Najnowsze

Najnowsze

1,8 mln Toyot do naprawy

1,8 mln swoich samochodów naprawi w Europie Toyota. Reperacje są konieczne, bo - jak się okazało - także w sprzedawanych na Starym Kontynencie pojazdach tej firmy zacina się pedał gazu.

"Plan PO musi się przekuć w konkrety"

Większość ekonomistów mówi "tak" koncepcjom oszczędnościowym przedstawionym w piątek przez premiera Donalda Tuska. Obawiają się jednak, aby nie były to po raz kolejny puste, polityczne deklaracje. - Zapowiedzi trzeba jak najszybciej zacząć wprowadzać w życie - podkreślają.

Sheana Tambourgi - wywiad

Spokojna atmosfera podczas szczytu w Davos jest nieuzasadniona. Dyrektor raportu ryzyka Światowego Forum Ekonomicznego Sheana Tambourgi przekonuje, że globalna gospodarka ciągle jest zagrożona zawirowaniami. W wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES Tambourgi podkreśliła, że należy jak najszybciej wprowadzić reformy, chociaż trudno znaleźć ich zwolenników.

Sergio Ermotti – wywiad

Gwałtowne huśtawki kursów walut nie powinny wkrótce powrócić prognozował w Davos wiceprezes UniCredit Sergio Ermotti. W wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES Ermotti szacował również, że ciągle rosnąca liczba złych kredytów w bankach europy środkowej sięgnie w tym roku swój szczyt. Wiceprezes Unicredit zdradził również plany organicznego wzrostu Pekao SA.

Joseph Stiglitz - wywiad

Czekają nas kolejne kłopoty, a wzrost gospodarczy na świecie będzie umiarkowany - to często wypowiedzi ekonomistów podczas szczytu w Davos. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomi Joseph Stiglitz w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES podkreślił, że wysokie bezrobocie w Stanach Zjednoczonych może w tym i przyszłym roku nadal się pogłębiać.

Velvet Telecom trafi w ręce Polaków?

Spółka Mediatel w ubiegłym roku przeprowadzała operacje przejmowania amerykańskiej spółki Velvet Telecom. Miało to umożliwić Mediatelowi między innymi działanie na globalnym rynku. Proces trwa, ponieważ spółka nie zakończyła finansowania. O szczegółach w magazynie "Dzień na rynkach" z prezesem Mediatel, Marcinem Kubitem, rozmawiał Robert Stanilewicz.

Pośrednik może bezkarnie cię naciagnąć

Jeśli ktoś jest rozczarowany z umowy kredytowej zawartej u pośrednika, to pretensję może mieć tylko do siebie. - Pośrednicy kredytowi nie ponoszą odpowiedzialności wobec klientów za ewentualne nierzetelne porady, a ich wynagrodzenie nie zawsze uwzględnia działania w interesie klienta - przypomniał w najnowszym komunikacie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Grecja będzie dalej w euro

Komisja Europejska wykluczyła w piątek jako "nierealistyczny scenariusz" ewentualne wyjście pogrążonej w kłopotach finansowych Grecji ze strefy euro. Kraje członkowskie dementują, jakoby przygotowywały plan ratunkowy dla Grecji, kładąc nacisk, że musi ona sama uporać się z deficytem budżetowym i długiem publicznym.

Rekordowe bezrobocie w Unii

Stopa bezrobocia w strefie euro w grudniu 2009 roku była najwyższa od sierpnia 1998 roku. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona 10,0 proc. wobec 9,9 proc. w listopadzie, po korekcie - poinformował w piątek w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,1 proc.

Polski orzeł już na włoskich skrzydłach

Agencja Rozwoju Przemysłu za 340 mln zł sprzedała włosko-brytyjskiemu producentowi śmigłowców AgustaWestland 87,62 proc. akcji PZL-Świdnik SA. Konsorcjum, które od dawna było partnerem polskiej fabryki śmigłowców, przedwstępną umowę podpisało już w czerwcu.

Amerykańska lokomotywa przyspiesza

Produkt Krajowy Brutto USA wzrósł w IV kwartale 2009 roku o 5,7 proc. - podał w piątek Departament Handlu USA wstępne wyliczenia. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB o 4,7 proc.

"Gazprom wcale nie obniżył ceny"

Cytowane w piątek przez dziennik "Wiedomosti" źródło zbliżone do Gazpromu zaprzeczyło, jakoby rosyjski koncern przyznał Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu (PGNiG) upust cenowy przy zakupie gazu w zamian za darowanie długów wobec EuRoPol Gazu za tranzyt gazowego paliwa z Rosji przez terytorium Polski.

"Polska w momencie zwrotnym"

Stopniowa likwidacja mundurówek, reforma KRUS, powiększenie grupy obywateli objętych obowiązkiem stosowania kas fiskalnych, kontynuacja prywatyzacji i wprowadzenie reguły ograniczającej wzrost wydatków z budżetu - to główne założenia Planu Rozwoju i Konsolidacji Finansów przedstawionego przez premiera.

Za dwa lata będzie bezpieczniej

System finansowy wymaga reformy na poziomie światowym - tak na szczycie w Davos przekonywał prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean Claude Trichet.

