Najnowsze

Najnowsze

Nerwowe oczekiwanie na debiut PZU SA

Kwiecień przyniósł 140 tysięcy nowych rachunków inwestycyjnych - wynika z danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Analitycy uważają, że wzrost wiąże się głównie z ofertą publiczną PZU SA. Jednak niektórzy "nowi" inwestorzy będą mieli kłopot: nie dostali na czas przesyłek z kodami aktywacyjnymi, pozwalającymi na dokonywanie transakcji przez internet.

Szkolenie firm rodzinnych

Rusza program szkoleniowo-doradczy Firmy Rodzinne. Jak mówi Jarosław Chołodecki, członek Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych wszystkie informacje znajdziemy na stronie www.firmyrodzinne.pl. Dowiemy się na nich jak współpracować, nie przenosić rozmów z domu do firmy i ogólnie podnieść poziom zarządzania.

Złoty i forint podatne na greckego wirusa?

Wynikiem pakietu pomocowego Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla eurostrefy i interwencji Europejskiego Banku Centralnego na rynku obligacji, będzie zmiana charakteru ryzyka kredytowego - uważają analitycy banku Morgan Stanley.

Połowa Tauronu na giełdę

Rząd dał zielone światło do kolejnej wielkiej prywatyzacji. Na warszawskiej giełdzie zostanie sprzedanych do 53 procent akcji energetycznej firmy Tauron. To trzecia już polska spółka energetyczna, która może trafić na giełdę.

Znak towarowy i wzór przemysłowy

Konkurencja nie śpi i często zarabia na naszej ciężkiej pracy. Dlatego Adam Taukert z Urzędu Patentowego radzi w jaki sposób ochronić swój biznes. Tzn. np. opatentować swój wynalazek, ochronić swój znak towarowy czy wzór przemysłowy czyli tzw. dizajn. Warto skorzystać z usługi rzecznika patentowego, którzy załatwią za nas formalności

Ukradliśmy programy za pół miliarda dolarów?

Ponad połowa użytkowanego w Polsce oprogramowania komputerowego jest nielegalna - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę analityczną IDC na zlecenie Business Software Alliance, organizacji zwalczającej piractwo komputerowe.

Ciężka zima ale dobre wyniki PBG

Wyniki spółki w są lepsze niż wcześniejsze sceptyczne zapowiedzi wiceprezesa PBG Przemysława Szkudlarczyka. Portfel zleceń za pierwszy kwartał PBG zamknęła na poziomie ok. 4 mld złotych, ale ilość obecnie złożonych ofert w prekwalifikacjach przekracza 30 mld zł. Wiceprezes Szkudlarczyk zapowiada, że ten rok będzie kluczowy dla budowania portfela na następne 3 do 5 lat.

Przedsiębiorca to nie przestępca

Naczelna Rada Adwokacka 15 maja organizuje Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich. NRA patronuje także akcji Państwo Wrogie Przedsiębiorcy, by nie stosować wobec nich obligatoryjnie ostrych sankcji mówi mec. Andrzej  Michałowski p. o. prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Chcą zmienić prawo, by podejrzany przedsiębiorca nie trafiał od razu do aresztu oraz przypomnieć wymiarowi sprawiedliwości o wykorzystywaniu w praktyce zasady domniemania niewinności.

W trzy lata wydaliśmy 30 mld zł

Na półmetku programów unijnych na lata 2007-2013 Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podsumowuje: od początku ich uruchomienia wydano na projekty polskich wnioskodawców 29,8 mld zł

Śląski zaskoczy wynikami?

Jeszcze nie wszystkie banki opublikowały swoje wyniki za 1Q bieżącego roku. Jutro poznamy jak poradził sobie m.in. PKO, Kredyt Banku i Banku Śląskiego, który zdaniem Macieja Barańskiego, analityka DM BZ WBK, ma największą szansę pozytywnie zaskoczyć rynek. Patrząc jednak na ogół bankowych wyników tylko do tej pory jedynie Bankowi Handlowemu udało się przeskoczyć o 20% oczekiwania.

