Najnowsze

Najnowsze

Kafelkowa zmowa

Cersanit odpiera zarzuty o zmowę cenową i kwestionuje karę nałożoną przez UOKiK na Opoczno. Przedstawiciele firmy twierdzą, że kara jest bezzasadna, bo ustalanie ceny minimalnej z dystrybutorami nie szkodzi rynkowi. Przekonują, że to wręcz chroni go przed sprzedażą towaru po zaniżonej cenie. Innego zdania są pracownicy urzędu antymonopolowego.

Nowa stopa nie działa

Nowa stopa dyskontowa NBP jest, ale korzystać z niej na razie nie można. Teoretycznie na jej podstawie banki komercyjne mogą przedstawiać w NBP do weksle do wykupu, które dostały jako zabezpieczenie kredytu. Jak informują bankowcy, stopa obowiązuje, ale nie działa. Wciąż bowiem brak regulacji wykonawczych dotyczących procedury dyskonta i wymogów dotyczących dyskontowanych weksli.

Komórka od Google'a

Google chce stawić czoła firmom Apple i RIM - czyli producentowi urządzenia BlackBerry. Amerykański gigant internetowy zaprezentował telefon komórkowy z systemem operacyjnym Android. Ten nowy gadżet, który pozwoli firmie internetowej wejść na rosnący rynek smartphone'ów, będzie pierwszym sprzedawanym pod jej marką.

Gazu nie zabraknie tej zimy

Gazprom wysyła do Polski więcej gazu niż powinien. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podało, że dostaje z Rosji takie ilości surowca, jakby obowiązywał nowy kontrakt gazowy. A nowy kontrakt przewiduje 10,2 mld metrów sześciennych w ciągu roku.

Europa na zielono. Polska na szczytach

WIG20 rośnie jak na drożdżach. Po poniedziałkowych wzrostach, we wtorek indeks największych giełdowych spółek znów poszedł w górę o 0,72 procent. Ustanowił tym samym nowy szczyt - na poziomie 2462,3 pkt - najwyższy od września 2008 roku. Oprócz polskiego rynku, dobrze wiodło się także innym europejskim giełdom.

Noworoczna pluskwa zaatakowała karty

Gdy świat wchodził w nowe millenium, wśród ludzi zapanowała panika: systemy komputerowe są źle zaprogramowane i wszystko, co opiera się na informatyce - przede wszystkim nasze finanse i bankowe systemy - zresterują się i "padną". "Milenijna pluskwa" owszem, pojawiła się. Ale z dziesięcioletnim opóźnieniem... W 2010 roku zaatakowała Niemcy.

Ronson - podsumowanie roku

263 lokale sprzedał łącznie Ronson w 2009 roku, w tym w IV kw. 66 lokali, czyli 20% tego co mieli w tym okresie na sprzedaż. Jak zaznacza nasz gość na przychody spółki wpłynie liczba mieszkań przekazanych do użytkowania, a nie liczba sprzedanych mieszkań. Wynika to z faktu stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości 18. IV kw. powinien być zbliżony jeśli chodzi o sprzedaż do wartości z III kw., a 2010 rok powinien być lepszy dla spółki od 2009 roku - mówił dyrektor finansowy spółki Ronson, Tomasz Łapiński w rozmowie z Mikołajem Kunicą w "Rynkach Dnia".

Białoruś po ropę jedzie do Moskwy

Białoruska delegacja jeszcze we wtorek poleci do Moskwy na rozmowy w sprawie warunków dostaw ropy naftowej - poinformował rzecznik białoruskiego rządu. Rosja i Białoruś nie mogą się dogadać w sprawie przepływu ropy rurociągiem "Przyjaźń". Jak nie wiadomo o co chodzi...

Jabłuszko na tablecie

Koncern Apple rzuca rękawicę urządzeniu Kindle firmy Amazon. Tak donosi wiele agencji informacyjnych i mediów - w tym the Wall Street Journal - Apple jeszcze w styczniu pokaże światu swój nowy produkt, czyli tablet, służący między innymi do czytania e-booków.

