Najnowsze

Najnowsze

Tygrysy jednak żyją

Najszybszy od siedmiu i pół roku wzrost PKB Korei Południowej. Gospodarka tego kraju urosła w minionym kwartale o 2,9 procent licząc kwartał do kwartału, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 2,2 procent. Wynik za trzeci kwartał był o 0,3 punktu procentowego lepszy niż ten zanotowany w okresie od kwietnia do czerwca.

Billboardy będą znikać z ulic

Wielkie billboardy reklamowe nie przyniosły oczekiwanych zysków, dlatego będzie ich coraz mniej. Rozwijać się za to mają m.in. citylighty, adresowane do konkretnych grup odbiorców. Ale prawdziwego ożywienia na rynku reklamy można spodziewać się dopiero w 2011 r. - przewiduje w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" prezes Clear Channel Polska, Kalina Janicka.

Wyrok za  12 mld zł

Polsce znowu grozi wyrok sądu arbitrażowego po procesie z wielkim zagranicznym koncernem i potencjalne odszkodowanie w wysokości 12 mld zł - pisze "Puls Biznesu". Po zażegnaniu konfliktu z Eureko odzywa się nowy, tym razem z francuskim Vivendi, które było współwłaścicielem operatora telefonii komórkowej Era.

TBS możesz już mieć na własność

Po wielu latach oczekiwań, najemcy mieszkań w TBS-ach będą mogli je wykupić na własność. Wartość lokalu wyceni rzeczoznawca, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży będą przeznaczone na budowę kolejnych mieszkań pod wynajem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Nie będzie gigantycznych podwyżek cen prądu

Urząd Regulacji Energetyki hamuje apetyt firm energetycznych. Domagały się one podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych na 2010 rok nawet o 22 proc. z powodu - jak argumentowały - wysokich cen hurtowych energii na przyszły rok. Tymczasem ceny w hurcie spadają, dlatego URE wezwał firmy do "urealnienia oczekiwań" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Unijna kasa opustoszeje?

Rząd boi się, że Polska straci miliardy euro z dopłat rolnych i funduszy regionalnych. Dlaczego? Bo Bruksela proponuje reformę wspólnego budżetu od 2014 roku. Chce postawić na innowacyjność gospodarki i ochronę klimatu - pisze "Rzeczpospolita".

W USA zbankrutowało ponad 100 banków

Stało się. Psychologiczna granica została przekroczona. W tym roku po raz pierwszy od 17 lat w USA zbankrutowało ponad 100 banków. Grono tegorocznych bankrutów może jeszcze się zwiększyć.

"To rząd wyprowadził stoczniowców na ulice"

- To jest znak ostrzegawczy dla rządu. Jeżeli w Poznaniu dochodzi do manifestacji to znaczy, że w państwie polskim jest coś złego - mówił w programie "24 godziny" Karol Guzikiewicz o piątkowej manifestacji w obronie miejsc pracy w zakładach Cegielskiego. Jego zdaniem "coraz bardziej widać, że rząd wyprowadził związki zawodowe na ulice", ponieważ nie chce prowadzić z nimi dialogu.

Po unijne pieniądze w kolejce jak za PRL-u

Od poniedziałku będą przyjmowane wnioski o pieniądze z unijnego programu, promującego rozwój usług elektronicznych. Do podziału jest 135 milionów złotych, które mają posłużyć na rozwój najnowszych technologii. Samo ubieganie się o te pieniądze odbywa się w sposób z nowoczesnością nie mający najmniejszego związku...

Szczecińscy stoczniowcy bez pracy i bez pieniędzy

Z końcem października w Szczecinie może przybyć nawet 1500 nowych bezrobotnych. Kolejni stoczniowcy tracą bowiem prawa do zasiłków, wypłacanych im w ramach programu zwolnień monitorowanych. Nową pracę miała pomóc im znaleźć firma DGA - organizator szkoleń przekwalifikujących. Jednak, jak mówi przedstawiciel Solidarności '80 Jacek Kantor, zatrudnienie znalazło raptem 146 osób.

Orlen kupi spokój w Rosji Możejkami?

