Najnowsze

Najnowsze

Drogie papierosy zabijają branżę

Polacy kupują coraz mniej papierosów z legalnych źródeł. Po trudnym dla branży tytoniowej roku 2008, eksperci prognozują dalszy spadek sprzedaży - informuje "Puls Biznesu".

Będziemy mieli więcej lotów?

Okęcie chce dalekich lotów i zamierza walczyć o nie agresywną polityką cenową. W jakim miejscu na światowej lotniczej mapie znajduje się dziś Polska - o to w programie Bilans zapytaliśmy Tomasza Dziedzica, eksperta lotniczego rządowego Instytutu Turystyki.

Chiny nie chcą trujących aut

Chiny chcą być liderem zielonych technologii w motoryzacji. Podczas odbywających się w Pekinie targów zaprezentowało się aż 50 producentów ekologicznych samochodów oraz firm zajmujących się tworzeniem baterii do takich aut.

Fuzja Fortis z Dominetem

Fuzja Fortis Banku z Dominet Bank ma na celu stworzenie stabilnego banku, który będzie w stanie odpowiedzieć na każdą potrzebę klientów. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia słabych wyników obu instytucji po I kwartale tego roku. Gościem Roberta Stanilewicza w programie Rynki Dnia był Alexander Paklons, prezes Fortis Bank Polska.

Jak załatać dziurę w  budżecie?

To jest cały czas dreptanie w miejscu - tak wiceprezes Deloitte Rafał Antczak komentuje w TVN CNBC nowelizację tegorocznego budżetu. Uzbieramy, ku zaskoczeniu, trochę miliardów tu, trochę tam - podkreśla Antczak i dodaje, że nowelizowany budżet, to budżet działań doraźnych. Z gościem Bilansu, Rafałem Antczakiem rozmawiał Marcin Kowalski.

Rada Polityki Pieniężnej, a rynek międzybankowy

Wpływ Rady Polityki Pieniężnej na rynek międzybankowy jest niewielki, ale jest to związane z tym, że nie ma się on najlepiej. Dużą rolę w transakcjach odgrywa Bank Centralny. Na temat RPP rozmawialiśmy z prof. Leszkiem Pawłowiczem, z Gdańskiej Akademii Bankowej, który jest typowany na członka RPP w następnej kadencji.

Zmiany w ubezpieczeniach

Bezrobocie na poziomie 12, 13 procent pod koniec 2009 roku prognozuje w TVNC CNBC Biznes wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowską. Resort nie spodziewa się gwałtownego wzrostu bezrobotnych, bo liczy na racjonalne zachowanie przedsiębiorców. Ministerstwo szykuje też zmiany w ubezpieczeniach zdrowotnych dla bezorobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy. Co się dokładnie zmieni? Rafał Wojda pytał wiceminister pracy w programie "Pieniądze od Rana".

Wakacyjne ubezpieczenie

Czas wakacyjnych podróży trwa, a Polacy coraz chętniej korzystają z ofert wakacyjnych biur podróży. Oferty na ogół zawierają ubezpieczenie, które obowiązuje już od przekroczenia granicy. O to, jakie nam przysługują ubezpieczenia i do czego zobowiązane jest biuro podróży, Rafał Wojda w programie "Pieniądze od Rana" pyta Katarzynę Jałkowską z Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

Banki dają czas

Pewnie ciężej byłoby mówić o rozwoju, ale Redan nadal by funkcjonował - tak prezes Redanu Piotr Kulawiński skomentował na antenie TVN CNBC dokapitalizowanie Redanu przez Sylwestra Caceka. Znany biznesmen zainwestował 15 milionów złotych w rozwój łódzkiej spółki odzieżowej. Teraz Redan myśli o przejęciech. Rozglądamy się po rynku - przyznał w TVN CNBC prezes spółki Piotr Kulawiński, dodając,że wszystko zależy od atrakcyjności firm.

Jest poduszka dla tracących pracę

Prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom tracącym pracę - poinformowała na stronie internetowej Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa przewiduje, że państwo będzie udzielało osobom bezrobotnym rocznej pożyczki.

