Najnowsze

Najnowsze

Rekordowy debiut w Brazylii

Rekordowy debiut giełdowy brazylijskiego oddziału banku Santander. Spółce udało się pozyskać z rynku ponad 8 miliardów dolarów - to najwięcej w historii brazylijskiego rynku akcji i jednocześnie największy debiut na świecie od półtora roku. Pieniądze ze sprzedaży akcji bank przeznaczy na rozwój w Brazylii oraz na zwiększenie akcji kredytowej.

Siemens wsypał kolegów. Uniknie kary

67,6 mln euro muszą zapłacić w sumie producenci transformatorów mocy z Europy i Japonii, którzy stworzyli kartel. Komisja Europejska nałożyła karę na firmy: ABB, AREVA T&D, ALSTOM, Fuji Electrics, Hitachi i Toshiba. Zmowę firm ujawnił Siemens i w nagrodę - mimo, że też uczestniczył w kartelu - został zwolniony przez KE z kary.

Rządowe dymisje nie spodobały się inwestorom?

Zmiany w rządzie spowodowały tąpnięcie na warszawskiej giełdzie i notowaniach złotego. Zarówno indeksy jak i polska waluta, dość spokojne w ciągu dnia, zaczęły gwałtowanie tracić tuż przed konferencją premiera Donalda Tuska. Z czasem jak premier zaczął wymieniać planowane zmiany w rządzie, było już tylko gorzej.

Emerytury i renty na kredyt

ZUS-owi brakuje 5,5 mld zł. Nie ma jednak zagrożenia dla wypłat rent i emerytur, gdyż Fundusz Ubezpieczeń Społecznych może uruchomić w bankach kolejną linię kredytową, na 3 mld złotych - powiedział dziennikarzom nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk. Według jego słów to, i przedłużona we wtorek linia kredytowa na 2,5 mld, zabezpieczą potrzeby kredytowe funduszu.

Deficyt puchnie w Europie

Nadmierny deficyt budżetowy staje się prawdziwą plagą w Unii Europejskiej. W środę Komisja Europejska objęła kolejne dziewięć krajów procedurą nadmiernego deficytu. Tym samym liczna państw, które muszą obniżyć go do 3 procent w stosunku do PKB wzrosła do 20. Polska jest wśród nich od lipca.

Polskie firmy a innowacyjność

Czy polskie firmy są innowacyjne? Okazuje się, że za takie uważana jest tylko 1/4 przedsiębiorstw. O możliwościach polskich firm i ich innowacyjności w "Biznes lunchu" z Anetą Wilmańską, wiceprezes PARP i Krzysztofem Duchnowskim, prezesem Fundacji Innowacji i Rozwoju.

Optymizm Budvaru

Producent okien Budvar Centrum optymistycznie patrzy na koniec roku. Firma zanotowała w pierwszym półroczu spadek przychodów o 10%, ale dokonała restrukturyzacji swojej sieci sprzedażowej. Obecnie 70% to placówki franczyzowe. W II półroczu Budvar Centrum głównie koncentrował sie na klientach indywidualnych, ale nie zanowotał spadku sprzedaży w segmencie deweloperskim. O planach firmy na przyszły rok i jej sytuacji na rynku z prezesem Markiem Trzcińskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Unijna recesja głębsza

Kryzys w krajach Unii Europejskiej daje się we znaki. Produkt Krajowy Brutto, wyrównany sezonowo, w II kw. 2009 roku spadł o 4,9 proc. w ujęciu rocznym w całej Unii Europejskiej, a 4,8 proc. dla krajów strefy euro - wynika z ostatecznych danych Eurostatu - unijnego urzędu statystycznego.

Rosja znów pociągnie gaz z Turkmenistanu

Rosja i Turkmenistan porozumiały się w sprawie wznowienia zawieszonego od kwietnia eksportu gazu turkmeńskiego do Rosji - poinformowała rzeczniczka Kremla Natalia Timakowa.

Minister niezadowolony z ofert na GPW

- Do końca października czekamy na oferty na kupno akcji GPW - zapowiedział minister skarbu państwa. Aleksander Grad przedłużył czas na składanie przez inwestorów ofert, bo - jak tłumaczy - prosiła go o to cała grupa inwestorów. Ale jednocześnie dodaje, że gdy atrakcyjnych ofert nie dostanie, prywatyzację giełdy może zacząć od nowa.