- Nadchodzi moment, w którym należy zapytać Rosjan, jakie byłyby warunki odblokowania dostaw ropy do Możejek przez rurociąg Przyjaźń - powiedział TVN CNBC Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen. Jeśli rozmowy nie przyniosłyby jednak skutku, to koncern jest w stanie sprzedać Rosjanom litewską rafinerię. Choćby po to, żeby uzyskać kontrolę nad terminalem w Kłajpedzie.

Ponad setka bankowych bankrutów

Już 101 amerykańskich banków ogłosiło w tym roku niewypłacalność. Jest to więcej niż w szczytowym okresie kryzysu kas oszczędnościowo-pożyczkowych w 1992 roku - poinformowały władze federalne.

Gastronomiczy biznes na torach

Wars to dobrze znana marka restauracji, działających w pociągach PKP Intercity. Mało kto jednak wie, jak wyglądają szczegóły gastronomicznego biznesu na torach. Nieliczni tylko zdają sobie sprawę, że można w niego wejść na zasadach franczyzy. Działalność spółki Wars w ramach "Dnia z transportem kolejowym" w TVN CNBC Biznes przybliża jej prezes Krzysztof Supa.

Komitet kolejkowy po unijne pieniądze

Rzeczywiście w przypadku dofinansowania unijnego na projekty internetowe walka o pieniądze jest zacięta. Jednorazowo na pomysł biznesu w sieci można zgarnąć nawet 800 tysięcy złotych. No i najważniejsze - obowiązuje zasada: kto pierwszy ten lepszy.

Nowe prawo zapobiegnie nowemu kryzysowi?

Kongres musi szybko uchwalić ustawy o poprawie regulacji sektora finansowego, aby zapobiec kryzysowi, który w zeszłym roku wpędził świat w głęboką recesję - powiedział w piątek prezes Rezerwy Federalnej Ben Bernanke.

Kiedy na emeryturę? Boni: Porozmawiajmy...

- Polacy na emeryturę powinni przechodzić dopiero w wieku 67 lat - powiedział w TVN CNBC Biznes szef doradców premiera Michał Boni i wezwał do dyskusji na ten temat. Podobnie myślą eksperci, wskazując na słaniający się na nogach system emerytalny. Pomysł ma jednak wielu przeciwników.

Niezłe zyski Microsoftu

Wyniki Microsoftu za I kwartał nowego roku finansowego pozytywnie zaskoczyły rynki. Zysk tego największego na świecie producenta oprogramowania wyniósł 40 centów za akcję, czyli o 1/4 więcej niż oczekiwały rynki. Zachęciło to inwestorów na Wall Street do zakupu akcji giganta.

Euro trzyma się półtora dolara

Euro od kilku dni trzyma się psychologicznej ceny 1,5 dolara. Tak mocna unijna waluta nie byłą od ponad 14 miesięcy. Osłabienie dolara niepokoi jednak europejskich partnerów handlowych USA, bo utrudnia im eksport na amerykański rynek.

Związkowcy z "Cegielskiego" protestują

Bez pracy w Polsce jest już grubo ponad 1 mln 700 tys. osób. Stopa bezrobocia we wrześniu wzrosła do poziomu 10,9%. W tej statystyce znaleźli się także pracownicy zakładów Cegielskiego, którzy w piątek wyszli na ulicę...

Będziemy dłużej pracować?

Polacy muszą pracować dłużej - apeluje na antenie TVN CNBC Biznes minister Michał Boni, nawołując tym samym do rozpoczęcia dyskusji na ten temat. Niezależnie od tego jak długa czeka nas na ten temat dyskusja zanim naprawdę sprawą zajmie się rząd to niewątpliwie problem jest bardzo realny. To, jak długo pracujemy dzisiaj wpływa nie tylko na konkurencyjność polskiej gospodarki, ale także na wysokość świadczeń emerytalnych. Patrycjusz Wyżga.

Kolej w logistycznym przedsięwzięciu

Przewóz ładunku z polskiej huty do dowolnego miejsca na świecie to niełatwe zadanie. Czy wykorzystanie do tego celu się opłaca? Który etap logistycznego przedsięwzięcia okazuje się najdroższy? Na te pytania odpowiadał podczas "Dnia z transportem kolejowym" w TVN CNBC Biznes Ireneusz Gójski, członek rady nadzorczej TS Trade Trans.

