Najnowsze

Najnowsze

Polska opiera się słodkiej drożyźnie

Na światowych giełdach cukier jest najdroższy od kilkudziesięciu lat. Eksperci uspokajają jednak, że problem ten nie dotyczy Polski, gdzie w tym roku, w związku z nadprodukcją, może on nawet potanieć.

Szef zaopiekuje się bobasem za ulgę?

Jest szansa na to, że pracodawcy będą mogli tworzyć przyzakładowe żłobki, a koszt ich utworzenia i funkcjonowania wliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w liście do Konfederacji Pracodawców Polskich deklaruje, że uwzględni jej postulat w projektowanych właśnie założeniach ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech.

"Zapłaćcie za kryzys!"

Waszyngton planuje obłożyć sektor bankowy podatkiem, który w ciągu dziesięciu lat przyniesie 90 mld dolarów. W ten sposób banki mają zwrócić pomoc, jaką dostały od podatników. Bez niej, w końcu 2008 roku, w wyniku efektu domina banki w USA padałyby jak muchy. Branży finansowej pomysł się nie podoba.

Pasażerze, odpraw się sam

Tanie linie coraz mniej tanie. Wizz Air wprowadza opłaty za odprawę. 5 euro przy odprawie przez Internet, dwa razy więcej za odprawę na lotnisku. Podobne koszty muszą ponosić pasażerowie podróżujący irlandzkim Ryanairem. Przewoźnicy chcą, aby większość odpraw odbywała się właśnie drogą elektroniczną co ma skrócić czas oczekiwania na samolot do minimum. Czy mimo płatnej odprawy pasażerowie zaoszczędzą?

Błysk zlotego

Złoty nabiera siły. Motorem ma być duży popyt na polskie obligacje, który stanowi solidny fundament do wzrostu polskiej waluty. Kolejnym impulsem do umacniania się złotego w niedalekiej przyszłości może być konsekwentna realizacja planu prywatyzacyjnego. Sprzedaż spółek z udziałem skarbu państwa spowoduje bowiem duży popyt na złotego.

Tychy nie chcą oddać Pandy

Związkowcy z firmy Fiat Auto Poland zaniepokojeni zapowiedziami przeniesienia produkcji nowego modelu fiata Panda z tyskich zakładów koncernu do Włoch wybierają się do Włoch, by wyjaśnić sytuację u źródła. Przedstawiciele 6 z 7 działających w tyskich zakładach związków zawodowych domagają się spotkania w tej sprawie z prezesem koncernu Fiat Sergio Marchione.

Szkocka wyemigruje z Wysp?

Brytyjski rząd przymierza się do wprowadzenia cen minimalnych na alkohol. Miałyby one objąć piwo, wino i alkohole wysokoprocentowe. Chodzi o ograniczenie powszechnego na Wyspach pijaństwa.

Złoty próbuje odbić kredyt

Spada udział walutowych kredytów mieszkaniowych w portfelu wszystkich kredytów hipotecznych. Na koniec listopada 2009 roku walutowe kredyty stanowiły 63 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych, podczas gdy na koniec 2008 roku - 70 proc. - wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego. - Trend ten jednak może się odwrócić - zaznacza regulator

"Przed nami kolejny niepewny rok"

Po trudnych latach globalnego spowolnienia rozpoczyna się kolejny niepewny rok. Według raportu Światowego Forum Ekonomicznego światowi przywódcy i szefowie firm muszą liczyć się z wieloma ryzykami, które zagrażają stabilności poszczególnych gospodarek.

Polski biznes coraz mocniej stoi na nogach

Poprawa koniunktury gospodarczej coraz bardziej widoczna. Obliczany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" kwartalny Indeks Biznesu wzrósł w grudniu 2009 roku w porównaniu z listopadem 2009 roku o 3 pkt i wynosi obecnie 36 pkt. W tym roku ma wzrosnąć o kolejne 10.