"Weta prezydenta przyczynią się do destrukcji Polski"

- Prezydent ma wielką władzę, z którą wiąże się wielka odpowiedzialność - powiedział w TVN24 minister finansów Jacek Rostowski. Według niego prezydent, wetując rządowe ustawy mające na celu uzdrawianie finansów publicznych, przyczynia się do destrukcji kraju. Rostowski zapewnił też, że rząd nie planuje zamachu na NBP.

Gazprom zubożał, ale inwestuje

Rosyjski koncern Gazprom zredukuje w tym roku swój program inwestycyjny o około 16 procent - poinformował w poniedziałek premier Władimir Putin. W czerwcu władze Gazpromu mówiły o 30-procentowej redukcji z powodu kłopotów finansowych.

Rząd odda 10 mld zł elektrowniom?

Rząd Donald Tuska nie ma szczęścia do pieniędzy. W ogniu krytyki łata budżet czym się da, a okazuje się, że czeka go kolejny spory wydatek. Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, która daje szansę elektrowniom na zwrot pobranej niezgodnie z prawem akcyzy.

Afrykańskie słońce ogrzeje Europę

Dwanaście koncernów podpisało w poniedziałek memorandum inicjujące projekt budowy wielkich elektrowni słonecznych na pustyniach Afryki Północnej oraz Bliskiego Wschodu. Do 2050 roku miałyby one pokrywać 15 proc. europejskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Koszty projektu szacuje się na 400 miliardów euro.

Polak za autostradę płaci najwięcej

Sześć eurocentów, które trzeba zapłacić za przejazd kilometrem autostrady w Polsce to jedna z najwyższych cen w Europie - wynika z wyliczeń portalu money.pl. - Za średnią miesięczną pensję w naszym kraju można przejechać płatną autostradą niemal cztery razy mniej kilometrów niż we Francji i dwa razy mniej niż w Hiszpanii i Portugalii

Rosja powoli podnosi się z zapaści

Rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 8-8,5 proc. - prognozuje tamtejsze ministerstwo gospodarki. W drugiej połowie roku dynamika spadku rosyjskiego PKB nieco wyhamuje w porównaniu do pierwszych miesięcy roku - dodają analitycy resortu.

GM sprzeda się na eBayu

General Motors - światowy producent aut, którego kryzys zmusił do bankructwa, już niedługo rozpocznie sprzedaż nowej linii produkcyjnej przez serwis aukcyjny eBay. Nowy kanał dystrybucji ma częściowo zastąpić sieć masowo zamykanych salonów z logiem koncernu.

Euro coraz dalej. Ale i tak go nie chcemy

Polska wejdzie do strefy euro najwcześniej w latach 2014-15, a na dokładną datę większy wpływ będzie miała kondycja globalnej gospodarki niż tempo redukcji polskiego deficytu budżetowego - uważają analitycy banku JP Morgan. Tymczasem z najnowszego sondażu OBOP wynika, że większość z nas obawia się przyjęcia wspólnej waluty.

Integer: kryzys nam służy.

2009 rok bedzie kolejnym rokiem wzrostów - deklarował w programie "Dzień na rynkach" prezes spółki Integer, niezależnego operatora pocztowego. Jak powiedział nasz gość w rozmowie z Mikołajem Kunicą kryzys służy spółce.

Zysk NBP załata budżet?

Po czwartkowym spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, premier Donald Tusk powiedział, że przekazanie ponad 10 mld zł z prognozowanego zysku NBP za 2009 rok do budżetu jest jednym z rządowych pomysłów na uniknięcie podwyżki podatków w przyszłym roku. NBP podał jednak że w 2009 roku jego wynik finansowy wyniesie zero złotych, więc w 2010 r. nie będzie mógł zasilić budżetu swoim zyskiem. Tymczasem resort finansów wyliczył, że nadwyżki finansowe NBP wyniosą "kilkanaście miliardów złotych". O szczegółach rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach" z dyrektor Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki MF Markiem Rozkrutem.

