, że w czerwcu może zacząć się okres deflacji.

To jak z tym PKB?

Dane o PKB mogą podlegać rewizjom, jeśli mam spekulować będą one w dół - tak dane o produkcie krajowym brutto komentuje Michał Dybuła, ekonomista BNP Paribas. Według Dybuły różnica wynieść może od 0,3 do 0,5 punktu procentowego. Jestem umiarkowanym optymistą - podkreślił Konrad Sowszyński, ekonomista BGK, według niego wzrost gospodarczy w przyszłym roku może stymulować Euro 2012 oraz poziom polskiej waluty. O PKB w 2009 jaki i 2010 rozmawialiśmy w Biznes Lunchu z Michałem Dybułą, ekonomistą BNP Paribas oraz Konradem Soszyńskim ekonomistą BGK.

W branży tworzyw sztucznych nie widać spowolnienia.

ERG S.A. to jeden z czołowych w kraju przetwórców tworzyw sztucznych, którego wyroby trafiają głównie do odbiorców przemysłu hutniczego i spożywczego. W tej branży nie widać spowolnienia. Od początku 2009 roku produkcja spółki ERG.S.A rośnie. Spadek przychodów wynika ze sprzedaży jednej ze spółek zależnych i spadku cen produktów. Gościem Marka Tejchmana w programie "Rynki Dnia" był Maciej Błasiak, prezes ERG SA.

Grozi nam kolejny gazowy paraliż

Ukraina będzie miała kłopoty z płatnościami za rosyjski gaz - mówił Władimir Putin w rozmowie z Jose Manuelem Barroso. Przewodniczący Komisji Europejskiej obiecał mu, że poruszy ten problem na czerwcowym szczycie UE.

Zakupy? Zrób w sobotę...

Najbliższa niedziela 31 maja to jeden spośród dwunastu dni w roku, w którym ustawowo będzie zamkniętych większość sklepów. Otwarte będą jedynie apteki, sklepy przy stacjach benzynowych i te, gdzie właściciel sam stanie za ladą.

Jak się miewa rynek reklamy?

Która branża najbardziej ucierpiała z powodu kryzysu? W programie "Rynki dnia" Marek Tejchman rozmawiał z prezesem Internet Group, Janem Ryszardem Wojciechowskim , który powiedział, że jeżeli następują turbulencje w gospodarce to najpierw odczuwa to rynek reklamy bo to są koszty, które w pierwszej kolejności zwykle menadżerowie tną.

Marvipol nie widzi kryzysu

Kryzysu nie widać w spółce developerskiej Marvipol. Wiceprezes Marvipolu powiedział, ze wyniki za pierwszy kwartał są lepsze niż te z przed roku. Jak mówi - nie zauważają spadku a jedynie wzrost. Jest trudniej ale nie można nazwać tego kryzysem - mówił w programie "Rynki dnia" wiceprezes Marvipolu Andrzej Nizio.

Ameryka się kurczy

Amerykańska gospodarka wciąż się kurczy - ale tempo spadku zwalnia. W pierwszym kwartale tego roku PKB Stanów Zjednoczonych spadł o 5,7 procent w uśrednionym ujęciu rocznym. Analitycy spodziewali się spadku o 5,5 procent. W ostatnim kwartale ubiegłego roku PKB osunął się o 6,3 procent.

Polski rząd spokojny o swojego Opla

W piątek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów z krajów UE, w których zakłady ma poszukujący ratunku przed upadkiem Opel. Występująca w imieniu Polski wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska zapewnia, że zakłady w Gliwicach i Tychach są w lepszej sytuacji niż w innych krajach. Zapewnia też o tym jej szef Waldemar Pawlak.

PiS: bezczynny rząd to zjazd wskaźników

Opozycyjne PiS twierdzi, że "rząd czaruje rzeczywistość". - Bezczynność rządu spowoduje, że w kolejnych miesiącach mamy coraz mniejsze szanse na powtórzenie tych wskaźników - mówiła posłanka Aleksandra Natalli-Świat komentując dane GUS o wzroście gospodarczym w I kwartale.

Rośnie apetyt rządu na dywidendy

Ministerstwo Skarbu Państwa chce w tym roku pozyskać z dywidend około 5 mld zł - powiedział rzecznik resortu Maciej Wewiór. Jeszcze kilka dni temu członkowie kierownictwa resortu mówili o 3 miliardach.