Gorączkowe rozmowy o budowie stadionu

Niemiecka spółka Max Boegl rozmawia z Budimeksem o dokończeniu budowy wrocławskiego stadionu na mistrzostwa Euro 2012. Rozmowy są na wczesnym etapie, a decyzję o ewentualnym przystąpieniu do współpracy Budimex podejmie po przeprowadzeniu analiz. Tymczasem Max Boegl negocjuje z władzami Wrocławia warunki dokończenia inwestycji. Umowa mogłaby zostać podpisana w przyszłym tygodniu.

Winiecki jeszcze może (wejść do RPP)

Poznański sąd uchylił wyrok skazujący nowo wybranego członka Rady Polityki Pieniężnej, prof. Jan Winieckiego za pomówienie prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Sprawę przekazano do ponownego rozpatrzenia. Prezes NBP Sławomir Skrzypek, w przesłanym mediom oświadczeniu napisał w czwartek, że liczy na pozytywne rozstrzygnięcie sprawy.

TP SA atakuje. Chce Playa i kablówek

- Telekomunikacja Polska jest zainteresowana przejęciem sieci Play, gdy nadarzy się taka okazja - deklaruje w rozmowie z portalem media2.pl szef TP SA Maciej Witucki. Największy stacjonarny operator nie wyklucza także zakupu sieci kablowych.

Polska hotelem staje

- W ciągu ostatnich 20 lat w Polsce przybyło ponad 1,2 tys. hoteli, czyli około 100 tysięcy miejsc noclegowych - poinformował Instytut Hotelarstwa. W naszym kraju jest teraz ok. 1,8 tys. hoteli dysponujących 158 tys. pokoi hotelowych.

Ceny rosną coraz szybciej

Chociaż w porównaniu z listopadem grudniowe ceny nie uległy zmianie, to są już o 3,5 proc. wyższe niż przed rokiem. - W ujęciu rocznym inflacja wyniosła 3,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Prognozy mówiły o inflacji w wysokości 3,6 proc.

LOT "złagodził" ceny biletów

Zima nie ustępuje, pociągi zawodzą, a LOT - postanowił zawalczyć o krajowego pasażera. Cennik, co prawda, stoi w miejscu, ale zwiększono liczbę miejsc w samolotach oraz złagodzono przepisy internetowej sprzedaży biletów - czyli zwiększono dostępność biletów po obniżonych cenach. Oznacza to m.in., brak konieczności dużo wcześniejszej rezerwacji biletu, by nabyć go taniej.

Korporacje są zbyt wielkie, a kryzysik nie taki zły

Za obecną luźną polityką pieniężną nie powinno iść poluzowanie polityki fiskalnej. Gospodarka światowa dałaby sobie radę bez bodźca fiskalnego w latach 2008-09. W latach 2010-11 bodziec ten będzie jeszcze mniej potrzebny - takie tezy przedstawia minister finansów Jacek Rostowski w brytyjskim dzienniku "Financial Times".

Nie przenoście Clio gdzieś nad Bosfor

Prezydent Nicolas Sarkozy próbuje przekonać rodzimy koncern samochodowy Renault, by swój najnowszy model Clio produkował on we Francji, a nie w Turcji - piszą francuskie gazety. Francuska firma nie ukrywa, że zamierza przenieść produkcję za granicę z powodu wysokich kosztów produkcji we własnym kraju.

Pekin nieugięty w sporze z Google

Władze w Pekinie nie mają zamiaru ustąpić w sporze z sporze z internetowym gigantem z Mountain View. - Zagraniczne firmy muszą dostosować swoją działalność w Chinach do chińskiego prawa - stwierdziła rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Jiang Yu.

Sikorski pojedzie na szczyt w Davos

Polski rząd na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos będzie reprezentował szef MSZ Radosław Sikorski - poinformował resort spraw zagranicznych. Taką decyzję podjął premier Donald Tusk, który sam w forum uczestniczyć nie będzie.

PZU ukarane: 15 milionów do zapłacenia

Regulaminy PZU naruszają interesy konsumentów - uznała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i wymierzyła spółce karę finansową: 15 milionów złotych. Poszło o zapisy, które pozwalały ubezpieczycielowi ograniczać wysokość odszkodowań, a nawet nie wypłacać ich wcale. PZU SA zapowiada odwołanie do sądu.