Nowy Rok - nowe przepisy

Od Nowego Roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dostosowujące polskie prawo do trzech unijnych dyrektyw dotyczących m.in. miejsca świadczenia usług. Zgodnie z nimi podatek ma być pobierany nie tam, gdzie siedzibę ma firma, a nie w kraju, gdzie siedzibę ma ich nabywca. Takie rozwiązanie ma ułatwić firmom rozliczenia podatkowe. Czy ułatwi? Jakie usługi obejmują nowe przepisy? O tym w magazynie "Biznes Lunch" Rafał Wojda rozmawia z Joanną Rudzką z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Islandia zrobi referendum w sprawie długów

Na Islandii odbędzie się referendum w sprawie zwrotu prawie 4 miliardów euro oszczędności Brytyjczykom i Holendrom. Prezydent Islandii Olafur Ragnar Grimsson nie podpisze ustawy, na mocy której brytyjscy i holenderscy klienci islandzkiego funduszu inwestycyjnego Icesave otrzymaliby odszkodowanie za straty poniesione z powodu jego bankructwa w szczytowej fazie kryzysu finansowego. Na wiadomość o tej decyzji agencja ratingowa Fitch obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej tego państwa.

Trzy razy większy kredyt

Ważne dla konsumentów zmiany w kredytach. Według przyjętych we wtorek przez rząd założeń do projektu ustawy o kredycie konsumenckim, kredytobiorcy będą mogli pożyczyć od banku trzy razy więcej niż dotychczas. Jednocześnie będą mieli więcej czasu na wypowiedzenie umowy kredytowej. Zła wiadomość dla bezrobotnych - od teraz wszystkie instytucje finansowe będą musiały sprawdzać swoich klientów pod względem zdolności finansowej. Do tej pory musiały to robić tylko banki.

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Do 20 stycznia przedsiębiorcy powinni wybrać formę opodatkowania i poinformować o tym odpowiedni urząd skarbowy. Na przykład o przejściu z ryczałtu ewidencjonowanego na podatek rozliczany według skali podatkowej czy z podatku według skali na liniowy. Pytanie tylko jaką formę opodatkowania wybrać? O tym w magazynie "Biznes Lunch" Rafał Wojda rozmawiał z Wojciechem Piotrowskim, doradcą podatkowym KPMG.

Rząd planuje okiełznać dług

Plan konsolidacji finansów publicznych, który ma nie dopuścić do przekroczenia progu 55 proc. długu w relacji do PKB, zostanie opublikowany w ciągu 10-15 dni - powiedział wiceminister finansów Dominik Radziwiłł. Jak twierdzi wiceminister, przekroczenie w tym roku I progu ostrożnościowego, czyli 50 proc. i dojście do drugiej, 55 proc., choć bez jej przekroczenia, jest niebezpieczne, ale niestety - oczekiwane.

Opli mniej prawie o połowę

Kiepsko się wiedzie fabryce Opla. W ubiegłym, 2009 roku, gliwicka fabryka zmniejszyła produkcję niemal o połowę w stosunku do roku 2008. Liczba wyprodukowanych, choć niższa o 43,5 procent, i tak jest wyższa niż oczekiwano w III kwartale. Po pierwszych dziewięciu miesiącach roku spadek był mocniejszy i wynosił 55 procent.

Dramat na hiszpańskim rynku pracy

Za naszą zachodnią granicą, w Niemczech, liczba bezrobotnych - wbrew oczekiwaniom analityków - znacząco spadła. Dramatyczna sytuacja panuje natomiast w Hiszpanii. Tam bez pracy pozostają niemal 4 miliony osób. To o ponad jedną czwartą więcej niż rok wcześniej.

Wszyscy marzą o zmotoryzowaniu Indii

W New Delhi ruszyła największa impreza motoryzacyjna w Indiach i jedna z większych w Azji. Salon Auto Expo zgromadził w tym roku ponad dwa tysiące wystawców. Z zagranicy przyjechało ponad ośmiuset wystawców, w tym ci najwięksi, marzący o zawojowaniu kwitnącego azjatyckiego rynku.

Ekologiczny prąd za duże pieniądze

Dziewięć europejskich państw planuje budowę sieci przesyłu energii elektrycznej pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych - donosi niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Realizacja projektu ma kosztować 30 mld euro.

Do księgi wieczystej zajrzysz w sieci

Będzie taniej i szybciej - rząd pracuje we wtorek nad założeniami nowelizacji ustawy o KRS. Rejestr już niebawem ma być dostępny przez internet, podobnie ma stać się z księgami wieczystymi - zapowiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister spraw wewnętrznych Witold Drożdż. Nowe przepisy znacznie ułatwią postępowania sądowe i administracyjne.

Białoruś grozi Rosji

Kolejny spór Białorusi z Rosją: po nierozwiązanej dotychczas sprawie ropy, teraz poszło o tranzyt energii elektrycznej z Rosji do Kaliningradu. Białoruś zagroziła, że może wstrzymać przesył przez swe terytorium, ponieważ strona rosyjska nie uzgodniła z nią warunków tranzytu - podał portal "Biełorusskije Nowosti". Według Rosjan, to szantaż.

