Najnowsze

Najnowsze

Co czeka Polskę w 2010?

Jaki może być wzrost gospodarczy za IV kwartał 2009? Jakie są prognozy wzrostu gospodarczego na kolejne kwartały? Motorem ożywienia w gospodarce będzie odbudowa zapasów i inwestycje infrastrukturalne finansowane ze środków Unii Europejskiej - mówiła Maja Goettig, główna ekonomistka banku BPH w "Bilansie" w rozmowie z Marcinem Kowalskim.

Polskie metropolie nadżera bezrobocie

Im większe miasto, tym mniejsze bezrobocie - ta zasada działa nawet w czasach kryzysu. Tyle, że teraz osób bez pracy w metropoliach przybywa dwa razy szybciej, niż w reszcie kraju - zauważa "Puls Biznesu".

Unia chce puścić z dymem przemyt

Bruksela szykuje się do wielkiej wojny z przemytnikami papierosów - zapowiada "Rzeczpospolita". Stawką w tej grze jest przynajmniej siedem mld euro, które traci unijny budżet, nie mówiąc o stratach producentów. Tama na drodze tytoniowego przemytu ma stanąć na polskich granicach.

A ropa jednak płynie...

Rosyjska ropa nadal płynie na Białoruś i przez jej terytorium do Europy. Dzieje się to mimo fiaska rozmów w sobotę między Moskwą a Mińskiem o warunkach dostawy tego surowca - oznajmiła w niedzielę przedstawicielka rosyjskiego Ministerstwa Energetyki Irina Jesipowa.

Wenezuelczycy walą do sklepów

Po piątkowym ogłoszeniu przez prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza dewaluacji miejscowej waluty bolivara, protestuje opozycja. Tymczasem Wenezuelczycy w panice wykupują produkty elektroniczne w oczekiwaniu na drastyczny wzrost cen.

Gdzie trafi zysk z NBP?

Miało być kilkanaście miliardów, a będzie około czterech miliardów zysku z Narodowego Banku Polskiego. Tak zapowiada jego szef Sławomir Skrzypek. Sytuacja może jednak ulec zmianie. Nowa Rada Polityki może zmienić zasady rachunkowości dotyczące liczenia zysku banku centralnego. Czy resort finansów faktycznie liczy na takie działanie odnowionej Rady? I co to może oznaczać dla samego banku?

Pakiet KGHM sprzedany

Zimowa wyprzedaż w resorcie skarbu. Ministerstwo sprzedało 10 procentowy pakiet akcji KGHM za ponad 2 miliardy złotych. Wczoraj resort sprzedał też resztę posiadanych akcji w spółce Kopex. Następny w kolejce ma być LOTOS i jego 13 procentowy pakiet. Na rynku pojawiają się pytania, czy taka zmasowana wyprzedaż mieści się w katalogu dobrych praktyk rynkowych.

Gazu coraz mniej

Topnieją krajowe zapasy gazu. Zgromadzony w magazynach surowiec wystarczy na nieco ponad tydzień eksploatacji w sytuacji braku dostaw. W tej chwili Polska otrzymuje więcej błękitnego paliwa niż wynika to z poprzedniej umowy, ale nowego kontraktu faktycznie wciąż nie ma. Największym odbiorcom, czyli zakładom chemicznym i rafineriom, grozi odcięcie dostaw surowca. Optymizmem nie napawają też prognozy pogody mówiące o kolejnych załamaniach pogody w najbliższych dniach...

Oszustwo na 1000 euro

Reklama za darmo czyli oszustwo za tysiąc euro. Niemiecka firma DAD naciąga polskich przedsiębiorców oferując im bezpłatne ogłoszenie w międzynarodowym katalogu. Ale taka operacja jest bezpłatna tylko z nazwy, bo niejasne zapisy umowy zobowiązują zleceniodawcę do zapłacenia. To nie jedyny przypadek takiej nieuczciwej działalności. Podobnie funkcjonujących firm jest więcej. Kilkudziesięciu polskich przedsiębiorców postanowiło wziąć sprawy w swoje ręce i złożyć doniesienie do prokuratury.