ING pozbywa się bogatych Szwajcarów

Znany też w Polsce holenderski potentat finansowy ING pozbywa się swojego szwajcarskiego działu bankowości prywatnej. Nabywcą jest miejscowy bank Julius Baer. a kwota transakcji to 507 milionów dolarów. Sprzedaż ma zostać sfinalizowana na początku przyszłego roku.

"Rodzina na swoim" może słono kosztować

Kredyt kredytowi nierówny. Jak wynika z raportu Open Finance, kredyt z rządową dopłatą w ramach programu "Rodzina na swoim" najtaniej można dostać w dwóch bankach spółdzielczych. Natomiast w DomBanku miesięczna rata tego typu pożyczki może być dwa razy wyższa niż gdzie indziej.

Będą tańsze kredyty?

Dobre wiadomości dla posiadaczy kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich. Pogłębia się deflacja w Szwajcarii - w ciągu roku ceny spadły tam o 0,9%. To nieco więcej niż spodziewał się rynek. Oddala to perspektywę wzrostu stóp procentowych w tym kraju, choć nie na długo. O sytuacji na rynku finansowym rozmawialiśmy z dr Michałem Macierzyńskim, analitykiem portalu bankier.pl

Aer Lingus zwalnia

Tani irlandzki przewoźnik lotniczy Aer Lingus zwolni 800 pracowników w ciągu najbliższych dwóch lat. Redukcja personelu ma przynieść 97 milionów euro oszczędności.

Gmail też ofiarą cyberprzestępców

G-mail, należący do firmy Google popularny system poczty elektronicznej, padł ofiarą cyberprzestępców - donosi BBC. Google przyznaje, że doszło do opublikowania w Siecie tysięcy loginów i haseł do kont pocztowych użytkowników Gmaila. Serwis apeluje do użytkowników o zmianę danych dostępowych.

Ruch w samochodowych salonach

Rośnie sprzedaż nowych aut. Od początku roku w Polsce sprzedano blisko 240 tys. nowych samochodów osobowych, a to o 1,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2008 roku - podał monitorujący rynek instytut Samar. Tymczasem - wbrew tej tendencji - fabryki samochodów tną produkcję. Wyjątkiem jest Fiat, który wskutek wzmożonych obrotów, chce zatrudnić 400 osób.

Narysuj komiks o gospodarce i zgarnij nagrody

Rusza druga edycja organizowanego przez Fundację Obywatelskiego Rozwoju konkursu na komiks ekonomiczny. Każdy, kto za pomocą obrazków i "dymków" udowodni, że ekonomia to nie tylko skomplikowane wykresy i nudne tabelki, może liczyć na wysoką nagrodę.

Praca za darmo nie pomogła, teraz zwalniają

Brytyjskie linie lotnicze British Airways (BA) ogłosiły plan zwolnienia w ciągu miesiąca 1,7 tys. pracowników pokładowych i zamrożenia płac tej grupy pracowników na dwa lata. Nowi pracownicy będą zatrudniani na gorszych warunkach.

MFW chwali Polskę

Na odbywającym się w Stambule szczycie Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska jest chwalona za skuteczne przeciwdziałanie kryzysowi gospodarczemu. Zdaniem uczestników spotkania nasz kraj może być wzorem dla innych i powinien się podzielić doświadczeniami z krajami ubogimi, do których kryzys dopiero zaczyna docierać. O pozycji Polski na arenie międzynarodowej i szansach na członkostwo w G20 w "Biznes lunchu" Robert Stankiewicz rozmawiał z Michałem Krupińskim z Banku Światowego.

Grad mówił o sukcesie w sprawie PZU

Minister skarbu Aleksander Grad przedstawił we wtorek posłom sejmowej komisji skarbu informację dotyczącą zawarcia przez Skarb Państwa ugody z Eureko w sprawie PZU. Według PiS porozumienie z holenderskim ubezpieczycielem jest "gigantyczną porażką", a w ocenie Lewicy - "zgniłym kompromisem".