Rząd zmniejszy rachunki za prąd najbiedniejszym?

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zajmuje się m.in. projektem przepisów przewidujących możliwość uzyskania tańszej energii elektrycznej przez osoby, które mają trudną sytuację materialną. - Koszty tego rozwiązania zakłady energetyczne będą kompensować w rozliczeniach podatkowych - wyjaśnia szczegóły projektu wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Remak 40% w dół

Tak poważny spadek przychodów spółki w 1Q, to wynik wstrzymania prac w kontrakcie realizowanym w niemieckim Westfalen z powodu wystąpienia wad konstrukcyjnych kotła. Aleksandra Kowalska, wiceprezes spółki Remak informuje, ze wznowienie prac nastąpi w sierpniu b.r. i zapewnia, że kontrakt opiewający na ok. 16 mln euro zapewni wzrost przychodów w drugim półroczu.

Grecja już dziś poprosi o pierwszą ratę?

Grecja złoży we wtorek wniosek o przekazanie jej pierwszej raty z opiewającego na łącznie 110 mld euro pakietu pomocy finansowej Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego - poinformowali anonimowo agencję Reutera przedstawiciele greckiego rządu.

104 napoje z jednego automatu

Nowy rodzaj automatów z napojami wprowadza na rynek koncern Coca-Cola. Innowacja ma zahamować spadek sprzedaży napojów gazowanych. Zaprojektowana przez włoską Pininfarinę obudowa kryje mechanizm, który jest w stanie sprzedać aż 104 różne napoje.

Dziś kształtuje się kurs dla PZU

319 złotych wyniósł we wtorek rano pierwszy teoretyczny kurs otwarcia PZU - informuje TVN CNBC Biznes. Największy w tym roku debiut spółki skarbu państwa na warszawskim parkiecie już w środę - jak zapowiadał już wcześniej prezes GPW - 15 minut przed otwarciem giełdy.

Palec zamiast PIN-u

Wypłatę gotówki w tym bankomacie potwierdza się... palcem. Pierwszy w Europie ogólnodostępny bankomat biometryczny zaprezentował Bank Polskiej Spółdzielczości.

Last minute na mundial w RPA

Zaledwie miesiąc dzieli nas od mundialu w RPA. Na finał 11 czerwca biletów już niestety nie ma. Ale jeśli ktoś chce poczuć atmosferę mistrzostw, to może jeszcze załapać się na mecze eliminacyjne, ćwierćfinałowe, a nawet na mecz o 3 miejsce - zapewnia Jerzy Piotr Pronobis, prezes Club & Travel. Niestety nie będzie to tania wycieczka. Najtańszy pakiet przygotowany przez Club & Travel kosztował 2,8 tys. euro.

Kredyt walutowy a rynki

Dynamiczne zmiany na giełdach nawet o kilkanaście procent. To było wczoraj. Dziś od rana spokój, także na GDP. Marcin Mróz, główny ekonomista BNP Paribas Fortis Polska, uważa że teraz czas na stabilizację, bez euforii. Wszystko przez porozumienie w sprawie Europejskiego Funduszu Walutowego. Odradza jednak pochopne przewalutowanie kredytów hipotecznych, bo w ciągu wielu lat spłaty, z pewnością zdarzą się korzystniejsze do tego momenty.

Złoty się waha. I będzie się wahał

Euro znów po 4 złote. Pozytywna reakcja rynków finansowych na przyjęcie przez UE Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego przyniosła m.in. umocnienie polskiej waluty o ponad 10 groszy do euro. Ale już we wtorek od rana polska waluta znów straciła do europejskiej około 5 groszy. Złoty będzie się wahał - mówią ekonomiści i wskazują na nieco uśpione, ale wciąż zmienne nastroje.