Komentarz do danych PKB, część 2

0,8% rok do roku - w takim tempie rozwijała się w pierwszym kwartale polska gospodarka. To nieco gorzej niż oczekiwali ekonomiści, ale lepiej niż w większości krajów europejskich. PKB Unii Europejskiej skurczył się w I kwartale o 4,4% rok do roku. Kolejne kwartały mogą przynieść pogorszenie sytuacji. Pod koniec roku polska gospodarka może wyraźnie przyspieszyć. Zdaniem członka RPP, profesora Andrzeja Sławińskiego, 2009 rok zamkniemy na plusie, a w 2010 roku wzrost PKB może wynieść 2 procent. Z gościem programu "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Komentarz do danych PKB, część 1

0,8% rok do roku - w takim tempie rozwijała się w pierwszym kwartale polska gospodarka. To nieco gorzej niż oczekiwali ekonomiści, ale lepiej niż w większości krajów europejskich. PKB Unii Europejskiej skurczył się w I kwartale o 4,4% rok do roku. Kolejne dwa kwartały mogą przynieść pogorszenie sytuacji. Pod koniec roku polska gospodarka może wyraźnie przyspieszyć. Zdaniem członka RPP, profesora Andrzeja Sławińskiego, 2009 rok zamkniemy na plusie, a w 2010 roku wzrost PKB może wynieść 2 procent. Z gościem programu "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Komentarz do danych o PKB

0.8% - tyle wyniósł polski PKB w pierwszym kwartale tego roku - podał Główny Urząd Statystyczny. To od danych za pierwsze miesiące w dużej mierze zależy PKB w całym 2009 roku. O GUSowskich danych rozmawialiśmy w Dniu na Rynkach z Ryszardem Petru, ekonomistą SHG oraz Maciejem Relugą, głównym ekonomistą Banku Zachodniego WBK.

"Jesteśmy najlepsi w Europie"

Ten kryzys jest dramatyczny i nieznany od dziesięcioleci, jednak Polacy zdali ten pierwszy egzamin w czasie kryzysu najlepiej w Europie - cieszył się na konferencji prasowej w budynku warszawskiej giełdy premier Donald Tusk. W ten sposób komentował dane GUS, mówiące o wzroście polskiego PKB w I kwartale tego roku. - Nasz wynik jest rekordowy w porównaniu z innymi państwami - dodał.

Słowacja straszy atomem

Słowacja zastrzega sobie prawo do uruchomienia reaktora w elektrowni jądrowej V1 w Jaslovskich Bohunicach, wyłączonego pod koniec roku 2008 ze względu na zobowiązania wobec UE. Dla nas światło i ciepło są najważniejsze - oświadczył słowacki premier Robert Fico.

Przepisy chroniące drobnych akcjonariuszy

Wezwania na sprzedaż akcji Prospera i Torfarmu pokazały, że z niekorzyścią dla drobnych akcjonariuszy można obejść przepisy dotyczące wezwań. Komisja Nadzoru Finansowego chce te przepisy poprawić, aby skuteczniej chronić niewielkich akcjonariuszy. Jakie będą nowe przepisy? Czy zmiana będzie duża? Na te pytania odpowiadał gość "Dnia na Rynkach" Robert Wąchała, dyrektor departamentu nadzoru obrotu KNF.

Liczymy PKB

PKB - jeden z najważniejszych wskaźników gospodarczych, który zdradza informacje o kondycji ekonomicznej. Co się na niego składa i jak go liczyć? Jakie informacje jest nam w stanie przekazać? Te i inne pytania postawiliśmy Andrzejowi Raczko - byłemu ministrowi finansów.

Przed sesją na GPW

Jak rozpocznie się sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych? Które spółki mają szansę na wzrosty? Z dyrektorem 4DF, Pawłem Boguszem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Robert Stanilewicz.

Fundusze strukturalone za i przeciw

Fundusze strukturalne coraz popularniejsze. Jednak wciąż bardzo niebezpieczne. O tym, kto i kiedy powinien wybrać taką formę inwestycji, z prezesem Wealth Solutions, Maciejem Kossowskim, w programie "Pieniądze od rana", rozmawiał Robert Stankiewicz.

Rzeczoznawcy do wymiany

Rzecznik Praw Ubezpieczonych chce ograniczyć uprawnienie rzeczoznawców zajmujących się wypadkami komunikacyjnymi. Wyceny dokonywane przez zakłady ubezpieczeń różnią się bowiem znacznie od wycen certyfikowanych rzeczoznawców - kierowcy często skarzą się na zaniżanie przez zakłady odszkodowań. Gościem Roberta Stanilewicza w programie "Pieniądze od Rana" był Bartłomiej Chmielowiec z Biura Rzecznika Ubezpieczonych.

Fiat nie ryzykuje z Oplem

Włoski Fiat poinformował, że nie uczestniczy w piątkowym "spotkaniu kryzysowym", zorganizowanym przez rząd Niemiec, pomagającym w poszukiwaniu inwestora dla Opla. Powodem jest "brak kluczowych danych", a Fiat nie jest skłonny do podejmowania "nadzwyczajnego ryzyka". Także inny chętny na zakup, Magna, grozi zerwaniem rozmów.

Wreszcie odbicie w Japonii

Po raz pierwszy od miesięcy w Japonii odnotowano silny wzrost produkcji przemysłowej, co zdaniem analityków zapowiada stopniowe wychodzenie kraju z kryzysu gospodarczego. Nadal jednak zła sytuacja panuje na japońskim rynku pracy.