Miliarderzy się odchudzają

Kryzys wykończył miliarderów w Niemczech. Ich liczba zmniejszyła się w ciągu minionego roku ze 122 do 99. Dane takie publikuje "Manager Magazin".

Rząd obetnie płace urzędnikom

Wielka Brytania przygotowuje się do największych cięć wydatków w sektorze budżetowym od czasów rządów Margaret Thatcher. Z zamrożeniem płac musi liczyć się 750 tysięcy najlepiej opłacanych pracowników budżetówki. Labourzyści podkreślają, że nie mają innego wyjścia i muszą zastosować drastyczne środki, by w ciągu 4 lat obniżyć rozdęty deficyt o połowę, zwłaszcza, że końca recesji nie widać.

Vivat Academia

Akademia Leona Koźmińskiego znalazła się w prestiżowym rankingu studiów magisterskich z zarządzania opublikowanym przez "Financial Times". Wśród 50 najlepszych uczelni na świecie, Koźmiński zajął 36 miejsce.

Przemysł na gazie

W tych zakładach w Puławach rocznie produkuje się 5 milionów ton nawozów. Do tego zakład wykorzystuje prawie miliard metrów sześciennych gazu. I jest jednym z największych odbiorców przemysłowych surowca w Polsce. Ale, jeśli prawdą są słowa prezesa PGNiG, to właśnie Puławy jako pierwsze w milionach zaczną liczyć straty.

Balcerowicz: pieniądz za mało kosztuje

Rada Polityki Pieniężnej powinna pójść śladem Banku Rezerw Australii - który podniósł stopy procentowe - sugeruje w rozmowie z reporterem TVN CNBC Biznes profesor Leszek Balcerowicz. Były prezes NBP krytykuje dotychczasowe luzowanie polityki pieniężnej w Polsce.

W październiku inflacja jak w czerwcu

Prognozy z najbliższej, publikowanej w październiku, projekcji inflacji, nie bedą gorsze niż te z czerwca - mówił w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes prezes NBP Sławomir Skrzypek. Dotyczy to zarówno PKB jak i wzrostu cen - dodał.  Z obecnym na szczycie MFW i Banku Światowego w Istambule, Sławomirem Skrzypkiem rozmawiał Błażej Karwowski

Za oceanem idą gorzkie święta

Gorzkie Boże Narodzenie dla amerykańskich sprzedawców. Według Narodowej Federacji Detalistów, w tym roku sprzedaż w sezonie przedświątecznym może za oceanem okazać się jeszcze niższa niż w ubiegłym roku. Okres przed Bożym Narodzeniem jest dla amerykańskich detalistów kluczowy i decyduje o wynikach za cały rok.

Inwestują w giełdy regionu

Wrzesień nie był najlepszym czasem dla funduszy inwestycyjnych, zwłaszcza inwestujących w akcje na polskim parkiecie. BZ WBK AIB TFI wyszedł z tego okresu obronną ręką m. in. dzięki lokowaniu pieniędzy swoich klientów na giełdach regionu. Jakiego zarządzania portfelem tego funduszu możemy spodziewać się w najbliższej przyszłosci? Na pytania Mikołaja Kunicy i Telewidzów odpowiadał w "Rynkach dnia" Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK TFI.

Spółkom śni się już kapitał

Spółki znowu ruszają, żeby pozyskiwać pieniądze od inwestorów. Na rynku ofert pierwotnych w III kwartale widać było oznaki ożywienia po wcześniejszych kilku kwartałach stagnacji - podaje PricewaterhouseCoopers w wynikach najnowszej ankiety IPO Watch Europe. Równocześnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była w III kwartale piątym rynkiem pod względem wartości ofert - 8 mln euro - oraz drugim pod względem liczby debiutów. Tych było 9.

Nowe produkty

Producent i dystrybutor farmaceutyków OTC, spółka Nepentes, rozpoczyna sprzedaż leków na receptę. We wtorek spółka przedstawiła ofertę leków dermatologicznych, które będą sprzedawane w aptekach właśnie na receptę. Spółka wprowadza nowe produkty, aby wejść na nowe rynki i zdywersyfikować swoje przychody. O szczegółach w programie "Rynki dnia" z prezesem spółki Nepentes Łukaszem Butrukiem rozmawiał Mikołaj Kunica.