Za spóźniony pociąg - herbata. Odszkodowanie za rok

Zamiast zwrotu połowy ceny biletu - w przypadku, gdy pociąg się spóźni - polski pasażer może dostać... ciepłą herbatę. Resort infrastruktury zablokował do czerwca 2011 r. przepisy unijnego rozporządzenia, które przyznaje pasażerom wyższe odszkodowania za spóźnione pociągi - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Uznanie reklamacji wciąż zależy od kolejowych urzędników.

Urzędnicy zapłacą za swoje błędy?

Coraz częściej słychać głosy, że za błędne decyzje urzędników powinni odpowiadać finansowo oni sami, a nie urząd, czyli w rezultacie - podatnicy. Tego dotyczy projekt ustawy złożony przez redakcję "Pulsu Biznesu" w Sejmie. Na początek - dokument trafił pod obrady sejmowej komisji Przyjazne Państwo.

"Hańba! Fiat niszczy nasze miejsca pracy!"

Optymistyczny nastrój tegorocznego Auto-Show w Detroit zakłóciło niespodziewanie oświadczenie szefa Fiata i Chryslera, Sergio Marchionne. Ogłosił, że fabryka Fiata na Sycylii zostanie zamknięta do końca 2011 r. Wśród publiczności zawrzało: - Hańba! Hańba! Hańba! Chryslerowi i Fiatowi za niszczenie naszych miejsc pracy! - krzyczał jeden z manifestantów.

Będzie łatwiej o odszkodowanie?

Chociaż niektórym ofiarom wypadków drogowych pieniądze na leczenie niezbędne są od razu, to na razie przepisy nie ułatwiają natychmiastowej wypłaty odszkodowania. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało jednak projekt, który ma ten stan zmienić - pisze "Rzeczpospolita".

Z ziemi polskiej do włoskiej

Unicredit przejmuje Pekao SA. Wybrana wczoraj przez Radę Nadzorczą Alicja Kornasiewicz będzie pełnić funkcję reprezentacyjną banku. Strategiczne decyzje będą zapadały w Unicredit w Mediolanie. Szefowie poszczególnych pionów Pekao będą raportować przed odpowiednimi dyrektorami we włoskiej centrali. O szczegółach Karolina Hytrek-Prosiecka.

Rury łączą Rosję i Turcję. Polskę omijają

- Turcja gotowa jest do 10 listopada 2010 roku rozpatrzyć dokumentację projektową gazociągu South Stream i wydać zgodę na ułożenie tej magistrali - powiedział premier Rosji Władimir Putin po rozmowach z szefem rządu Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Szefowie rządów rozmawiali też o gazociągu Blue Stream-2 oraz ropociągu Samsun - Ceyhan.

Zasiłki w górę, bezrobocie w górę?

Nagły wzrost stopy bezrobocia w styczniu - to bardzo realny scenariusz. Stosunkowo niski odczyt za grudzień mógł być spowodowany oczekiwaniem na wzrost zasiłku dla bezrobotnych, który od stycznia jest wyższy o 150 złotych niż ten wypłacany w grudniu. Warunkiem była styczniowa rejestracja w Urzędzie Pracy. Właśnie dlatego wielu bezrobotnych czekało z decyzją do nowego roku. Marek Klapa.

"Nie wyjdziemy ze strefy euro"

- W żadnym wypadku Grecja nie opuści strefy euro ani nie ucieknie się do innych form pomocy, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy - zapowiedział premier kraju Jeorjos Papandreu. Jednocześnie MFW wysłał do Aten misję mającą zbadać możliwość wsparcia w uzdrowieniu finansów Grecji stojącej niemal na skraju bankructwa.

Kto poprze zmiany w OFE?

Jest szansa na polityczne poparcie dla ewentualnych zmian w systemie emerytalnym. Krytycznie oceniane przez emerytalnych ekspertów propozycje Ministerstwa Pracy mogą zostać przyjęte przez Sejm. Mowa o trzech różnych sposobach wykorzystania pieniędzy gromadzonych w OFE w momencie przejścia na emeryturę. Jeden z nich zakłada wypłatę wszystkich środków. Pytany dziś przez TVN CNBC Biznes minister finansów Jacek Rostowski nie chciał odnieść się do tych rozwiązań. Łukasz Kijek.