Goldman Sachs pozwany za kosmiczne bonusy

W portfelach bankierów z Goldman Sachs skutków kryzysu już nie widać. Bonusy wypłacone im w tym roku są tak samo wysokie jak w przedkryzysowym 2007 r. Taka polityka nie podoba się akcjonariuszom banku. Dwóch z nich postanowiło pozwać zarząd Goldmana do sądu.

Piwowar zwalnia, robotnicy protestują

Największy piwowarski koncern świata Anheuser-Busch InBev zapowiada zwolnienie co dziesiątego ze swych pracowników w Europie. Producent takich piw jak Becks, Budweiser czy Stella Artois, tłumaczy ten krok spadkiem sprzedaży piwa.

Spekulacja na rynkach? Co czeka nas w 2010

Gospodarka ma się dobrze, ale przestrzegam przed nadmiernym optymizmem - mówił Zbigniew Jakubas. Umiar i spokój należy zachować w tym roku, a nie straci się pieniędzy - dodał znany inwestor giełdowy. USA dość szybko żegna kryzys - może za chwilę być zachwianie, nie jesteśmy na spokojnym rynku - mówił nasz gość. O prognozach dla giełdy, rynku, realnej gospodarki w rozmowie Mikołaja Kunicy w "Rynkach Dnia" ze Zbigniewem Jakubasem, przedsiębiorcą, inwestorem giełdowym.

Niemiecki przekręt "na adres"

Nawet tysiąc polskich firm, szkół, a nawet urzędów mogło zostać naciągnięte na setki tysięcy euro. Pieniądze wyciąga od nich firma DAD z Hamburga. Organy ścigania po obu stronach granicy nie podejmują żadnych działań, bo ich zdaniem Niemcy działali legalnie.

Lis, Żakowski, Gauden u wydawcy "Dziennika"

Wydawca "Dziennika Gazety Prawnej" - spółka Infor Biznes - zamierza powołać radę programową tytułu. Zaprosi do współpracy m.in. Tomasza Lisa, Jaka Żakowkiego, Grzegorza Gaudena i Tomasza Wróblewskiego - donosi Presserwis.

"Przekrój" ma nową naczelną

Katarzyna Janowska została redaktor naczelną tygodnika "Przekrój". Ostatnio była publicystką tego tygodnika, wcześniej pracowała w "Polityce". Jej zastępcą będzie Juliusz Urbanowicz, który w przeszłości pracował m.in. dla "Wprost".

Skarb sprzedał akcje KGHM za 2 miliardy

Skarb Państwa sprzedał w piątek 20 milionów (10 proc.) akcji KGHM za ponad 2 miliardy zł. Tp kolejna historyczna transakcja na Giełdzie Papierów Wartościowych - napisał w swoim komunikacie resort skarbu.

Skrzypek: Złoty w tym roku stabilny

Zmienność kursu złotego w 2010 roku nie będzie tak duża, jak w 2009 roku - ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. - Wierzę, że rynki finansowe są znacznie spokojniejsze niż wcześniej - dodał.

Prąd zdrożeje w terenie

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla dwóch spółek dystrybucyjnych: Lubzel oraz PGE Dystrybucja Warszawa-Teren. Opłaty za przesył prądu wzrosną o 5-6 procent.

Rosjanie przejmują właściciela Stoczni Gdańsk

Kierowana przez rosyjskiego biznesmena grupa kapitałowa kupiła pakiet kontrolny jednej z największych ukraińskich firm stalowych, Związku Przemysłowego Donbasu (ISD) - podała agencja Interfax-Ukraina. ISD ma zakłady także w Polsce i na Węgrzech. Jest m.in. właścicielem Huty Częstochowa oraz Stoczni Gdańsk.