Logistyka kolejowa w czasach kryzysu

Polfrost Terminal to firma spedycyjna, która uczestniczy w wymianie towarowej na linii Wschód-Zachód. Jak kryzys odbił się na jej wynikach? Jak wygląda funkcjonowanie spółki, która nie posiada własnego taboru kolejowego i korzysta głównie z usług PKP Cargo? Gościem TVN CNBC Biznes podczas "Dnia z koleją" był prezes logistycznej spółki Tomasz Szyszko.

Udany debiut Arctic Paper

Arctic Paper zadebiutował na giełdzie. Trzeba dodać - zadebiutował udanie. W pierwszym dniu notowań kurs akcji tej spółki wzrósł o 3,33%. Jak spółka spożytkuje dobry start na GPW i jakie następne kroki planuje - o to jej prezesa Michała Jarczyńskiego pytał Marek Tejchman.

Rekomendacja "T" - co zmieni?

Banki nie chcą rekomendacji "T". Czemu więc ma służyć jej wprowadzenie? Jak w przyszłości będzie wyglądać kontrola ryzyka kredytowego z punktu widzenia KNF? Zastępca dyrektora pionu bankowego KNF przekonuje, że rekomendacja "T" ułatwi wymianę informacji między bankami, a to z kolei zabezpieczy przed kredytobiorcami, którzy posiadają zobowiązania już w kilku instytucjach finansowych. O zmiany, jakie wprowadzi "T", w "Rynkach dnia" Marek Tejchman pytał Krzysztofa Brodę (KNF).

Kiedy TGV w Polsce?

O tym kiedy w Polsce powstanie TGV, ile pieniędzy trzeba będzie wydać, aby jeździć polskim TGV, jakie będą koszty stworzenia kolei wysokich prędkości z Marcinem Borkiem z Ernst & Young rozmawiał w "Biznes Lunchu" Robert Stankiewicz.

Sprzedaży Opla nie będzie?

Rada dyrektorów koncernu General Motors dopiero na posiedzeniu 3 listopada zajmie się sprawą sprzedaży spółki motoryzacyjnej Opel i wątpliwościami Komisji Europejskiej w sprawie tej transakcji. Tymczasem niemiecki "Spiegel" twierdzi, że GM z transakcji może w ogóle zrezygnować.

Bogacze chcą zrzucić się na kryzys

Grupa niemieckich bogaczy wystąpiła z petycją, w której wzywają rząd, aby nałożył na zamożnych obywateli wyższe podatki. Na dwa lata proponują 5-procentową daninę od wartości majątku, co miałoby zasilić budżet kwotą 100 miliardów euro.

Amazon deklasuje eBaya. Jego akcje robią furorę

Prawie 200 mln dolarów zarobił w III kwartale Amazon.com. To wynik o 69 proc. lepszy od tego sprzed roku. O zaledwie sześć proc. wzrósł z kolei kwartalny zysk giganta internetowego handlu - serwisu eBay. Inwestorzy od razu to zauważyli. Na początku sesji na Wall Street akcje tego pierwszego zyskiwały prawie 24 proc., a drugiego traciły ok proc.

Daj się napić swej komórce

Komórka się rozładowała? Daj jej się napić. Nie, nie - nie wódki, choć też alkoholu - metylowego. Japoński koncern elektroniczny Toshiba wprowadza na rynek pierwsze zasilane metanolem urządzenie do ładowania akumulatorów drobnych urządzeń.

Rządowy pakiet nie działa, czy nie był potrzebny?

W ciągu półtora miesiąca funkcjonowania pakietu antykryzysowego tylko 29 firm zgłosiło się po rządową pomoc. Spośród nich tylko jedna otrzymała wsparcie finansowe. Według minister pracy Jolanty Fedak za znikomym zainteresowaniem stoi dość dobra sytuacja naszej gospodarki. Szef doradców premiera Michał Boni sugeruje jednak, by przepisy poprawić.