Najnowsze

Najnowsze

Egzamin z wolności zdany, czas na ten z kryzysu

- Walka z ustrojem socjalistycznym zaczęła się w Polsce - powiedział prezes NBP Sławomir Skrzypek. Konferencję "1989 - 2009. 20 lat po upadku gospodarki socjalistycznej" zorganizował Narodowy Bank Polski, patronat nad nią objęły TVN CNBC Biznes i portal tvn24.pl.

Transakcje wiązane

Cross-selling (sprzedaż krzyżowa) to coraz częściej wykorzystywana przez banki technika marketingowa, pozwalająca na zwiększenie sprzedaży towarów i usług. Sprzedając dodatkowe produkty swoim obecnym klientom, bank zwiększa dochody, a przede wszystkim zacieśnia relacje z klientami. Na co zwrócić uwagę, decydując się na dodatkowe produkty bankowe? Co klienci mogą zyskać dzięki cross-sellingowi? Między innymi na te pytania w programie "Pieniądze od Rana" odpowiadała Katarzyna Siwek z Expandera.

Wspomnienie 20 lat wolnośći

Walka z ustrojem socjalistycznym zaczęła się w Polsce - takimi słowami Sławomir Skrzypek, prezes Narodowego Banku Polskiego, rozpoczął piątkową konferencję poświęconą podsumowaniu ostatnich dwóch dekad po upadku komunizmu. Prezes Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie gospodarz konferencji zauważył jednocześnie, że, pomimo dobrych wyników na tle Unii Europejskiej, Polska musi przeprowadzić jeszcze wiele reform, które pozwolą jej gospodarczo dorównać unijnym sąsiadom.

Bundesbank: Zwiniemy się na 6,2 procent

Bank centralny prognozuje na bieżący rok spadek Produktu Krajowego Brutto Niemiec o 6,2 procent. To kolejna kiepska prognoza dla niemieckiej gospodarki, ale jeszcze gorsza niż poprzednie.

Dostał zarzuty za nakręcanie kryzysu

Angelo Mozilo, były szef Countrywide Financial, jednej z największych instytucji w USA, udzielającej kredytów hipotecznych subprime został oskarżony o defraudację przez amerykańską Komisję Nadzoru Finansowego. Jedną z podstaw do postawienie zarzutów był e-mail z września 2006 roku.

Kolejne banki golą klientów

Banki coraz głębiej sięgają do kieszeni swoich klientów. Po sygnale danym przez potentata rynku - PKO BP - więcej pieniędzy od klientów żądają teraz BZ WBK i Fortis bank.

Goldman Sachs napędził cenę ropy

Ropa naftowa drożeje w piątkowych notowaniach i zbliża się do granicy 70 dolarów za baryłkę. Według maklerów to reakcja na podwyższenie przez Goldman Sachs prognoz cen tego surowca.

Załoga Enei chce kupić... Eneę

Minister skarbu Aleksander Grad planuje do końca roku sprywatyzować grupę energetyczną Enea. Transakcja zasiliłaby budżet ponad pięcioma miliardami złotych. Jak donosi "Puls Biznesu", ofertę zamierzają złożyć związkowcy z zakładowej „Solidarności”. I zapewniają, że pieniądze się znajdą.

Kobosko: To nie koniec "Dziennika"

Z czytelnikami "Dziennika" wita się w piątek nowy naczelny gazety - Michał Kobosko. Zapowiada "kontynuowanie najlepszych tradycji" gazety, przygotowanie "uniwersalnej gazety opiniotwórczej o nachyleniu gospodarczym" i twardo stwierdza: to nie koniec "Dziennika".

Rządowy pakiet z wybojami

Rządowy pakiet antykryzysowy dla firm nie taki znów atrakcyjny. Jak zauważa "Gazeta Prawna", dla wielu firm deklaracja niezwolnienia choćby jednego pracownika to zbyt duże ryzyko. Huta Stalowa Wola, przedstawiona przez premiera jako modelowy przykład kandydata do skorzystania z pakietu, do jego wymogów się nie kwalifikuje - zauważa z kolei "Gazeta Wyborcza".

Opel? Tylko dla Rosjan!

