Najnowsze

Najnowsze

"Nie przestawajcie kupować!"

Premier Silvio Berlusconi w środę zaapelował ponownie do Włochów, by nie tracili optymizmu i nie przestawali kupować, bo tylko w ten sposób można będzie pokonać kryzys.

Plast-Box przejęcie?

Krzysztof Moska jest zainteresowany odkupieniem akcji Plast-Boxu i przejęciem kontroli nad spółką. Czy do tego dojdzie a także czy byłoby to dobre dla spółki pytaliśmy się Grzegorza Pawlaka, prezesa spółki Plast-Box S.A.

Eurostat: Polska jeszcze bardziej w górę

PKB strefy euro spadł w I kwartale 2009 roku o 2,5 proc. kwartał do kwartału, a liczony rok do roku spadł o 4,8 proc. po korekcie - podał w środę w komunikacie Eurostat, europejskie biuro statystyczne, w kolejnych wyliczeniach. Jednocześnie wzrost polskiego PKB w I kw. wyliczył na 1,9 proc. (rok do roku).

Chiny przegonią Japonię

Chiny już w przyszłym roku odbiorą Japonii tytuł drugiej co do wielkości gospodarki świata. Takiego zdania jest jeden z ekonomistów banku Nomura. Uważa on, że Pekinowi nad wyraz skutecznie udaje się pobudzić gospodarkę wartym prawie 600 miliardów dolarów pakietem stymulującym.

Rostowski o podwyżce podatków: to spekulacje

Rząd planuje podnieść podatek VAT. Podwyżka ma zasilić budżet 35 miliardami zł - twierdzi dziennik "Polska". - To są czyste spekulacje i bardzo złe obliczenia, nawet hipotetyczne - komentuje informacje gazety minister finansów Jacek Rostowski.

Gospodarka Słowacji na minusie

Produkt krajowy brutto Słowacji zmniejszył się w I kwartale bieżącego roku o 5,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2008 roku - poinformował w środę tamtejszy urząd statystyczny. Prognozuje on również, że cały 2009 rok gospodarka zamknie spadkiem o 3,5 proc.

Energoinstal rośnie w siłę

Nowa hala do spawania laserowego, kolejne inwestycje i znakomite zyski spółki. Energoinstal własny rozwój finansuje bez kredytów. Spółka liczy na ponad 300 milionów złotych przychodów w 2010 roku. O kondycji spółki i planach rozwojowych rozmawialiśmy w Dniu na Rynkach ze Stanisławem Więckiem, prezesem Energoinstalu  

Co z tymi autostradami?

Do końca roku wszystkie przetargi na autostrady zostaną ogłoszone - zapewnił na antenie TVN CNBC Lech Witecki, pełniący obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Projekty inwestycyjne są już gotowe. Teraz kierowcy mogą odczuwać paraliż ze względu na remonty lub budowy nowych nitek dróg. O tym kiedy w Polsce będziemy jeździć po autostradach w Biznes Lunchu rozmawialiśmy z Lechem Witeckim, pełniącym obowiązki Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

Szef "Newsweeka" zamyka "Dziennik"

Potwierdziły się doniesienia tvn24.pl o wielkim przetasowaniu na rynku prasowym. Robert Krasowski zrezygnował z funkcji redaktora naczelnego "Dziennika". Jego miejsce zajął Michał Kobosko, dotychczasowy redaktor naczelny "Newsweeka", który - jeśli dojdzie do połączenia "Dziennika" i "Gazety Prawnej" - pokieruje także nowym projektem.

Zadłużona Polska

Coraz więcej Polaków ma problem ze spłatą swoich należności. Kwota zadłużenia polaków sięga już 10 miliardów złotych. Wraz z Pawłem Majtkowskim, głównym analitykiem Finamo, zastanawialiśmy się co zrobić jeśli mamy problem ze spłatą naszych długów.

Plany spółki Techmex

Spółka Techmex przedstawiła najkorzystniejszą ofertę w przetargach ARiMR dotyczących tzw. „kontroli na miejscu”, tymczasem Sąd nakazał zwrot Sygnity 7,5 mln zł niesłusznie pobranej kary – Techmex był podwykonawcą. Jak wyglądało rozliczenie obu firm oraz jakie są plany na ten i przyszły rok, pytaliśmy prezesa Techmexu, Jacka Studenckiego.

Obniżka rezerwy za mała?

Czy obniżka rezerwy obowiązkowej przez Radę Polityki Pieniężnej jest zbyt małym prezentem? Banki przyznają, że obniżka jest mała, ale rynek twierdzi, że nie jest to jeszcze ostatnie słowo RPP w tym temacie. O możliwych efektach obniżki rezerwy obowiązkowej jaką muszą banki zostawiać w NBP i przyszłej polityce monetarnej RPP w Bilansie, którego gościem był członek Rady profesor Andrzej Sławiński.

Skrzypek: jest szansa, że urośniemy

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Sławomira Skrzypka wciąż istnieje ogromna szansa, aby Polska w tym roku osiągnęła dodatnią dynamikę Produktu Krajowego Brutto. Występując w Polskim Radiu Skrzypek przypomniał, że dorobkiem 20 lat wolnej Polski jest 80-procentowy wzrost PKB.

