Najnowsze

Najnowsze

Pół miliarda dolarów kary

536 milionów dolarów - taką karę może zapłacić szwajcarski bank Credit Suisse władzom Stanów Zjednoczonych. Waszyngton oskarża bank o to, że pomagał on inwestorom z takich państw jak Iran obejść amerykańskie sankcje, dzięki czemu mogły one mimo zakazów uzyskać dostęp do rynków finansowych USA.

Dreamliner w Polsce za rok

Najnowsze dziecko firmy Boeing - model 787 Dreamliner - do Polski najwcześniej trafi w grudniu 2010 r. lub na początku 2011 r. - Jesteśmy ósmym klientem w kolejce - stwierdził na antenie TVN24 prezes LOT Sebastian Mikosz. Polska spółka zamierza kupić osiem samolotów tego typu.

Smok wchodzi do Wronek

Koreański Samsung przejmuje fabryki polskiej firmy Amica - donosi "Rzeczpospolita". Za zakłady produkujące lodówki i pralki Koreańczycy mają zapłacić 200 milionów złotych. Jednak potem fabryki mają być wspólnie eksploatowane przez obie firmy i rozbudowywane, podwajając zatrudnienie. Po tej informacji Amica mocno zwyżkuje na GPW.

Banki żerują na staruszkach

Papiery wartościowe, fundusze inwestycyjne i agresywne lokaty - nierzadko starsze osoby są namawiane przez banki do ryzykownych inwestycji, nie wiedząc nawet na co się zgodziły. Komisja Nadzoru Finansowego przyznaje, że często dochodzi do świadomego wprowadzenia w błąd takich klientów. Bywa, że emeryci tracą w ten sposób oszczędności całego życia - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Inwestorzy stawiają na Chiny

Chiny rosną w siłę, a światowy biznes docenia ich znaczenie w globalnej gospodarce. Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Kraju Środka wzrosły w listopadzie o blisko jedną trzecią, przekraczając 7 mld dol. - poinformowało chińskie ministerstwo handlu.

Gdynia pod młotek

Trzy firmy, które wpłaciły wcześniej wymagane wadia, biorą udział w aukcjach części majątku stoczni w Gdyni. Aukcje mają trwać od godz. 9 do 13. Do sprzedaży pozostały najważniejsze do produkcji statków części stoczni, m.in. duży suchy dok i hala do prefabrykacji kadłubów wycenione na ok. 140 mln zł. Wyniki aukcji - w zależności od przebiegu sprzedaży - poznamy jeszcze w środę w godzinach 15-17.

Na emeryturę pójdziesz, kiedy będziesz chciał?

Rewolucyjny plan Ministerstwa Pracy. Każdy sam zdecyduje, kiedy przejść na emeryturę. - Moglibyśmy w ogóle zrezygnować z odgórnego określania wieku emerytalnego - zdradza w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" minister pracy Jolanta Fedak.

Prąd w stolicy zdrożeje

RWE Polska od stycznia podnosi w Warszawie o 4,7 proc. cenę prądu dla gospodarstw domowych - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". RWE nie musi uzgadniać podwyżki z Urzędem Regulacji Energetyki.

W TVP wciąż bezkrólewie

Radzie Nadzorczej TVP ponownie nie udało się wyłonić zarządu. Jest jednak postęp. Rada zawęziła listę kandydatów - do ścisłego finału konkursu przeszło pięć osób. W środę mają być oni ponownie przesłuchani. Rozmowy rozpoczną się o godz. 18.

"Przyszłość to sieć. A Google tam będzie"

- Misją Google zawsze było pomagać użytkownikom w znalezieniu potrzebnych informacji - mówi w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes Sundar Pichai, wiceprezes ds. zarządzania produktami Google. Jako przyszłość informatyki wskazuje na wszechobecny internet. - Gdziekolwiek na świecie się nie znajdziemy, z jakiegokolwiek komputera nie skorzystamy, Google tam będzie - mówi.

Niech Unia nadal płaci rolnikom

Polski minister rolnictwa buduje koalicję zwolenników utrzymania unijnych dopłat bezpośrednich dla rolników. We wtorek w Brukseli Marek Sawicki zorganizował spotkanie z ministrami państw UE, które potencjalnie mogą być sojusznikami Polski w tej sprawie.

Rada ucisza reklamy

Reklamy nie mogą być głośniejsze niż wcześniejsze audycje, a ich dźwięk nie powinien być przeraźliwie brzmiący - takie zasady wprowadza przyjęta właśnie nowelizacja rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o działalności reklamowej i telesprzedaży w programach radiowych i telewizyjnych.

PO przekonuje do budżetu, PiS przekonać się nie daje

W Sejmie we wtorek toczy się drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2010 rok. Posłowie PO przekonują, że jest on odpowiedzialny i oparty na realnych założeniach. Według PiS jest wprost przeciwnie - deficyt jest zaniżony, a wiele problemów zamiecionych pod dywan.

Fatalny dzień dla złotego

O siedem groszy podrożały we wtorek i euro, i dolar. To jeden z większych dziennych spadków wartości złotego, zwłaszcza w stosunku do amerykańskiej waluty. Wszystko za sprawą kłopotów finansowych Grecji, które coraz bardziej odstraszają inwestorów od strefy euro, a jeszcze bardziej od rynków wschodzących - w tym Polski.