Wielki Airbus A400M ma wielką cenę

Projekt powstania 180 Airbusów A400M - samolotu transportowego o przeznaczeniu wojskowym - będzie kosztować o 11,3 miliarda euro więcej niż planowano - donosi "Financial Times Deutschland". Według gazety, producent zamierza porzucić projekt jeśli nabywcy nie zdecydują się wyłożyć więcej pieniędzy.

Mrożona pizza za 3,7 miliarda dolarów

Nestle woli pizzę od... czekolady. Największa na świecie firma branży spożywczej kupuje od konkurenta, koncernu Kraft Foods, jego amerykański dział, produkujący mrożoną pizzę. Kraft zaś uzyskane w ten sposób miliardy chce przeznaczyć na kupno brytyjskiego producenta czekolady.

Powiozą nas niemieckie wagony

Jeszcze w tym roku podróżujących koleją czekają niemałe zmiany. Do wejścia na polski rynek przymierza się niemiecki konkurent PKP - Deutsche Bahn. Na początek Niemcy rozważają uruchomienie czterech tras pociągów: z Warszawy do Gdyni, Katowic, Krakowa i Poznania. To oznacza wojnę o polskiego pasażera - ocenia "Dziennik Gazeta Prawna".

Spór z A1 przenosi się na sądowe sale

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odwoła się od decyzji sądu w sprawie Alpine Bau i budowy odcinka autostrady A1. Sąd zdecydował, że austriacki wykonawca tego fragmentu trasy może pozostać na budowie do końca stycznia. W grudniu GDDKiA wypowiedziała firmie umowę i zażądała od Alpine Bau niezwłocznego opuszczenia terenu budowy.

Znów będziemy kupować dziury w ziemi

W tym roku rynek nieruchomości otrząśnie się z kryzysu - zapowiadają analitycy na łamach "Pulsu Biznesu". Tanieć mogą już tylko gotowe, duże lokale, natomiast cena mniejszych mieszkań ma rosnąć. O poprawie koniunktury donosi też "Rzeczpospolita", pisząc, że inwestorzy wracają do wstrzymanych budów.

Co to jest dojrzałość procesowa?

Świadomość z jednej strony tego, że nasza organizacja to nic innego jak procesy w niej zachodzące, a z drugiej strony świadomość z jaką podchodzimy do zarządzania tymi procesami biznesowymi, mówi Łukasz Tartanus z serwisu procesowcy.pl. Patronat nad "badaniem procesowej dojrzałości polskich organizacji" objął TVN CNBC Biznes. O szczegółach w magazynie "90 MINUT" rozmawialiśmy z Łukaszem Tartanusem z serwisu procesowcy.pl oraz Tomaszem Michalskim z Sofrecom Polska.

Sezon świąteczny słaby dla Muzy?

Dla wyniku całego roku wydawnictwa Muza kluczowy był IV kwartał, bo w nim jest realizowane 40% ich sprzedaży. Przez cały rok firma narzekała, że sieci handlowe w tym roku bardzo ograniczyły sprzedaż – czy w sezonie świątecznym też zamówienia były niższe? O tym, a także o realizacji programu bezpośredniego dotarcia do księgarń, który przesunął się czasie, rozmawialiśmy z prezesem Muzy Marcinem Garlińskim.

Nowy fundusz ETF

W marcu w życie wejdzie pierwszy fundusz typu ETF oparty na składzie indeksu WIG20. ETF będzie naśladował w stuprocentach zachowanie indeksu WIG20. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z Aleksandrą Kosmulską z Lyxor Asset Management rozmawiał Rafał Hirsch.

Armatura Kraków z ponad 27 mln zysku

Podsumowanie IV kwartału: jak ma się ono do prognozy 223,2 mln zł skonsolidowanych przychodów i 27,2 mln zł zysku netto? Armatura w ostatnim czasie sprzedawała grunty, zapowiadała też sprzedaż nieruchomości. O szczegółach i planach spółki rozmawialiśmy z prezesem Armatury Kraków Konradem Hernikem.

Kto zyska na wyspie spichrzów?

25 tysięcy m2 powierzchni mieszkalnej, 10 tysięcy m2 hotelowej i tyle samo usługowo-handlowo-biurowej. Ceny metra tej ostatniej szacowane są od 30% do nawet 70% więcej niż w przypadku cen mieszkań. A ceny mieszkań mogą wynosić nawet 20 tysięcy za metr. Tak ma wyglądać inwestycja Polnordu na gdańskiej Wyspie Spichrzów. Czy zamieni się ona w wyspę skarbów? Czy może fakt, że projekt jest niezwykle kosztowny, a w dodatku realizowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z miastem Gdańsk, przekreśli szansę na zyski?