Szef Apple'a zarobił 1 dolara, szefowa Yahoo! - 47 milionów

Najlepiej zarabiającym prezesem amerykańskich firm jest szefowa Yahoo Inc. Carol Ann Bartz, która w 2009 roku zarobiła 47,2 miliony dolarów. Dla odmiany szef Apple Steve Jobs zarobił... tylko jednego dolara. To początek i koniec listy zarobków prezesów amerykańskich firm, przedstawionej przez agencję AP.

Kupimy spółkę PGNiG?

Dziś na rynkach finansowych była prawdziwa euforia. Zyskiwała Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i zyskiwał także portfel Rynków Dla Opornych. Widz proponuje zakup spółki PGNiG. O szczegółach Rafał Wojda i Błażej Karwowski.

Słabość czy siła strefy euro?

Czy to koniec strefy euro jaką znaliśmy? Niektórzy analitycy tak oceniają przyznanie pomocy dla Grecji i stworzenie europejskiego mechanizmu pomocy. Postanowienia ostatniego weekendu przekreślają Traktat z Maastricht, czyli fundament Unii Europejskiej. Czy Polska powinna brać udział w tym w przedsięwzięciu? O tym w magazynie "90 Minut" z wiceprezesem Deloitte, Rafałem Antczakiem, rozmawiał Rafał Wojda.

Surowce w cenie

O tym jak zarobić na inwestowaniu w surowce Rafał Wojda w programie "90 Minut" rozmawiał z naszym gościem Wojciechem Kowalskim, głównym ekonomistą INVESTcon Group.

Do banków z reklamacjami

Paraliż bankowych systemów komputerowych na kilka godzin zablokował w poniedziałek dostęp do pieniędzy nawet kilku milionom Polaków. Wypłacić ani przelać środków ze swojego konta nie mogli klienci, Citi Handlowego, mBanku, ING Banku Śląskiego, Polbanku oraz Kredyt Banku. Co z przedsiębiorcami, którzy nie mogli tego dnia terminowo uiścić składki ZUS? Czy banki wezmą odpowiedzialność za niezrealizowane terminowe płatności? Zapytaliśmy o to Andrzeja Wolskiego ze Związku Banków Polskich.

Wydawca "GW" ucierpi najbardziej?

Szykuje się trudny rok dla branży reklamowej. Według szacunków maklerów, z którymi rozmawiał "Parkiet", w pierwszym kwartale wydatki na reklamę spadły o 2 do 5 proc.

Pakiet wspiera rynki

750 miliardów euro - gigantyczne pieniądze, które mają zażegnać gigantyczne problemu Eurolandu. Na razie uspokajają rynki finansowe i polskich kredytobiorców. Dlaczego i czy wielki pakiet stabilizacyjny faktycznie ustabilizuje sytuacje - także w portfelach polaków sprawdzał Cezary Królak.

Biobankomat

Żyły w palcu zabezpieczą twoje pieniądze. Bank Polskiej Spółdzielczości uruchomi dziś pierwszy w Polsce bankomat biometryczny z technologią Finger Tein. Jak działa bankomat biometryczny? Czy Polska jest dobrym rynkiem dla takich urządzeń? Sprawdzał to Patrycjusz Wyżga

Złota inwestycja

15 000 złotych zysku od poniedziałku do piątku? O takiej premii może mówić właściciel... kilograma złota. Inwestując pod koniec kwietnia około 115000 złotych - w kilka dni zarobił ponad 13 procent. Co ciekawe o takim zysku mogą mówić inwestorzy, którzy za złoto zapłacili w polskich złotych. Materiał Marka Klapy.

Tusk: aby polska droga była prosta i szeroka

Minister w kancelarii premiera Michał Boni, unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski i biznesmen Leszek Czarnecki to laureaci tegorocznych nagród PKPP Lewiatan. - Udowodnili, że potrafią wziąć na swoje barki odpowiedzialność - mówił podczas uroczystej gali premier Donald Tusk.

Milion w portfelu

O tym jak zainwestować milion złotych Robert Stanilewicz w programie "Godzina Dla Pieniędzy" rozmawiał z naszym gościem Jarosławem Skorulskim, prezesem  Allianz TFI.