Chcą znowu zmienić przyszłość stoczni

- Komisja Europejska podejmuje decyzje w sprawie stoczni na podstawie nieprawdziwych informacji - piszą w liście do unijnej komisarz Neelie Kroes związkowcy ze Stoczni Gdańsk. Tłumaczą, że jedna pochylnia nie zapewni jej rentowności i proszą o szybkie spotkanie.

Nowy Windows już w październiku

Windows 7, najnowsza wersja najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego, będzie miał swoją oficjalną premierę 22 października. Microsoft podał tę informację na konferencji prasowej podczas targów Computex 2009 w Taipei.

Ukraina: Rosji za gaz zapłacimy

- Zobowiązania Ukrainy wobec Rosji za gaz dostarczony w maju wynoszą 500 milionów dolarów i zostaną spłacone w terminie - oświadczył w środę minister ds. paliw i energetyki Ukrainy Jurij Prodan.

Nadlatują kolejne jaskółki końca kryzysu

Czy globalna gospodarka odbija się już od dna? Wiele na to wskazuje. W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od ponad roku wzrósł indeks sektora usług, a w USA inwestorów zaskoczyły wczoraj doskonałe dane z rynku nieruchomości.

Dobre wieści z antypodów

Zaskakująco dobre dane z antypodów. Australii udało się uniknąć recesji: w I kwartale PKB kraju poszedł w górę o 0,4 procent wobec ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku. Wtedy gospodarka skurczyła się o 0,6 procent. Nie został więc spełniony formalny warunek, by uznać że kraj jest w recesji gospodarczej.

Mossad kupił nasze stocznie? "To bzdura!"

Do końca maja resort skarbu miał ujawnić, kto kupił stocznie w Gdyni i Szczecinie. Nie ujawnił. Czy - jak spekulowały media - za transakcją stoją izraelskie służby specjalne? - To bzdura. Ten kapitał pochodzi z Bliskiego Wschodu, ale jest to bezpieczny kapitał - mówił minister Aleksander Grad w RMF FM.

Zdałeś? Zapraszamy po komputer!

Uniwersytet w niemieckim Paderborn zachęca kandydatów do studiowania: każdy, kto rozpocznie naukę od października, dostanie od uczelni nowiutki przenośny komputer. Uczelnia liczy, że ułatwi to studentom naukę - ale jednocześnie spodziewa się, że przyciągnie w ten sposób więcej dobrych kandydatów.

Toniemy w długach

Już niemal 10 miliardów złotych zalegają Polacy z spłatą zobowiązań finansowych - wynika z raportu InfoDług. To dwa razy więcej niż dwa lata temu.

Zabraknie nam kierowców autobusów?

Przez ostatnie osiem miesięcy uprawnienia do kierowania autobusem zdobyło tylko 55 Polaków. Niebawem na rynku zapanuje deficyt kierowców autobusów - zapowiada "Gazeta Prawna". Żeby wozić pasażerów nie wystarcza już prawo jazdy kategorii D, potrzeba jeszcze tzw. kwalifikacji wstępnej, a kurs kosztuje... 7 tysięcy złotych.

Firmy zwalniają dla dotacji

Żeby uzyskać dodatkowe środki z PFRON, zakłady pracy chronionej planują zwolnienia pełnosprawnych pracowników - pisze "Rzeczpospolita". Refundację dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych mogą otrzymać jedynie te firmy, gdzie niepełnosprawni stanowią połowę załogi.

Zakupy w zaciemnieniu

Uwaga zakupoholicy! Trzeba będzie wytężyć wzrok: w centrach handlowych będzie ciemniej. Jak pisze "Puls Biznesu", handlowcy właśnie w oświetleniu swoich placówek dostrzegają teraz miejsce na oszczędności - pisze "Puls Biznesu".

Hummerem za chiński mur

Kultowy Hummer, symbol amerykańskiej operacji "Pustynna Burza" w latach 90. w Iraku, a następnie "macho" z bogacącej się amerykańskiej klasy średniej przejdzie w chińskie ręce. Właściciel marki, bankrutujący koncern General Motors chce ją sprzedać firmie Tengzhong z Syczuanu, dzięki czemu uratowanych zostanie 3.000 miejsc pracy w USA.

Państwo niemieckie kupuje bank

Wkrótce dojdzie do pierwszej nacjonalizacji banku w Niemczech od czasów II Wojny Światowej. Udziałowcy monachijskiego banku Hypo Real Estate podjęli we wtorek decyzję o podwyższeniu kapitału spółki, a nowe akcje objąć ma właśnie niemieckie państwo.

Niemcy płacą już za Opla

Niemiecki koncern motoryzacyjny Opel otrzymał we wtorek 300 mln euro jako pierwszą transzę państwowego kredytu pomostowego, który ma mu zapewnić przetrwanie w obliczu upadłości jego dotychczasowego właściciela, amerykańskiego koncernu General Motors.

Nie będzie blokady dróg. Na razie

Ogólnopolska akcja protestacyjna na drogach w całym kraju zapowiadana na środę przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych została zawieszona do 10 lipca. Transportowcy dogadali się z ministerstwem infrastruktury i sejmową komisją infrastruktury.

Ryanair obniża loty

Największe w Europie tanie linie lotnicze Ryanair zanotowały pierwszą roczną stratę od dwóch dekad. Okres od marca 2008 do marca 2009 spółka zamknęła kwotą 169 mln euro pod kreską.