Plan Tuska już znany

Po godz. 11 premier Donald Tusk zaczął przedstawiać założenia gruntownej reformy finansów publicznych. Mamy już rządowy dokument zawierający jej szczegóły. - Plan polityczny rządu jest jasny i dziś będzie położony na stole: przygotowujemy worek ustaw i 5 minut po tym, jak mamy prezydenta przegłosowujemy je - przekonuje ekonomista Krzysztof Rybiński.

Microsoft zarabia krocie na Windows 7

Aż o 60 proc. wzrosły zyski Microsoftu za ostatni kwartał ubiegłego roku w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej. Największa w tym zasługa flagowego produktu koncernu z Redmond, czyli systemu operacyjnego Windows 7.

Nokia stawia na polskie audiobooki

Fińska Nokia chce sprzedawać nasze audiobooki. W 2009 roku wbudowała do jednego ze swoich aparatów aplikację do słuchania książek z serwisu Audioteka.pl. Teraz jest zainteresowana zakupem usług tego serwisu, by wykorzystać je na zagranicznych rynkach - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Trzej Królowie paraliżują wydawców kalendarzy

Firmy powinny rozpocząć już teraz druk kalendarzy na 2011 rok. Nie mogą jednak tego zrobić, bo nie wiedzą, czy 6 stycznia – święto Trzech Króli – będzie dniem wolnym od pracy - pisze "DGP".

Senat "klepnął" Bernankego

Ben Bernanke pozostanie szefem Fed na drugą kadencję. Jego nominację zatwierdził większością 70 do 30 głosów Senat USA. Pierwsza kadencja Bernanke dobiegnie końca w niedzielę.

Nie kandyduje i nie przekazuje

Pieniądze dla OFE nie do ZUS-u - premier Donald Tusk chwali się wynikami gospodarki i składa ważne deklaracje. Marek Tejchman w programie "90 Minut" rozmawiał na ten temat z dr Jakubem Borowskim  - SGH, główny ekonomista Invest Banku.

Polacy bogatsi o 1,7%

Polska gospodarka urosła w 2009 roku o 1,7 procent - głównie za sprawą wysokiego spożycia indywidualnego. Szacunki GUS-u przedstawił dziś premier Donald Tusk. W programie "Bilans" rozmowa z Piotrem Bielskim - ekonomistą BZ WBK.

Bez zmian

W palnie konsolidacji finansów publicznych nie ma miejsca na zmniejszenie poziomu składki przekazywanej z ZUS-u do OFE. Taką propozycję wspólnie składali wcześniej minister pracy oraz minister finansów. Premier Donald Tusk zamyka dyskusję i mówi: zmian nie będzie. W programie "Bilans" rozmowa z Jeremim Mordasewiczem - członek RN ZUS.

Bezpieczne inwestycje

Jakie inwestycje są najbardziej ryzykowne i dlaczego zyski z nieruchomości nie gwarantują zysków nawet w bardzo długim terminie powiedział podczas szczytu w Davos Robert Shiller, profesor Uniwersytetu Yale. Ekonomista w wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES ostrzegał też gdzie tworzą się nowe bańki spekulacyjne.

Ratować Grecję?

Lider frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim Martin Schulz wezwał w czwartek Komisję Europejską do pilnego wsparcia Grecji emisją specjalnych euroobligacji, by pomóc w finansowaniu greckiego długu publicznego.

Gospodarka niby cieszy...

Polska gospodarka jako jedyna w Unii Europejskiej urosła w zeszłym roku. Według wstępnych danych GUS o 1,7 proc. Dane, choć cieszą, to z komentarzy można wyczytać pewien niedosyt. - Zrównoważone..., zgodne z oczekiwaniami..., bez większego wpływu... - takie określenia padają z ust ekonomistów. Ale tylko od zdecydowanych reform zależy, czy Polska odzyska swój potencjał wzrostowy.

Polska będzie coraz bardziej zielona

Wzrost Produktu Krajowego Brutto wyniesie w 2010 roku 2,3 proc. - szacuje Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR). W 2011 roku należy spodziewać się przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 3,1 proc. To znaczy, że przez dwa lata kolejne lata będziemy rozwijać się najszybciej w całej Unii.

"Przestańcie się zadłużać"

Światową gospodarkę czeka głębokie załamanie, jeśli rządy nadal będą zwiększały zadłużenie - przekonywał w podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos profesor Uniwersytetu w Harvardzie Kenneth Rogoff.

Euro korzystne dla Polski

Wprowadzenie euro może być korzystne dla Polski pod warunkiem stałego podnoszenia wydajności pracy - przekonywał podczas szczytu w Davos Howard Davies, dyrektor London School of Economics. W wywiadzie dla TVN CNBC BIZNES Davies podkreślił, że do strefy euro powinna wstąpić nawet Wielka Brytania.

Wielki Brat będzie podglądał cię na stacji

Stoisz godzinami w kolejce do kasy, czekasz na spóźniony pociąg, a wszystkiemu temu będzie się przyglądał kolejowy Wielki Brat. PKP SA kończą montaż systemu monitoringu wideo na 19 dworcach kolejowych w całej Polsce za 2,5 mln zł - poinformował w czwartek rzecznik spółki Michał Wrzosek.

Zdejmij piżamę przed wejściem do marketu

Tesco, największy z brytyjskich supermarketów, zabrania klientom noszenia w czasie zakupów piżam i kapci. Sklep twierdzi, że za komfort jednych klientów sklep płaci utratą innych, zbulwersowanych niedbałością stroju robiących zakupy.