Rząd robi nadzieję stoczniowcom

- Rząd przeanalizuje możliwość wypłacania zasiłku dla bezrobotnych byłym pracownikom stoczni w Gdyni i Szczecinie - zapowiedział minister w Kancelarii Premiera Michał Boni. Był to jeden z postulatów związkowców, którzy protestowali we wtorek przed Kancelarią Premiera. Chcą oni także reaktywacji przemysłu stoczniowego w Polce. - Nie ma na to szans - komentuje w TVN24 Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Kiedy opłaca się samochodowy rabat

Kupić teraz, czy jednak poczekać... To pytanie zadają sobie ci, którzy myślą o kupnie auta. Z jednej strony dilerzy zachęcają promocjami i wyprzedażą rocznika 2009, a z drugiej - jest obawa, że auto z grudnia szybciej straci na swej wartości...

Poziom stóp procentowych wzrośnie?

Zdaniem profesora Leszka Pawłowicza, senackiego kandydata do Rady Polityki Pieniężnej polska gospodarka będzie przyspieszać, a inflacja zacznie zmierzać do celu. Jego zdaniem w kolejnych kwartałach wzrost PKB wyniesie od 2 do 3% a wzrost cen przestanie być problemem dla gospodarki. O tym a także o tym czy rada w nowym składzie szybko zmieni poziom stóp procentowych rozmawialiśmy w magazynie "Rynki Dnia".

Bananowa zgoda

Kraje Ameryki Łacińskiej produkujące banany podpisały porozumienie z Unią Europejską, kończące bananową wojnę o cła - poinformowało przedstawicielstwo Ekwadoru przy Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Lotnictwo kończy "annus horribilis"

Zrzeszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) prognozuje, że straty linii lotniczych w 2010 roku wyniosą 5,6 mld dol. W tym roku ma to być 11 miliardów dolarów. - Kończymy annus horribilis, który zamyka decennis horribilis - powiedział dyrektor generalny IATA Giovanni Bisignani.

Do Playa będzie taniej?

Jest szansa na tańsze rozmowy do sieci Play. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anna Streżyńska zdecydowała o obniżeniu stawek hurtowych dla innych operatorów za rozmowy kończące się w sieci P4, operatora Play. Orange, Plus czy Era będą mogli więc obniżyć ceny swoich połączeń do Play.

Każdy obywatel jest podejrzany?

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozpatrywanie największej skargi w swej historii: prawie 35 tysięcy osób zakwestionowało ustawę zobowiązującą operatorów do gromadzenia danych telekomunikacyjnych, w tym bilingów połączeń telefonicznych.

Klienci liczą rekordowe zyski po bankowej wojnie

- Realne zyski z lokat zakładanych w zeszłym roku, kiedy banki prowadziły wojnę na oprocentowanie depozytów, osiągnęły poziomy nie notowane od kilku lat - wynika z wyliczeń Open Finance. Ci, którym czas lokaty właśnie się skończył, wyciągnęli na czysto - odliczając inflację - nawet o 4,2 proc. więcej niż włożyli.

Branża moto w 2010

Kryzys finansowy pokazał, że nawet ogromne koncerny samochodowe ucierpiały wskutek recesji. Kto będzie zarabiał, a kto tracił na rynku motoryzacyjnym w 2010 roku? O perspektywach branży moto w przyszłym roku w "Biznes Lunchu" z Romanem Kantorskim rozmawiał Rafał Wojda.

Kup auto z 2009 roku...

Dealerzy samochodowi kuszą okazjami kupienia auta z 2009 roku. Wyprzedaż poszczególnych marek trwa w najlepsze. Jednak czy kupno auta pod koniec roku to faktycznie okazja? O promocjach salonach samochodowych w "Biznes Lunchu" z Piotrem Włodarczykiem, dyrektorem Eurotax Glass's rozmawiał Rafał Wojda.

Tyski Fiat na najwyższych obrotach

Ponad pół miliona samochodów zjechało w ciągu 11 miesięcy tego roku z taśm produkcyjnych tyskiego zakładu Fiat Auto Poland. To o 20,75 procent więcej niż tym samym czasie w zeszłym roku - podało biuro prasowe koncernu. Na polskich drogach zostaje mniej niż co 30 wyprodukowany pojazd.

Polski deficyt poniżej planu

Deficyt budżetowy na koniec listopada osiągnął niespełna 90 procent sumy zaplanowanej na ten rok - podało ministerstwo finansów. Na koniec listopada deficyt osiągnął 24,4 miliardy złotych. To suma zbliżona do tej, jaką w poniedziałek podała nieoficjalnie wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska.

Firma zapłaci za NIEbudowanie autostrady

Po raz pierwszy w historii Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zerwała umowę na budowę autostrady. - Ten wykonawca podchodził w sposób lekceważący do swojej pracy - mówi TVN24 Marcin Hadaj, rzecznik GDDKiA. Oddanie 18-kilometrowego odcinka trasy A1 opóźni się przez to o rok

ZUS-u to my coś nie lubimy...

To raczej nie zaskakuje - ale czy ktoś się spodziewał, że jest aż tak źle? Ponad połowa z ankietowanych Polaków negatywnie ocenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przeciwnego zdania jest tylko co piąty, z tego entuzjastą ZUS-u jest... jeden na 50 z nas.