Na czas "niepewności" najlepsza analiza

Kryzys gospodarczy zmusza firmy do wnikliwego obserwowania rynku. Biznes z większym zaufaniem patrzy na statystyczne dane płynące z gospodarki. Wojciech Morawski prezes Atlantik uważa, że najważniejsze jest patrzenie makroekonomiczne bo poszerza horyzonty. Właściciel sieci cukierni Blikle mówi, że jest sposób na udany biznes czyli długotrwałe i opłacalne istnienie na rynku. Przedsiębiorcy byli gośćmi Robert Stankiewicza w magazynie "Biznes Lunch".

Kraft Wedla nie zje

Amerykański gigant spożywczy, koncern Kraft, ma wolną drogę do przejęcia brytyjskiego konkurenta, firmy Cadbury - przynajmniej jeśli chodzi o Komisję Europejską. Bruksela uwzględniła jednak polski postulat i postawiła warunek: polska marka Wedel nie zostanie przejęta.

Z pieniędzmi z OFE zrobisz co zechcesz

Pieniądze zbierane przez lata w OFE, będziesz mógł wydać w jeden dzień - to nowy pomysł resortu pracy na system emerytalny. Dorobek z czasów pracy będzie też można pozostawić w OFE, przekazać do ZUS lub IKE, albo po prostu wpłacić na konto bankowe.

Oczekiwania wobec 2010 roku

Rok 2009, nie był aż taki zły dla polskiej gospodarki; patrząc na inne kraje Unii Europejskiej możemy się poszczycić dodatnim wzrostem gospodarczym. O tym jakie są oczekiwania wobec Nowego Roku, rozmawiała z Robertem Stankiewiczem, w programie "Biznes Lunch", Aneta Piątkowska, dyrektor Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki.

Wicepremier jedzie po ropę

Delegacja białoruska wyjechała z Moskwy nie osiągnąwszy porozumienia ze stroną rosyjską w sprawie opłat za ropę naftową - donosi z Mińska agencja Associated Press. Natomiast według agencji RIA-Nowosti, do Moskwy udaje się pierwszy wicepremier Białorusi Władimir Siemaszko.

Lady Gaga dyrektorem kreatywnym Polaroida

Lady Gaga - jedna z największych światowych gwiazd muzyki pop - została dyrektorem firmy Polaroid. Ma pomóc producentowi sprzętu fotograficznego na nowo podbić rynek - donosi brytyjski "The Guardian".

Tańsze paliwo? Już było...

Jeździsz? To i tankujesz... W 2010 r. będziesz musiał głębiej sięgnąć do portfela. Jak prognozują analitycy biura Reflex i portalu e-petrol, średnie ceny paliw w tym roku okażą się o około 10-12 proc. wyższe niż w ubiegłym.

Słabe dane z rynku pracy USA

Stopa bezrobocia w USA wyniosła w grudniu równe 10 procent - podał amerykański Departament Pracy. Oznacza to, że zgodnie z oczekiwaniami analityków od listopada nie drgnęła ona nawet o ułamek procenta. O 85 tys. spadła jednak liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych.

Prezydent podpisał się pod najmem

Prezydent Lech Kaczyński podpisał nowelizację ustawy o ochronie praw lokatorów. Nowela zakłada m.in., że od 1 stycznia 2010 roku właściciele mieszkań oraz lokali, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5 proc. podatek ryczałtowy od przychodów z najmu.

Euroland się ożywia, ale bezrobocie mu ciąży

Jest źle, ale nie tragicznie. Europejska gospodarka stymulowana publicznymi pieniędzmi powoli otrząsa się z recesji. W trzecim kwartale dynamika PKB okazała się zgodna z oczekiwaniami, a stopa bezrobocia podskoczyła tylko nieznacznie, wynika z danych Eurostatu.

GPW pierwsza pod względem liczby debiutów

Warszawski parkiet pierwszy w Europie pod względem liczby debiutów i drugi pod względem wartości ofert pierwotnych w 2009 roku - wskazuje kwartalna ankieta PricewaterhouseCoopers, dotycząca debiutów giełdowych (IPO Watch Europe).