Prym Warszawskiej Giełdy

Warszawska giełda była w II kwartale pierwszym rynkiem pod względem liczby i drugim pod względem wartości IPO w Europie wg ankiety IPO Watch Europe. Na warszawskim parkiecie miało miejsce 28 IPO, a łączna wartość ofert wyniosła 456 mln euro, co jest dużą poprawą w stosunku do pierwszego kwartału. Na temat giełdy oraz jej prywatyzacji rozmawiał Ludwik Sobolewski, prezes GPW.

Kupno sprzętu leasingowego

Zakup sprzętu z firmy leasingowej, może być dobrym interesem. Niska cena, szybkość transakcji to jedne z wielu zalet. W ostatnim czasie z powodu braku pieniędzy, niektóre firmy jednak wcześniej zwracają sprzęt -czasami jeszcze mało wyeksploatowany. Na temat leasingu rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Mariusz Gołębiewski, Raiffeisen -Leasing Polska.

Kochanowski skarży drugi próg podatkowy

Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski skierował do Trybunału Konstytucyjnego przepisy ustawy o PIT ustanawiające drugą, 32-procentową stawkę podatku dochodowego. Zdaniem RPO, parlament naruszył tym przepisem szereg wartości i zasad konstytucyjnych.

Będzie gazociąg omijający Rosję

Pięć państw podpisało umowę ws. budowy gazociągu Nabucco, który za pięć lat ma transportować gaz z rejonu Morza Kaspijskiego i Bliskiego Wschodu, zmniejszając zależność Europy od surowca z Rosji. Wciąż nie wiadomo jednak na 100 proc., skąd dokładnie popłynie błękitne paliwo.

Kupujesz porno? Kredytu nie dostaniesz

Zakupy w tanim markecie, wizyta w sex-shopie, a nawet picie drinków - każdy powód jest dobry, aby odmówić kredytu. Banki - niczym orwellowski Wielki Brat - śledzą wydatki swoich klientów i na ich podstawie decydują: czy wciąż jesteś wiarygodnym kredytobiorcą - informują amerykańskie media.

Płaca minimalna: 1317 zł

Komisja Trójstronna do spraw społeczno-gospodarczych uzgodniła wysokość przyszłorocznej płacy minimalnej na 1317 złotych. Przyjęto w ten sposób propozycję rządu, aby wzrost wyniósł 3,2 proc., choć swoje kolejne oczekiwania zgłaszają związki zawodowe. W bieżącym roku minimalna płaca wynosi 1276 złotych.

Związkowcy sprawią nam gigantyczny blackout?

Energetycy grożą strajkiem generalnym, protestując przeciwko rządowym planom prywatyzacji firm tej branży. Jeśli zdecydowaliby się na najostrzejszą formę sprzeciwu, bez prądu byłoby 86 proc. krajowych odbiorców.

Pod sąd za panikę na Twitterze

Wpis na Twitterze, wzywający do wycofania pieniędzy z jednego z miejscowych banków, przysporzył nie lada kłopotów Jeanowi Anleu z Gwatemali. Jego sprawą zajęła się prokuratura, a mężczyzna trafił przed oblicze sądu za "szerzenie paniki finansowej".

Jesienią będziemy tracić pracę

Bezrobocie na poziomie 12-13 procent pod koniec 2009 roku prognozuje w TVNC CNBC Biznes wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska. Obecnie stopa bezrobocia wynosi 10,8 proc. Mimo to resort nie spodziewa się gwałtownego wzrostu bezrobotnych, bo - jak mówi wiceminister - liczy na racjonalne zachowanie przedsiębiorców.

Nowa oferta dla Opla

Kolejna odsłona zmagań o przejęcie Opla: prowadzimy z General Motors zaawansowane rozmowy - potwierdził belgijski koncern RHJ. Belgijski inwestor swoją propozycję w negocjacjach wzmacnia dodatkowym argumentem - zachowania wszystkich miejsc pracy w niemieckich fabrykach Opla.