Rosyjski Sbierbank, który wkrótce stanie się właścicielem 1/3 udziałów Opla, przyznaje, że nie traktuje tej inwestycji długookresowo i planuje pozbyć się udziałów w koncernie. Zaznacza jednak, że na nabywcę typuje tylko Rosjan.

Polskie PKB

PKB wzrósł w I kwartale bieżącego roku o 0,8%. Jak wynika z analizy danych Eurostatu, PKB Polski liczone w ujęciu kwartał do kwartału daje nam pozycję lidera w UE. O poziomie PKB w II kwartale roku rozmawialiśmy z wiceministrem finansów Ludwikiem Koteckim. W drugiej części programu "Bilans" rozmawialiśmy z naszym gościem o tym czy złoty jest w takim przedziale wahań że można by go bezpiecznie wprowadzić do ERM2.

Co z tym gazem?

Czy możemy czuć się bezpiecznie? Nie grozi nam zakręcenie "kurka" z gazem? jak przebiegają rozmowy z premierem Rosji Władimirem Putinem? O tym w programie "90 Minut" gościem Marka Tejchmana był doradca prezesa rady Ministrów Maciej Woźniak.

Inwestycje będą ciurkać

Na 7 miliardów złotych ocenia poziom zagranicznych inwestycji w Polsce szef państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. To mniej niż wcześniej prognozowała agencja, zapowiadając około 10 miliardów złotych wpływów z tego tytułu.

Tienanmen 20 lat po

20 lat temu chińskie wojsko dokonało masakry na placu Tienanmen i rozjechało studentów czołgami. 20 lat później reżim komunistyczny trzyma się dobrze. Jak chińska partia komunistyczna utrzymała się przy władzy a także jak uzależniła od siebie gospodarczo prawie cały świat, pytaliśmy naszego gościa Radosława Pyfela z Instytutu Studiów Polska-Azja.

Więcej chleba, szynki i telewizorów, mniej gazet

Rok 1989 poza wolnością dał Polsce kapitalizm, ze wszystkimi jego zaletami i wadami. Jeśli chodzi o te pierwsze, to po 20 latach zarabiamy więcej i więcej możemy kupić. Portfel przeciętnego Kowalskiego urósł w siłę.

Masakra na placu Tienanmen - 20 rocznica

4 czerwca to jednak nie tylko rocznica pierwszych wolnych wyborów w Polsce. To także rocznica krwawych wydarzeń na Placu Tiananmen. Jednak od tamtego dnia cały świat, mimo oburzenia masakrą i działaniami komunistycznych władz - uzależnił się od Chin gospodarczo, jedną z najbardziej uzależnionych gospodarek są Stany Zjednoczone Ameryki. Zmiana nastawianie do kraju, który dziś nazywamy dość łagodnie Państwem Środka wiąże się głównie z tym, co stało się na przestrzeni ostatnich lat z chińską gospodarką.

Węgry dobrze się sprzedały

84 miliony dolarów - tyle udało się pozyskać Budapesztowi z czwartkowej emisji obligacji. Popyt ponad dwukrotnie przerósł ofertę. Analitycy uważnie przyglądają się aukcjom papierów dłużnych naszego regionu po tym, jak w środę Łotwie nie udało się sprzedać bonów skarbowych i pozyskać planowanych 100 milionów dolarów.

Upadek komunizmu - 20 rocznica

Jeśli dzisiaj wydaje nam się czasami, że ceny niektórych towarów i usług rosną to warto sobie przypomnieć, że dwie dekady temu inflacja była na poziomie prawie 600 procent. To, co działo się wtedy z cenami na powstającym dopiero wolnym rynku było poza wszelką kontrolą. A to tylko jeden element ówczesnej rzeczywistości ekonomicznej. Dwadzieścia lat gospodarki wolnorynkowej. Jak długi dystans udało się pokonać? I jak bardzo mylą się Ci, którzy uważają, że niewiele się zmieniło? O tym Patrycjusz Wyżga.

"Nie pierzemy pieniędzy Al-Kaidy"

Irański biznesmen Ali Daddresan, prezes deweloperskiej firmy Verity Development z Wrocławia, zapewnia, że nie łamie prawa i nie pierze pieniędzy należących do Al-Kaidy. We wtorek i środę, w ramach śledztwa dotyczącego tych podejrzeń, ABW przeprowadziła kontrolę w firmie.

Rosnące opłaty w bankach

Banki podwyższają opłaty i prowizje. Zdrożeje między innymi prowadzenie konta i opłaty za przelew. Czy możemy się przed tym jakoś obronić? Czy zmiana banku załatwi sprawę o tym w materiale łukasza Kijka.

PZU a AIG

PZU SA zainteresowane jest przejęciem AIG w Europie Centralnej i Wschodniej. Jak powiedział w programie "Rynki Dnia" prezes PZU SA Andrzej Klesyk - będzie to od 12 do ok 14 krajów. Na jakim etapie są rozmowy z właścicielem AIG czyli Skarbem Państwa Stanów Zjednoczonych, wypytywał naszego gościa Mikołaj Kunica.

Akcyza uderzy w wina?

Rząd aby załatać dziurę w budżecie zastanawiał się nad podniesieniem akcyzy na alkohol. Dla Ambry, spółki zajmującej się dystrybucją wina, nie jest to dobra informacja. Czy spółka się boi tej perspektywy, a także czy przygotowuje się na te ewentualność, pytaliśmy jej prezesa, Roberta Ogóra.

"Umów trzeba dotrzymać"

Poselskie projekty ustaw, których zapisy mają chronić firmy przed niekorzystnymi skutkami zawarcia umów na opcje walutowe, mogą mieć negatywne konsekwencje dla gospodarki oraz być niezgodne z konstytucją - wynika z opinii NBP i KNF. Pierwsze czytanie projektów odbyło się we wtorek. Ich celem jest pomoc firmom, które zawarły z bankami umowy o opcje, ale z powodu osłabienia złotego zanotowały na tych umowach straty.

Fiat nie rezygnuje z Opla

- Według włoskiego rządu szanse Fiata na przejęcie Opla nie zostały jeszcze przekreślone - powiedział minister rozwoju gospodarczego Claudio Scajola. Według niego w najbliższych miesiącach kwestia Opla będzie znowu otwarta, a jak podkreślił oferta turyńskiego koncernu była, jest i będzie najlepsza.

Lepsze czasy dla TFI?

Wraca zainteresowanie lokowaniem pieniędzy w TFI. Co ciekawe, fundusze zyskują coraz więcej nowych klientów. Prezes BPH TFI zwrócił uwagę w TVN CNBC Biznes, że większość nowych klientów towarzystwa to osoby, nie inwestujące do tej pory. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Rynki dnia" był prezes BPH TFI Artur Czerwoński.

"Najcięższe pół roku wciąż przed nami"

Europejski Bank Centralny opublikował nowe, gorsze prognozy wzrostu gospodarczego dla strefy euro w 2009 roku. Wynika z nich, że PKB eurolandu spadnie w 2009 roku między 4,1 a 5,1 proc. Wcześniej prognozowano spadek o 2,2-3,2 proc.

OFE mają najwięcej pieniędzy w historii

Trzeci miesiąc rosną aktywa, jakie OFE gromadzą, żeby wypłacać nam emerytury. W maju wzrosły one o 1,5 proc. do 147 mld zł. Ta kwota, to najwięcej pieniędzy, jakie zarządzający mieli pod swoja opieką od początku reformy emerytalnej - poinformowały Analizy Online.

Rosja w WTO do końca roku

UE i Rosja porozumiały się co do wejścia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przed końcem tego roku. Zakończyło to ostatecznie trwające od 1993 roku negocjacje o przystąpienie Federacji Rosyjskiej do tej organizacji.

Jednogroszowa dywidenda Polimeksu

Co najmniej sześć złotych powinny być warte akcje Polimeksu-Mostostal, uważa prezes spółki. Zdaniem Konrada Jaskóły obecny kurs - ponad 3 złote 80-groszy za akcję - nie oddaje fundamentów spółki. Jaskóła podkreślił w TVN CNBC Biznes, że w tym roku sprzedaż będzie o 20 procent wyższa niż w ubiegłym roku. Solidnie ma też wzrosnąć zysk netto i zysk operacyjny. Prezes Polimeksu był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Dzień na rynkach"